karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

danielek24    30

1)czy na kazdej fakturze na paliwo,chodzi mi o małe ilości np.20L bierzecie z nr. rejstr.ciągnika,czy np piszecie "kanister".Chodzi mi o to,czy nie czepią sie jak kilka razy w miesiącu tankujecie takie ilosci kilkanaście kilometrów od domu.

2)nie bedzie problemu z odliczaniem paliwa,części od maszyn urzyczonych od rodziców?

3)mógłby ktoś dokładniej napisać(jeśli nie nu to na PW)jak to jest z rozliczeniem,bo wybrałem rozliczenie kwartalne.Czyli zbieram faktury i na koniec kwartału(do kiedy dokładnie) wypełniam i składam deklaracje?

Ale jak w styczniu kupuje maszyny,to o zwrot nawet przyspieszony moge ubiegac sie dopiero na koniec kwartału,czy po zakupie?

4)żeby odzyskać vat trzeba coś sprzedac-czy mogę sprzedać i wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu np.na 500kg zboża i juz?

5)jeśli ojciec chce dać mi krowę lub cielę to musimy pisać jakąś umowę darowizny i czy jest od tego jakiś podatek?

Edytowano przez danielek24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

1. Nie mam pojęcia :) i w sumie dodam tutaj swoje pytanie gdzie piszecie to całe "kanister"? Jak kupuje paliwo w ilości 1000l i leje to d takiej wielkiej beczki to co mam napisać?

2.Z tego co wiem nie ma problemu, bo sama też mam uzyczenie od ojca chociaż główne maszyny do dużego remontu będę mi dane w darowiznie. Bo wątpie aby US uwierzył że nagle w pługu wszystko mi się zepsuło jak od ojca pozyczyłam :) a właśnie chcemy remont pługa robić.

3.Mówiąc krótko- zbeirasz FAVAT przez kwartał i rozliczasz się na nast. miesiąc do 25. jak się nie mylę jak jest kwartał od stycznia do marca to rozliczenie składasz w kwietniu, najpóźniej do 25.

O zwrot jak się nie mylę możesz się ubiegać dopiero po końcu kwartale jak złozysz deklaracje że jakiś zwrot Ci przysługuje, tzw.Vat naliczony.

4. Z tego co nieraz tu chłopacy pisali to można tak zrobić.

5. Nie wiem jak to jest ze zwierzętami. Ale jeżeli umowa darowizny to jak zgłosisz do US podatku nie ma.

 

Mam nadzieję że reszta poprawi moje odpowiedzi

Edytowano przez Madzia20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

3) ja jestem na kwartalnym: kwartla styczen-marzec, kwiecien- czerwiec, lipiec-wrzesien, pazdziernik-grudzien, czyli np. za pierwszy kwartal rozliczasz sie do 25 kwietnia, a wszystkie faktury z tych 3 miechow ksiegujesz, jesli bedziesz na kwartalnym to zrob jak ja, kupuje ciagnik pod koniec marca, wtedy od razu na poczatku kwietnia sie rozlicze bo na zwrot za aktywa trwale i tak maja 60 dni, a to sa duze pieniadze

4)tak

5)wystaw mu lepiej fakture, kup to przelej mu kase, zaksieguj w ARimr na siebie, fakture dopisz do swoich i Ci jeszxcze od tego vat oddadza, z tym ze za 1,5 roku to Tobie us zabierze wiekszy vat :)

 

teraz ja mam pytanie: dzwonili do mnie z us, mam kontrole u nich w poniedzialek, dostarczyc faktury, potwierdzenia przelemu, zeszyt kontroli, u mnie jest taka sprawa ze: 30 tys przelalem rodzicom z mlodego zeby placili moje faktury jak niemialbym czasu, wiec jak bede teraz drukowal pot. to bedzie ze z ich konta, w us od razu sie z tego tlumaczyc i dawac potwierdzenie ze te 30 tys im przelalem czy poczekac az zapytaja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

masz 6 miesięcy na zgłoszenie darowizny, na kontroli przedstaw wyłącznie te dokumenty, o które poprosili - czyli musisz mieć potwierdzenie przelewu (dotyczącego zapłaty za fakturę), natomiast odnośnie do pochodzenia środków powinny wystarczyć wyjaśnienia, tylko nie daj się wciągnąć w maliny, w razie braku pewności co do wyjaśnienia danej transakcji - nie wyjaśniaj na miejscu lecz w okresie późniejszym, masz na to 14 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

chcialem tez wziasc wydruk odnosnie wplaty mlodego rolnika, ale skoro na mowisz zeby nie robic nic na wyrost to sobie daruje, po kontroli kiedy bede mogl sie spodziewac wplywu? (zakladajac ze nie niczego sie nie czepna)

drugie pytanie: sciagnalem z epodatnika ksiazke kontroli, to jest jedna strona A4, to wystarczy czy, tak jak mowia mam zakupic jakis zeszyt w formacie A5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

1. Nie mam pojęcia :) i w sumie dodam tutaj swoje pytanie gdzie piszecie to całe "kanister"? Jak kupuje paliwo w ilości 1000l i leje to d takiej wielkiej beczki to co mam napisać?

 

Znajoma księgowa poleciła mi robić załączniki do faktur za paliwo.

Piszemy tam swoje dane, nr faktury, której dotyczy załącznik, tekst: "oświadczam, iż olej napędowy przechowywany jest w zbiorniku zbiorczym i został zużyty w następujący sposób:"

Pod spodem tabelka, w której zamieszczamy daty tankowania pojazdów, do jakiego pojazdu i ilość litrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

O jejku, to aż takie rzeczy trzeba z tym paliwem robić..

Nie wystarczy że kupię i nie będę kupować więcej niż te powiedzmy 100l na ha..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

A po co tyle biurokracji?? :blink: Ja zawsze jak tankuję to na fakturze jest nr. rejestracyjny jednego z ciągników (tak księgowa doradziła) i jeszcze z tym problemów nie było.

Zawsze biorę od 20 do 80 litrów.

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Tylko że ja kupię 1000l więc to nie bardzo mi wyjdzie :)

a w ogóle gdzie wpisujecie te nr rejestracyjne ciągników, na fakturze dopisujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jak mi przywożą do domu to na fakturze w ramce adnotacje piszę nr rejestracyjny i pieczątka sprzedającego. jak jadę na stację z karnistami to piszę na fakturze karnisty i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11

mam zamiar przejść na VAT ale dziś dowiedziałem się że przy sprzedaży (np. ciągnik)po wyżej 20 tyś w ciągu roku rolnikowi ryczałtowemu muszę mieć kasę fiskalną jak to z tym jest i jeśli tak to ile muszę odprowadzić od tego VAT-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

jaro było o tym pisane dużo na poprzednich stronach. 20 tyś jest w pierwszym roku a 40 tyś w kolejnych latach. po przekroczeniu faktycznie musisz mieć kasę. W przypadku innych maszyn nierejestrowanych nie ma problemu bo nikt ci nie udowodni że je miałeś i sprzedałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

Witam chce kupić jałówki od rolnika ryczałtowego i ja mu wystawiam fakture czy jak to się odbywa?? (ja jestem na vacie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Wystawiasz faktury vat rr. Pamiętaj że wtedy mi być płatność przelewem.

Oczywiście możesz nie wystawiać ale wtedy sobie nic nie odliczysz.

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik22    5

Wystawiasz faktury vat rr. Pamiętaj że wtedy mi być płatność przelewem.

Oczywiście możesz nie wystawiać ale wtedy sobie nic nie odliczysz.

 

A jak nie będzie płatności przelewem to nie przejdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

czyli jak wystawie taką fakturę rr to moge sobie odliczyć 8% ? czy 7%??

Edytowano przez daro87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jesli zapłacisz gotówką nie będziesz mógł odliczyć vat-u. Odliczyć możesz tyle ile masz na fakturze czyli 7%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

no ja tak jak koleżanka @Magda20 zakupuje jednorazowo 1000l i te paliwo znajduje się w jednym dużym zbiorniku a tankuje 2 ciągniki a w żniwa kombajn zbożowy.

Co najlepiej zrobić? napisać tak ja wy mówicie na fakturze nr rejestracyjne + kombajn zbożowy czy coś innego ??


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

mi na fatkurze na 1000 l ON ksiegowa kazała dopisac ze: "zakup paliwa z przeznaczeniem do Ursusa nr rej. oraz samochodu Star nr rej" i podpis

 

w ciagu najblizszych 25 dni bede mial kontrol wiec sie okaze czy tylko to wystarczy

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate02    0

a teraz w drugą stronę :P chce sprzedać np. ciągnik rolnikowi na ryczałcie to wtedy wystawiam mu fakturę i oddaje vat do urzędu tak?? tylko jaka fakturę bo chyba nie vat rr :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Oo..to bardzo bym prosiła o relacje z kontroli czy za Fakturę za ON się przyczepili ;)

Więc jak mam użyczenie maszyn od taty to wpisać np.nr rejestracyjny któregoś ciągnika i nr kombajna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

przy kontroli trzeba rozniez dostarczyc potwierdzenia przelewow za sprzedaz (czyli potwierdzenie ze to co mi mieli zaplacic to zaplacili)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki01    1

@danielhaker od paliwa zużytego przez ciągnik, kombajn ,ale nie przez samochód to 23%vat.Tab chłopak zrozumiał. :)

Można sobie odliczyć paliwo ON od samochodu osobowego. Przecież czymś trzeba jeździć i załatwiać sprawy związane z gosopdarstwem . Sądzę , że i vat od kupna nowego też da radę odliczyć. Postawa to dobra argumentacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

jarecki to działaj, i nie zapomnij nas poinformować jaką kwotą kary zasiliłeś US. :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

jarecki jak ty sie sam rozliczasz to życze ci powodzenia.... :D nie odliczysz benzyny z samochodu osobowego, jedynie można części i płyny ekspoatacyjne jeśli jestes właścicielem a jak masz na umowie uzyczenia czy innej to 60%, oczywiście możesz nalewać do diesla jak go masz paliwo z ciagników bo nikt z reguły tego tak dokładnie nie rozlicza i tak w większości ludzie robią.... tym bardziej jak mają jeszcze na podwórku samochód dostawczy.....

teraz nawet nie odliczysz vatu od samochodu osobowego jak mu założysz kratkę tak jak to było kiedyś....... księgowa mi pwoiedziała, że urząd wszystko z dwoma rzędami siedzeń kwalifikuje jako samochód osobowy no nie licząc np terenówek picup.....

a co myslecie o takiej kwesti żeby kupic osobówkę z jednym rzędem siedzeń tj kierowca i pasażer a drugi rząd kupic prywatnie i prywatnie zamontować... czy policja przy kontroli zgłasza to do urzędu skarbowego ? czy tylko zabiera doówd rejestracyjny i oddaje do wydziałku komunikacji??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj