karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    315
A jak udokumentujesz zakup przez internet, płatność za pobraniem? Wydaje mi się sam fakt posiadania faktury wystarczy, bo jaki kurier wyda Ci przesyłkę bez zapłacenia

 

Ja dobieram starannie sprzedających. Dzwonię i pytam o towar, zamawiam i mówię że chcę fakturę wraz z kosztami przesyłki i pobrania.

Sprzedający nanosi dwie pozycje na fakturę:

- towar

- koszty przesyłki/pobrania.

 

Jeżeli sprzedającemu nie chce sie doliczyć kuriera do faktury - kupuję gdzie indziej.

 

Przed oddaniem faktury księgowej dopisuję na odwrocie lub gdzieś w wolnym miejscu że za towar zapłaciłem za pobraniem kurierowi+mój podpis. Nie zakwestionował tego US ani razu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Am po co. Przecież na fakturze pisze , że gotówką. :) Kogo to obchodzi wówczas komu ty te pieniądze dałes?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

hmm - dziś brałem sruby w Olsztynie, pompę wody w Sieradzu i wskaźnik we Wrocławiu ;)

Kto uwierzy że wszędzie płaciłem gotówką?

Poza tym większe sklepy piszą na fakturze wysyłka+pobranie albo KURIER.

 

Niby wyszczególnienie kuriera na przesyłce nie jest ważne ale zawsze od tej usługi też odliczasz VAT ;)

Poza tym ~1/3 faktur opisuję sobie co by za 2-3lata jak się odmieniło coś w skarbówce i zaczęli mnie męczyć to będę widział po co kupiłem, gdzie zużyłem itp. Chodzi mi o nietypowe zakupy.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

zaplacone mam wszystkie faktury, zlozylem o przyspieszony zwrot, dolaczylem podanie vat zz, pytanie brzmi: nieraz wczesniejsze przelewy wplywaly na konto rodzicow, wiec z tego konta placilem fakture? nie bede mial problemow podczas kontroli, czy brzmi zasada nie wazne jak faktura jest zaplacona wiec ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

ja tak miałem przy kontroli. część faktur była płacona jeszcze z konta rodziców i nie było problemów. Ważne żebyś miał udokumentowane że na tym koncie były twoje pieniądze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

z mlodegop rolnika jak dostalem przelew, pozyczylem przelewem rodzicom 30.tys, wiec jesli w pozniejszym czasie zaplacilem z ich konta jakas swoja fakture, to jako podkladke mam potwierdzenie dla nich przelewu 30tys, a zaplacone faktury to oddanie naleznej kwoty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

A zgłosiłeś w ciągu 14 dni do US pozyczkę dla rodziców? Jak nie to przy takim tłumaczeniu jak się nie mylę będziesz płacić podatek od pozyczki.

 

A mam takie pytanie, nieraz pisaliście tutaj o jakiś tam rzeczach do biura.

Mam w mieszkaniu 2 pokoje (sypialnia + pokój) i ten mój pokój w razie czego może funkcjonować jako biuro?

Trzymam tutaj wszystkie dokumenty związane z gospodarstwem, US.

I chcę kupić komodę (i tak miałam kupić pod telewizor) a teraz dodatkowo mam zamiar trzymac tam segregatory z papierkami do US i gospodarstwa + piecyk olejowy (u mnie w pokoju ze wzgledu na położenie gdy nie pali się w picu jest zimno - a palimy dopiero około południa, więc do południa jak musze na razie dogrzewam pokój piecykiem gazowym).

I moge ta komodę i piecyk olejowy + potem olej do piecyka kupować na gospodarstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

zobaczymy jak sie doczepia, na nastepny kwartal bede madrzejszy o ta wiedze, rozliczam sie sam na podstawie rad i propozyji z tego forum, wała na niczym nie robilem, wiec jesli cos to bede korektowal, od razu mnie nie zamkna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944

mam pytanko zawieruszyła mi sie jedna faktura z sierpnia 2011r.mogę ja rozliczyć w tym miesiącu i odzyskać vat???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
z mlodegop rolnika jak dostalem przelew, pozyczylem przelewem rodzicom 30.tys, wiec jesli w pozniejszym czasie zaplacilem z ich konta jakas swoja fakture, to jako podkladke mam potwierdzenie dla nich przelewu 30tys, a zaplacone faktury to oddanie naleznej kwoty

nie pożyczyłeś tylko przelałeś gdyż do Twego konta rodzice nie mają upoważnienia i nie mogliby opłacić Twoich faktur.

Jesteś bardzo zabiegany a rodzice czasami załatwiają Twoje sprawy.

Aby ułatwić życie przelałeś 30tysi na ich konto aby załatwiając swoje opłaty wykorzystywali te 30tysi na Twoje opłaty.

Nic nie pożyczałeś, nic nie darowałeś, po prostu przelałeś aby nie robić upoważnień bo musiałbyś razem z rodzicami być w banku w tym samym czasie a nie mogłeś bo ktoś musiał być cały czas na podwórku.

Tak się tłumacz.

 

Tylko jeżeli z tych 30 tysi chcesz udokumentowac zakup np maszyn które rozliczyć chcesz w ARiMR to nie wiem jak to wyjdzie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

Nikita_Bennet: chodzi mi tylko o us, za poltora miesiaca kupuje ciagnik w kredycie, i wtedy wypelnie postanowienia biznesplanu. pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Ja tylko doradziłem żeby nie używać słów pożyczka, darowizna i jakby co jak się tłumaczyć jak się US przywali ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

rozliczam sie co miesiąc.co w takim wypadku?

Nie ma znaczenia czy miesięcznie czy kwartalnie. Możesz rozliczyć faktury wystawione 3 miesiące wstecz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

hmm - dziś brałem sruby w Olsztynie, pompę wody w Sieradzu i wskaźnik we Wrocławiu ;)

Kto uwierzy że wszędzie płaciłem gotówką?

Poza tym większe sklepy piszą na fakturze wysyłka+pobranie albo KURIER.

 

Niby wyszczególnienie kuriera na przesyłce nie jest ważne ale zawsze od tej usługi też odliczasz VAT ;)

Poza tym ~1/3 faktur opisuję sobie co by za 2-3lata jak się odmieniło coś w skarbówce i zaczęli mnie męczyć to będę widział po co kupiłem, gdzie zużyłem itp. Chodzi mi o nietypowe zakupy.

A co to kogo obchodzi gdzie co kupiłeś i że fizycznie nie mogłeś tego zrobić gotówką. Ja na zakupy wylatuje helikopterem, wpadam do Sieradza, Olsztyna, Wrocławia i wracam do Białegostoku. Tankuje go na gospodarstwo , ale na stacji w okolicy gospodarstwa by sie US nie przyczepił , że ciągnik tankowałem 500km od domu. :lol: Można wszystko wytłumaczyć, a po za tym jak im nie pasi to zrobią kontrolę krzyżową faktur i jak tu i tu pasi, to do czego mają się przyczepić? Po za tym ty byłeś w Sieradzu, matka w Olsztynie, a ojciec we Wrocławiu. Obowiązku podpisywania faktur nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

teoretycznie masz rację. Mogłem dać im gotówkę tylko czy jeżeli tak często zdażają się takie faktury to US nie zacznie się zastanawiać czy rodzice nie są zatrudnieni u mnie?

 

Poza tym jak mam 20 przesyłek rocznie i każdy kurier to 25PLN daje to 500PLN a z tego masz prawie 100PLN VATu - niech więc sprzedawcy dopisują kuriera na fakturze ;)

 

Zasada jest taka - jak się nie chcą przywalić to się nie przywalą ale jak zechcą to i tak się przyje***ą. Sam o tym dobrze wiesz.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

teoretycznie masz rację. Mogłem dać im gotówkę tylko czy jeżeli tak często zdażają się takie faktury to US nie zacznie się zastanawiać czy rodzice nie są zatrudnieni u mnie?

 

Poza tym jak mam 20 przesyłek rocznie i każdy kurier to 25PLN daje to 500PLN a z tego masz prawie 100PLN VATu - niech więc sprzedawcy dopisują kuriera na fakturze ;)

 

Zasada jest taka - jak się nie chcą przywalić to się nie przywalą ale jak zechcą to i tak się przyje***ą. Sam o tym dobrze wiesz.

Na jakiej podstawie nie masz prawa odliczyc vatu od przesyłki kurierskiej? Sprzedawca jeśli cie skasował za przesyłkę to łaski bez, faktura i vat twój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Widzę że mało kupujesz w necie. Sprzedający czasam robi co chce a mi się nie chce drzeć z nimi tym bardziej jak zależy na towarze ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Jeśli jest faktura za towar 1000zł, a masz za pobraniem 1030żł i na te 30zł nie masz faktury LUB paragonu to mozna kimś tak mocno wstrząsnąć ,ze sie nie pozbiera. Jedno słowo, Urząd Skarbowy, i wszystko powinno się wyjaśnić natychmiast. Sądzę że nie mniej przesyłek rocznie zamawiam jak ty do gospodarstwa i jaoś nie miałem problemów, jesli ja pokrywam koszta kurierskie to mam na to fakturę.Proste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj