karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Madzia20    16

A wie ktoś od jakiej kwoty trzeba robic przelewy jedynie przez konto w banku?

W ogóle jest taka kwota?

Czy mogę wybrać np.20tysiaków i gotówką płacic za nawozy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6898

1. hmm - w cenie netto unikasz tłumaczeń się w skarbówce i to jest super że firma podchodzi w ten sposób. Niestety jest też minus - kostkę mogą źle ułożyć, może to być jakaś trefna kostka, może to wszystko zacząć siadać i wtedy co powie Tobie sprzedawca? Daj pan fakturę że to robiłem bo nie pamiętam pana.

Kostkę układał taty kolega ze szkoły (mieszka 7km od nas) więc takiego problemu nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
Ja mam NIP na fakturze za prąd ale mam jeden licznik więc odliczam 60%
jak to zrobiłeś? Jak ja pytałem to albo mam normalną taryfę klienta indywidualnego bez NIPu albo przechodzę na taryfę dla przedsiębiorstw i dopiszą mi NIP (nieopłacalne).

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

kubus1988s zapraszam do lektury ostatnich 30-50 stron

 

Nikita zmieniałem dane bo były jeszcze na mojego dziadka i powiedziałem że chce mieć nip na fakturze i bez problemu zmienili. Normalnie klient indywidualny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

ja tez mam taryfe dla klientow indywidualnych i nie bylo zadnych problemow z nipem, mam jeden licznik na dom i gospodarstwo wiec odliczam od 50do90%(zalezy do miesiaca)


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

ja nie mam nipu na fakturze, odliczałem kilka lat jakiś tam procent. Poszłem do elektrowni by wstawili mi nip, to dostałem odesłany z kwitkiem.Albo zmieniasz taryfę na gospodarczą czy cuś i masz nip, albo płacisz mniej ,. ale bez nip. W taki oto sposób od 4 czy 5 lat księgowa nie odlicza mi energii. Mała strata, tłumaczyć się nie trzeba wrazie czego, a w to miejsce można coś wrzucić innego. :D

Edytowano przez farmermf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

A niby czemu nie można odliczać VAT za prąd (w odpowiednich proporcjach) mając taryfę G11,G12? Jakieś rozporządzenie się zmieniło?

 

Oczywiście mam na myśli FV VAT za prąd bez numeru NIP, korzystając z taryfy G11,G12.

Edytowano przez zmija2a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

zmija2a czytanie ze zrozumieniem:)

Mój znajomy pracuje w elektrowni i on przyjmował moje nowe dane. Jak z nim gadałem to bardzo wielu rolników chce nip na fakturze właśnie po to by odliczyć ileś procent vat-u i mówi ze nie ma z tym problemu wiec troche dziwne ze u was sie nie da.może to zależeć też od dostawcy energii bo jak wiadomo w Polsce kilku ich jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

@lukaczmarek - z tego co się domyślam to masz NIP na FV VAT za prąd, korzystając z taryfy coś ala G11,G12 (i to dzięki koledze - stawiaj mu "wode" ;)).

 

Ja piszę/mówię o tym, że (o ile nie zmienili coś w tym całym biurokratycznym b....) można odliczać VAT (oczywiście procentowo - i to w tym przypadku o którym tu rozmawiamy - tj. jeden licznik na chałupę i oborę). Chyba było to zapisane w Rozporządzeniu w sprawie wystawiania Faktur lub tym podobne. Był tam jeden ważny zapis na którym podpieram swoją rację (ale to było x lat wstecz - teraz mogli to zmienić), a ten zapis brzmiał mniej więcej tak: "FV VAT dla rolnika, nie musi posiadać nr NIP". Zgodnie z tamtymi zapisami, nie było też podziału na "rolnika" ryczałtowego i "na zasadach ogólnych", zgodnie z tamtymi zapisami nie było też &, który "narzucałby" rolnikowi będącemu na "zasadach ogólnych" posiadanie nr NIP na FV, które zamierza obliczać w ramach podatku należnego/naliczonego.

 

Ale to było x lat temu, a teraz może grzebali w tym g.....

Pzdr. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

No właśnie jak to jest z energią elektryczną i vat-em? Bo Np. wujek będąc na vacie nie odlicza energii elektrycznej ponieważ wiązało by się to z założeniem drugiego licznika na oborę. Jest jednak jeden minus prąd sprzedawany dla prywatnego odpiorcy jest tańszy niż ten używany do prowadzenia działalności (nie wiem jak to dokładnie nazwać więc tak to nazywam). Natomiast sytuacja u znajomego, który mieszka w innym powiecie wygląda tak, że został zmuszony do założenia tegoż właśnie drugiego licznika ponieważ jako, że jest "vatowcem" dostawca energii zobligował go do tego. Nie wiem dokładnie jaka jest różnica w cenie pomiędzy energią dla zwykłego odbiorcy a tą drugą ale nasz weterynarz prowadząc działalność i będąc płatnikiem vat mósiał założyć 2 odrębne liczniki 1 na dom drugi na lecznicę. Za dom wychodzi mu miesięcznie ok. 130 zł (wszystkie sprzęty domowe) a na lecznicy gdzie lapą się tylko 3 żarówki i pare użądzeń do analizy mleka (dokładnie 3-4)płaci miesięcznie 80zł. Miałem sam przechodzić na pełny vat ale kiedy powiedział nam o tym to jednak zdecydowałem się spasować i pozostać a ryczałcie.

Edytowano przez kokoman0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

Natomiast sytuacja u znajomego, który mieszka w innym powiecie wygląda tak, że został zmuszony do założenia tegoż właśnie drugiego licznika ponieważ jako, że jest "vatowcem" dostawca energii zobligował go do tego.

 

- mafia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Aj tam mafia. Każdy kożystający z pełnego vat-u (prowadzący dzziałalność) musi teoretycznie posiadać oddzielne źrudło prądu w zakładzie pracy (czytaj np. obora). Tylko ciekawi mnie jak to jest, że inni muszą już a gość mieszkający dosłownie za rzeką już (jeszcze) nie musi.

Edytowano przez kokoman0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

rozni dostawcy,rozne interpretacje prawa

jak ja chcialem drugi licznik to powiedziali mi takie koszty ze gra nie warta swieczki(dodatkowa oplata abonamentowa za punkt odbioru,drozsza energia, co miesieczna oplata od przydzialu mocy oraz licznik z rejestratorem poboru)


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

@przemol87 a odliczasz vat od e. elektrycznej czy poprostu kożystasz z licznika na zasadach prywatnego odbiorcy i vatu nie odliczasz??

Edytowano przez kokoman0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

"Teoretycznie" w praktyce wychodzi całkiem inaczej. Musi posiadać oddzielne źródło prądu? - gdzie to jest zapisane? W jakiej ustawie? To od przedsiębiorcy zależy czy "koszty" prądu zaliczy czy nie zaliczy, a od PGE, STOEN, ENEA itp., zależy czy będą "kici kici" i wpiszą NIP, czy nie wpiszą "NIP". Ale PGE, STOEN, ENEA itp. oraz US to jedna i ta sama firma ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
zmija2a czytanie ze zrozumieniem:)

Mój znajomy pracuje w elektrowni i on przyjmował moje nowe dane. Jak z nim gadałem to bardzo wielu rolników chce nip na fakturze właśnie po to by odliczyć ileś procent vat-u i mówi ze nie ma z tym problemu wiec troche dziwne ze u was sie nie da.może to zależeć też od dostawcy energii bo jak wiadomo w Polsce kilku ich jest

 

Ja mam ENERGA a kto jest Twoim dostawcą?

 

 

 

 

 

@lukaczmarek - z tego co się domyślam to masz NIP na FV VAT za prąd, korzystając z taryfy coś ala G11,G12 (i to dzięki koledze - stawiaj mu "wode" ;)).

 

Ja piszę/mówię o tym, że (o ile nie zmienili coś w tym całym biurokratycznym b....) można odliczać VAT (oczywiście procentowo - i to w tym przypadku o którym tu rozmawiamy - tj. jeden licznik na chałupę i oborę). Chyba było to zapisane w Rozporządzeniu w sprawie wystawiania Faktur lub tym podobne. Był tam jeden ważny zapis na którym podpieram swoją rację (ale to było x lat wstecz - teraz mogli to zmienić), a ten zapis brzmiał mniej więcej tak: "FV VAT dla rolnika, nie musi posiadać nr NIP". Zgodnie z tamtymi zapisami, nie było też podziału na "rolnika" ryczałtowego i "na zasadach ogólnych", zgodnie z tamtymi zapisami nie było też &, który "narzucałby" rolnikowi będącemu na "zasadach ogólnych" posiadanie nr NIP na FV, które zamierza obliczać w ramach podatku należnego/naliczonego.

 

Ale to było x lat temu, a teraz może grzebali w tym g.....

Pzdr. ;)

 

Było tak że faktura za energię elektryczną wystawiona rolnikowi nie będącemu płatnikiem VAT nie musi zawierać nr NIP ale jak rolnicy zaczęli rezygnować ze zwolnienia i przechodzić na VAT to zakłady energetyczne się zmądrzyły i chcą nas skubać.

Inna bajka - mam abo w PLAY, gdybym chciał to samo mieć z NIPem na fakturze (tyle samo minut, umowa na taki sam okres) to muszę skorzystać z droższej taryfy (i wychodzi ona około 20% drożej).

 

Wracając do energii elektrycznej.

Na fakturach z 2008 i 2009 roku odbiorcą

jest

Imię i Nazwisko

adres

gospodarstwo rolne

 

obecnie czyli na fakturach z tego roku jest

Imię i nazwisko

adres

 

 

dopisek gospodarstwo rolne ulotnił się jakoś ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

kokoman0

w zakladzie energetycznym jestem traktowany jako gospodarstwo DOMOWE a NIE rolne,jak juz wczesniej wspomnialem odliczam do50do90%

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

 

Było tak że faktura za energię elektryczną wystawiona rolnikowi nie będącemu płatnikiem VAT nie musi zawierać nr NIP ale jak rolnicy zaczęli rezygnować ze zwolnienia i przechodzić na VAT to zakłady energetyczne się zmądrzyły i chcą nas skubać.

 

 

 

Było/jest tak jak piszesz/mówisz (a zakłady energetyczne w porozumieniu z US - grunt przekopały ;)), ale czy jest tak, że FV VAT wystawiona rolnikowi będącemu na "VAT" (w dniu dzisiejszym wystawiona) musi zawierać nr NIP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

"Teoretycznie" w praktyce wychodzi całkiem inaczej. Musi posiadać oddzielne źródło prądu? - gdzie to jest zapisane? W jakiej ustawie? To od przedsiębiorcy zależy czy "koszty" prądu zaliczy czy nie zaliczy, a od PGE, STOEN, ENEA itp., zależy czy będą "kici kici" i wpiszą NIP, czy nie wpiszą "NIP". Ale PGE, STOEN, ENEA itp. oraz US to jedna i ta sama firma ;)

 

Tak tylko często jest tak, że przedsiębiorcy nie daje się możliwości decydowania o tym. Przykładem jest znajomy weterynaż on nie chciał wliczać kosztów e. elektrycznej ale i tak musiał założyć drugi licznik. Kurcze za dużo jest nieścisłośi w pewnych kwestiach związanych z vatem, że jednak pozostanę przy jaśniejszym ryczałcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

kokoman0

w zakladzie energetycznym jestem traktowany jako gospodarstwo DOMOWE a NIE rolne,jak juz wczesniej wspomnialem odliczam do50do90%

 

Napisz , na jakiej podstawie odliczasz te % i czy US pobłogosławił Twoje wyliczenia ? Ja nie odliczam nic , ale to mnie trochę boli :( .Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

@kokoman0 - idę zmienię siedzisko "przy korycie", na "ławę sejmową" - tylko mnie nie tuczcie za dużo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

fezoi

 

Gdy rachunki mam na kilka set zlotych to odliczam 50%natomiast gdy deszczuje to wowczas rachunki opiewaja na kilka tysiecy wiec wowczas 90%. Na kazdej fakturze za enargie pisze ze" XX% energi wykorzystalem na potrzeby gospodarstwa"

Mialem jedna kontrol przy przspieszonym zwrocie i przegladali mi faktury tylko z jednago miesiaca,miedzy innymi byla tam faktura za energie-nie bylo zastrzezien


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

Tak się ma PZPN, do zakładów energetycznych (US-owych), jak .... później dopiszę (jak mi wena wskoczy ;)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj