karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

GRGOJ    19

tzn. całkowicie zwolniony z vatu czy będę go musiał w Polsce wg polskich stawek zapłacić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

netto może każdy kupić tylko zależy czy mu sprzedadzą. Jeżeli oni to produkują to bez vatu taniej kupi a oni powinni sprzedać bo i tak zarobią

Parę postów temu pisałem że zazwyczaj tam kupuję gdzie vatu nie płacę.

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

tutaj jest odnośnik do podobnej dyskusji na forum, ale nie jest w nim ostatecznie napisane, czy tylko vatowiec, czy też ryczałtowiec może kupić po cenie netto.

a tutaj znalazłem coś takiego:

"wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów następuje wtedy, gdy polski rolnik rozliczający się z VAT na zasadach ogólnych dokona nabycia towaru od podatnika podatku od wartości dodanej z innego kraju UE. Na przykład, rolnik zakupi w Danii od podatnika tamtejszego podatku od wartości dodanej ciągnik, który będzie używał w swoim gospodarstwie do produkcji rolnej. Obowiązek podatkowy w VAT nie powstanie, gdy ciągnik będzie towarem używanym, a sprzedający zastosuje opodatkowanie na zasadach marży. Należy jednak pamiętać, że nie każdy przedmiot "używany" w potocznym znaczeniu tego słowa będzie takim dla potrzeb podatkowych.

 

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru nastąpi również wtedy, gdy nabywcą jest rolnik ryczałtowy nabywający towary do prowadzonej przez siebie działalności rolniczej, a całkowita wartość WNT na terytorium kraju przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwotę 50 tys. zł. Wewnątrzwspólnotowe będzie również nabycie dokonane przez rolnika ryczałtowego (od podatnika podatku od wartości dodanej) w sytuacji, gdy całkowita wartość WNT w roku ubiegłym przekroczyła wskazaną kwotę progową - 50 tys. zł. Do kwoty tej nie wlicza się podatku od wartości dodanej, należnego lub zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego."

Edytowano przez GRGOJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

witam jeśli sprzedałem zboże to teraz mogę starać się o zwrot z us, więc muszę dołączyć jakiś wniosek o zwrot podatku???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Sprzedałeś i chcesz zwrot? :lol: Wypełnij deklarację i wpłać nadwyżkę na konto US :P

Zwrot przysługuje od towarów zakupionych, a nie sprzedanych.

Chyba że chodzi ci o to, że wcześniej nie miałeś żadnej sprzedaży i nie miałeś z czego odliczać...

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

Jeśli bym nie miał do zwrotu to bym się nie pytał... z przeniesienia się nazbierało, to trzeba jakiś wniosek do deklaracji dołączać???

 

to jak kolego wiesz czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

czyli tylko do przyspieszonego (25 dni) trzeba wniosek a do tego 60 nie trzeba żadnego wnosku tylko w deklaracji w odpowiednie pola wpisać sumę do zwrotu tak???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

Witam.

Jestem MR i bede przechodzić na VAT. Nie mam na siebie żadnego ciągnika (wszystkie są na ojca). Musimy kupić ładowacz czołowy do jednego z ciągników. Czy, abym mógł odliczyć Vat od tego ładowacza to ciągnik musi być zarejestrowany na mnie? Czy wystarczy jakieś użyczenie od ojca, itp?

Mógłby ktoś napisać ile czasu potrzeba, żeby zostać vatowcem oraz krok po kroku co i gdzie trzeba po kolei załatwiać?

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

przejrzyj powiedzmy ostatnie 60 stron, tam są pytania na Twoje odpowiedzi kochane dziecko neostrady ;>


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

chciałem jeszcze wrócić do kwestii kupna z zagranicy maszyny- co jeśli koszt całkowity nie przekroczy 50.000zł? Według jakich stawek należałoby płacić VAT? Czy jest możliwość zapłacenia 0% stawki, jeśli jest to maszyna wykorzystywana w produkcji rolnej, a ja jestem rolnikiem ryczałtowym?

Edytowano przez GRGOJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam.

Jestem MR i bede przechodzić na VAT. Nie mam na siebie żadnego ciągnika (wszystkie są na ojca). Musimy kupić ładowacz czołowy do jednego z ciągników. Czy, abym mógł odliczyć Vat od tego ładowacza to ciągnik musi być zarejestrowany na mnie? Czy wystarczy jakieś użyczenie od ojca, itp?

Mógłby ktoś napisać ile czasu potrzeba, żeby zostać vatowcem oraz krok po kroku co i gdzie trzeba po kolei załatwiać?

pzdr

 

Kup ten ładowacz, odlicz vat, po czym ładowacz postaw pod płotem obok roweru który zarósł pokrzywami, a i tak nikogo to nie będzie obchodziło. W każdym bądź razie nie musisz przerejestrowywać ciągnika na siebie.

Pierwszy zasadniczy krok, strategiczny krok to, wsiądź do ,,poloneza,, i pojedź do US w mieście. Zabierz wszelakie dokumenty związane z gospodarstwem a najważniejsze dokumenty to dokumenty potwierdzające twą tożsamość. Jeśli pojedziesz z rana to do południa powinieneś ogarnąć temat wraz z biurem rachunkowy. Później pozostanie czekać kilka dni na pocztę ewentualnie jeszcze raz do US w sprawie jakiegoś magicznego podpisu.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

normalny zwrot to z tego co pamietam 180 dni, przyspieszony 25 dni, kontrola i tak moze byc przy jednym i drugim okresie wiec lepiej miec w 25 dni i wykorzystac ta kase

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

beowulf87 nie masz racji. Normalny zwrot to 60 dni

No tak tylko trzeba mieć sprzedaż żeby zwrócili, a z tego co czytałem ostatnio w gazecie prawnej do 180 dni powinni zwrócić nawet jeśli nie ma się sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fabian777    30

Kolego Lukaczmarek gdzie to wyczytałeś że na zwrot w normalnym czasie czeka się 60 dni bo to bzdura 180 dni i to w przypadku gdyż rozliczasz się miesięcznie a nie kwartalnie bo wtedy 360 dni, a co do zwrotu przyśpieszonego to jest to 25 dni ale pod warunkiem że miałeś w tym miesiącu sprzedaż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

Jak chcesz przyspieszony w 25 dni to wniosek do deklaracji jak normalnie i bez kontroli ;) to w deklaracji zaznaczasz że chcesz kasiute i ile ;) jak się nie pali to weź zwykły wolniejszy bo na przyspieszony zawsze kontrola ;)

 

zawsze składam wniosek o zwrot przyspieszony i tylko raz miałem kontrolę - zaraz po przejściu na zasady ogólne rozliczania VATwink.gif

Edytowano przez martinezo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Kolego Lukaczmarek gdzie to wyczytałeś że na zwrot w normalnym czasie czeka się 60 dni bo to bzdura 180 dni i to w przypadku gdyż rozliczasz się miesięcznie a nie kwartalnie bo wtedy 360 dni, a co do zwrotu przyśpieszonego to jest to 25 dni ale pod warunkiem że miałeś w tym miesiącu sprzedaż.

 

Widzę że niebardzo wiesz o co chodzi a nazywasz moje wypowiedzi bzdurą wiec uściślijmy.

 

Zwrot przyspieszony 25 dni jeżeli spełni dodatkowe warunki określone w art. 87 ust. 6 ustawy

Zwrot normalny 60 dni gdy w danym miesiącu wykaże sprzedaż lub nie wykaże sprzedaży ale złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe

Zwrot 180 dni gdy w danym miesiącu nie wykaże sprzedaży

 

Więc prosze nie wprowadzaj ludzi w błąd bo zakładam że sprzedaż każdy bez problemu wykaże

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj