karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

lukaczmarek    277

Wiec:

1. nie musisz mieć regonu i nigdzie nie zgłaszasz gospodarstwa tylko US

2. Nie musisz mieć pieczątki to tylko twoja wygoda

3. Wypełniasz odpowiedni druczek w US i od poczatku przyszłego miesiąca rozliczeniowego jesteś vatowcem.

Ja nie mam żadnej ksiegi środków trwałych reszty nie odpowiem bo robi wszystko za mnie biuro rachunkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

danielhaker zarówno w US jak i biurze rachunkowym uzyskałem informacje że nie jest on potrzebny. Zresztą juz jakiś czas na vacie jestem i regonu nie posiadam

Tak potrzebna jest jeszcze kupia umowy z bankiem i jak u mnie kopia nakazu płatniczego

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Z rym REGONem powiem tak, jak już kiedyś mówiłem i raczej się w tej kwestii nic nie zmieniło a przynajmniej nic o tym nie słyszałem. Przejdźmy do meritum.

Każdy rolnik, dosłownie każdy, w świetle prawa ma 30 dni na zarejestrowanie swojej działalności w GUS. I tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Pytałem już wcześniej ale nikt mi jasno nie odpowiedział. Czy mogę przejść na VAT jeśli jestem tegorocznym młodym rolnikiem nie byłem wcześniej ubezpieczony w Krusie. Babka w Krusie powiedziała mi że muszę opłacić 3 lata KRUS wstecz jeśli chce być Vatowcem ???? wiecie coś o tym ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel369    0

Pytałem już wcześniej ale nikt mi jasno nie odpowiedział. Czy mogę przejść na VAT jeśli jestem tegorocznym młodym rolnikiem nie byłem wcześniej ubezpieczony w Krusie. Babka w Krusie powiedziała mi że muszę opłacić 3 lata KRUS wstecz jeśli chce być Vatowcem ???? wiecie coś o tym ???

babka w Krusie się myli, ja jestem od niedawna młodym rolnikiem i w dniu przejęcia gospodarstwa zostałem VATowcem, KRUS nie ma tu nic do powiedzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5324

Pytałem już wcześniej ale nikt mi jasno nie odpowiedział. Czy mogę przejść na VAT jeśli jestem tegorocznym młodym rolnikiem nie byłem wcześniej ubezpieczony w Krusie. Babka w Krusie powiedziała mi że muszę opłacić 3 lata KRUS wstecz jeśli chce być Vatowcem ???? wiecie coś o tym ???

co? 3 lata wstecz trzeba być ubezp. w Krusie?

 

w najbliższych dniach postaram pojechać do US, kupie jakąś "bombonierkę" :lol: i może jakaś miła Pani wytłumaczy mi od A do Z...

 

O Pawel369 mnie ubiegł :lol: :lol:

Edytowano przez marulekk

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel369    0

Nie pytaj się w KRUSie o VATcie przejć do US i tam ci wzystko powiedzą o zasadach przejścia na VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

ale ja nie byłem wcześniej ubezpieczony nawet jako domownik :( w US nic nie mają do tego . KRUS nie chce się na to zgodzić trzeba mu opłacić i już .Sam nie wiem co robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

to że muszę być ubezpieczony w KRUSIE bo biorę młodego rolnika a chce odliczyć sobie VAT z zakupionych maszyn a KRUS nie chce na to pozwolić . tzn chce pozwolić ale trzeba być 3 lata wstecz ubezpieczonym.

Edytowano przez Kamis2010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A w jaki sposób krus chce ci zabronić? Jak są tacy mądrzy to niech ci przedstawią paragraf na to :P

Idź do skarbowego, zarejestruj się i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

no nie wiem w jaki sposób ale powiedziała mi pani że jak miałbym działalność to wtedy składka KRUS jest coś koło 600zł. Sam n ie wiem czy to się opłaca :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

Witam wszystkich chce przejść na VAT i mam kilka pytań laika w tym temacie prosze o odpowiedzi od osób naprawde zorientowanych w tym temacie

 

1 Sprzedając swoje produkty jak na przykład mleko, bydło ja musze oddać odpowiedni 6 i 8% vat?

2 Kupując produkty jak na przykład nawozy pasze części zamienne środki ochrony roślin itp ja odbieram VAT od US?

3 Zamierzam kupić maszyny za ok 200tyś brutto czy moge odliczyć od nich pełen vat czy są jakieś ograniczenia

4 planuje równierz remont domu wymiana dachu i tak dalej czy od tego również moge odliczyc VAT a jeśli tak to czy pełną stawke

Z góry dzięki za rzeczowe odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

Czyli remont domu odpada tak? a czy matariały budowlane do tego remontu też odpadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

Ok dzieki za odpowiedz a wiesz co trzeba zrobis aby zrezygnowac z VAT np po 5 latach pytam tak asekuracyjnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

Możesz wrzucać za zwrot jakieś materiały budowlane typu cement cegły płytki itp ale z umiarem napewno sie przyczepą do jakiegoś pieca jakiś rurek do podłogowego i innych. Czyli to co możesz wykorzystać w gospodarstwie to wrzucaj na zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Kamis2010 ty wogóle mylisz pojecia i dlatego nie dogadujesz się z KRUSEM.

Ty tu mówisz o zakładaniu działalności gospodarczej i płaceniu podwójnego krusu a to przecież nie o to chodzi. Ty poprostu stajesz się rolnikiem vatowcem a nie ryczałtowym i nie musisz nawet o tym krusu informowac bo nie ma on tu nic do rzeczy.

 

skoti22 nie możesz odliczyć NICZEGO co idzie na remont domu. Chyba że akurat remontujesz również budynki gospodarcze, inwentarskie i udowodnisz że poszło to na ich remont ale radze tu uważać

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5324

sorry jak było podobne pytanko :unsure:

WaćPany powiedzcie mi czy jest jakiś limit na zwrot VAT, tzn. że nieważne ile kupuje się produktów, rzeczy potrzebnych do gospodarstwa i tak samo w drugą stronę, sprzedaje plony z gosp., zwierzynę i nie ważne ile Vatu oddam US ?

 

i drugie "głupie" pytanie :blink:

 

ile jest zawartego VATu w paliwie rolniczym?


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Trzeba mieć umiar i udowodnić US w razie kontroli gdzie te towary z faktur i skąd taka produkcja.

ON- 23% Vatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Od budowy domu mozna odliczyć pewniem % vatu, np. jezeli powierzchnia domu ma 100m2 i w nim bede miał zrobione "biuro" w którym beda wszystke dokumenty od gospodarstwa i np. komputer do prowadzenia rejestrów oraz do przyjmowania kontroli skarbowej lub innej o powierzchni 10m2, to moge odliczyć od wszytkiego 10% vatu. przynajmiej tak mi tłumaczył znajomy z ODR.

A z tymi limitami to troche trzeba uważać żeby nie przedobrzyc szczególnie z ilościa ON /ha, oraz z nawozami. Bo u jak w jednym roku wydasz wiecej niż zarobisz to przecież dostajesz dopłaty i to one pokryły tę różnice, albo ze żone pracuje poza gospodarstwem i ci dokłada;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielo324    9

czy US może przyczepić sie do wpłaty gotówki na moje konto którą sam zrobiłem [pieniądze pochodziły ze spłaty długu które pożyczyłem siąsiadowi przed przejściem na vat]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

tak ale mozesz sie tłmaczyc ze to były twoje oszczednosci, ktore trzymales w przysłowiowej skarpecie i ani slowa o tym ze " [pieniądze pochodziły ze spłaty długu które pożyczyłeś siąsiadowi przed przejściem na vat]"


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj