karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    316

forum to jedno, a realia to drugie. Mimo to nie jestem zwolennikiem opisywania receptury na przekręt podatkowy, a przyznawanie się do niego niby anonimowo ale jednak publicznie i jawnie to całkowite przegięcie. Ludzie opanujcie się i postępujcie zgodnie z prawem, lub nie zadawajcie pytań ,,czemu Polska to kraj oszustów, złodziei i łapówkarzy...?,, !!!

 

dodam jeszcze "kombinatorów" ;)

 

Masz rację - myślicie że oprócz rolników to for internetowych nikt nie przegląda? Podejrzewam że paru pracowników US tu by się znalazło.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vrykoulakas    11

Dobrze piszesz Nikita, znam z autopsji, że czytają różne fora i faceboki służby różniste, US, Policja, GOPS-y i MOPS-y itp.


Bear The Truth 2 + ICS Camo Hunter + NAP Spitfire ew Weihrauch HW 100T
Patrz przed siebie Traktory są wszędzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5324

tomek73

 

Rocznie sprzedaje kilka opasów, jakieś tam świnki i trochę zboża + do tego Dopłaty, ONW i RŚ (poplony). Gospodarstwo mam może i nie duże aczkolwiek chcę zwiększać produkcję powoli

mam w planach zakupić na MGR ciągnikk i maszyny na kwotę ok. 170tyś zł., po za tym co roku kupuje się paliwo, nawozy itp. (wymieniam te najgłówniejsze zakupy)

Za sprzedaż opasa jest około 300zł VATu, którego oddałbym do US, za świnie mniej VATu jest no i za zboże...

Za zakup samego ciągnika i maszyn miałbym prawie 40 tyś. zł. zwrotu VATu

(przy za kupie nowego sprzętu jestem związany z US przez 5 lat)

Więc chyba więcej dostane zwrotu VATu niż ja oddam do US jak dobrze kalkuluje

No chyba że musi to być bardziej zrównoważone i proporcjonalne między sprzedażą (oddaniem VATu) a zakupami (zwrotem VATu) :unsure:

 

.......

 

Na pewno są tu pracownicy skarbówki(Pozdrawiam :D ) ale ja nic nie kombinuje z tym Vatem i nie mam zamiaru szaleć z zakupami, kupuję tyle ile mi potrzeba rocznie paliwa, nawozów itd. a nie jak niektórzy robią, że kupują X razy więcej niż jest potrzeba :P

 

Sorry za jakieś błędy i może logikę ale jest poniedziałek a ja jeszcze weekendem żyje :lol:

 

Pozdrawiam

Edytowano przez marulekk

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

lukaczmarek nie z niechęcaj małych rolników do przejścia na vat, bo odpisywanie vatu nie jest tylko dla dużych, a jest wielu takich np młodych rolników co zaczynaja kupuja maszyny po 150-200 tys i sie boja przejść..... bo uważają, że jak mają 15-20 ha to już to jest nie dla nich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

ale ja absolutnie nie zniechęcam. to nie zależy od wielkości gospodarstwa bo sam mam 12 ha ale bardziej od obrotu jakie gospodarstwo uzyskuje bo mając 200 czy 300 zł zwrotu miesięcznie to ja bym w to nie wchodził

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

no w sumie racja jeśli ktoś nie zamierza sie rozwijać inwestować itd to jednorazowy zakup przykładowo ciagnika niczego nie załatwi .... a ja jestem znowu zdania, że lepiej 300 co miesiąc na plus niż nic przecież to jest ponad 3 tys na rok i jak na 12 hektarowe gospodartwo jest to jakiś dodatkowy dochód no i pomijając zwrot przykładowo z zakupionej maszyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jowisz    6

Witam! Jestem nowy na tym forum, śledzę wypowiedzi przez długi czas ale do końca nie wiem jak to jest z tym rozliczeniem vat-u np. z mleczarnią a później z US. A mianowicie obecnie będąc na RR otrzymuję z mleczarni fakturę np.żeby było prościej: za towar czyli mleko 100 zł plus 7 zł vat razem 107 zł. Natomiast po przejściu na Vat ja wystawiam fakturę mleczarni ale na jaką kwotę? . Czy też na 107 zł i z tego odprowadzam vat 7 zł do US (i wtedy tracę te 7 zł będąc na vat-cie), czy może wystawiam fakturę na inną kwotę od której odprowadzam podatek i czy na pewno 7%. Jak to jest w rzeczywistości. Z góry dziękuję za informacje w tym temacie jeśli zagmatwałem to przepraszam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6898

Będąc na vacie dostajesz 105zł i jeszcze te 5zł musisz oddać do US czyli i tak jesteś 7zł do tyłu i w ciągu miesiąca musisz kupić towaru na taką kwotę żeby VAT z niego (tego towaru) wynosił conajmniej 7zł żeby wyjść na +. T tak na twoim przykładzie.

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Czy od kosztu rejestracji pojazdu (w wydziale komunikacji) też można odliczyć vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

koledzy przejalem gospodarstwo, kupuje rope na faktury na siebie, ciagnik jest uzywany przeze mnie, ale zarejestrowany na ojca, spisalem z ojcem oswiadczenie w 2 kopiach dla niego i siebie, ze uzycza mi sprzetu, w razie kontroli us wszystko jest ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3przemo3    0

z tego co się orientuje z własnego doświadczenia (ale nie miałem nigdy doczynienia z rejestracją pojazdu), to możesz odliczyć VAT pod dwoma warunkami:

1. że pojazd jest wykorzystywany w gospodarstwie. czyli jak ciągnik to nie ma problemu, jeśli samochód dostawczy czy ciężarowy to też pod warunkiem że masz zgłoszony ten pojazd z w US.

2. no i nie wiem jak to jest, czy w ogóle dostaniesz ze starostwa fakturę czy tylko pokwitowanie zapłaty.

 

Jeśli coś źle mówię to poprawcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Chyba muszę się do nich przejść i zapytać czy dadzą fakturę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

ponawiam pytanie: kupuje rope na faktury na siebie, ciagnik jest uzywany przeze mnie, ale zarejestrowany na ojca, spisalem z ojcem oswiadczenie w 2 kopiach dla niego i siebie, ze uzycza mi sprzetu, w razie kontroli us wszystko jest ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3przemo3    0

Według mnie... różne organy kontrolujące różne wymagania, niestety tak u nas jest często. Na pewno jeśli byłbyś dopisany do dowodu rejestracyjnego to nie byłoby problemu. Najlepiej zadzwoń lub napisz maila do US, tylko raczej w sposób "co miałbyś zrobić", a nie "czy mogę tak praktykować że...", albo skontaktuj się z księgowym jeśli korzystasz z usług takowego człowieka.

U mnie jak była kontrola kupna ciągnika to pierwsze co, to sprawdzali każdą (nie przesadzam)fakturę kupna i musiałem się wytłumaczyć po co mi np było obuwie jakieś tam - obuwie robocze rzecz jasna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

ponawiam pytanie: kupuje rope na faktury na siebie, ciagnik jest uzywany przeze mnie, ale zarejestrowany na ojca, spisalem z ojcem oswiadczenie w 2 kopiach dla niego i siebie, ze uzycza mi sprzetu, w razie kontroli us wszystko jest ok?

podobnie jest u mnie,ciagniki i samochod ciezarowy jest na ojca, ja kupuje ON a miedzy nami została spisana umowa uzyczeni w ktorej jest zapis ze pojazdy beda wykorzystywane tylko i wylacznie na potrzeby gospodarstwa oraz ze bioracy w uzyczenie ponosi wszystkie koszty zwiazane z eksplaatacja sprzetu

dwa tygodnie temu mialem kontrol z US a 8 listopada podpisalem protokoł kontrolny i nie bylo zadnych problemow


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

dziwię się co niektórzy tu wypisują. W temacie o śor swojego czasu udzielał się kierownik z piorinu z mojego terenu. A nawet jakiś temat założył. Więc warto się zastanowić bo us jest na pewno bardziej dociekliwy.

każda firma ma prawo z początku się rozwijać i do 3 lat podejrzane nie jest jak nie ma dochodu a nawet ma zwrot.

Po za tym nie wiem jak wam się opłaca vat. Ja w zeszłym roku wziąłbym ponad 100 tyś zwrotu a mimo to chrzanię ten interes. Kontrole, biurokracja i podatki to nie dla mnie. Rok zwrotu a potem praktycznie ciągłe dokładanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
...Rok zwrotu a potem praktycznie ciągłe dokładanie

Też tego się obawiałem ale nie jest tak źle jak piszesz.

Wyszło że mam dodatkowy dochód z innej roboty i mimo że największy zwrot miałem w zeszłym roku to dzięki tej drugiej pracy mam kasę na inwestycję i co kwartał wpada parę PLN na konto (więcej niż byłbym na ryczałcie). Niestety biurokracji trochę jest.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

dziwię się co niektórzy tu wypisują. W temacie o śor swojego czasu udzielał się kierownik z piorinu z mojego terenu. A nawet jakiś temat założył. Więc warto się zastanowić bo us jest na pewno bardziej dociekliwy.

każda firma ma prawo z początku się rozwijać i do 3 lat podejrzane nie jest jak nie ma dochodu a nawet ma zwrot.

Po za tym nie wiem jak wam się opłaca vat. Ja w zeszłym roku wziąłbym ponad 100 tyś zwrotu a mimo to chrzanię ten interes. Kontrole, biurokracja i podatki to nie dla mnie. Rok zwrotu a potem praktycznie ciągłe dokładanie

 

 

Ty chyba nie wiesz o czym piszesz.

Biurokracja, podatki, kontrole czyli co?? Mam podpisaną umowę z biurem rachunkowym który wszystko robi za mnie. Gdy urząd skarbowy ma jakąś sprawę nie wysyła pisma do mnie tylko dzwonią bezpośrednio do nich. wszelkie dokumenty itp oni noszą do US. Ja się w skarbówce pojawiłem 2 razy odkąd jestem na vacie za każdym razem by podpisać protokoły kontroli bo musze to zrobić osobiście. Cała odpowiedzialność za prowadzenie dokumentacji oraz ewentualne błędy bierze na siebie biuro.

Druga sprawa to dokładanie jak piszesz. Ciekawe bo mam znajomych już po 6-7 lat na vacie to jeden zapłacił vat raz a drugi wcale. ja juz kilka miesięcy nic nie inwestuje tylko bierzące wydatki i co miesiąc mam conajmniej 1tyś zwrotu.

Więc jeśli nie masz w tym doświadczenia to proszę nie wypisuj głupot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Po za tym nie wiem jak wam się opłaca vat. Ja w zeszłym roku wziąłbym ponad 100 tyś zwrotu a mimo to chrzanię ten interes. Kontrole, biurokracja i podatki to nie dla mnie. Rok zwrotu a potem praktycznie ciągłe dokładanie

 

Każdy musi sobie sam policzyć czy mu się opłaca. Zwykle przy dużej produkcji i dużych przychodach zwykle lepiej jest pozostać na ryczałcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj