karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ksys    23

czy przy sprzedaży drewna z lasu mogę wystawić fakturę VAT i jaka jest stawka na to drewno,także na łące rosną topole i też chciałbym je sprzedać.Nie jest to działalność rolnicza,a drewno pochodzi z gospodarstwa.Oczywiscie jest to jednorazowa operacja ale kupujący chce fakturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

czy przy sprzedaży drewna z lasu mogę wystawić fakturę VAT i jaka jest stawka na to drewno,także na łące rosną topole i też chciałbym je sprzedać.Nie jest to działalność rolnicza,a drewno pochodzi z gospodarstwa.Oczywiscie jest to jednorazowa operacja ale kupujący chce fakturę.

Zadawałem już tu pytanie jak się mają lasy do działalności rolniczej - w sumie żadnej pewnej informacji nikt nie podał. Zadzwoniłem do Krajowej Informacji Podatkowej, a pytałem czy jak kupię sadzonki na fakturę to mogę odliczyć, pani mi powiedziała, że wg niej tak bo najpierw odliczę, a potem jak urośnie i sprzedam odprowadzę. Ale chyba najlepiej w US pytać. Też mnie ten temat ciekawi bo mam sporo lasu.

A też trzeba i sadzić, pielęgnować i jak by nie było koszty się ponosi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

@socha - thx bo właśnie coś z sadzonkami mi chodzi po głowie.

A nie wiesz jak to jest z lasem gdzie w ewidencji gruntów jest łąka? Nie mam na nią pomysłu i myślałem obsadzić iglakami aby za jakiś czas je sprzedać tylko jak to jest później z wycinką. Nie chcę zmieniać przeznaczenia gruntu z łąki na las. Orać tego nie mam zamiaru a kosić tam trawę jest zawsze problem.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

co procz deklaracji podatkowej trzeba dolaczyc zeby dostac przyspieszony, faktury mam poplacone, slyszalem ze trzeba dolaczyc ksiegi ewidencji kupna i sprzedazy? mam w exelu wiec mam drukowac? jest jakis ustalony druk podania ktory obowiazuje ogolnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

ok, wypelnilem druk vat 7 k, vatu dla mnie okolo 6 tys, zaznaczylem przyspieszony zwrot, chce miec w razie czego kontrole, bo w przyszlym kwartlae biore ciagnik, wiec jesli cos wypelniam zle to niec powiedza teraz, teraz glowne pytanie: to ze mam do zwrotu 5890zl znaczy ze zwroca mi ile? z tego co wiem zwracaja jakis procent sumy ktora sie nalezy jak jest to wyliczane?

Przypuszczam ze te 5890zł to jest Vat a nie netto. Wiec tyle ile wpiszesz w rubryce 61 tyle ci przeleja na konto. Ja prowadze rejestr w exelu ale co mieciac drukuje i trzymam razem z fakturami. Jak miałem kontrole to przyjechali do mnie i mieli sprawdzac to u mnie, ale miałem troche tych faktur to sie zgodziłem zeby te faktury zabrali do US i tam wszytstko sprawdzili. Do każdej faktury gdzie był przelew to podpinałem potwierdzenie przelewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

@socha - thx bo właśnie coś z sadzonkami mi chodzi po głowie.

A nie wiesz jak to jest z lasem gdzie w ewidencji gruntów jest łąka? Nie mam na nią pomysłu i myślałem obsadzić iglakami aby za jakiś czas je sprzedać tylko jak to jest później z wycinką. Nie chcę zmieniać przeznaczenia gruntu z łąki na las. Orać tego nie mam zamiaru a kosić tam trawę jest zawsze problem.

Też mam łąkę, i też mam problem z koszeniem. Ale mam ją podaną do dopłat to zawsze co roku cośtam ją "przystrzygę". Teren jak to na łąkach podmokły, ciężko nawet wjechać. Ale w czym rzecz - dzierżawca ją "zapuścił" i teraz zamiast 0,37h łąki mam 0,31ha bo reszta zarosła topolami. A, że dzierżawa była przez 20 lat to drzewa już takie sobie. Pytałem leśniczego - mówił nie ma problemu, można "czyścić" bez problemu. Nawet asygnaty nie kazał brać. W tamtym roku kupiłem ugory zarośnięte właśnie sosnami samosiejkami, to chcąc doprowadzić do porządku musiałem wykarczować. Nikogo o zgodę nie pytałem. Ale jak to jest do końca cholera wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Jak miałes tam powyżej 15cm średnicy i zrobiłeś to bez pozwolenia z gminy to jesteś albo hardcor, albo idiota. Pamiętać trzeba że za każde drzewo wycięte nielegalnie to tysiąc za słój.Pozwolenie nic nie kosztuje,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ale te 15 cm nie obejmuję drzew owocowych i wierzb. Za wyjątkiem jakiejś wiśni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

ok, ale dalej nie wiem co wraz z deklaracja kwartalna zaniesc do us, dokladnie jakie papiery zeby przyspieszyc zwrot,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

ok, ale dalej nie wiem co wraz z deklaracja kwartalna zaniesc do us, dokladnie jakie papiery zeby przyspieszyc zwrot,

Sciągnij z netu wniosek "Vat-zz", i wtedy zaznaczasz w rubryce 70 Tak i w rubryce 71 Tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Robiąc sobie piczatke oprócz danych, miejsca zamieszkania wystarczy NIP? Czy trzeba NIP i REGON?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

pieczątka nie jest obowiązkowa!!!

Jeżeli kiedykolwiek jakikolwiek urzędnik tego zażąda to zapytaj go o podstawę prawną tego że musisz mieć pieczątkę. To jest tylko dla wygody!


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Pytanko - odliczenie VATu od usługi geodezyjnej (połączenie działek, wydzielenie działki z budynkami, wstawienie nowych słupków tam gdzie brakowało). Rozumiem że za taką usługę o ile wystawi geodeta fakturę VAT to VAT mogę odliczyć?

 

Jak to jest w sytuacji gdy chcę odliczyć VAT ale nie jestem właścicielem gruntu - kupuję ziemię i na razie oficjalnie to sprzedawca robi. Z geodetą ustaliłem że wystawi mi na to fakturę już po zakupie gruntu.

Zastanawiam się jednak czy nie może jej wystawić już teraz - bo wiadomo że chodzi o grunt który kupuję.

Tylko jak na to skarbówka popatrzy.

 

 

No i drugie - za wykonanie biznesplanu w ODRze to czy ODR wystawia fakturę VAT?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Nikita_Bennet juz to chyba pisałem ale u nas geodeci z reguły nie wystawiają faktur a jak już to wtedy cena podana przez nich jest ceną netto więc ja nigdy nie biore

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Od faktury notariusza odliczysz vat, od faktury geodety też, możesz już, przecież na niej nie będzie napisane na którą działkę brałeś usługę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Mi za wypełnienie wniosku rolnosrodowiskowego wystawiali fakture za wniosek MGR też a to i pewnie biznesplan się łapie na fakture.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

no u nas jest tak, że jedni wystawiają a inni nie (trochę zaniżają wtedy cenę ale nie o 23%). Ten który akurat był wolny jest VATowcem więc nie zrobi mi tego bez faktury. Ten który nanosił mi zbiornik na gnojowicę nie był VATowcem i np zrobił wszystko bez rachunków tak o 15% taniej niż krzyknęli VATowcy.

Poza tym chcę mieć papier że to ja płaciłem za wstawienie słupków bo jak sąsiad wyorze to zawsze mam podkładkę ile mnie to kosztowało.

 

@farmermf - no tylko że nie jestem jeszcze jej właścicielem ;) bo jeszcze jej nie kupiłem. Przedwstępna umowa kupna jest. Stąd mam wątpliwości.

 

 

 

nazwa podmiotu,adres, nip i nr telefonu wystarczy, ja mam bez regonu.
Ja zrobiłem taką:

Gospodarstwo Rolne Nazwisko imię drugie imię,

wioska, nr domu, kod pocztow i poczta

NIP: XXX-XXX-XX-XX, REGON: XXX-XXX-XXX

tel. +48 XXX XX XX XX, Nr identyfikacyjny: XXXXXXXXX

Nazwa banku

numer konta

 

Ogólnie była mi potrzebna w czasach jak się sprzedawało na spędzie świnki bo nie chciało się pisać.

 

 

Mi za wypełnienie wniosku rolnosrodowiskowego wystawiali fakture za wniosek MGR też a to i pewnie biznesplan się łapie na fakture.

thx czyli te parę groszy się urwie ;) A zapomniałem spytac w ODRze czy wystawiają czy nie.

Bo ciężki początek roku się szykuje z tym zakupem.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

U nas też geodeci podaja cene netto, jak place do ręki to netto a jak chciałem fakture to chciał jeszcze vat doliczyc. Na fakturze masz tylko wypisane co było robione a nie gdzie i na jakich działkach, przynajmiej tak było u mnie. ODR u nas też wystawia faktury chyba ze niektóre rzeczy pracownicy robia po godzinach to wtedy kasa do ręki i mniej niz wynosi stawka ODR.

 

Od czesci do samochodu osobowego mozna odliczyć vat, chyba 60%, jak to zapisujecie na fakturze, Czy do faktury dołaczacie jakieś notatki?

Mam zamiar kupic drugi samochód osobowy i czy moge od niego odliczyć vat. Bo ten "stary" bede uzywał prywatnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

witam panowie mam takie pytanie będąc na vacie czy mogę sobie odliczyć vat za węgiel internet i telefon czy nie ?? bardzo proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj