karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

adamelo    1

Czy z osób które niedawno składały vat-r mógłbym uzyskać pomocy bo nie wiem co należy zaznaczyć w części C, bo u mnie w urzędzie są takie nie wykwalifikowane osoby i nierozumieją mnie, tłumacze im że chce zrezygnować ze zwolnienia z podatku zryczałtowanego i przejść na vat, a one mi na to mówią czyli chcę płacić podatek dochodowy, i mówią cały czas o jakiś warunkach co obowiązywały kiedyś przepisy i należy 20 tys. sprzedaży udukumentować, aż mi ręce opadają :blink: i mówię że ten przepis zmieniły się w kwietniu, a ona na to że musi doczytać to bo teraz nie wie, nie wiem poco tacy ludzie siedzą tam i grubą kasę zarabiają i jeszcze jakieś tam 13-tki i do tego na święta karpiówki ;[ . Chciałbym do końca roku to pozałatwiać, i proszę was o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate02    0

wertuje wszystkie poprzednie strony ale jeszcze tego nie znalazłem wiec pytam sie tu :P

czy moge odliczyć VAT z rachunku na energie elektryczna i wodę ?? dodam ze mam jeden licznik na wszystko dom, oborę, podwórko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Nawet bez inwestycji wychodzisz na ,,-,, zmień zawód bo to gospodarzenie coś kiepsko ci wychodzi... Lub zacznij legalnie sprzedawać produkty i wtedy sprawdź czy byś zyskał.

Na vacie jestem 7.5roku, a ni razu jeszcze nie zapłaciłem nawet 1zł dla US. Produkcja roslinna, zwrot vatu przez ten okres to około 500tyś ponad vat utracony wynikający z różnicy stawek. Wszystko legalnie.

Można ? Można. Co roku ciągnik, kombajn lub inne pierduły. Bez środków trwałych też się wyjdzie na plus o ile intensywnie prowadzi sie gospodarstwo, a nie czeka tylko na dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

wertuje wszystkie poprzednie strony ale jeszcze tego nie znalazłem wiec pytam sie tu :P

czy moge odliczyć VAT z rachunku na energie elektryczna i wodę ?? dodam ze mam jeden licznik na wszystko dom, oborę, podwórko.

 

 

Szukaj dalej było wielokrotnie poruszane i to zaledwie kilka stron wstecz..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
naj1306    1

ustawy

Czy z osób które niedawno składały vat-r mógłbym uzyskać pomocy bo nie wiem co należy zaznaczyć w części C, bo u mnie w urzędzie są takie nie wykwalifikowane osoby i nierozumieją mnie, tłumacze im że chce zrezygnować ze zwolnienia z podatku zryczałtowanego i przejść na vat, a one mi na to mówią czyli chcę płacić podatek dochodowy, i mówią cały czas o jakiś warunkach co obowiązywały kiedyś przepisy i należy 20 tys. sprzedaży udukumentować, aż mi ręce opadają :blink: i mówię że ten przepis zmieniły się w kwietniu, a ona na to że musi doczytać to bo teraz nie wie, nie wiem poco tacy ludzie siedzą tam i grubą kasę zarabiają i jeszcze jakieś tam 13-tki i do tego na święta karpiówki ;[ . Chciałbym do końca roku to pozałatwiać, i proszę was o pomoc

34. podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia, o którym mowa w art.43 ust.1 pkt 3 ustawy.Składasz wypełniony VAT-R ,NIP-1 i do tego potwierdzenie opłaty rejestracyjnej 170 zł i to wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5324

ustawy

34. podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia, o którym mowa w art.43 ust.1 pkt 3 ustawy.Składasz wypełniony VAT-R ,NIP-1 i do tego potwierdzenie opłaty rejestracyjnej 170 zł i to wszystko.

 

ja miałem zaznaczone pole 33 "podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust.1 lub 9 ustawy"..., tak mi biuro zakreśliło

 

wertuje wszystkie poprzednie strony ale jeszcze tego nie znalazłem wiec pytam sie tu :P

czy moge odliczyć VAT z rachunku na energie elektryczna i wodę ?? dodam ze mam jeden licznik na wszystko dom, oborę, podwórko.

 

jeśli masz jeden licznik na wszystko to nie możesz odliczać

Edytowano przez marulekk

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETOREK135    0

witam.

 

Mam takie pytanie dotyczące Vat-u takie jak czy jak wchodziliście w vat to można dostać jakieś środki unijne ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
apiarist    0

Może już to było omawiane, jednak nie mogę znaleźć odpowiedzi. Przyznano mojemu koledze dotacje ułatwienie startu młodym rolnikom. Pytanie brzmi czy jak przejdzie na vat, to czy będzie mógł odpisać od podatku maszyny, na które została mu przyznana dotacja?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

ja odpisałem, była o tym też burzliwa dyskusja w termcie młody rolnik jak sie rozlicza premie od cen netto czy brutto, bo tylko w tym może zaistniec problem, ja osobiście odpisywałem ciagnik więc jego wartośc i tak znacznie przekroczyła wartość premii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki01    1

Z tego co się orientowałem to premię rozlicza się brutto. A czy jesteś na vacie i sobie odliczysz to nie powinno nikogo interesować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sprinter    1

Powinno rozliczać się kwoty brutto,jeśli chodzi o MR.Ale Dzwoniłem z m-c temu do osoby prowadzacej to powiedziała że jak jest się na vacie to rozliczamy kwoty netto.

Więc proszę napiszcie jak to jest.Czy MR rozliczamy według kwot brutto czy netto,niezależnie czy ktoś jest na ryczałcie ,czy zasadach ogólnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

hmm - a nie jest tak że rozliczasz kosz kwalifikowany?

Wydaje mi się że tak jest i:

- dla VATowca kosztem kwalifikowanym jest cena netto

- dla ryczałtowca tym kosztem jest cena brutto.

 

Wiem że jak pisaliśmy papiery do MGR/PROW to zaznaczało się na samym początku papierów że projekt jest w cenie netto/brutto.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil900830    5

Panowie bardzo dużo rzeczy przechodzi np.w listopadzie kupiłem laptopa i plazme i o dziwo przeszło :D ,biuro rachunkowe w którym Szeryf się rozlicza to szefowa mówiła że Quady przechodzą i wiele innych żeczy np.ostatnio jeden rolnik kupił kolarzówke za 5koła :D

Edytowano przez kamil900830

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

hmm - a nie jest tak że rozliczasz kosz kwalifikowany?

Wydaje mi się że tak jest i:

- dla VATowca kosztem kwalifikowanym jest cena netto

- dla ryczałtowca tym kosztem jest cena brutto.

 

Wiem że jak pisaliśmy papiery do MGR/PROW to zaznaczało się na samym początku papierów że projekt jest w cenie netto/brutto.

to żeś mnie zasmucił myślałem ze od 52,500 bym mógł jeszcze wat odliczyć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

trzeba jeszcze pamietać, że co wojewodzctwo to inna interpretacja przepisów :P a w urzędach skarbowych to nawet co powiat :D więc lepiej dowiadywać się bezpośrednio u siebie, choć mi jeszcze nigdy nie udało sie nic dowiedzieć np w arimr przez tel przełączają człowieka z 10 razy z pokoju do pokoju tylko......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki01    1

to żeś mnie zasmucił myślałem ze od 52,500 bym mógł jeszcze wat odliczyć...

 

Ja tam odliczam. Specjalnie tak szybko przeszedłem na vat. Jeśli będą robić jakieś problemy trzeba będzie coś jeszcze dobrać,żeby netto wyszło 52,500.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

napisałem "wydaje mi się" ;)

Ja i kumpel projekt robliśmy będąc na ryczałcie ale wpisywaliśmy że rozliczymy go będąc VATowcami. Do samego końca byliśmy na ryczałcie - na VAT przeszliśmy kwartał przed złożeniem wniosku o płatność.

 

Popytaj w ARiMR co jest kosztem kwalifikowalnym jak jesteś VATowcem.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

We wszystkich broszurach związanych z MR jest napisane, ze vat zalicza się do kosztów kwalifikowanych więc chyba nie powinno być z tym problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

Panowie a będąc na Vacie można sobie wszystko odliczać czy tylko rzeczy do Gospodarstwa?? Zastanawiam się od jakiegoś czasu nad przejściem bo mnie kolega namawia bo za parę tygodni inwestycje się szykują z premii... i co później jeśli skończę inwestować a rocznie wydaje mniej więcej 20tyś na paliwo,nawozy, środki ochrony roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil900830    5

2xandrzej360

Wszystko zależy jakie planujesz inwestycje jeśli cały czas planujesz rozwijać gosp. to więcej zyskasz jak stracisz .Nie oszukujmy się to jest tylko kwestią czasu jak wszyscy rolnicy będą się rozliczać.

Powiem tak jeśli masz jakąś dużą sprzedaż np.100tyś to trzeba szybko coś kupić np.maszyne,paliwo ,nawozy ,obojętnie co żeby nie płacić podatku. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

jeżeli chodzi o MR to w czwartek dowiem się tego w ARiMR jak pojadę zgłosić swój wniosek.

Ale mi gdy do nich dzwoniłam powiedzieli że nie ma różnicy.

I jak kolega wyżej pisał o MGR że tam trzeba netto i trzeba to zaznaczyć to tez wiem.

Ale w MR nawet nigdzie nie zaznaczasz czy jesteś na ryczałcie czy na VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj