karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

danielhaker    6890

Najlepiej policz ile rocznie wydajesz na to co kupujesz (ropa, nawozy itp.) bez tych maszyn i ile odprowadzisz miesięcznie VATu ze sprzedaży do US. Jeśli to by mniej więcej się pokrywało a co roku kupowałbyś jakąś maszynę to się opłaci (lepiej żeby VATU który sobie odliczysz od zakupów było więcej niż oddasz do US)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Pytanie było o laptopa kupionego na fakturę.

A faktycznie, przeoczyłem. A co do opłacalności to każdy musi sam skalkulować. Ale powiem tak ja mam w sumie samą sprzedaż roślinną, a użytków rolnych mam z 6h (przynajmniej na razie)

i stwierdziłem, że raczej nie będę do vatu dokładał. A tu się ciągnik zepsuje, a tu jakiś trzeba sprzęt dokupić, a tu coś wyremontować, a wszystko na fakturkę. Jestem dopiero drugi miesiąc na vacie, a

już ok. 1 tys. do zwrotu mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Był kiedyś poruszony temat REGONU tutaj, byłam wczoraj w swoim US i mi powiedzieli że musze mieć REGON :)

W sumie powiedziała że każdy rolnik pewnie go ma a jak nie mam z jakichś powodów to żebym wyrobiła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Ponawiam swoje pytanie.

 

Zna ktoś stawkę Vat na siano? i kod PkWiU?

 

Bo szukałem ale nie mogę znaleźć. Słoma jest a siana nie widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

ojciec jest na ryczalcie, przejalem gospodartwo i czesc umow, 1/3 umow z warzyw jest na mnie, reszta na niego, ale np. buraki cukrowe w calosci sa na niego, ale ziemia na ktorej rosna nalezy do mnie, jak to wyglada w kwesti sprawdzania dochodu w razie kontroli, us ma dostep do zasiwow i zasadzen? pytanie: "Czemu pan tak malo sprzedal pomidorow jak na fakturach ma pan 30 ton a przeciez to bylo z 1,5 ha?"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Ile muszę mieć zwierząt na 12ha użytków rolnych (w tym 3ha użytków ornych a reszta to TUZ); żeby dostać dopłaty zwierzęce?

 

Czy można potem z rozliczeń miesięcznych przejść na kwartalne?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Czy na fakturze za internet stacjonarny musi być mój NIP i/lub REGON?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

1) Za ułożenie kostki brukowej lepiej wziąć fakturę czy nie jeśli i bez faktury zapłacę netto? (Firma za fakturę dolicza 23% to chyba nie warto brać?)

2) Czy można odliczyć VAT od:

- ogrodzenia? (odcinek wzdłuż drogi, jedno podwórko gdzie znajduje się dom)

- doładowania na kartę? Gdyby doładować za te 150 czy 200zł i fakturę wziąć?

- wywozu śmieci komunalnych?

- gaz? :D (sąsiad wodę do mycia dojarki grzeje małą kuchenką w oborze)

3)księgowa powiedziała że internet można odliczyć jeśli umowa podpisana jest na gospodarstwo a nie osobę prywatną. To prawda? I jak jest z częściami samochodowymi? Bo też powiedziała że coś tam trzeba zmieniać (nie pamiętam co)

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

2)-jak odliczam gaz ale mam gazowy wozek widlowy

-doladowanie?dlaczego nie

-vatu z smieci nie odliczam

3)moja ksiegowa mowi ze nazwa nie jest tak bardzo istotna, najwazniejsze ze jest nip(a na fakturze za energie jak masz napisane? gospod rolne czy samo imie i nazwisko)?

 

odliczyc mozna prawie wszystko, to zalezy czy bedziemy umnieli sie wytlumaczyc w czasie kontroli


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja tam wolał bym mniej z własnych pieniędzy wyłożyć wiec bez vat-u

A internet skoro masz fakturę to pewnie możesz odliczyć. Ja mam ciągle na siebie, firmę miałem ponad 10 lat temu ale do dzisiaj nie zmieniłem i f.v. przychodzi co miesiąc. I mógłbym to odliczać gdyby firma była. Zazwyczaj wszystkie firmy jednoosobowe są prowadzone przez osoby fizyczne. A często nazwa działalności to imię i nazwisko właściciela

Pewnie wiele rzeczy można ale w razie kontroli mogą się czepiać (raczej bezpodstawnie)

@przemol ubiegłeś mnie

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

Energia jest od początku na imię i nazwisko. Odliczane jest 60% chyba.

Faktury za internet nie ma ale wystarczy pojechać i powiedzieć to wypiszą. Najlepiej by było wziąć fakturę od razu za cały rok to przynajmniej miesiąc gratis by był :D

A co z tym ogrodzeniem? (chodzi o same przęsła i bramę)

Dzięki za odpowiedzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

u mnie "rolnicy" z warszawy zalesiali 230 ha. Wszystko siatką grodzili i brali f.v. na nią. Ale nie wiem jako co to było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Mam jeszcze pytanie odnośnie internetu z netii (tp ma pewnie podobnie), dzwoniłem na infolinię i powiedzieli, że na fakturach dla osób prywatnych nie wpisują NIPu, tylko na fakturach dla firm a oczywiście abonament dla firm ciut droższy.

 

I co mam teraz zrobić? Maltretować ich aby na fakturze dla osoby prywatnej wpisali nip czy bez nipu da się to jakoś rozliczyć w skarbowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Żeby cokolwiek odliczyć musi być NIP na fakturze.

Jeśli mam możliwość kupienia czegoś w cenie netto to nigdy nie biorę faktur i tak mam wystarczająco dużo do odliczania :)

Jeśli chodzi o ogrodzenie czy bramę to zależy czy ma to się tyczyć gospodarstwa czy domu. Bo jeśli i tego i tego to trochę niepewne mogą choć nie muszą sie czepiac

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

z drugiej strony siedziba gospodarstwa raczej nie mieści się w oborze tylko w domu. Wiec to też poniekąd jest budynek w gospodarstwie. Za budynki gospodarcze podatku się nie płaci i za dom chyba też nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

W sumie odliczenie części vat-u nie było by głupim pomysłem. W sumie nie wiem w jakim stopniu ogrodzone bedzie gospodarstwo a w jakim dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

1) Za ułożenie kostki brukowej lepiej wziąć fakturę czy nie jeśli i bez faktury zapłacę netto? (Firma za fakturę dolicza 23% to chyba nie warto brać?)

2) Czy można odliczyć VAT od:

- ogrodzenia? (odcinek wzdłuż drogi, jedno podwórko gdzie znajduje się dom)

- doładowania na kartę? Gdyby doładować za te 150 czy 200zł i fakturę wziąć?

- wywozu śmieci komunalnych?

- gaz? :D (sąsiad wodę do mycia dojarki grzeje małą kuchenką w oborze)

3)księgowa powiedziała że internet można odliczyć jeśli umowa podpisana jest na gospodarstwo a nie osobę prywatną. To prawda? I jak jest z częściami samochodowymi? Bo też powiedziała że coś tam trzeba zmieniać (nie pamiętam co)

 

1. hmm - w cenie netto unikasz tłumaczeń się w skarbówce i to jest super że firma podchodzi w ten sposób. Niestety jest też minus - kostkę mogą źle ułożyć, może to być jakaś trefna kostka, może to wszystko zacząć siadać i wtedy co powie Tobie sprzedawca? Daj pan fakturę że to robiłem bo nie pamiętam pana.

2.

- ogrodzenie będę odliczał i to 100% kosztów.

- doładowania odliczam bez problemów

- wywóz śmieci jest od osób i gospodarstwa domowego a nie od gospodarstwa rolnego więc nie możesz (musisz mieć papier że zabierają śmieci domowe bo straż miejska wlepi Ci manadt bo co robisz ze śmieciami).

- gaz? Ja nie odliczam ale niedługo wezmę sobie 1-2 butle na gospodarstwo (do palinka potrzebne).

3. księgowa gada głupoty, piszesz do dostawcy aby na fakturze był NIP i jest git. Co do części samochodowych - BYŁO!!


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Możesz spróbować odliczyć całość ale ja bym np nie ryzykował. Wole odliczyć trochę mniej i mieć spokój.

Rachunek za prąd możesz cały pod warunkiem ze masz 2 liczniki jeden na dom, drugi na gospodarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

powtorze pytanie: panowie robie ksiege sprzedazy i kupna w exelu, mam lapa na fakture i program do wystawiania faktur tex, jak pokaze ksiege z exela w razie kontroli to moga mnie zapytac o licencje na exela?

"wskutek ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, także inspektorzy urzędów kontroli skarbowej mogą w trakcie prowadzonych kontroli weryfikować legalność oprogramowania posiadanego przez przedsiębiorców w celu rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej (art. 2 ust. 2a ustawy o kontroli skarbowej - Dz. U. z 2011, Nr 41, Poz. 214)."

 

tekst z maila od www.bsa.org. w sprawie weryfikacji oprogramowania

 

dostaliscie kiedys taka wiadomosc?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Możesz spróbować odliczyć całość ale ja bym np nie ryzykował. Wole odliczyć trochę mniej i mieć spokój.

Rachunek za prąd możesz cały pod warunkiem ze masz 2 liczniki jeden na dom, drugi na gospodarstwo

a to macie na fakturach za prąd (energię elektryczną) nr NIP?

 

"wskutek ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, także inspektorzy urzędów kontroli skarbowej mogą w trakcie prowadzonych kontroli weryfikować legalność oprogramowania posiadanego przez przedsiębiorców w celu rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej (art. 2 ust. 2a ustawy o kontroli skarbowej - Dz. U. z 2011, Nr 41, Poz. 214)."

 

tekst z maila od www.bsa.org. w sprawie weryfikacji oprogramowania

dostaliscie kiedys taka wiadomosc?

Jeżeli tak jest to i tak mogą co znaczy że nie muszą, czyli jak w papierach gra a od kontrolera nie pyszczysz to nie będą się czepiać a jak kontroler nie będzie miał się do czego przyczepić a zaleziesz mu za skórę (lub po prostu będzie chciał Ciebie uwalić) to zrobi to ;)

Kiedyś pisałem o lapikach bo ktoś chciał wiedzieć czy można odliczyć zakup lapika. Kupuje się lapika - dwa konta w windowsie (jedno dla pracy w gospodarstwie drugie dla siebie) i ma się święty spokój.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj