karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

założyłem forum na konkretny temat ale komus sie nie spodobało i zamknał wiec pisze na tym bardzo ogólnym forum :mam pytanie do kolegów i koleżanek którzy prześli na rozliczenie vatu po jakim czasie jak kupiliscie maszyny (przedewszystkim ciągnik) i zgłosiliście to w urzędzie skarbowym dostaliście zwrot zapłaconego vatu za te maszyny??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

Jak złożysz o przyspieszony zwrot to w ciągu 25 dni od złozenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

Witam mam pytanko jak prowadzicie rejestr faktur i jak wyglada cała wasza dokumentacja odnośnie VAT od 1 stycznia tez jestem vatowcec i prosze o jakies dobre rady odnośnie prowadzenia dokumentacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Artureczek001 maszyny możesz kupować nawet następnego dnia po przejściu na vat.

 

terminów zwrotu jest kilka. pisałem o tym max 10 stron wstecz poszukaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki łukasz za wskazowke bo według mnie ten temat vatu powinien byc podzielony na dwa czy trzy tematy i latwiej bylo by cos znalesc np co mozna odliczyc jeden temat jak prowadzic rachunkowosc drugi temat a trzeci np dotyczacy terminow w tym systemie rozliczenia moze moderator cos takiego zrobi:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Powiem ci ze sledze ten temat prawie od poczatku. Jak przejzysz ostatnie 50-70 stron to twoja wiedza bedzie kompletna:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

wszystkie maszzyny ktore obecnie sa w gospodarstwie, sa na ojca, mam umowe uzyczenia na 2 ciagniki, samochod dostawczy, teraz bede mial 3 ciagnik na siebie, czy mam wpisywac te maszyny do srodkow trwalych, skoro nie sa moje? pierwszy raz bede skladal o przyspieszony zwrot vau, do tej pory przepisywalem wszystko na nastepny okres, zebralo sie 5tys dla mnie, chce sie upewnic ze wszystkim zanim wystapie o zwrot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Witam mam pytanko jak prowadzicie rejestr faktur i jak wyglada cała wasza dokumentacja odnośnie VAT od 1 stycznia tez jestem vatowcec i prosze o jakies dobre rady odnośnie prowadzenia dokumentacji

Ja używam programu TaxMachine. Jest on dość rozbudowany ale w miarę prosty w obsłudze. Tworzy się tam rejestry vat (sprzedaży i zakupu) na konkretne lata i miesiące, a potem wprowadza się

tam faktury. Możemy też wystawiać faktury przy jego pomocy. Deklaracja wypełnia nam się praktycznie sama. Choć nie ma obowiązku założyłem sobie też w tym programie ewidencję i rejestr środków trwałych, aktualnie posiadanych, wykorzystywanych do działalności rolniczej. Tak na wszelki wypadek jakby urzędnik chciał przy kontroli. Była taka rozmowy w tym topicu dotycząca księgowych - napiszę ciekawostkę - część ze znajomych rolników korzysta z usług właśnie takich biur i wiecie co - tam twierdzą (oczywiście nie uogólniam tylko piszę ku przestrodze żeby tak do końca nie wierzyć bo też się mogą mylić), że odliczać można tylko te wydatki, na które obowiązuję 23% vat. Czyli nawozy, środki ochorny odpadają. Byli tak mocno przekonani, że aż sam zwątpiłem jednak Pani z Krajowej Informacji Podatkowej potwierdziła moją wiedzę. Ci rolnicy to mają raczej sporo hektarów, także strata na błędnym odliczaniu też nie mała. Ciekawe co zrobią jak ich uświadomie o błędnym podejściu ich biura księgowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

A jak wygląda taki rejestr środków trwałych i jak prowadzicie ewidencje zakupu i sprzedaży narazie chodzi mi o forme pisemną nie elektroniczną czy wystarczą tyklo faktóry i dowody wpłat czy jeszcze trzeba coś prowadzić??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

A ja mam takie pytanie; kupiłem sadzarkę do ziemniaków za 2100 brutto i teraz nie wiem czy wpisać ją jako środek trwały do ewidencji i na deklaracji VAT-7 w pozycji D.2 rozliczyć jako "Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych", czy w pozycji "Nabycie towarów i usług pozostałych"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

Witam kolegów

 

Mam takie pytanie czy umowę użyczenia trzeba zgłaszać do US?? czy ona może sobie leżeć w domu i tylko w razie potrzeby kontroli czy czegoś jeszcze okazuję się ją?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Można też chyba zakupić np.druki do ewidencji sprzedaży VAT, rejestr zakupów VAT,ewidencja środków trwałych.

Lub w necie poszukać takich rzeczy(zrobic sobie samemu w Exleu)wydrukować i pisać po tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

mi prowadzi wszystkie papierki ksiegowa z licencja zo 50 zl miesiecznie. w tym miesiacu bede skladal wniosek o zwrot vatu za ciagnik i plug ciekawe jak kontrola wypadnie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

A ja mam takie pytanie; kupiłem sadzarkę do ziemniaków za 2100 brutto i teraz nie wiem czy wpisać ją jako środek trwały do ewidencji i na deklaracji VAT-7 w pozycji D.2 rozliczyć jako "Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych", czy w pozycji "Nabycie towarów i usług pozostałych"?

Jak cena nie przekracza 3.5 tys. to nie trzeba tych środków trwałych ujawniać w Księdze środków trwałych. Czyli w pozycji .."..pozostałych"


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

ponawiam: wszystkie maszyny ktore obecnie sa w gospodarstwie, sa na ojca, mam umowe uzyczenia na 2 ciagniki, samochod dostawczy, teraz bede mial 3 ciagnik na siebie, czy mam wpisywac te maszyny do srodkow trwalych, skoro nie sa moje? pierwszy raz bede skladal o przyspieszony zwrot vau, do tej pory przepisywalem wszystko na nastepny okres, zebralo sie 5tys dla mnie, chce sie upewnic ze wszystkim zanim wystapie o zwrot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

Jak cena nie przekracza 3.5 tys. to nie trzeba tych środków trwałych ujawniać w Księdze środków trwałych. Czyli w pozycji .."..pozostałych"

Dzięki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

witam mam pytanie a jak to jest jak podałem ze mam gospodarstwo o powierzchni 15ha na siebie a mam jeszcze 15ha na tzw gębę to jak kupuje nawozy opryski na te 30 ha to mogę od tego odliczyć VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

jak wytłumaczysz to podczas kontroli skarbowej?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

czyli nie da się tylko do tych pol co mam na siebie i pewnie dzierżawę pisemną a jest jakieś inne wyjście żeby się dało do tych pozostałych 15 dopiero od niedawna jestem na Vacie dlatego pytam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
stosuje wyższe dawki ;)
np. powyżej 170kg azotu? Myślisz że pracownik US to głupek?

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

A jak by miał sprzedawać plony z pól dzierżawionych? bez faktury? Spisz z właścicielem umowe na kolanie tylko dla US. Albo ja dzierżawie a czynsz za pole mam wysokość stawki ONW + podstawowa + uzupełniająca, dopłata przychodzi na mnie. I właściciel dostaje tyle samo jak by miał na siebie dopłaty a nawet wiecej, bo jak posieje buraki czy posadze ziemniaki to i tak mu wypłacam razem z uzupełniającą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

no wiesz - sprzedać to nie problem, zebrałeś nie średnią GUSowską ale 6-8ton z hektara lub możesz sprzedać na jakiegoś rolnika ryczałtowca.

 

To jest kolejny problem z tymi umowami na gębę - nie dość że gość nie obrabia tego a bierze dopłaty, ma zafundowany KRUS, w działaniach typu MGR jest problem to i czasem ze skarbówką może być zgrzyt.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad451    3

Witam, mam pytanie moze ktos mi pomoze. Przelalem ojcu 90 tys. na nowe maszyny i tytuł przelewu w banku wpisali pozyczka dla ojca, ksiegowy ojca powiedzial ze musi teraz zaplacic podatek od tego, od przelewu minelo ze 2 miesiace juz, znajoma ksiegowa twierdzi ze mozemy zlozyc taki druk do US na ktorym zaznaczymy ze byla to darowizna i podatku nie bedzie bo tytul przelewu jest niewazny, kto ma racje? Bardzo prosze o odp. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Proponowałabym lecieć do US do działu z darowiznami, powiedzieć że pomylił się wam tytuł i zgłosić darowiznę.

Powinno być ok.

Podobno trzeba wpisac że darowizna no ale może wcale nie jest tak więc dowiedz się u źródła.

 

A poza tym, nawet jak dałeś pożyczkę to też trzeba było to zgłosić w US i nie byłoby podatku.

 

P.S jeżeli księgowy wiedział o tym wszystkim wcześniej to w tyłek bym go kopnęła i poszukała innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj