karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

PRZEMEK321    2

zawsze można wystawić notę korygującą, tylko do końca nie powiedziałeś czego ta faktura dotyczy? bo jak paliwa to nie potrzeba rzadnego nr rejestracyjnego. Na przykład jak nikita mówi - gdzie w kombajnie nr rejestracyjny. ja zawsze piszę kanister i spokój.

 

 

Skoro piszesz darowizna to darowizna a nie sprzedaż. Albo coś darujesz albo coś sprzedajesz :) Wracając do tematu darowizna z ojca na syna jest zwolniona z podatku bez względu na jej wartość. Można u notariusza maszyny wrzucić z ziemią za jednym zamachem, to nie będzie trzeba do US latać i wypełniać papierologii.

Dzięki kolego! Chodzi mi przede wszystkim oto czy ojciec przechodząc na rente,wczesniej przekazując mi gospodarstwo musi uregulowac zobowiązania z Urzędem Skarbowem odnosnie Vatu zwruconego z maszyn kupionych w tym gospodarstwie 4 lata temu,i czy mozna wogóle przekazac darowizną w tym wypadku czy musi mi sprzedac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

tak ale mozesz sie tłmaczyc ze to były twoje oszczednosci, ktore trzymales w przysłowiowej skarpecie i ani slowa o tym ze " [pieniądze pochodziły ze spłaty długu które pożyczyłeś siąsiadowi przed przejściem na vat]"

A w jaki niby sposób US ma się dowiedzieć o tej wpłacie? Przecież nie przedstawia im się wyciągów z konta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

Jeszcze mam kilka zapytań:

 

1. Jak to jest z kupnem cielaków od gospodarzy, muszę im wystawiać fakturę zakupu tak aby mieć udokumentowane skąd mam cielaka w razie kontroli US

2. Jak to jest z kombajnowaniem w żniwa, bo trochę ludziom też koszę. Czy muszę im coś wystawiać czy po prostu biorę kasę od ludzi i chowam ją w "skarpetę" albo na konto i nie wspominam tego w rozliczeniu z US

3. Czy US ma wgląd w moje konto bankowe jak będę na Vacie ?

 

Sorry za może głupkowate pytania ale wolę jak najwięcej wiedzieć :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Kreatywny gospodarz z południowego Podlasia :lol: :lol: :lol:


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

ja też mam kilka pytań:

1)jak wygląda rozliczanie mieśięczne lub kwartalnie.Czy jest jakiś okres rozliczeniowy np.od 20 do 20 w przypadku miesięcznego?bo co np jeśli okres jest do 20 a kupie cos 19 musze specjalnie wiezć fakt?

2)jaki jest czas od sprzedaży towaru na zgloszenie tego w u.s?

3)czy można odliczyć vat od zakupu garażu blaszanego takiego na auto argumentując,że np.będe w nim trzymał beczki z ropą,klucze,elektronarzędzia lub,że będe w nim naprawiał maszyny.

4)czy u.s może przyczepić się,że mimo znikomych dochodów ze sprzedazy spłacam kredyt w banku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Czyli remont domu odpada tak? a czy matariały budowlane do tego remontu też odpadają

no ja właśnie będę odliczał od cementu i stali na ogrodzenie - odliczę całość mimo że dom stoi w gospodarstwie (za kilka lat myślę zacząć budowę własnego i te ogrodzenie potrzebne mi jest tylko aby gratów nie próbowali ukraść z podwórka bo na działce pozostanie tylko gospodarstwo).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Z US rozliczasz się do 25 każdego miesiąca.Jak ci się jakaś faktura zapodzieje to w następnym miesiącu ją składasz. Do US składasz rozliczenie za miesiąc ubiegły. Więc z stycznia masz złożyć do od 1 do 25 lutego.Z znalezioną fakturą możesz nawet możesz parę miesięcy do tyłu wracać, ale tu to trzeba się trochę wracać z deklaracjami, i jest mały problem.

Jak sprzedajesz to w tym miesiącu to się rozliczasz w przyszłym, bo tylko przy sprzedaży masz zwrot. Jak nie ma sprzedaży to zwrotu nie ma.

Z garażem oczywiście.Nawet musisz.

To co wiedziałem to odpowiedziałem. Tak to u mnie wygląda.

 

Nikita ale grodzisz gospodarstwo.Ja też tak robiłem. Grodziłem gospodarstwo nie dom.

Z remontem domu możesz odliczyć niektóre produkty. Te co przed wejściem do Uni były na 7% a teraz są na 23%. Ale tutaj to się odlicza 17%[ chyba]z vatu.Różnicę.

Chyba że zapewnisz że te materiały zużyłeś do remontu gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Co do tej wpłaty bankowej, to dokładnie jak @socha pisze. Najpierw US, to musi mieć mocne podstawy, by na te konto zajrzeć.

 

czy ojciec przechodząc na rente,wczesniej przekazując mi gospodarstwo musi uregulowac zobowiązania z Urzędem Skarbowem odnosnie Vatu zwruconego z maszyn kupionych w tym gospodarstwie 4 lata temu,i czy mozna wogóle przekazac darowizną w tym wypadku czy musi mi sprzedac?

Co do ojca, skoro piszesz, że dostał zwrot za maszyny, to jest VATowcem. Przekazać maszyny na pewno może. Nie wiem do końca jak będzie z rozliczeniem VAT, lepiej dowiedzieć się w US, choć mam pewne teorie nie chcę wprowadzać w błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

Witam wszstich kolega właśnie przeszedł na VAT i pytał kiedy można sie ewentualnie wycofać to pani mu powiedziała ze przy wartościowych środkach trwałych np drogie maszyny to po 5 latach a jeżeli takie mniejsze zwroty to po 3 czy moze ktoś to zweryfikować

2 pytanko jeśli jestem producentem mleka i produkuja za około 10-12 tyś miesięcznie jak to jest mleczarnia mi płaci z VET i ja go potem odprowadzam,czy mleczarnia mi placi bez VAT i ja jeczsze od tej kwoty odprowadzam do US prosze o rzeczowe wypowiedzi

 

I CZY WEDŁOG WAS OPŁACI MI SIE PRZEJŚĆ Z RYCZAŁTU PLANUJE ZAKUP MASZYN ZA OK 200 TYŚ NETTO

Edytowano przez skoti22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Mleczarnie płaci brutto a ty vat oddajesz. Ty wystawiasz faktury mleczarni.Ja jestem na vacie z 3 lata i dopiero teraz kupiłem coś nowego.Jakieś maszyny. Mam z 80 ha tylko produkcje roślinną. Zboża, rzepak i burak. I super się opłaca.

Nie licz ile oddasz vatu tylko ile płacisz i wtedy zobaczysz ile jesteś do tyłu.

Ja skasowałem produkcje zwierzęcą [świnie] i przeszedłem na vat. Teraz zarabiam a nie dokładam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

dzięki wiem ze przy produkcji roslinnej lepiej sie wychodzi ale przy zakupie maszyn mialbym spory zwrot chyba sie zdecyduje mam tylko 25h ale rozkladając to np na 5 lat i tak bede na swoim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

a jeszcze jedno pytanie-czy us ma cos do tego,że w gospodarstwie stojącym na mnie przebywają zwierzęta mego ojca? chodzi mi o odliczanie vatu od pasz i środków na utrzymanie budynków i jak wygląda z formalnej strony darowizna od ojca?tzn. mamy bydło po połowie ale gdy rodzą się byki to ojciec mi je "oddaje" czyli robi przemieszczenie na mój nr gosp i pytanie czy od takiej darowizny ja bede musiał płacić jakis pdatek?

2)skoro rozliczam sie do 25 dnia kazdego miesiąca to jak kupie coś 24 lub 25 to musze wiezć fakturę?czy rozliczam się zawsze za poprzedni miesiąc?

 

sorki za tyle pytań ale przejście juz coraz bliżej więc wole rozwiać za wczasu wszelkie swoje niejasności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

skoti22 ja mam 12 ha gruntów ornych i 3,5 ha łak i przeszedłem na vat, teraz kupuje ciągnik i na samym ciągniku mam 25 tys do zwrotu, a przecież musze kupić jeszcze osprzet do ciągnika itd remonty budynków ogrodzenia itd itp, jestem mlodym rolnikiem to zamierzam modernizowac gospodarstwo, więc jeśli ktoś myśli przyszlościowo i ma zaplanowany jakiś rozwój gospodartwa to raczej nie ma co się zbytnio zastanawiać, a po za tym bierzące wydatki na bierzącą działalność to nawet przy moim małym gospodartwie jest tego vatu pare złotych miesięcznie na księgoą i tą sprzedaż powinno wystarczyć, przecież np zboże można sobie sprzedawac po pare ton co miesiąc na taką wartość na jaką sie uzbierało wartośc zwrotu vatu z faktur....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

jak byście polecali zrobić-bo niedługo chcę kupic troche maszyn za gotówke a trochę na kredyt+paliwo,nawozy,części itp...czyli wiadomo oplaca mi się przejść

ale mam teraz do sprzedania 5 opasów takich po 600kg nie wiem czy sprzedać je i pózniej przejść na vat czy sprzedac po przejściu oddajac 8% niby za nic

ale jak je sprzedam to pózniej prawie nie bede mial sprzedazy cały rok tylko jakies tam drobnostki i czy us sie nie przyczepi za co te maszyny,wydatki skoro nie ma zadnej sprzedazy?czy jak coś to moge powiedzieć,że wziąłem mr50 tyś i dopłaty i z tego to wszystko i już?bo te maszyny będą właśnie rozliczeniem w poprednim mr jeszcze jak 50 tys było bo do kwietnia mam sie rozliczyć

2)jak sie rozlicza kwartalnie to w jaki sposób i jak często można uzyskać przyspieszony zwrot vat czy sie nie da?bo np jak kupie maszyny to bede musiał czekac kwartał na zwrot?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hibertusik    10

Tak czytam ten temat i jednej sprawy nie rozumiem,może ktoś mnie oświeci.A mianowicie jak kupuję środki do produkcji rolnej tj. nawozy ,opryski,paliwo,części do maszyn i jest to w różnych miesiącach np. luty ,marzec ,kwiecień,czerwiec, lipiec ,wrzesień - a w tym czasie nie mam żądnej sprzedaży bo np. sprzedaję tylko po żniwach przykładowo (rzepak,pszenicę na kwotę -70,000) to czy US zwróci mi wat np. w lutym i marcu za nawozy ,paliwo,kiedy ja nic nie sprzedałem ,bo sprzedaję ja mam co tj po żniwach.

Uff ale namieszałem,myślę że napisałem zrozumiale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
... czy US zwróci mi wat np. w lutym i marcu za nawozy ,paliwo,kiedy ja nic nie sprzedałem ,bo sprzedaję ja mam co tj po żniwach....

 

Ja robię tak że jak zależy mi na zwrocie VATu w 25 dni to sprzedaję kumplowi 500-1000kg pszenicy paszowej. Jest sprzedaż to jest i zwrot VATu. Parę groszy stracę aby oddać do US a zwrot szybszy.

 

 

jak byście polecali zrobić-bo niedługo chcę kupic troche maszyn za gotówke a trochę na kredyt+paliwo,nawozy,części itp...czyli wiadomo oplaca mi się przejść

ale mam teraz do sprzedania 5 opasów takich po 600kg nie wiem czy sprzedać je i pózniej przejść na vat czy sprzedac po przejściu oddajac 8% niby za nic

ale jak je sprzedam to pózniej prawie nie bede mial sprzedazy cały rok tylko jakies tam drobnostki i czy us sie nie przyczepi za co te maszyny,wydatki skoro nie ma zadnej sprzedazy?czy jak coś to moge powiedzieć,że wziąłem mr50 tyś i dopłaty i z tego to wszystko i już?bo te maszyny będą właśnie rozliczeniem w poprednim mr jeszcze jak 50 tys było bo do kwietnia mam sie rozliczyć

2)jak sie rozlicza kwartalnie to w jaki sposób i jak często można uzyskać przyspieszony zwrot vat czy sie nie da?bo np jak kupie maszyny to bede musiał czekac kwartał na zwrot?

 

 

napisz to jakoś po ludzku bo ciężko załapać o co Ci chodzi i dlatego nikt nie odpowiada.

 

Ogolnie jak ja jestem na rozliczeniu kwartalnym to zawsze mam jakąś sprzedaż bo albo jedną świnkę sprzedam albo 200 kg pszenicy sąsiadowi i zawsze mam przyspieszony zwrot VATu w 25 dni.

Główna sprzedaż jest u mnie po żniwach.

 

Ostatnio jak kupowałem auto na gospodarstwo to sprzedałem dwie świnki do ubojni aby uzyskać zwrot w 25 dni. Odliczyłem cały VAT od zakupu auta i dostałem go w 25 dni.

 

Co do Twoich kombinacji to zgaduję że:

- dostałeś 50tys MR i jeszcze tego nie wydałeś,

- masz kilka opasów które nie wiesz kiedy sprzedac (przed przejściem na VAT lub po przejściu),

- chcesz rozliczać VAT kwartalnie.

 

Ja bym zrobił tak:

- sprzedał zwierzaki poza jedną sztuką bo (jedną sobie zostaw, sprzedasz ją w styczniu lub lutym i zaraz napiszę dlaczego) dostaniesz z faktur RR cenę netto + VAT.

- przeszedł na VAT od 1 stycznia 2012r (chyba musisz to zrobić z końcem listopada br lub początkiem grudnia br).

- kupił te maszyny tak abyś opłacił je do końca marca 2012r - na wszystko będziesz musiał mieć potwierdzenie przelewu bo ARiMR przy zakupach powyżej 10tys PLN tego żada AFAIR. Maszyny mogą stać jeszcze na placu u dealara ale grunt żeby wystawił Tobie fakturę a Ty abyś miał ją opłaconą. Maszyny ściągniesz najpóźniej przed kontrolą z US.

- sprzedał tego jednego opasa aby mieć wykazaną sprzedaż w kwartale w którym chcesz mieć przyspieszony zwrot VAT.

- pisał o przysp. zwrot,

- czekał na kontrolę z US.

 

Jeżeli kupujesz ciągnik pamiętaj żeby go zarejestrować na siebie.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jak kupowałem ciagnik 32tys vatu to w tym samym miesiacy wystawiłem fakture ze sprzedałem ziemiaki na 5zł vatu. zwrot był po 60 dniach, bo miałem nie popłacone faktury z cukrowni. Przedstawiłem im tylko dokumenty o kredycie i ze reszta kasy pochodziła z dopłat i oszczędności. Jak chce sie mieć zwrot to wystaczy że wystawisz fakture na kogos że sprzedałeś ziemniaki lub zboże i po problemie, można też prowadzić sprzedaż nieudokumentowaną i nie trzeba każdemu faktury wystawić. Jestem na rozliczeniu co miesięcznym bo sam sie rozliczam, odkąd jestem na vat (czyli od lutego) to US wypłacił mi już 5 tys zł (nie licząc zwrotu za ciagnik).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

jakich programów używacie do pisania faktur???? i jak sprzedajcie przykładowo, 4 sztuki opasów to co wpisujecie na fakturze ... ile było kg z każdej sztuki i jaka cena za każdą sztukę, czy ogólnie, że za jedna sztuke przykładowo wyszło 3200 razy 4 sprzedane i z tego wartość netto , ile vatu i wartosc brutto za 4 sztuki ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

jest wątek o programach do fakturowania - ja używam http://www.megafakturka.pl/ - prosta, rzekłbym banalna w obsłudze no i darmowa.

Co do wpisywania na fakturze to piszę że tucznik 4 szt a w jednostce miary np 400kg (4x100).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

@ Nikita_Bennet dzięki za odpowiedz i sorki za zagmatfanie ale dobrze zrozumiałeś i jeszcze lepiej wytłumaczyłeś. mam jeszcze kilka pytań:

1)czy przy rozliczeniu kwartalnym jeśli wykaże się sprzedaż to zawsze można dostać zwrot w 25 dni?

bo przecież jak wszyscy piszecie mogę zawsze sprzedać kilka q zboża

2)więc radzisz sprzedać sztuki przed przejściem? a nie będą sie czepiać,że pózniej dużo kupuje i odliczam a mało sprzedaje?

3)jak wygląda darowizna od ojca tzn. u nas zawsze jak rodzi się byk ojciec mi go oddaje(robi na mnie przemieszczenie)czy ja będemusiał płacić jakiś podatek od darowizny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

1) Jeżeli bedziesz miał wszytkoie faktury zapłacone terminieto możesz mieć zwrot w 25dni.

2) Ja wtym roku kupiłem produkty za 100tys a sprzedałem za 80tys. Jak by sie przyczepili to przecież dostaje dopłaty których nigdzie nie wykazuje, żona pracuje poza rolnictwem i "dokład mi do gospodarstwa.

3) Nie wim jak jest za zwierzętami bo nie mam, ale chyba możesz kupić byka od ojca. I wtedy jeszcze sobie vat odpiszesz, ale tego dokładnie nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

1. możesz też zrobić tak że niezapłacone faktury przenosisz na następny okres rozliczeniowy a ze złożonych u ksiegowej i tak dostaniesz w 25 dni a te nieopłacone złożysz w następnym okresie - tylko nie przesadzaj z takimi zabawami.

2. nie przyczepią się bo i tak musisz mieć rozpiskę co kupiłeś i sprzedałeś na rok wstecz chyba (czyli będąc na ryczałcie), więc nawet jakby się czepili to pokażesz im i już. Poza tym zrozum jedno - sposób rozliczania wybierasz Ty jako podatnik i ma być najbardziej korzystny dla Ciebie bo to daje nam państwo/ustawodawca.

3. kupuj te zwierzaki po urodzinach i płać mu przelewem to ojcu wystawisz fakturę RR i jeszcze VAT zostanie w kieszeniu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrys    0

A jak radzicie w moim przypadku? Mam małe gospodarstwo 16 h uprawiam zboża i rzepak i na 1 h wczesną kapustę i ogorki pod tunelami

Moje pytanie czy opłaca mi się przejść na vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Witam, dostałem premię MGR w październiku przejąłem od rodziców 3 ha wziąłem w dzierżawę notarialną 10 ha do tego ciągnik. Będę hodował kilka jałówek które potem mam sprzedawać tacie. Od 1 grudnia chce przejść na VAT i mam takie pytania :

1. ile paliwa mogę mniej więcej kupić? (bo tata ma jeszcze 20ha i mam zamiar całe paliwo na siebie brać) czy może lepiej napisać np.z sąsiadem umowę dzierżawy(oczywiście lewej na np 10ha) ,czy musi być notarialna zeby sie liczyła?

2. wszystkie maszyny w gospodarstwie poza tym ciągnikiem były brane na PROW chciałbym wziąl je w użyczenie od taty tak aby kupywać do nich częsci itd. czy US ma jakieś powiązanie z arimr bo agencja zabrania ich sprzedawac robic nimi usług przez 5 lat.

3.Tata jest ryczałtowcem i jeżeli potem bedę sprzedawał mu tą jałówkę to za każdyn razem musze wystawiać fakture? np jesli warta jest 5tys a ja podam ze sprzedałem ją za 1tys to nie przyczepią się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj