karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Toro    0

Panowie, jak to jest ze studnią głębinową?(zasila dom i oborę) mam to wpisać przy VAT-7 jako środek trwały? koszt całkowity 3800zł brutto (faktura nie rozbita na elementy, jedna pozycja), czy też mogę to policzyć jako koszty pozostałe? Dziękuję za odpowiedź:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

podepnę się pod pytanie bo kupuję pole i mam tam do wymiany studzienkę melioracyjną z kręgów betonowych.

Poza tym muszę zrobić jeszcze jedną u siebie na podwórku i położyć sączki.

 

Da się od tego odliczyć VAT? Jeżeli tak to jest to rozpatrywane jako budowla (10 lat pozostawania na VAT)?

Ogólnie będą dwie faktury - jedna za koparkę a druga za kręgi.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

pytanie może i trochę będzie śmieszne ale tyczy się kwesti ubioru rolnika...... odliczacie zakup skarpet, majtek, kaleson, zakup trampek czy sandałów w lecie itd itp..... bo jak wiadomo jak ktoś ma hodowle to, te rzeczy poźniej już zbytnio nie nadają sie do ubioru wyjściowego itd i używa się je w obejściu pracując na gosp.....ta sama sprawa tyczy sie zakupu dzinsów czy koszuli jak np jedzie się do skupu czy sprzedać zboże to wiadomo nie uzywa się ubrań wyjściowych ale też nie tych z obory ..... odpisujecie z tego vat???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Jak będziesz miał napisy z logo gospodarstwa to praktycznie każdy ubiór, poza odzieżą osobistą powinien przejść. Wszystko ostatecznie leży po stronie US, bo jak wiadomo każdy urząd troszeczkę ;) inaczej podchodzi do tego. Mi zanegowali parę lat temu nawet zakup butów gumowych, teraz to się trochę zmieniło.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
..... odpisujecie z tego vat???

tak i jakbyś poszukał w tym temacie to było już ze 3 razy podane np to:

 

"Co do zakupu i konserwacji odzieży ochronnej używanej przez podatnika nie ma przeszkód, aby zaliczyć poniesione na to wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Charakter wykonywanej działalności wymaga używania ochronnej odzieży, i dlatego ma ona związek z przychodem. Poza tym obowiązek stosowania odzieży ochronnej przez przedsiębiorcę należy traktować tak jak obowiązek dotyczący pracowników, co potwierdził NSA w wyroku z 13 lutego 1998 r., sygn. akt I SA/Gd 1228/96: „[zakupy] odzieży jako środka służącego do wykonywania działalności gospodarczej, z punktu widzenia zdania pierwszego art. 22 ust. 1 [ustawy], należy ocenić na tych samych zasadach zarówno w przypadku zakupu odzieży dla pracowników podmiotu gospodarczego, jak i dla osoby prowadzącej działalność (właściciela podmiotu). Punktem wyjścia dla wszystkich rozważań muszą być tu przepisy prawa pracy, z których wynika zasada wykonywania pracy przez pracownika we własnej odzieży”.

 

Sławomir Liżewski

 

PODSTAWA PRAWNA

art. 21 ust. 1 pkt 11 i 11a, art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.); art. 2377 § 1, 2 i 4, art. 2379 § 1–3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). "

 

 

 

Mi księgowa też mówiła że się nie da w 2009 roku. Zaniosłem jej to i jakoś odlicza i US nie robi problemów a kupuję takie rzeczy jak kurtki robocze, buty robocze, środki piorące, mydła


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

Witam mam pytanie na pewno już takie były ale jeżeli bede kupował krowe np od rolnika ryczałtoweg to jak sie rozliczam za ten zakup??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

ja jednej rzeczy nie pamiętam - karmę dla psa da się odliczyć?

Ulgę w podatku mamy jako rolnicy chyba na 2 pieski które "służa" w gospodarstwie, nie wie ktoś jak jest z VATem od jedzenia dla nich?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Witam mam pytanie na pewno już takie były ale jeżeli bede kupował krowe np od rolnika ryczałtoweg to jak sie rozliczam za ten zakup??

Przyłączam się do prośby


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

przejdzie bo obcinasz gałęzie z dróg które włażą Ci na pole, budujesz magazyn o konstrukcji drewnianej lub remontujesz jakiś stary.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

po za tym możesz mięc 2-3 pola króre bywają okresowo zalewane w zimie i potrzebna jest piła do wycinnia lodu, żeby zboże miało dostęp do powietrza ..... po za tym mozna robic ogrodzenia na łace ze słupków drewnianych, robic różnego rodzaju podesty itd, drzwi w stodole, burty drewniane w przyczepie czy nawet podłoge na dwu-kółce do przewozu bydła ... a w tych wzystkich wypadkach uzywasz piły spalinowej .... a drzewo do domu tniesz oczywiscie na pile stacjonarnej ..tzw trajzedze

zresztą dziś sam kupiłem piłe co prawda chinska za 250 zl ale jak by nie patrzeć 50 zł vatu jest ......

a co pozniej trzeba zrobić, żeby np po 1-2 roku wziąśc nastepna piłe bo ta poprzednia się zepsula, zanieść na złom i wziąść na to kwitek ..?

Edytowano przez 1piotr1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Dzięki :)

Bo jutro tato (jeżeli dowiozą) jedzie kupić piłę więc wezmę ją na siebie :)

a kupuje z Husqvarny za coś około 600-800zł więc i Vatu będzie trochę :)

 

A do domu drzewa na takiej spalinówce nie można ciąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr6340    0

oczywiście że możesz ale jak by ktoś z US pytał do jakich celów zakupiona to tylko związanych z gospodarstwem


Ursus C330 <> MF 255 <> ZETOR 6340 >>W nich siała
ZETOR - Polubisz prace w polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Ciąć można drewno do domu ale "nieoficjalnie".

Po prostu VAT rolniczy odliczasz tylko od faktur, które są wystawione na rzeczy, maszyny, usługi itp używane tylko w gospodarstwie rolnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

tak i jakbyś poszukał w tym temacie to było już ze 3 razy podane np to:

 

"Co do zakupu i konserwacji odzieży ochronnej używanej przez podatnika nie ma przeszkód, aby zaliczyć poniesione na to wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Charakter wykonywanej działalności wymaga używania ochronnej odzieży, i dlatego ma ona związek z przychodem. Poza tym obowiązek stosowania odzieży ochronnej przez przedsiębiorcę należy traktować tak jak obowiązek dotyczący pracowników, co potwierdził NSA w wyroku z 13 lutego 1998 r., sygn. akt I SA/Gd 1228/96: „[zakupy] odzieży jako środka służącego do wykonywania działalności gospodarczej, z punktu widzenia zdania pierwszego art. 22 ust. 1 [ustawy], należy ocenić na tych samych zasadach zarówno w przypadku zakupu odzieży dla pracowników podmiotu gospodarczego, jak i dla osoby prowadzącej działalność (właściciela podmiotu). Punktem wyjścia dla wszystkich rozważań muszą być tu przepisy prawa pracy, z których wynika zasada wykonywania pracy przez pracownika we własnej odzieży”.

 

Sławomir Liżewski

 

PODSTAWA PRAWNA

art. 21 ust. 1 pkt 11 i 11a, art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.); art. 2377 § 1, 2 i 4, art. 2379 § 1–3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). "

 

 

 

Mi księgowa też mówiła że się nie da w 2009 roku. Zaniosłem jej to i jakoś odlicza i US nie robi problemów a kupuję takie rzeczy jak kurtki robocze, buty robocze, środki piorące, mydła

 

A czy idąc tymk tropem można by odliczyć zakup pralki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

No ale jak niektórzy odliczają wegiel do ogrzania biura to i drewno tez trzeba ciąć aby to biuro ogrzać :)

ale ok, jakby co zapamiętam że potrzebne mi do cięcia gałęzi przy polu itd (akurat tak się składa że większość pola mam przy lesie gdzie faktycznie nieraz krzaki trzeba ciać :) )

 

A pralka hmm.., idąć tym tokiem rozumowania to chyba tak.

 

Ale co do ubioru to musi to byc taki specjalistyczny ochroony, czy mogę sobie kupic jakieś adidasy, byle jaką kurtkę itd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Ja też o piłę spalinową chcę zapytać - jak ją rozliczyć? W deklaracji umieścić ją jako nabycie towarów i usług pozostałych? I czy w deklaracji jesli zaznaczam zwrot 60 - dniowy to wypełniam wniosek o zwrot podatku i wniosek o przyspieszenie zwrotu podatku?

A co do piły to mam swój las i czy on sie liczy do gospodarstwa czy nie? Tzn czy przy ewentualnej sprzedaży drewna powinienem wystawiać fakturę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik22    5

A czy idąc tymk tropem można by odliczyć zakup pralki?

 

Jam mam własnie w planie odliczenie pralki. Odlczał już ktoś?

 

Co do karmy dla psa to ostatnio zakupiłem ją w Lidlu i dałem ksiegowej do odliczenia, mam nadzieję że przeszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

A do konta osobistego US cos ma?

Interesuję go skąd ja mam tam kasę i jaką?

Mam konto jedno na gosp. które jest podane w US i mam drugie osobiste i ciekawi mnie czy kasa która mam na osobistym ineteresuje US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Akurat z konta osobistego raczej nie będę robiła przelewów na gosp., tylko tam mam jakieś oszcz. i np. teraz ktoś będzie nam za ziemniaki płacił (taty ziemniaki) na moje konto osobiste abym od razu mogła sprawdzić czy kasa jest bo rodzice nie mają konta internetowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Ja też o piłę spalinową chcę zapytać - jak ją rozliczyć? W deklaracji umieścić ją jako nabycie towarów i usług pozostałych? I czy w deklaracji jesli zaznaczam zwrot 60 - dniowy to wypełniam wniosek o zwrot podatku i wniosek o przyspieszenie zwrotu podatku?

A co do piły to mam swój las i czy on sie liczy do gospodarstwa czy nie? Tzn czy przy ewentualnej sprzedaży drewna powinienem wystawiać fakturę?

Ja wszystkie materialy ktore wykorzystam do pracy w lesie odliczam. Pozniej jak bede sprzedawal drzewo to VAT i tak bede musial im oddac bo jest to przychod z gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj