karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

darkuspinex    0

ale jakiej usługi może byś napisał??

 

No usługę związana z opryskaniem np na chwasty zboża czy coś innego co by mi na moim polu opryskał swoim traktorem i opryskiwaczem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli będziesz miał fakturę to vat możesz odliczyć, rolnikowi ryczałtowemu (ojcu) to Ty musisz wystawić fakturę http://www.podatki.egospodarka.pl/50661,Uslugi-rolnicze-zakup-od-rolnika-a-faktura-VAT-RR,1,65,1.html

 

@lukaczmarek a czy Twoi rodzice świadczą jakieś usługi związane z gospodarstwami rolnymi, jeśli tak to czy realizują również sprzedaż na rzecz swojego gospodarstwa i jak rozliczają w tym przypadku PIT (jeśli są na zasadach ogólnych) i VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

dziwne co ty wypisujecie i pewnie znowu kogoś wprowadzicie w błąd bo ponoć został zniesiony ten przepis mówiący o tym, że trzeba posiadać konto bankowe firmowe na gospodarstwo po za tym nie rozumie ludzi którzy maja konta w BS i za samo to,że konto tylko ma nazwe AGRO- cos tam macie 3 razy większe opłaty........... :huh:

idąc dalej ja zarejstrowałem sie na vacie posiadaja tylko konto osobiste..... i co mojemu zdziwieniu i Pani księgowej bo tez twierziła,że trzeba firmowe, deklaracja została przyjęta... jeszcze tylko zobacze w lutym co się stanie jak dostanę pierwszy wzrot vatu....

mam konto w banku BPH jakieś tam całe asiistance itd itp, karta za darmo, wszystkie przelewy za darmo w kasie i przez internet, z każddego bankomatu w Polsce obojetnie jakiego banku wybieram kase za 0 zł , a i na jednym rachunku oszczędnościowym ktory posiadam mam zwiekszone oprocentowanie np z 4 % na 4,42 % płace 10 zł na miesiąc mysle ze cena przyzwoita ;)

Edytowano przez 1piotr1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki01    1

Ja również mam konto prywatne w PKO BP i nie miałem żadnych problemów aby przejść na Vat. Ojciec jest dłużej na Vacie i też ma konto prywatne w BS , żadnych problemów ze zwrotem. Księgowa nawet słowem nie wspomniała o konieczności posiadania kont firmowych. Więc to nie jest obowiązek, ale na własne życzenie generowanie niepotrzebnych dodatkowych kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

kissmy... branża jest zupełnie niezwiązana z rolnictwem

 

darkuspinex twój ojciec nie może wystawić ci faktury za usługi chyba ze prowadzi działalność gospodarczą

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkuspinex    0

no to lipa bo już myślałem że jakoś da się to zrobić

 

z tego linku co kolega mi przedstawił

 

cytat; Art. 118 mówi natomiast, iż wskazane wyżej przepisy stosuje się także w przypadku wykonywania przez rolnika ryczałtowego usług na rzecz czynnych podatników VAT.

 

Wykaz usług, od których świadczenia przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług, został określony w załączniku nr 2 do ustawy. Zalicza się do nich:

 

Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt (PKWiU ex 01.4)

Usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów (PKWiU ex 02.02.10)

Usługi związane z rybołówstwem i rybactwem, z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim (PKWiU ex 05.00.50)

Usługi dzierżawy lub najmu maszyn i urządzeń rolniczych, bez obsługi

 

 

można stwierdzić że jak bym dzierżawił od taty wszystkie maszyny i bym tacie fakture vat RR wystawił to od tego bym mógł jakiś vat odzyskać??? co o tym myślicie??? a czy by to nie korygowało z tym że bym chciał części i paliwo odliczyć ale moim zdaniem nie

Edytowano przez darkuspinex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

no właśnie jeśli będziesz dzierżawcą maszyn - będzie istniała podstawa do odliczenia vat od zakupu części, paliw i innych materiałów eksploatacyjnych do tych maszyn, swoją drogą to też muszę zgłębić ten temat bo mam identyczną sytuację, a ojciec daje mi maszyny w użyczenie, a tymczasem wynajem mógłby wygenerować dodatkowy przychód w postaci zwrotu VAT...

 

ale należy tutaj postawić zasadnicze pytanie, odnośnie do PIT - otóż dla potrzeb podatku dochodowego działalność rolnicza jest definiowana w nieco inny sposób niż na potrzeby podatku VAT, możliwe iż zaistnieje konieczność odprowadzenia podatku dochodowego związanego z wynajmem maszyn (o ile wynajem maszyn nie jest zaliczany przez ustawę o PIT do działalności rolniczej) tutaj proszę o odniesienie się kogoś zorientowanego w temacie, gdyż nie chciałbym wprowadzić kogokolwiek w błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Mam może ciekawe pytanie. Czy mogę odliczyć Vat z karmy dla psa. Dzisiaj trochę jej kupowałem i tak się zastanowiłem. Jak paszę do hodowli mogę to dlaczego nie dla psa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RSM32    0

Musisz udowodnić że ten zakup jest ściśle związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czyli pies jest firmowy nie domowy/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Dokładnie, musi sie nazywac rolnik lub farmer, by nie było złudzeń, że to domowy Reksio. :D Myślę, że jak ktoś mieszka poza gospodarstwem a pies pilnuje gospodarstwa to nie ma szans by nie odliczyć. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

pytanie orietacyjne: 25 dni, które ma us na zwrot vatu przy przyspieszonym to 25 dni od dnia zlozenia do zwrotu, czy 25 dni ROBOCZYCH od dnia zlozenia do zwrotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Nigdy nie składałem na przyspieszony ale w normalnym jak jest 60 dni to nie są liczone robocze tylko wypłacają równo 60-dnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Musisz udowodnić że ten zakup jest ściśle związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czyli pies jest firmowy nie domowy/

ciekawa sprawa bo ulga na pieska rolnikowi przysługuje - nie płaci podatku, więc idąc tym tokiem myślenia (że przepisy są spójne) dałoby się odliczyć żarcie dla pieska. Będę u księgowej to zapytam bo też jestem ciekaw szczególnie że są u nas dwa psiaki a fakturek na żarcie dla nich mogę mieć od cholery ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkuspinex    0

no właśnie jeśli będziesz dzierżawcą maszyn - będzie istniała podstawa do odliczenia vat od zakupu części, paliw i innych materiałów eksploatacyjnych do tych maszyn, swoją drogą to też muszę zgłębić ten temat bo mam identyczną sytuację, a ojciec daje mi maszyny w użyczenie, a tymczasem wynajem mógłby wygenerować dodatkowy przychód w postaci zwrotu VAT...

 

ale należy tutaj postawić zasadnicze pytanie, odnośnie do PIT - otóż dla potrzeb podatku dochodowego działalność rolnicza jest definiowana w nieco inny sposób niż na potrzeby podatku VAT, możliwe iż zaistnieje konieczność odprowadzenia podatku dochodowego związanego z wynajmem maszyn (o ile wynajem maszyn nie jest zaliczany przez ustawę o PIT do działalności rolniczej) tutaj proszę o odniesienie się kogoś zorientowanego w temacie, gdyż nie chciałbym wprowadzić kogokolwiek w błąd

 

 

 

No tak jak mówisz ale żeby się nie okazało że będzie trzeba coś zwracać. Jak to z tym jest???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w najgorszym przypadku może się okazać, że konieczne będzie zapłacenie podatku dochodowego i zarejestrowanie działalności gospodarczej, dla pewności proponuję skontaktować się z US

 

beowulf87 termin przyspieszonego zwrotu nadwyżki VAT jest liczony w dniach kalendarzowych od dnia złożenia deklaracji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

ciekawa sprawa bo ulga na pieska rolnikowi przysługuje - nie płaci podatku, więc idąc tym tokiem myślenia (że przepisy są spójne) dałoby się odliczyć żarcie dla pieska. Będę u księgowej to zapytam bo też jestem ciekaw szczególnie że są u nas dwa psiaki a fakturek na żarcie dla nich mogę mieć od cholery ;)

Idąc dalej to pewnie i można odliczyć zakup szczeniaków rassowych. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

siemka:D jestem na vacie i czy moge odliczyć akcyze z paliwa??

Juz dawno po świętach, a ty z choinki się urywasz? :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej koledzy mam pytanko czy mogę sobie odliczyć VAT za nowy samochód osobowy. I jak jest z tym paliwem ile dokładnie można sobie odliczyć za 1L. pytam się bo nie długo chce przejść na VAT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

@danielhaker od paliwa zużytego przez ciągnik, kombajn ,ale nie przez samochód to 23%vat.Tab chłopak zrozumiał. :)

Edytowano przez farmermf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystian96    1

z choinki sie nie urwałem . choinki jeszcze nie rozebrałem bo ksiądz jeszcze nie był i dzięki tym co mi pomogli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj