karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

beowulf87    1

Nikita_Bennet: przeszloby gbydym jako wklad wlasny do kredytu mlodego rolnika wlozyl wartosc vatu? Skoro bank nie finansuje vatowcom tych kwot to w moim przypadku te 52 tys mogly by byc wkladem wlasnym - 20 % wartosci kredytu, pisales w innych postach ze starasz sie zeby kredyt byl finansowany 100% z srodkow banku, wiec na pewno jest dobrze zorietowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

mam pytanko bo tak z grubszego przeglądałem, i tak piszecie o tych kontrolach a mi się wydaje że US kontroluje tylko czy zapłocone, a np. ile paliwa i do czego to np. Izba Skarbowa i tak naprawdę chyba tego organu trzeba by było się obawiać. i czy ktoś miał kontrolę z izby? i raczej ona po roku bycia vatowcem nie będzie ale np. po pięciu latach.

drugie , wiadomo że większość rolników ma samochody na olej napędowy, część nawet ma samochody z kratką od których od 2011 jest zakaz odliczania wszystkiego co jest związane z tym sam., czy nie wydaje wam się że kiedyś nie US a właśnie Izba Skarbowa może zapytać o ten sam (lub inne sam) i karze np przedstawić paragon lub fakturę na paliwko .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

jako rolnik rozliczajacy sie z Vatu komu wystawiam fakture Vat a komu fakture RR i za co??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

jako rolnik rozliczajacy sie z Vatu komu wystawiam fakture Vat a komu fakture RR i za co??

 

VAt wystawiasz firmą albo rolnikom na vacie, vat rr wystawiasz jako vatowiec rolnikowi ryczaltowcowi od ktorego cos kupiles badz mu sprzedales

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@pawelek98 Izba Skarbowa czy UKS? ciekawy temat, ja miałem wyłącznie kontrole i czynności sprawdzające realizowane przez US, śmiem wątpić w orientację szeroko zakrojonych kontroli na rolników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
Nie wnosilem go na ewidencje srodkow trwalych bo niby jak jak faktury za niego nie mialem. Zglosilem i przerejestrowalem.
PCC w US opłaciłeś? Ile czasu go masz? Odliczałeś jakieś części na niego lub paliwo (jego nr jest na jakiejś fakturze)?

 

Nikita_Bennet: przeszloby gbydym jako wklad wlasny do kredytu mlodego rolnika wlozyl wartosc vatu? Skoro bank nie finansuje vatowcom tych kwot to w moim przypadku te 52 tys mogly by byc wkladem wlasnym - 20 % wartosci kredytu, pisales w innych postach ze starasz sie zeby kredyt byl finansowany 100% z srodkow banku, wiec na pewno jest dobrze zorietowany

 

1. nie pisz BOLDem jak nie trzeba.

2. nie wiem co chcesz zrobić. Bank skredytuje Ci cenę netto maszyn w których masz ileś procent wkładu własnego. Na VAT musisz mieć oddzielną gotówkę (własna kasa lub kredyt). Aby być bezpieczniejszym ja wziąłem kredyt na obie części tj jeden na cenę netto a drugi na VAT.

Wkładu własnego w pierwszym kredycie chyba nie miałem ale nie miałem też rocznej karencji w spłacie (pierwsza rata była po pół roku od wypłaty kredytu). Co do kredytu na VAT brałem zwykły komercyjny.

 

 

mam pytanko bo tak z grubszego przeglądałem, i tak piszecie o tych kontrolach a mi się wydaje że US kontroluje tylko czy zapłocone, a np. ile paliwa i do czego to np. Izba Skarbowa i tak naprawdę chyba tego organu trzeba by było się obawiać. i czy ktoś miał kontrolę z izby? i raczej ona po roku bycia vatowcem nie będzie ale np. po pięciu latach.

drugie , wiadomo że większość rolników ma samochody na olej napędowy, część nawet ma samochody z kratką od których od 2011 jest zakaz odliczania wszystkiego co jest związane z tym sam., czy nie wydaje wam się że kiedyś nie US a właśnie Izba Skarbowa może zapytać o ten sam (lub inne sam) i karze np przedstawić paragon lub fakturę na paliwko .

olej napędowy? Kupiłem od ruskich z TIRa ;)

A tak serio - do pickupa części raczej nie odliczam bo nowe autko a diesla odliczam ale wpisuję nr rej. ciągnika na fakturach.

Zresztą ostatnio coraz częściej jeżdze autkiem taty - PB+LPG bo taniej.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

PCC w US opłaciłeś? Ile czasu go masz? Odliczałeś jakieś części na niego lub paliwo (jego nr jest na jakiejś fakturze)?

 

olej napędowy? Kupiłem od ruskich z TIRa ;)

A tak serio - do pickupa części raczej nie odliczam bo nowe autko a diesla odliczam ale wpisuję nr rej. ciągnika na fakturach.

Zresztą ostatnio coraz częściej jeżdze autkiem taty - PB+LPG bo taniej.

 

Jeżeli zgłosił tą darowiznę i nie byłaby ona zwolniona od podatku od spadku i darowizn to chyba nie miałby szans na zarejestrowanie bez opłacenia tego podatku.

Mam wpisaną do ewidencji środków trwałych (tej co nie musimy prowadzić) zwykłą osobówkę i mam zamiar zgodnie z stanowiskiem sądów odliczać wszystkie

części eksploatacyjne. Co do paliwa do takiego samochodu to diesla powiedzmy jeszcze jakoś idzie odliczyć a co z pb i lgp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

VAt wystawiasz firmą albo rolnikom na vacie, vat rr wystawiasz jako vatowiec rolnikowi ryczaltowcowi od ktorego cos kupiles badz mu sprzedales

 

Przy kupowaniu od ryczałtowca wystawia się VAT RR jeśli chcesz odzyskać vat ale przy sprzedaży po co? Wystarczy normalna Faktura VAT.

 

Mam wpisaną do ewidencji środków trwałych (tej co nie musimy prowadzić) zwykłą osobówkę i mam zamiar zgodnie z stanowiskiem sądów odliczać wszystkie

części eksploatacyjne. Co do paliwa do takiego samochodu to diesla powiedzmy jeszcze jakoś idzie odliczyć a co z pb i lgp?

 

Można części, przeglądy, serwis itp ale niestety paliwa nie można.

Edytowano przez Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

no właśnie nie wiem jak ugryźć temat takiego pojazdu jak ciągnik nie wpisany do ewidencji środków trwałych.

 

Co do odliczania - ja mam pickupa dci a wcześniej do zwykłej osobówki odliczałem wszystko (za wyjątkiem PB), teraz jest pickup więc od osobówki nic nie odliczę.

Co do odliczania PB+LPG - taniej mi jeździć na LPG niż pickupem na ON mimo że od ON odliczę VAT. No i LPG jest w fiacie panda a tym autkiem się wszędzie zaparkuję gdzie pickupe troche trzeba pokręcić kierownicą ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomekrolnik    0

PCC w US opłaciłeś? Ile czasu go masz? Odliczałeś jakieś części na niego lub paliwo (jego nr jest na jakiejś fakturze)?

Byla to darowizna od rodzicow wiec jest zwolniony z podatku. Mam go od sierpnia 2011, odliczalem paliwo i jest jego nr na fakturze. A co do środkow trwalych to przecież nie ma obowiązku prowadzić ewidencji srodkow trwalych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Obowiązku nie ma prowadzenia żadnej ewidencji :) Musimy tylko fakturki zbierać . Tylko, prawo określa, co jest, co nie jest no i co może być środkiem trwałym. No a ciągnik jest środkiem trwałym, kwestia tylko tego ile on ma wiosen. Ciekawa sprawa z tym, bo w sumie od marca 2011 rodzice też mie ożenili ze sprzętem (darowizna) jak mama przechodzila na rętę strukturalną. Muszę troche podebatować w US!

 

Wreszcie coś nowego i ciekawego haha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ale to i tak przecież nie ma większego znaczenia bo na taki darowany sprzęt wystawiasz fakturę na 0% vatu i nie ma problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Byla to darowizna od rodzicow wiec jest zwolniony z podatku. Mam go od sierpnia 2011, odliczalem paliwo i jest jego nr na fakturze. A co do środkow trwalych to przecież nie ma obowiązku prowadzić ewidencji srodkow trwalych.

Jaki numer na fakturze? Czyli jak bierzemy FV to na niej piszemy ON ilość cena i numer rejestracyjny?? dobrze rozumiem?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomekrolnik    0

Jaki numer na fakturze? Czyli jak bierzemy FV to na niej piszemy ON ilość cena i numer rejestracyjny?? dobrze rozumiem?

To nie my piszemy tylko sprzedawca. Nr rejestracyjny powinien być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

Jeśli kupujesz np na stacji prosto do ciągnika to piszesz numer rejestracyjny, ale jeśli przywożą ci do domu lub bierzesz w jakieś beczki na stacji większe ilości to piszesz na fakturze zbiornik, bo kto ci uwierzy, że np 1000 l wlałeś i wyjeździłeś tylko jednym ciągnikiem....

 

ja biorę zwykle po 2 - 3 tys litrów naraz i księgowa kazała mi pisać zbiornik na ON

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

a mi kazała pisać nr rej. i piszą na fakturze, dane osobowe, nr ciągnika, i 5tyśl. :lol: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

mi księgowa pisała pisać albo numer albo zbiornik ON... a miałeś kontrole i przechodziło to 5 tys na jeden ciągnik:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

pierdoły o tym paliwie piszecie, nie chodzi o to by udowodnić żę paliwo w ciągniki się zużyło ale udowodnić że do samochodu się nie wlało , a to można w jeden sposób, zbirać faktury na sam i nie odliczać, po drugie

tylu tu fachwców, a chyba nikt nie miał kontroli z izby skarbowej, i chciałbym się dowiedzieć właśnie po tej konroli czego się czepiali, bo US to ma to gdziś ,patrzy czy tylko vaty sie zgadzają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

bo US to ma to gdziś ,patrzy czy tylko vaty sie zgadzają

Patrzą czy vaty się zgadzają i czy to co odliczyłeś to miałeś prawo odliczyć. Kontroli nie miałem ale myślę, że jest podobnie jak z vatem budowlanym - tylko tam od razu dajesz faktury - gość sprawdza czy odliczyłeś vat od dobrych rzeczy i w razie czego korygujesz. Izby skarbowe to wątpię żeby się do rolników pchały, przynajmniej tych mniejszych. Nie mogę też sobie wyobrazić czegoś takiego żeby im udowaniać co się do samochodu wlało, mogłem jeździć na oleju z frytek. To tak jakbyś musiał udowodnić, że kupiony klucz, od którego odliczyłeś vat, używasz tylko do pracy związanych z gospodarstwem - bo niby jak, kamery zamontujesz?. Moim zdaniem lekka przesada. Takich rzeczy to od dużych firm niech rządają, a nie od rolnika.

Rozkmniłem temat z fakturami w gminie - to jest tak (przynajmniej u mnie) - jeżeli składasz wniosek i Pani/Pan go od ciebie przyjmuje i kseruje sobie faktury to nie ma opłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

może rzeczywiście przesadzam, ale wolę dmuchać na zimne, a co do gminy to dziś fakturki złożyłem i nie musiałem żadnej opłaty wnosić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106
Napisano (edytowany)

Też byłem w gminie i do tej pory nie pobierali opłat ale w grudniu podobno wszedł w życie jakiś przepis który nakazuje pobór opłaty skarbowej za kopie.

 

Od nas bierze 150 za miesiąc ma wszelkie upoważnienia ja zaworze mu tylko faktury.

Edytowano przez janusz20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj