karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

tommot003    0

pytanie czy mogę ubiegać się o zwrot podatku VAT z paliwa i jeszcze o zwrot akcyzy??? czy tylko jednego podaatku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

mam pytanie: kuzyn dostal fakture za plug sniezny - 10tys w tym 2,3tys VATU, dealer mial ja wystawic na jego ojca (vatowiec) ale pomylil sie i wystawil na niego (ryczalt), bylo to ponad miesiac temu ale dopiero teraz przyslal mu papier, moja rada dla niego: niech sprzeda ojcu plug na 23%, wystawi sobie fakture VAT RR, ojciec zaplaci mu przelewem w ciagu 14 dni, od razu dolaczy potwierdzenie przelewu. Jakies inne propozycje od osob bardziej zorietowanych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Dziś byłem w gminie i dowiedziałem się,że od tego roku rolnik składający kopię faktury na zwrot akcyzy musi uiścić opłatę skarbową 5 zł za potwierdzenie faktury bądź złożyć oryginał.Vatowiec musi mieć oryginał w razie kontroli US.Czyli mając 20 faktur płacimy stówkę.Podnieśli zwrot o 10 gr,a i tak sobie to odbiją bo opłata skarbowa idzie do budżetu.Nie każdy kupuje po tysiąc litrów i z małej faktury mało zostanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Dziś byłem w gminie i dowiedziałem się,że od tego roku rolnik składający kopię faktury na zwrot akcyzy musi uiścić opłatę skarbową 5 zł za potwierdzenie faktury bądź złożyć oryginał.Vatowiec musi mieć oryginał w razie kontroli US.Czyli mając 20 faktur płacimy stówkę.Podnieśli zwrot o 10 gr,a i tak sobie to odbiją bo opłata skarbowa idzie do budżetu.Nie każdy kupuje po tysiąc litrów i z małej faktury mało zostanie.

Podejrzewam, że to i tak już tylko kwestia czasu zanim całkiem zwrot akcyzy zlikwidują. Z czegoś świnie przy korycie muszą się utrzymywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

dostalem protokol z kontroli, mam kilka bledow wyliczeniowych i bede skaldal o korekte, popraWILEM wszystko wedle zalecen kontroli i papierow ktore mi zostawili, ale caly czas nie moge sie doliczyc 95zl VAtu dla mnie, US znalazl ze nalezy mi sie wiekszy zwrot, a tej kasa z nikad mi nie wychodzi, jak zloze znowu z roznicami w papierach to mi cofna jak dalej dzialac?

Pisałem kilka razy, US to nie zabawa, jak się nie czujecie na siłach to dajcie z rok zarobić księgowej a jak obczaicie co i jak to będziecie prowadzić sami, tak z dnia na dzień nie sposób tego ogarnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6897

Dziś byłem w gminie i dowiedziałem się,że od tego roku rolnik składający kopię faktury na zwrot akcyzy musi uiścić opłatę skarbową 5 zł za potwierdzenie faktury bądź złożyć oryginał.Vatowiec musi mieć oryginał w razie kontroli US.Czyli mając 20 faktur płacimy stówkę.Podnieśli zwrot o 10 gr,a i tak sobie to odbiją bo opłata skarbowa idzie do budżetu.Nie każdy kupuje po tysiąc litrów i z małej faktury mało zostanie.

:blink: O Kur*a. Jak ja z samego listopada i grudnia 12 faktur naliczyłem :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

I widać kogo dotkną oszczędności budżetowe zapowiadane przez słońce peru,oczywiście mniej zamożnych,którzy nie tankują całych cystern ale jeżdżą traktorem lub z kanistrem na stację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Uuu..to faktycznie beznadzieja

Już nie mają za co kasy brać

Ja na szczęscie takich faktur nie będę miała za dużo, pewnie 2 ew. może z 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PIotrek425    0

raz Ci dadzą, 2 razy zabiorą... Ale w mediach obtrąbią, że rolnicy dostaną kupę kasy ze zwrotów za paliwo...

 

Mam pytanie i proszę o poradę: bliżej wiosny będziemy chcieli wymienić stary zwykły prysznic na coś nowszego z panelem sterującym i do tego przepływowy podgrzewacz wody.. Ogólnie wszyscy się myją raczej w łazience na dole w wannie, ale już od lat jest mowa, że trzeba założyć na górze w łazience podgrzewacz wody.. Latem taki prysznic jest zbawienny i wiadomo- po pracy czy nawet w ciągu dnia, jak trzeba jechać coś załatwić, szczególnie od wiosny do jesieni taki prysznic będzie bardzo często używany.. Teraz pytanie czy można odliczyć od tego prysznica z podgrzewaczem VAT?? Wydaje mi się, ze tak, bo to naprawdę będzie zakup w 80% na potrzeby mycia się po pracach w gospodarstwie.. A jak jest więcej czasu czy na weekend to wiadomo- wanna na dole.. Co sądzicie?? Proszę o ewentualne potwierdzenie mojej tezy..;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

mam pytanie: kuzyn dostal fakture za plug sniezny - 10tys w tym 2,3tys VATU, dealer mial ja wystawic na jego ojca (vatowiec) ale pomylil sie i wystawil na niego (ryczalt), bylo to ponad miesiac temu ale dopiero teraz przyslal mu papier, moja rada dla niego: niech sprzeda ojcu plug na 23%, wystawi sobie fakture VAT RR, ojciec zaplaci mu przelewem w ciagu 14 dni, od razu dolaczy potwierdzenie przelewu. Jakies inne propozycje od osob bardziej zorietowanych?

 

a kto wpłacał?bo jak jest na przelewie,e jego ojciec to mozna chcyba skorygować fakturę.kiedys te najomy miał cos takiego i dwonił na informację podatkową i powiediano mu,że można zmienić takie dane,jeśli nastapiła pomyłka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
Mam pytanie i proszę o poradę: bliżej wiosny będziemy chcieli wymienić stary zwykły prysznic na coś nowszego z panelem sterującym i do tego przepływowy podgrzewacz wody.. Ogólnie wszyscy się myją raczej w łazience na dole w wannie, ale już od lat jest mowa, że trzeba założyć na górze w łazience podgrzewacz wody.. Latem taki prysznic jest zbawienny i wiadomo- po pracy czy nawet w ciągu dnia, jak trzeba jechać coś załatwić, szczególnie od wiosny do jesieni taki prysznic będzie bardzo często używany.. Teraz pytanie czy można odliczyć od tego prysznica z podgrzewaczem VAT?? Wydaje mi się, ze tak, bo to naprawdę będzie zakup w 80% na potrzeby mycia się po pracach w gospodarstwie.. A jak jest więcej czasu czy na weekend to wiadomo- wanna na dole.. Co sądzicie?? Proszę o ewentualne potwierdzenie mojej tezy.. ;)

 

Ależ oczywiście, przecież możesz zabrać cała rodzinę na wczasy i też ci zwrócą VAT bo rolnik ciężko pracuje i raz w roku przysługuje mu odpoczynek...

 

Tak na serio to zapomnij o tym... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

A jakby zrobił cos takiego ale gdzies osobno a nie w domu?

Np.my mamy zamiar zrobić taka jakąś kabinę prysznicową gdzieś przy magazynie itd., w żniwa cos takiego to jak zbawienie (choć zamiary mamy od 2 lat i nic z tego jeszcze nie wyszło)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Może mi ktoś podpowiedzieć jak by wyglądała sytuacja gdy kupuje zboże od rolnika ryczałtowca. Wiem że kase musze przelać mu na konto, Jaka stawka na fakturze, owies ma inną stawkę jaką? Jaki numer PKWiU? Na pewno było tu już o tym ale znaleźć w tych prawie 200 stronach nie mam aktualnie czasu więc ewentualnie numer strony jak ktoś pamięta gdzie był ten temat poruszany. I czy musze z konta podanego w US, bo tam nie mam obsługi przez neta, a na drugim w innym banku mam o to by było o wiele łatwiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PIotrek425    0

danield28 dzięki za odpowiedź;) Jeszcze miesiąc temu też bym był pewien, że nie, ale jak ludzie wypisują, że odliczają kanapę (bo niby lekarz weterynarii na niej siada), czy pralkę (bo piorą brudne ubrania gospodarcze), czy wreszcie telewizory, to wydało mi się, że może i taki podgrzewacz przejść, bo to jest wg. mnie na jednym poziomie z taką pralką... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

no ja bym kanapy nie odliczył, TV też nie ale gdybym prowadzil produkcję zwierzęcą i od czasu do czasu zatrudniał pracownika np w okresie letnim to napewno całe wyposażenie pomieszczenia socjalnego bym odliczył bo takiemu pracownikowi muszą być zapewnione 'cuda' z kodeksu pracy, ma prawo do przerwy i gdzieś musi się umyć aby zjeść kanapkę itp. Tak samo jak przyjdzie do roboty umyty to powinien mieć możliwość doprowadzić się do takiego samego stanu po pracy jak do niej przyszedł.

 

Zreszta bywacie w firmach - w każdej jest kibel, kabina z natryskiem, bieżąca woda, pokój socjalny z czajnikiem i lodówką, apteczka i wiele innych pierdół.

 

Wcześniej był podany wyrok sądu gdzie to co należy się pracownikowi należy się też rolnikowi/przedsiębiorcy wykonującemu samodzielnie działalność bo takiemu rolnikowi też muszą być zapewnione rzeczy wynikające z BHP..


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Spróbuj może nikt się do tego nie przyczepi albo zadzwoń do kogoś dobrze w tym zorientowanego bo może da się to odliczyć bez większych tłumaczeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Mam takie pytanko - może, któryś z forumowiczów/forumowiczek poleciłby jako, że zima w pełni jakiś w miarę przyzwoity (cenowo i jakościowo) prostownik, dobrze by też było żeby był z rozruchem. Był topic na tym forum ale niestety podane tam linki nie działają. A nie chciałbym wydać pieniędzy na jakiś bubel, a potem dalej pożyczać od sąsiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masfer5455    6

prostowniki poganiacze pastuchy na dziki fes mocne ceny konkurencyjne ma taki elektronik w uniejowie tel 632888034

 

no ja bym kanapy nie odliczył, TV też nie ale gdybym prowadzil produkcję zwierzęcą i od czasu do czasu zatrudniał pracownika np w okresie letnim to napewno całe wyposażenie pomieszczenia socjalnego bym odliczył bo takiemu pracownikowi muszą być zapewnione 'cuda' z kodeksu pracy, ma prawo do przerwy i gdzieś musi się umyć aby zjeść kanapkę itp. Tak samo jak przyjdzie do roboty umyty to powinien mieć możliwość doprowadzić się do takiego samego stanu po pracy jak do niej przyszedł.

 

Zreszta bywacie w firmach - w każdej jest kibel, kabina z natryskiem, bieżąca woda, pokój socjalny z czajnikiem i lodówką, apteczka i wiele innych pierdół.

 

Wcześniej był podany wyrok sądu gdzie to co należy się pracownikowi należy się też rolnikowi/przedsiębiorcy wykonującemu samodzielnie działalność bo takiemu rolnikowi też muszą być zapewnione rzeczy wynikające z BHP..

czy wiesz ze aby wyposazac pracownika w cokolwiek musisz go zarejestrowac a to zlorzona sprawa w przypadku nie wielkotowarowych gospodarstw wtedy dopiero mozna cos planowac ze zwrotami vat od potrzeb pomocnikow a odnosnie rzeczy ktore moga byc wziete na ggospodarstwo to moze tym byc wszystko co jest potrzebne do jego funkcjonowania i logicznie to odowodnione


sprzedam wóz paszowy sano 5m3 2008r lub zamienie na 8do 12m3 pionowy ślimak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

ale jeżeli cos jest potrzebne pracownikowi aby bezpiecznie wykonał pracę - zgodnie z KP i BHP to my też możemy sobie mimo że nie zatrudniamy pracownika.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Czy prowadzicie ewidencję wyposażenia np. wiertarka, przecinarka, piła spalinowa?

Np. chcę kupił prowadnicę z łańcuchem do piły i jak pokazać skarbowemu, że mam piłe na stanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj