karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

darolee    12

Ale o co chodzi? ktoś się pytał o kredyty? :) Co nie zmieja faktu, że masz racje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

 

Prawidłowymi wartościami (najbardziej zbliżonymi do Twojej ustalonej ceny są ostatecznie 1,12; 560; 599,20

 

czyli wystawiam fakturę jednak na 599,20zl brutto? czy nic nie bedzie jak wystawie na 600zł i najwyzej kwoty: netto, brutto, vat nie będa zgadzać sie co do grosza? (będą zaokrąglone przeze mnie) jak to jest? czy musi sie wszystko zgadzać co do 1 grosza?

i przy okazji drugie pytanie...

będą sprzedawal rocznie jakieś 12 opasów+ troche świń. (reszte świń bedzie mial ojciec, który to być może będzi mi robil co jakis czas darowizny). nie wiem jak rozwiązac sprawę hodowli trzody w moim przypadku. trzymać np 4 maciory na siebie w budynku tym co ojciec ma swoje czy mogę po prostu kupowac rocznie od ojca na fakture np 50 prosiaków?

chodzi mi o to, czy jak bede dostawać darowizny od ojca i kupowac od niego prosiaki to czy nie będzie to "niezbyt mądre" dla US...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Mnie dziś US przetrzepał za 2006r. :o Wydałem 220tyś więcej jak zarobiłem. :o Oczywiście nikt inteligentny nie pomyslał o kredytach i dopłatach. ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Czy powyrobieniu NIPu europejskiego wpisuję go potem wszędzie tam, gdzie wcześniej był zwykły(faktury,pieczątka,deklaracja vat), czy nadal używam zwykłego a europejskiego tylko w transakcjach europejskich(np. kupno używanych maszyn)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0
Napisano (edytowany)

Dz. U. Nr 68, poz. 360, §5 ust.1 zawiera co powinna mieć faktura. Z tego wyniaka, że lepiej jest wystawiać faktury od cenn netto. Oglądałem kiedyś dwa bloczki faktur VAT od cen brutto i w sumie nie są one zgodne z normami prawa.

 

A Twoje założenie na przykładzie krówki za 600 jak najbardziej słuszne. Brutto 600, netto 560,75 ... i powinna na fakturzę znależć się cena jednostkowa netto (powiedzmy że krówka wazy 500kg), cena jednostkowa netto: 1,12. I tu wychodzi mały kruczek, na który trzeba uważać. Podstawą opodatkowania jest cena netto teraz licząc w drugą stronę:

1,12x500=560 560+VAT=599,2 . Prawidłowymi wartościami (najbardziej zbliżonymi do Twojej ustalonej ceny są ostatecznie 1,12; 560; 599,20

A takie pytanie (może banalne) - coś reguluję do czego ma się odności cena jednostkowa - podałeś w przykładzie do 1kg, a jakby sobie przyjął, że cena jednostkowa 500kg i wynosi 560,75zł to byłby błąd?

Bo jak sprzedałem 1 tonę jęczmieniu i wystawiłem (swoją pierwszą) fakturę vat (odbiorca też vatowiec) to wpisałem ilość 1 tona, cena powiedzmy 700zł doliczyłem vat i tyle. To jest to dobrze czy źle?

Edytowano przez socha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Mnie dziś US przetrzepał za 2006r. :o Wydałem 220tyś więcej jak zarobiłem. :o Oczywiście nikt inteligentny nie pomyslał o kredytach i dopłatach. ^^
czegoś konkretnego szukali? Pytam bo sam wiesz jak jest, na VAT się bierze kredyt, dostaje zwrot-spłaca kredyt i śladu nie ma jak wywali się umowę kredytową a pytania oto skąd miałem na VAT po kilku latach mogą być naprawdę trudne.

 

Mówisz 2006 czyli praktycznie 5 lat wstecz?

 

Dobrze że odkąd jestem na VAT zawsze po rozpoczęciu nowego roku biorę wyciąg papierowy za poprzedni rok i tam jest i zwrot akcyzy i przelew za d.bezpośrednie oraz R-S.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

ten wyciąg papierowy za poprzedni rok to dobra sprawa, muszę też takie coś ze swojego banku wziąć :)


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Płacicie na fundusze promocji?

 

a na rolniku indywidualnym ciąży taki obowiązek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

czegoś konkretnego szukali? Pytam bo sam wiesz jak jest, na VAT się bierze kredyt, dostaje zwrot-spłaca kredyt i śladu nie ma jak wywali się umowę kredytową a pytania oto skąd miałem na VAT po kilku latach mogą być naprawdę trudne.

 

Mówisz 2006 czyli praktycznie 5 lat wstecz?

 

Dobrze że odkąd jestem na VAT zawsze po rozpoczęciu nowego roku biorę wyciąg papierowy za poprzedni rok i tam jest i zwrot akcyzy i przelew za d.bezpośrednie oraz R-S.

2006r to ostatni dzwonek do werefikacji.Miałem złozonego Pita-37 bo miąłem 200żł dochodu poza rolniczego co grzecznie wykazałem w 2007r, to teraz do mnie że nie wykazałem przychodów z poza rolnictwa bo wydałem 300% tego co zarobiłem zgodnie z deklaracjami vat. ^^ .I pisze dalej bym złożył korektę pit-37 i wpisał kwotę której nie podałem w 2007r w Picie. :lol: Grzecznie do banku, zaświadczenie o udzieleniu 3 kredytów w 2006r na kwotę dużo większą niż mi tam brakowało(nawet decyzji o dopłatach nie pokazałem), 3 zdania me oświadczenie i do okienka. Pewnie już się nie odezwą, nie tylko ja dostałem. Powinni sprawdzać co roku bo zawsze wydaje więcej jak zarabiam :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

No to ładnie.

U mnie będzie umowa zlecenie, potem stosunek pracy i cały czas gospodarstwo.

Ja do każdego przyspieszonego zwrotu gdzie była jakaś większa inwestycja dołączam kopię umowy kredytowej i ciekaw jestem czy jak wyskoczą do mnie za kilka lat to będę musiał im dostarczyć kopie umów i harmonogramu spłat czy będą pamiętać że to kontrolowali ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Znacie może kod PKWIU na pszenżyto? bo jakoś nic sensownego nie mogę znaleźć, czy może wpisać taki sam jak na żyto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029
Napisano (edytowany)

@snapback.pngin2dex Każdy kg żywca i litr mleka jest "dobrowolnie " taką daniną obciążony.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Tak to czemu w pewnych tabelach są wyszczególnione pszenżyto ozime i pszenżyto jare paszowe i jadalne a w innych tylko i wyłącznie pszenżyto. Pytam bo nie wiem czy warto się zagłebiać w te szczegóły czy po prostu tylko zwyczajnie wpisać kod pszenżyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186
Napisano (edytowany)

...obowiązek pobierania wpłat na Fundusz Promocji Owoców i Warzyw przez przedsiębiorcę będącego podatnikiem VAT, który skupuje owoce lub warzywa, istnieje wówczas gdy sprzedawcą jest rolnik ryczałtowy. Jeżeli natomiast zbywcą jest wytwórca owoców i warzyw, który jest jednocześnie podatnikiem VAT, to wpłaty na ten fundusz dokonuje zbywca z własnych środków.

wiecej tutaj http://www.sgk.gofin...pozywczych.html

ja place dla swietego spokoju

 

wracajac do paliwa kupowanego w wiekszej ilosci

w grudniu kupilem tys l ON, dzisiaj podpisywalem protokól kontrolny i US nie ma zastrzezen

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzięki, ciekawa sprawa z tymi funduszami promocji żywności, otóż ustawa nie precyzuje kiedy należy dokonać wpłaty ani jaki są konsekwencje zaniechanie, znacie jakieś inne akty wykonawcze? http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-09-97-799

 

na stronie arr jest to opisane w wyczerpujący sposób (może ustawa o arr to określa zaraz to sprawdzę) http://www.arr.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=207&Itemid=214

 

Jednocześnie, przedsiębiorcy

  • będący podatnikami podatku od towarów i usług, którzy wytwarzają owoce i warzywa
  • będący podatnikami podatku od towarów i usług, którzy prowadzą działalność w zakresie połowu ryb w wodach śródlądowych i morskich
  • będący podatnikami podatku od towarów i usług, którzy prowadzą działalność w zakresie chowu lub hodowli ryb.

samodzielnie naliczają wpłaty na poszczególne fundusze promocji na podstawie faktur za zbyte przez nich towary objęte obowiązkiem wpłat na fundusze. Kwota naliczona za towary zbyte w ramach kwartału powinna zostać odprowadzona na rachunek funduszu promocji po zakończeniu kwartału lecz nie później niż do 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.

 

ale

 

Jeżeli wysokość kwoty naliczonej nie przekracza pięciokrotnie wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tj. 44 zł) zobowiązanie to zalicza się na poczet zobowiązania za kolejny kwartał.

W powyższej sytuacji obowiązek złożenia deklaracji powstaje w kwartale, w którym zostanie osiągnięta kwota 44 zł, z uwzględnieniem zasady, iż należy złożyć deklaracje za poszczególne kwartały, a nie jedną tzw. zbiorczą deklarację.

 

czyli musimy się zacząć przejmować po dokonaniu sprzedaży ww. produktów za 44000zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

 

czyli musimy się zacząć przejmować po dokonaniu sprzedaży ww. produktów za 44000zł

 

tak ale ta kwota(44tys) jest naliczana z dniem przejscia na vat i w pierwszych 12 miesiacach mozesz tego nie osiagnac ale w kolejnych 15, 18 itd juz tak


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

Witam, mam problem ponieważ chcę wystawić f-vat za sprzedaż tuczników z PZ którą przysłali mi z rzeżni i wypisałem cała ale na koniec jak trzeba wpisać sumę to jest pomniejszone o 0,1% na promocję miesa ponieważ zawsze to odciągają i czy jak wpiszę tą sumę to czy urząd skarb. nie przyczepi się do tego ponieważ po dodliczeniu faktury cena koncowa powinna być wyższa o kilka złotych. wiem ze skomplikowanie to napisałem, sorka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0
Napisano (edytowany)

Prosze o szybka odpowiedz. Jestem na vacie, a padla mi jalowka. Jak dzwonilem do utylizacji to pytali sie czy jestem na vacie. O co chodzi? Czy wystawiam im fakture?

Edytowano przez in2dex

To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

oni ci wystawią fakture w wysokości kwoty vat :)

Czyli oni wystawiają mi fakturę za usługę tak?

 

 

 

 

Czy mogę od ojca "kupić" cielaczka za np.700zł wystawić mu fakturę na 700zł+5% zapisać "zapłata gotówką" i nie odliczać sobie tego vatu? po prostu zachować sobie tą fakturę. A może czy mogę na 0%vat ją wystawić?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Ściagnąłem sobie aktywną deklarację vat 7 ale jest zabezpieczona hasłem Może ktoś pomoże Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

 

Czy mogę od ojca "kupić" cielaczka za np.700zł wystawić mu fakturę na 700zł+5% zapisać "zapłata gotówką" i nie odliczać sobie tego vatu? po prostu zachować sobie tą fakturę. A może czy mogę na 0%vat ją wystawić?

 

Proszę o odpowiedz bo muszę to szybko załatwić :(


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

mam pytanie czy wypisujac faktury vat i rr to stosuje jednolita numeracje laczna dla obu faktur czy tez osobno numeruje faktury Vat i osobno rr wg kolejnosci w danym rodzaju faktury??

a czemu nie chcesz od celaka przy kupnie odliczyc sobie vatu od niego?? przeciez skarbowka ten vat ci zwroci a nie ty musisz płacic ten vat skarbowce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0
Napisano (edytowany)

Ale czy muszę go odliczyć, czy muszę? Trochę zawiła to sprawa i wolałbym nie ryzykować :P

 

A tak wg. ile teraz wynosi zwrot ryczałtu 5%?

Edytowano przez in2dex

To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Wiem ze to juz bylo ale w natloku watkow nie moge tego odnalezc. Chodzi mi mianowicie o to ze w styczniu zakupilem od rolnika ryczaltowego plug(srodek trwaly) o wartosci ok 2 tys. zl i mam pytanie czy moglbym sobie od niego odliczyc VAT wystawiajac mu fakture na zakup? jestem vatowcem oczywiscie. Tylko mnie nie karćcie za nie wiedze i moja nie moc wyszukania :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj