karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Pomocy. Nie wiem czy dobrze rozumiem procedury bycia na vacie i chcę abyście mi powiedzieli czy dobrze rozumiem.

Oto mój przykład: mam gospodarstwo z którego sprzedaje produkty rolne na kwotę 80tyś.zł

czyli dochód:

za zborze i buraki - 80000zł, z których muszę odprowadzić 3% VAT do U.S co daje 2400zł

 

wydatki:

paliwo i części - 15000zł, z których mogę odliczyć 23% VAT co daje 3450zł

nawozy i opryski - 23000zł, z których mogę odliczyć 8% VAT co daje 1840zł

nasiona - 3000zł, z których mogę odliczyć 5% VAT co daje 150zł

czyli mogę odliczyć sobie 5440zł

 

5440zł - 2400zł = 3040zł zysku

 

Czy dobrze to rozumiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    442

Vat na buraki to 5 % a na zboża oprócz owsa też 5%, owies 8%.

 

80000zł x 5% = 4000 zł, jeśli nie ma owsa

 

5440 - 4000 = 1440 zysk

 

O ile dobrze stawki dałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    442

Tak. Stawki są wieksze niż kiedyś, przez to mniej zostaje do odliczenia :(

Ja mam bydło, tytoń i 8% Vat musze im dawać :unsure: na 5% zboże, bo też sprzedajemy.

Kiedyś było lepiej, teraz to gdyby nie było inwestycji z MGR to "kokosów" ze zwrotu VAT nie ma.

Trzeba tylko dobrze księgować i pilnować się ogólnie.

Nie wpisywać do odliczeń rzeczy które się tam nie należą.

Poczytaj kilka stron wstecz, co niektórzy chcieli odliczać prawie wszystkie zakupy... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Dzięki wielkie już wiem więcej.

Ale powiedzcie mi jeszcze żeby starać się o zwrot za towar kupiony w styczniu to muszę też coś sprzedać w styczniu żeby odzyskać VAT?

Czy poprzedzający rok podatkowy jest liczony od 1stycznia do 31grudnia czy jedna 12 miesięcy wstecz od dnia zgłoszenia?

Edytowano przez piotrekzajaczkowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Przeczytaj 30 stron wstecz to bedziesz wszystko wiedział bez zadawania pytań.

Tak musisz coś sprzedać żeby otrzymać zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Czy za fakturę VAT RR mogę zapłacić przekazem pocztowym?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMI697    0

a jeśli w tym kwartale kupie przykładowo za 50 000zł 23%vat a sprzedam produkty za 20 000zł 5%vat to ile otrzymam zwrotu?

te 23% z 50tyś - 5% z 20tyś czy to jakoś inaczej sie liczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

50000 brutto w tym jest 9350zł vatu, a jak sprzedaż za 20000 brutto to masz w tym 952zł vatu. Czyli 9350-952 = 8398zł tyle bedziesz miał zwrotu z US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że wszystko jest na forum opisane, jest tego ponad 200stron. Chcąc znaleźć to czego się szuka to niestety nie tak łatwo tylko lecieć od początku.

Może ktoś kto jest w tym wszystkim bardzo dobrze obeznany opisałby to wszystko co i jak wygląda, procedury przejścia na VAT, rozliczanie, co można odliczyć, na co uważać

 

lukaczmarek dzięki za cenne wiadomości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Czy za fakturę VAT RR mogę zapłacić przekazem pocztowym?

Jak chce Ci się latać na pocztę to czemu nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkuspinex    0
Napisano (edytowany)

czy faktury RR trzeba płacić przelewem czy można gotówką bo kupiłem loszki i zapłaciłem gotówką i teraz nie wiem czy uda mi się odliczyć ten vat

Edytowano przez darkuspinex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Czy za fakturę VAT RR mogę zapłacić przekazem pocztowym?

Przepisy mówią o zapłacie na konto bankowe rolnika ryczałtowego , przelew na konto bankowe można zrobić na kilka sposobów , również wpłacając gotówkę na poczcie .

Jeśli masz na myśli przekaz pocztowy jako usługę poczty polegającą na dostarczeniu gotówki dla wskazanego adresata , to moim zdaniem nie jest to zgodne z warunkami określającymi opłatę należności wynikającymi z faktury VAT RR . To tylko moje zdanie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielo324    9

Dobrze panowie zrozumiałem na nawozy jest tylko 8%. A na siatke bo prasy zwijającej i sznurek ile jest vatu.

siatka ,sznurek 23%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

possa21 a dostałeś już w cukrowni jakieś faktury korygujące, bo mi też na tą opłatę produkcyjną pobrali kasę po za tym oddali pieniądze za kompleksową obsługę bo były aneksy do umów.... i wypłacili 2 część pieniędzy do końca stycznia..... tylko,że ja do księgowej zaniosłem już do rozliczenia pierwotną fakturę......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie.

Czy poprzedzający rok podatkowy za który trzeba przedstawić oświadczenie o dochodach min. 20 tyś zł jest liczony od 1stycznia do 31grudnia danego roku, czy jednak 12 miesięcy wstecz od dnia zgłoszenia rejestracyjnego do US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

lukaczmarek ale to cukrownia prowadzi całe rozliczenie i wystawia wszystkie stosowne faktury nawet za sprzedaż buraków, więc czemu ja mam wystawiać teraz korygująca jak ja tego nie rozliczałem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj