karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

AturSz    6

witam od lutego przechodze na pelen vat i mam pytanie jakie bloczki z fakturami czy tez innymi dokumentami sa potrzebne i powinienem kupic??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

Witam. Kupiłem silnik do C-330 od sąsiada co jest ryczałtowcem i chciałbym odliczyć vat od ceny 3 tyś brutto. Czy jest taka możliwość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Sąsiad ryczałtowiec nie wystawi Ci faktury, więc nic nie odliczysz


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki01    1

Sposób odliczenia Vatu, w przypadku zakupu od ryczałtowca, był poruszany kilka stron wcześniej. Musisz wystawić Fakturę RR. Tylko, że to się tyczy produktów rolnych, i usług. Więc nie odliczysz sobie silnika.

Edytowano przez jarecki01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Mam pytanie otóż mam zamiar na wiosnę kupić maszyny w ramach modernizacji i w związku z tym będę chciał przejść na vat ale posiadam jeszcze dużo pszenicy którą bedę chciał jeszcze w lutym sprzedać i teraz - kiedy mogę zrobić zgłoszenie do US o przejściu na vat w kolejnym miesiącu po wystawieniu faktury ze sprzedaży pszenicy czy w kolejnym miesiącu już po wpływie gotówki na konto czyli już po zakończeniu sprzedaży moze bajdziej obrazkowo w lutym sprzedaję pszenicę i mam wystawioną fakturę z terminem zapłaty marzec czy w związku z tym już w lutum mogę zrobić zgłoszenie tak aby już w marcu być na vacie czy też muszę czekać do marca aby zrobić zgłoszenie i w kwietniu przejść na vat Bedę wzdięczny za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

większość pszenicy sprzedaj zanim przejdziesz na VAT. Termin płatności nie ma znaczenia, ważna jest data sprzedaży. Przy zakupie z MGR chcesz pewnie szybko odzyskać VAT i pewnie w 25 dni, pamiętaj że warunkiem uzyskania zwrotu w 25 dni jest wykazanie się sprzedażą w tym samym okresie co kupiłeś maszyny.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

czyli w miesiącu sprzedaży pszenicy lutym nie mogę zgłosić tego do US tak aby od marca być na vacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystian96    1

siemka... w gmini wprowadzili mnie w błąd bo powiedzieli mi że jak jestem na vacie to nie moge brać akcyzy i nie wziołem zwrotu za poprzednie półrocze i cxzy jest szansa żebym mógł je odzyskać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

1) jak jestem na rozliczeniu kwartalnym to vat od maszyn akupionych w styczniu będe mógł odzyskać dopiero po złozeniu deklaracji po zakończeniu kwartału i wtedy zaznaczyć przyspieszony? czy można jakoś wcześniej?

2)czy można przejść z rozliczenia kwartalnego na miesięczne?

3)powiecie,że było ale,czy prowadicie ewidencje środków trwałych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

1 oczywiście zwrot otrzymasz najwcześniej 25 dni po złożeniu deklaracji

2 można, trzeba złożyć odpowiedni formularz VAT (prawdopodobnie R) i oświadczenie o zmianie okresu rozliczeń

3 ja prowadzę ale tylko dla działalności gospodarczej, dla gospodarstwa rolnego nie

 

witam składa ktoś e-deklaracje (przez internet) vat-7?

składanie edeklaracji wiąże się niestety z kosztem 300zł na dwa lata za certyfikat z podpisem elektronicznym

 

w gminie wprowadzili mnie w błąd bo powiedzieli mi, że jak jestem na vacie to nie mogę brać akcyzy i nie wziąłem zwrotu za poprzednie półrocze i czy jest szansa żebym mógł ją odzyskać

obawiam się, iż jest to niemożliwe, ale możesz zażądać satysfakcji od urzędnika, który udzielił Ci takiej informacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

możesz sprzedać w lutym i w lutym złożyć papiery o przejście na vat, i wtedy będziesz na vacie od marca.. a to czy będziesz miał termin zapłaty w marcu nie ma znaczenia.....

 

ja sprzedawałem w grudniu i w grudniu złożyłem o przejście..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

2 można, trzeba złożyć odpowiedni formularz VAT (prawdopodobnie R) i oświadczenie o zmianie okresu rozliczeń

 

Podobno można to zmienić dopiero po roku od przejścia na pełne rozliczanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

rzecz jasna art. 99 ustawy o podatku od towarów i usług ustęp 4:

 

4. Podatnicy, o których mowa w ust. 3 i art. 21 ust. 3, mogą ponownie składać deklaracje

podatkowe za okresy miesięczne, nie wcześniej jednak niż po upływie

czterech kwartałów, w których rozliczali się za okresy kwartalne, po uprzednim

pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do ostatniego

dnia kwartału, za który będzie składana ostatnia kwartalna deklaracja podatkowa.

 

co ciekawe ja nigdy przed kwartalnymi nie składałem deklaracji miesięcznych, więc ciężko wskazać jak interpretować ponowne składanie deklaracji miesięcznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarcooo    0

Witam. Mam pytanie odnosnie odliczania vat-u z energii elektrycznej. Mam jeden licznik na dom i obore czy moge odliczyc vat od jednego licznika? czy musze zakladac drugi licznik a jesli załoze to czy jako przedsiebiorstwo gosp.rolne bede mial naliczona wieksza taryfe z elektrowni? czy tez mozna nie zakladac drugiego licznika i wcale nie odliczac vatu za prad, ale czy wtedy wrazie kontroli US sie nie przyczepi?

Druga sprawa to mam maszyny przekazane aktem notarialnym ale nie sa przerejestrowane na mnie czy kupując jakies czesci do nich moge odliczyc vat? czy us o to tez sie nie doczepi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

czyli w miesiącu sprzedaży pszenicy lutym nie mogę zgłosić tego do US tak aby od marca być na vacie?

Czytaj ze zrozumieniem, co koledzy piszą :) Sprzedaj w lutym znaczną część pszenicy, by VAT został w Twojej kieszeni (ale nie wszystko jeśli Ci zależy na szybkim zwrocie VAT z maszyn) i w lutym złuż papiery o przejście. Jak dostaniesz decyzjęw lutym, to od marca jesteś na VAT - zasady ogólne. W marcu kupujesz maszyny i sprzedajesz restkę pszenicy, a w kwietniu składasz deklarację za marzec z wystąpieniem o zwrot (możesz przyspieszony np. 25 dni)

 

siemka... w gmini wprowadzili mnie w błąd bo powiedzieli mi że jak jestem na vacie to nie moge brać akcyzy i nie wziołem zwrotu za poprzednie półrocze i cxzy jest szansa żebym mógł je odzyskać

No niestety nie. Ustawowo masz 2 tygodnie na ustosunkowywanie sie do jakichkolwiek postanowień. Ale teoretycznie i tak powinieneś mieć to (odmowę) na piśmie. Jakbyś sledził ten wątek może byś tego uniknął, bo kiedyś to już poruszaliśmy ;) Kolega miał podobną sytuację, bo odrzucili mu faktury, które nie miały wpisanego kodu CN. Trochę mnie to poruszyło, bo po moich bataliach w różnych instytucjach, niewiedza urzędnicza działa na mnie trochę jak płachta na byka. Pokazałem mu gdzie i jak znaleść przez stronę Ministerstwa Rolnictwa i trafić do ich BIP z konkretami. Trochę też się podkręcił i zrobił burzę u burmistrza :D

 

Ogólnie niewiedza urzędnicza jest bardzo irytująca. My musimy mieć łeb jak sklep, żeby wszystko ogarnąć i coś załatwić a oni siedzą i pierdzą w stołki. Jestem w trakcie załatwoania kredytu preferencyjnego. Dzwonię do Wa-wy do Departamentu Pomocy Krajowej, by dowiedzieć się czy "zestaw nawigacyjny do jazdy równoległej" (GPS) może być przedmiotem kredytowania, a człowiek z którym rozmawiam zupełnie nie ma pojęcia o czym do niego mówię, no ręce opadają.

 

Podobno można to zmienić dopiero po roku od przejścia na pełne rozliczanie.

Nie wiem czy działa to w obu kierunkach, ale ja przechodząc na VAT chciałem rozliczać się kwartalnie Start na zasadach ogólnych miałem w lutym, więc luty marzec rozliczałem się miesięcznie a od kwietnia kwartalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Witam. Mam pytanie odnosnie odliczania vat-u z energii elektrycznej. Mam jeden licznik na dom i obore czy moge odliczyc vat od jednego licznika? czy musze zakladac drugi licznik a jesli załoze to czy jako przedsiebiorstwo gosp.rolne bede mial naliczona wieksza taryfe z elektrowni? czy tez mozna nie zakladac drugiego licznika i wcale nie odliczac vatu za prad, ale czy wtedy wrazie kontroli US sie nie przyczepi?

Druga sprawa to mam maszyny przekazane aktem notarialnym ale nie sa przerejestrowane na mnie czy kupując jakies czesci do nich moge odliczyc vat? czy us o to tez sie nie doczepi?

 

Było było było....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Nie kojarzę aby było (może w ogóle mało ważne :) )

Ale.. mam fakturę z terminem zapłaty 5dni, jak ją zapłace po terminie, powiedzmy 3 dni to US się czepia do czegoś?

Czy ważne aby w momencie rozliczenia była zapłacona?

 

Dzisiaj przyszła mi faktura do zapłaty za duży sprzęt , mam zamiar jutro ją zapłacić ale zauwazyłam że walnęli 5 dni terminu zapłaty(w tym sobota i niedziela) i zapłące ją 3dni po terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

termin płatności nie ma znaczenia, dla US liczy się fakt czy faktura jest zapłacona czy też nie, wiadomo jak działa poczta i dostarczanie faktury po terminie płatności jest częstą praktyką, szczególnie przy nieewidencjonowanych przesyłkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

co do faktur płaconych po terminie - z racji że rozliczam się kwartalnie to np fakturę za neta i stacjonarkę ze stycznia opłacam tydzień po terminie (jakoś w lutym), z lutego też tydzień po terminie opłacę a marcową opłacę przed złożeniem kompletu dokumentów u księgowej aby pisała o przyspieszony zwrot w 25 dni. US nie zakwestionował do tej pory tego że faktury z dwóch pierwszych miesięcy są opłcacone po terminie. Interesowało ich to czy opłaciłem wszystkie faktury przed złożeniem deklaracji przez księgową.

 

Co do energii elektrycznej - było było i jeszcze z 5 razy było ;)

Jak jest NIP na fakturze i jest jeden licznik to można odliczać ileś procent a jak jest NIP i ma się podlicznik to 100% wskazań podlicznika z tego co tutaj pisano (choć radzę przejrzeć ostatnie 70 stron aby się upewnić).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomekrolnik    0

A ja mam takie dwa pytanka. Przeszedlem na VAT od 1 sierpnia 2011, 23 sierpnia zostal mi przekazany umowa darowizny ciagnik i teraz chce go sprzedac, czy mam wystawiac fakture czy nie? a drugie Kupowalem nawozy ostatnio i babka przez telefon podala mi ze mam zaplacic przelewem 1453zl a ona przesle fakture poczta no i wplacilem tyle a na fakturze przyszlo ze do zaplaty jest 1453,01zl. Nie przywala sie do tego 1grosza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
A ja mam takie dwa pytanka. Przeszedlem na VAT od 1 sierpnia 2011, 23 sierpnia zostal mi przekazany umowa darowizny ciagnik i teraz chce go sprzedac, czy mam wystawiac fakture czy nie? ...

Czy wniosłeś go na ewidencje środków trwałych? Czy darowizne zgłosiłeś w US. Czy przerejestrowałeś ciągnik na siebie?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomekrolnik    0

Nie wnosilem go na ewidencje srodkow trwalych bo niby jak jak faktury za niego nie mialem. Zglosilem i przerejestrowalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj