karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Arek    218

Witam

Mam dwa pytanka:

 

1. Jeśli mam fakturę VAT za inseminacje krów to czy mogę sobie takie coś odliczyć ?

 

2. Pisaliście wcześniej, że pieniądze od rodziców można zgłosić jako darowizna i US nie będzie się czepiał. A jak to jest jak chce mi np. babcia ofiarować kilka groszy?? z tą darowizną postępujemy tak samo jak z rodzicami??

 

Ad.1 Normalnie odliczasz.

Ad.2 Składasz taką samą deklarację ale będzie trzeba już zapłacić podatek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@vicia1223 US nie ma wglądu do ksiąg ARiMR, więc z automatu tego nie sprawdzą, jednak kluczowe znaczenie ma tutaj przeniesienie własności, jeśli nastąpi to winno to znaleźć odzwierciedlenie również w postaci odprowadzenia vat należnego

 

@marulekk odnośnie do darowizny od dziadków, to należy zauważyć, iż zwolnienie dotyczy również darowizny od wstępnych czyli także dziatków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

Panowie czytałem ostatnio w Agorze o pewnym rolniku , który robił bio-paliwo z rzepaku litr kosztował go ok 60 groszy.!!!! A wiedz tak kupił sprzęt do tłoczenia i estryfikacji koszt ok 16tyś złotych. Z własnego rzepaku tłoczył, dodawał 10% metanolu i związek chemiczny (wodorotlenek potasu) Gdy jeszcze studiowałem energię odnawialną robiliśmy tak z oleju rzepakowego biopaliwo na zajęciach. Ale wtym artykule nic nie ma opłaceniu akcyzy dla US. Ja myślę tak sobie że dosyć nabijania kasy tym złodziejom!!! niech wszyscy zaczną robić biopaliwo z rzepaku i wykorzystywać u siebie oczywiście nikomu nic nie mówiąc :) Z tego co pamiętam, biopaliwo Bio-100% miało trochę inne właściwości, Np deutz fahr ciągniki mogą pracować na bio100, przy drobnych modyfikacjach myślę że w starego typu kombajnach (bizon) ciągnikach jest szansa aby to zdawało egzamin, będziemy samo wystarczalni w końcu niezależni!!!! Dodam z 1 tony rzepaku wychodzi od 350-430 litrów oleju ( w zależności od systemu tłoczenia)

 

wiem że może nie dotyczy tego tematu ale jest związany i na paliwo duża cześć dochodów idzie .


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Jak robicie gdy macie wspolny magazym z ojcem? Chyba nie ukladacie wszystko na dwie kupki!? Czy przejdzie taka kombinacja, ze wszystko bedzie lezec razem (bele, zboza), a prowadzony bedzie spis kto ile ma czego i ile tego miesiecznie sie zużywa tak, aby przed kolejnymi zbiorami bylo na papierze, ze wszystko sie skończyło. Jakie jest wasze zdanie bo niewiem jak to rozwiazac.


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Panowie czytałem ostatnio w Agorze o pewnym rolniku , który robił bio-paliwo z rzepaku litr kosztował go ok 60 groszy.!!!! A wiedz tak kupił sprzęt do tłoczenia i estryfikacji koszt ok 16tyś złotych. Z własnego rzepaku tłoczył, dodawał 10% metanolu i związek chemiczny (wodorotlenek potasu) Gdy jeszcze studiowałem energię odnawialną robiliśmy tak z oleju rzepakowego biopaliwo na zajęciach. Ale wtym artykule nic nie ma opłaceniu akcyzy dla US. Ja myślę tak sobie że dosyć nabijania kasy tym złodziejom!!! niech wszyscy zaczną robić biopaliwo z rzepaku i wykorzystywać u siebie oczywiście nikomu nic nie mówiąc :) Z tego co pamiętam, biopaliwo Bio-100% miało trochę inne właściwości, Np deutz fahr ciągniki mogą pracować na bio100, przy drobnych modyfikacjach myślę że w starego typu kombajnach (bizon) ciągnikach jest szansa aby to zdawało egzamin, będziemy samo wystarczalni w końcu niezależni!!!! Dodam z 1 tony rzepaku wychodzi od 350-430 litrów oleju ( w zależności od systemu tłoczenia)

 

wiem że może nie dotyczy tego tematu ale jest związany i na paliwo duża cześć dochodów idzie .

Jakie 60 gr?? załóżmy że średnio z tony rzepaku mamy 400 l paliwa. na stacji za 400 litrów zapłacimy około 2300 zł

A sam koszt tony rzepaku to 2 tyś zł a gdzie reszta?? a należny dodać fakt że biopaliwo jest "słabsze" od oleju napędowego. Generalnie na dzień dzisiejszy produkcja biopaliwa jest całkowicie nieopłacalna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

To nie były moje obliczenia tylko tego rolnika! Z tego co mi wiadomo wielkiej różnicy nie ma w jakości (może 10-15% więcej ) tylko bio-100 musi mieć temp ok 27 stopni wtedy ma podobne właściwości co olej napędowy. Rolnik pewnie sobie policzył ze sprzeda śrutę makuchową po ok 700zł/tonę oraz glicerynę z tłoczenia. I może indywidualnie podszedł jaki koszt uprawy wyniósł go. A czy jeśli będzie urodzaj na rzepak to dalej cena wyniesie 2 tyś za tonę ??? Wątpię już dzisiaj mówi się o kontraktach z nowych zbiorów 1700-1800zł odjąc makuch ok 400zł czyli 1300zł litr by wyniósł 3,25zł plus dodatki.

Po odjęciu akcyzy i vat-u można zejść do ok 3,80 za litr oleju napędowego na stacji. Ja nie piszę że gośc odkrył amerykę ale jest samo-wystarczalny,

taka moja dygresja :)


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Witam

A jak to jest jak chce mi np. babcia ofiarować kilka groszy?? z tą darowizną postępujemy tak samo jak z rodzicami??

Taka darowizna jak pisze @kissmy... darowizna jest wolna od podatku w I grupie podatkowej. Masz tylko dopełnić formalności i zgłosić tę darowiznę w ciągu zdaje się 30 dni. W przeciwnym wypadku darowizna bedzie podlegała opodarkowaniu +kara za zatajanie dochodów.

P.S. Faktycznie niektórych google gryzie :)

 

Czy przejdzie taka kombinacja, ze wszystko bedzie lezec razem (bele, zboza), a prowadzony bedzie spis kto ile ma czego i ile tego miesiecznie sie zużywa . Jakie jest wasze zdanie bo niewiem jak to rozwiazac.

Moje zdanie jest takie, że kombinujesz jak koń pod górkę :)

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

Jak robicie gdy macie wspolny magazym z ojcem? Chyba nie ukladacie wszystko na dwie kupki!? Czy przejdzie taka kombinacja, ze wszystko bedzie lezec razem (bele, zboza), a prowadzony bedzie spis kto ile ma czego i ile tego miesiecznie sie zużywa tak, aby przed kolejnymi zbiorami bylo na papierze, ze wszystko sie skończyło. Jakie jest wasze zdanie bo niewiem jak to rozwiazac.

 

napisz sobie umowę użyczenia miedzy tobą a ojcem na cały lub część magazynu i masz po sprawie.... jak przyjedzie kontrola to pokazujesz co jest twoje a co ojca...

 

takie jest moje zdanie jeśli się mylę każdy może mnie poprawić..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Baa jak wszędzie ciasno. sano, słoma, a zaraz zborze. Wszystko na kupie leży. Nie wiem jak to zrobić. Swoje cielaki to pokaże palcem i po sprawie, a jak z tym?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

A US może się doczepić do tego ze pożyczyłem pieniadze na vat od rodziców i po zwrocie vatu oddam pieniadze rodzicom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Czy chcąc dostać zwrot podatku po 60 dniach trzeba dołączać do deklaracji wniosek o zwrot podatku, czy w takiej sytuacji to idzie jakby z automatu?

 

Chodzi mi o 70 pozycje w deklaracji VAT7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

A US może się doczepić do tego ze pożyczyłem pieniadze na vat od rodziców i po zwrocie vatu oddam pieniadze rodzicom?

 

z pożyczką wiąże się PCC, co prawda w najbliższej rodzinie można liczyć na zwolnienie podobnie jak w przypadku darowizny, to jednak wiąże się to z podobną procedurą (formularz + potwierdzenie przelewu) ale termin jest krótszy - 14 dni od daty zawarcia umowy; tymczasem aby uzyskać zwolnienie z podatku od spadków i darowizn mamy 6 miesięcy na zgłoszenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Czy chcąc dostać zwrot podatku po 60 dniach trzeba dołączać do deklaracji wniosek o zwrot podatku?

Chodzi mi o 70 pozycje w deklaracji VAT7

Przy 60 dniach w pozycji 70,71 zaznaczasz "tak". Skoro przyspieszasz do 60 dni, równie dobrze możesz do 25.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

A czy umowę użyczenia na ciągnik muszę zgłaszać do US a jak to jest z premią MR czy tez muszę zgłaszać ze dostałem od ARIMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Z tego co ja wiem to nic nie musisz zgłaszać, ani jedno ani drugie

Umowę po prostu w domu musisz mieć w razie kontroli.

 

A MR hmm..pewnie jak dopiero zapytają skąd miałeś kasę to im powiesz, pokażesz np.wykaz z banku lub decyzję o MR i już.

Przynajmniej tak mi się wydaje.

 

 

W tym miesiącu byłam zanieść papiery do wypełnienia do księgowej, książka śr.trwałych, zakupionych towarów i 5 faktru i zapłaciłam 25zł..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

tam jest napisane że "zależnie na ile masz sprzedaży" a nie że w ogóle jej mieć nie trzeba. Musisz sprzedać chociażby za parę zł żeby uzyskać zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kewals    0

Czyli jak mam zwrotu vatu 2500zl to w tym okresie rozliczeniowym mam sprzedaż za 10000zl i dostaje zwrot 25000zl w ciągu 25dni? Do tej pory od 8 lat rozliczała mnie moja ciocia i do tej pory jak chciałem mieć zwrot potrzebna była sprzedaż. Ona wyliczała ja z jakiegoś wzoru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

normalny zwrot masz w ciągu 60 dni, przyspieszony 25. Ja nigdy o przyspieszony się nie ubiegałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atosibodzio    0

Witam wszystkich, mam zamiar przejść na vat i rodzi mi się pytanie, czy w ciągu roku trzeba mieć sprzedaż min. 20 tys. czy nie trzeba. Rozwijam się w produkcji bydła mięsnego i stale ją powiększam, dlatego z uzyskaniem sprzedaży na 20 tys. jest ciężko. W następnych latach nie będzie problemu. PROSZĘ O POMOC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomekrolnik    0

Witam wszystkich, mam zamiar przejść na vat i rodzi mi się pytanie, czy w ciągu roku trzeba mieć sprzedaż min. 20 tys. czy nie trzeba. Rozwijam się w produkcji bydła mięsnego i stale ją powiększam, dlatego z uzyskaniem sprzedaży na 20 tys. jest ciężko. W następnych latach nie będzie problemu. PROSZĘ O POMOC

NIE! To pytanie powtarza się średnio co 5stron w tym temacie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atosibodzio    0

Dzięki za odpowiedź Tomekrolnik, w temacie vat-u przeczytałem 60 stron, dopiero zapoznaje się z treścią zamieszczoną na agrofoto w tym temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kewals    0

normalny zwrot masz w ciągu 60 dni, przyspieszony 25. Ja nigdy o przyspieszony się nie ubiegałem.

 

Chodzi mi czy aby uzyskac zwrot musze sprzedac za okreslona sume towar. Zwrot kolo 25000zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj