karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kubus1988s    0

mam 22 ha od 1 marca przechodzę na wat mam tylko produkcje roślinną czy bede mógł prowadzić księgowość samemu i jak to wygląda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

to już podjąłeś decyzję o przejściu a nie jesteś zorientowany jak to prowadzić ?? ja ci mogę poradzić, że jak nie chce ci się sprawdzać na bieżąco jak sprawa wygląda z przepisami, jeździć z deklaracją itd to oddaj sprawę do biura rachunkowego..... ja płacę 130 netto miesięcznie i nic mnie nie obchodzi wszystko załatwia biuro zanosi deklarację maja upoważnienia podpisują się itd ja tylko raz w miesiącu zanoszę faktury siadam na 10 minut i się pytam co mogę odliczyć a czego nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

czy bede mógł prowadzić księgowość samemu i jak to wygląda

Teraz rozumiem. Kolejny leń któremu sie nie chce zupelnie nic tu przeczytać!!!

Niech stracę.

Możesz sam prowadzić. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21

Macie może jakiś 'regulamin' zasady bycia na rozliczeniu VAT?

Edytowano przez Gospodarz12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

Gotówka to gotówka, a sposób zapłaty terminowy to zwykle przelew. Nie wystawiaj sposów zapłaty gotówka i dalej na termin. Ktoś Ci nie zapłaci i nic mu nie zrobisz bo zapłacił gotówką sam tak napiszesz :)

 

 

 

Pytam się o ten termin ponieważ wystawiłem fakturę i wpisałem 21 dni i zastanawiam sie czy US nie doczepi się do tej faktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie niech ktoś kto jest na VACIE i ma to wszystko w małym palcu i na 100% jego wiedza jest sprawdzona napisze nam wszystkim, którzy chcemy przejść na VAT co z czym się je.

Jak wystawiać faktury rr jak faktury VAT, co można odliczyć, jak prowadzić ewidencję itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zgłoście się proszę do yacentego, aby stworzył wątek dotyczący VAT w agropedii (czy coś podobnego), bo to forum przestaje już charakteryzować się jakąkolwiek użytecznością, jeśli to samo pytanie pojawia się po dwa razy na jednej stronie i jeszcze jest otoczone dziesiątką komentarzy zniechęconych użytkowników, dzieje się tak niestety również w innych tematach

 

odnośnie do przepisów, to korzystajcie proszę ze specjalnych poradników, poświęćcie trochę czasu na przestudiowanie kilku pierwszych stron wątku (albo chociaż dwóch ostatnich), a najlepsza będzie konsultacja z księgowym tudzież chociaż pracownikiem ODR, który zajmuje się VATem

 

http://ksiegowosc.infor.pl/poradniki/718,3557,12,Faktury-VAT-w-2011-r.html

vat.pl

itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Pytam się o ten termin ponieważ wystawiłem fakturę i wpisałem 21 dni i zastanawiam sie czy US nie doczepi się do tej faktury.

Skarbówki nie bedą interesowały faktóry sprzedaży. Jak wystawisz tak wystawisz. Ważde dla nich żeby kasa na ich konto z nich weszła :)

Ich interesują tylko faktury zakupowe. One muszą być poprawne i wszystkie zapłacone, bo będą chcieli jak najmniej Ci oddać :)

 

Ludzie niech ktoś kto jest na VACIE i ma to wszystko w małym palcu i na 100% jego wiedza jest sprawdzona napisze nam wszystkim, którzy chcemy przejść na VAT co z czym się je.

I Ty możesz zostać OMNIBUSEM VAT W ROLNICTWIE!!! Troche chęci poczytać parę dni od początku temat i w zasadzie prawie wszystko wiesz :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie prawie wszystko? Nawet więcej niż wszystko, czytając to forum od początku można się dowiedzieć faktycznie ciekawych rzeczy no ale niestety pełno jest informacji które ktoś gdzieś od kogoś usłyszał a które w różnym stopniu mijają się z prawdą.

 

Po przeczytaniu całego tematu człowiek w głowie ma MŁYN.

Chyba nie o to chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

Ja zanim przeszedłem na vat, przeczytałem cały temat na af chyba 2x i też na innych forach rolniczych. A jak czegoś nie wiedziałem to zadawałem konkretne pytania. Jest tu wielu co wiedzą co z czym sie je, lub podadzą jakiś artykuł lub przepis. Ale można by było coś takiego zrobić co i jak zrobić i rozliczać, bo co chwila te same pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ludzie niech ktoś kto jest na VACIE i ma to wszystko w małym palcu i na 100% jego wiedza jest sprawdzona napisze nam wszystkim, którzy chcemy przejść na VAT co z czym się je.

Jak wystawiać faktury rr jak faktury VAT, co można odliczyć, jak prowadzić ewidencję itp.

Przeczytaj cały temat i idź do biura rachunkowego to ci wytłumaczą. . Tutaj raczej nikt nie jest alfą im omegą, w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Koledzy powiedzcie jak to jest Zakupując ciągnik lub maszynę to teoretycznie po 5 latach powinien się on zamortyzować czyli urzad skarbowy nie powinien w przypadku przejścia na ryczałt po 5 latach rządać zwrotu vatu z tego ciągnika lub maszyny A teraz słyszę że US w przypadku powrotu ma ryczałt każe wystawiać fakturę oraz naliczać i odprowadzać vat Moze ktoś cos wie na ten temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Ale o jakiej amortyzacji mówisz?? Amortyzacja kosztów jest od podatku dochodowego którego ty przecież będąc vatowcem nie płacisz wiec nie należy tu mylić pojęć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Koledzy powiedzcie jak to jest Zakupując ciągnik lub maszynę to teoretycznie po 5 latach powinien się on zamortyzować czyli urzad skarbowy nie powinien w przypadku przejścia na ryczałt po 5 latach rządać zwrotu vatu z tego ciągnika lub maszyny A teraz słyszę że US w przypadku powrotu ma ryczałt każe wystawiać fakturę oraz naliczać i odprowadzać vat Moze ktoś cos wie na ten temat

 

tutaj masz odpowiedź http://www.podatki.egospodarka.pl/62829,Rolnik-na-VAT-powrot-do-zwolnienia,1,65,1.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

ok rozumiem ze jest korekta zapłaconego podatku vat z zakupionych maszyn gdybym chciał powrócić na ryczałt po 3 latach wtedy oddaje vat proporcjonalnie za 4 i 5 rok ale w przypadku kiedy wychodzę po 5 roku to też będzie korekta vatu? a może źle rozumiem albo nie doczytałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

ok rozumiem ze jest korekta zapłaconego podatku vat z zakupionych maszyn gdybym chciał powrócić na ryczałt po 3 latach wtedy oddaje vat proporcjonalnie za 4 i 5 rok ale w przypadku kiedy wychodzę po 5 roku to też będzie korekta vatu? a może źle rozumiem albo nie doczytałem

Przyłączam się do pytania.

 

Czyli jak kupie np. samojezdną kosę ręczną za 12tys zł brutto to po pięciu latach gdy wracam na ryczałt nie oddaje z niej vat?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość WiesioW   
Gość WiesioW

Jaka jest stawka VAT na zboże, tj na sprzedaż? Aktualnie proponują mi za zboże 800 zł netto- chciałbym wiedzieć ile tracę na tym interesie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość WiesioW   
Gość WiesioW

Człowieczku zauważ, że posta potrafię napisać :) !!

Pytam, ponieważ stawki te są różne i zmienne. Myślałem, że stawka ta wynosi 7 lub 8 %, a nie 5...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

Napisałem pokrótce dla chcących przejśc na vat co mają zrobic i jak. Jak ktoś zauwazy błąd to niech to zmieni.

Najpierw musisz mieś regon z urzedu statystycznego (choc w niektórych US tego nie wymagają). Później idziesz do US rejstrujesz sie że chcesz przejśc na vat i płacisz 170zł.

 

Jak juz masz decyzje to kupujesz wszytsko co ci potrzebne do prowadzenia gospodarstwa.

 

Od prowadzących działalność gospodarczą dostajesz fakture na 5, 8 lub 23% vat, a jeżeli ty cos kupujesz od rolnika ryczałtowego to ty mu wystawiasz fakture RR i wystawiasz na 7% w przypadku płodów rolnych. np taką

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b076e72e38373cbd.html

 

 

Jak sprzedajesz to ty wystawiasz faktury kupującym. Podmiotom które prowadzą działalnośc wystawiasz faktury z NIPem, a rolnikom ryczałtowym i osobom fizycznym faktury z numerem ich dowodu jeżeli chcą fakture, (np taką http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5b7edc78ed07b502.html)lub wpisujesz dzienną sprzedaż

do "ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej.

 

Po zakończńczeniu miesiaca, wpisujesz wszytkie faktury do ewidencji kupna (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cfac062f4e300af7.html) i sprzedaży(http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/81dd34b6ce610ea0.html), nastepnie wypełniasz deklaracje vat-7 gdzie

wpisujesz ceny netto i vat. Deklaracja sama ci to wszystko podliczy.

 

Jeżeli wiecej "kupiłeś" vatu niż "sprzedałeś w miesiacu to możesz otrzymac jego nadwyzkę z US a gdy odwrotnie to ty wpłacasz różniece do US. Można też przenosić "nadwyzke" na kolejne rozliczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Bardzo ładnie napisane :)

Tylko hmm..za 20 stron patrząc optymistycznie znów będą te same pytania, jak to bywa zawsze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

Rolnik RR nie ma obowiazku posiadania NIP-u tylko numer dowodu i to jest wymagane na fakturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

 

ok rozumiem ze jest korekta zapłaconego podatku vat z zakupionych maszyn gdybym chciał powrócić na ryczałt po 3 latach wtedy oddaje vat proporcjonalnie za 4 i 5 rok ale w przypadku kiedy wychodzę po 5 roku to też będzie korekta vatu? a może źle rozumiem albo nie doczytałem

 

ponawiam pytanie może mi ktoś powie jak to jest po 5 latach na vacie

 

ponawiam pytanie może mi ktoś powie jak to jest po 5 latach na vacie bo z tego co ostatnio słyszałem to również vat podlega korekcie i trzeba go zwracać od wartości maszyny ciągnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj