karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

darolee    12

 

Czy umowę użyczenia maszyn muszę przedstawić w US czy wystarczy, ze będę miał ją w domu i w razie kontroli przedstawię US?

Jeśli ojciec użycza mi połowę garażu to czy mogę odliczać vat od zakupionych np. lamp do garażu?

 

W US nie pytali jakiej powierzchni mam gospodarstwo więc czy mogą się przyczepić, do tego że kupuję np. 2 razy więcej nawozów niż bym potrzebował na mój areał, którego nie znają?

Umowa użyczenia wystarczy jak leży w domu i czeka na czepialskiego. A np. lampy możesz kupić.

 

A da się z rozliczenia miesięcznego przejść na kwartalne?

przejśc możesz w każdym zaczynającym się kwartale po wcześniejszym złożeniu wniosku

 

Ojciec ma jedno auto, ja mam drugie ale obaj mamy swoje gospodarstwa wiec będę mógł tylko 60% odliczyć ale lepsze to niż wcale :)

Mam nadzieję,że masz diesel'a - lepiej zamiast nr auta wpisz na stacji "kanister" i masz 100% do odliczenia. Ja takie faktury daję i do US i do zwrotu akcyzy i jest git. Raz się zapytali "czy zawsze kupuję w takich ilościach paliwo" (po ok 60l) powiedziałem ze poza sezonem, bo mi nie potrzebne duże ilości. Ale zawsze coś można przygotować na odp. Ja zawsze z góry się przygotowuję do takich sytuacji i myślę coby to powiedzieć przy problematycznych zakupach :)

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

Być może był już ten temat na forum. Czy jako rolnik rozliczający vat mogę dokonywać zakupu płodów rolnych najbardziej ogólny przykład to zakup zboża i na następnie przerabiając/ przetwarzając dany surowiec odsprzedawać go dalej w przypadku zboża powiedzmy że będzie to śruta. Nie chodzi mi o sytuację kiedy część z zakupionego towaru zużyję/ skarmię w gospodarstwie. To mam ma być sytuacja gdzie 100 % zakupu po przetworzeniu jest sprzedawane. Czy tak forma działalności mieści się jeszcze w granicach pojęcia "działalności rolniczej" czy już będzie to "przetwórstwo" i trzeba zakładać firmę i płacić dochodowy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

witam,troszkę czasu nie miaem netu i teraz chcialbym dopytać o

 

1)jak sprzedaję komuś cielę to muszę wystawic fakturę i ile %muszę odprowadzić?a jeśli np.byśmy zrobili umowę,że ja komuś daje cielę a on mi w zamian świadczy jakąś usługę?

2)jak wygląda umowa urzyczenia pojazdów np ciągników zatejestrowanych na ojca tzn trzeba ja pisać u notariusza a jeśli tak to ile kosztuje

3)co z maszynami drobnymi i trochę starszymi których formalnie nikt nie jest właścicielem bo nie ma na ich zakup żadnych faktur a są w gospodarstwie np nierejestrowana przyczepa,pług,sieczkarnia do kuku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

witam może wiecie czy da sie coś jeszcze zrobić z fakturami jesli wcześniej nie był wpisywany nr rejestracyjny pojazdu a dowiedziałem się że jest to konieczne dla US. Można dopisać go czy taka faktura jest juz niewarzna ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

SZANOWNI KOLEDZY MAM PYTANIE ODNOSNIE VATU? CZY ORIENTUJECIE SIĘ MOZE JAK WYGLĄDA SPRAWA KIEDY OSOBA SYN CHCĄCA PRZEJĄC DAROWIZNĄ GOSPODARSTWO OD OJCA,(55lat,chcę przejsc na rente) WRAZ Z MASZYNAMI (ciągnik.agregat.pług.itp.)za kwote 250tys.zł brutto,TO MUSZĘ OD OJCA ODKUPIC TE MASZYNY I ZWRÓCIC VAT,I CZY DOSTANĘ ZWROT TEGO VATU, CZY JAK TO WYGLĄDA OD STRONY PRAWNEJ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

daro - podjedź na stację paliw i niech dopiszą Ci nr rejestracyjny ręcznie na fakturach, przybiją pieczotkę przy tym i powinno być po sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

witam może wiecie czy da sie coś jeszcze zrobić z fakturami jesli wcześniej nie był wpisywany nr rejestracyjny pojazdu a dowiedziałem się że jest to konieczne dla US. Można dopisać go czy taka faktura jest juz niewarzna ??

 

a jaki masz numer rejestracyjny w kombajnie?

 

no właśnie - zapytaj o to pracownika US i będzisz miał spokój. Mi też księgowa mówiła że trzeba że będzie problem w US.

Powiedziałem że mam agregat prądowtórczy na diesel, kombajn i nr rejstracyjnego to nie ma - dokształciła się i jakoś od roku nikt o to nie pyta tylko na fakturze sobie dopisuję "maszyny rolnicze".


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

witam może wiecie czy da sie coś jeszcze zrobić z fakturami jesli wcześniej nie był wpisywany nr rejestracyjny pojazdu a dowiedziałem się że jest to konieczne dla US. Można dopisać go czy taka faktura jest juz niewarzna ??

Dopisz sam na faktórze nr. rejestracyjny, ale i bez tego nikt ci nie odmówi prawa do zwrotu vat. Najlepiej jak będziesz następny raz kupował paliwo to powiedz niech w kompie dopiszą do twej pozycji nr. rejestracyjny i już zawsze będziesz miał problem z głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Jestem na vacie.Muszę wystawić fakturę na sprzedaż sprzętu ze zwolnieniem z vat.Co dokładnie muszę napisać na fakturze, wiem tylko,że:"zw. na .podstawie art...." a dalej?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

witam może wiecie czy da sie coś jeszcze zrobić z fakturami jesli wcześniej nie był wpisywany nr rejestracyjny pojazdu a dowiedziałem się że jest to konieczne dla US. Można dopisać go czy taka faktura jest juz niewarzna ??

zawsze można wystawić notę korygującą, tylko do końca nie powiedziałeś czego ta faktura dotyczy? bo jak paliwa to nie potrzeba rzadnego nr rejestracyjnego. Na przykład jak nikita mówi - gdzie w kombajnie nr rejestracyjny. ja zawsze piszę kanister i spokój.

 

CZY ORIENTUJECIE SIĘ MOZE JAK WYGLĄDA SPRAWA KIEDY OSOBA SYN CHCĄCA PRZEJĄC DAROWIZNĄ GOSPODARSTWO OD OJCA,(55lat,chcę przejsc na rente) WRAZ Z MASZYNAMI (ciągnik.agregat.pług.itp.)za kwote 250tys.zł brutto,TO MUSZĘ OD OJCA ODKUPIC TE MASZYNY I ZWRÓCIC VAT,I CZY DOSTANĘ ZWROT TEGO VATU, CZY JAK TO WYGLĄDA OD STRONY PRAWNEJ?

Skoro piszesz darowizna to darowizna a nie sprzedaż. Albo coś darujesz albo coś sprzedajesz :) Wracając do tematu darowizna z ojca na syna jest zwolniona z podatku bez względu na jej wartość. Można u notariusza maszyny wrzucić z ziemią za jednym zamachem, to nie będzie trzeba do US latać i wypełniać papierologii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

a ile kosztuje sporzadzenie takiej umowy darowizny(to ma być darowizna,czy użyczenie?) maszyn rolniczych od rodziców i co z takimi maszynami,które są w gospodarstwie a nie są na nikogo zarejestrowane ani nikt na nie nie ma faktur zakupu tzn. np. rozrzutnik,pług,sieczkarnia itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Przede wszystkim nie wiem @danielek24 jaki ma być cel tej umowy (czemu ma służyć - czy np. zakupowi części, czy co?)

Umowę użyczenia po prostu spisuje się między dwoma osobami i nie musi być przed notariuszem - chyba że osoby te mocno sobie nie ufają :) Podobnie jest z umową darowizny (z pewnymi wyjątkami np. użytki rolne, bo sąd wymaga wiarygodności). Na maszyny można spisać umowę darowizny(bez notariusza - chyba, że jak poprzednio... i zgłosić ją w US.

Co do starszych maszyn to każdy ma jakieś graty, które teoretycznie przedstawiają wartość złomu. Jeśli ojciec ma Ci je przekazać, to niech po prostu powie "masz synu" i git :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

jak odliczacie vat z paliwa i co wpisujecie na fakturze jeśli paliwo jest zakupione na stacji od dalonej 30 km od gospoarstwa i oczywiste jest, że nie będę jeździł po to paliwo ciągnikiem .... i zakup robiony jest w nocy :P czy urząd czepia się takich rzeczy ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

nie czepią się. Sam czasem kupowałem ON w niedzielę o północy w ilości 400-500litrów (w nocy bo mały ruch na drodze i w CPNie a w poniedziałek miałem kosić).

 

Sam często kupuję w kanistrze po 20 do 100 litrów i nikt się na razie nie przyczepił. Więcej nie kupię bo nie mam zbiornika na ON (a w beczkach trzymać na dworzu aby mi ktoś zarypał w nocy paliwo to nie ma sensu). Tak jest poza sezonem bo w sezonie to tak co kilka dni po 200-600litrów.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

dokladnie, tez czasami zdaza mi sie kupowac paliwo daleko od domu i skarbowka nie robi zadnych problemow, na fakturze mam ze kanister mimo ze biore np200litrow ale pozniej na fakturze sam pisze nr rejestracyjny ciagnika ktory to spala i podpis...najwazniejsze to umiec sie tlumaczyc i mowic tyle ile potrzeba


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Co do paliwa to mi w skarbówce powiedzieli żeby na odwrocie faktur pisać "olej napędowy do ciągnika" i podpis, tak robię i jest ok bez żadnych numerów rejestracyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

żeby przejśv na Vat musze prowadzic ksiegowośc na zasadach ogólnych czy moge na karcie podatkowej?

 

zasady ogólne oraz karta podatkowa tyczą się opodatkowania PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych), które w gospodarstwie rolnym nie występuje, natomiast jeśli prowadzisz działalność gospodarczą to rozliczanie podatku VAT jest niezależne od sposobu rozliczania się z PIT (progresywny, ryczałt, karta bądź podatek liniowy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

hihi już to kiedyś przerabialiśmy tutaj. potocznie rozliczać się z VAT, to rozliczać się z VAT na zasadach ogólnych, więc nie tylko :)

@adrianJD8330 dla swojej wygody prowadzisz ewidencje kupna i sprzedaży. Teoretycznie można to robić na "kartce w kółka", ale są w papierniczych takowe ewidencje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Ewidencje chyba najlepiej ściągnąć z internetu i wpisywać na komputerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

przepraszam, że pytam (na pewno jest tutaj interesujący mnie temat/post) ale jest tego tak dużo a nie chce mi się ponad 150 stron czytać :rolleyes: Ten kto jest obcykany w temacie odpowie mi w pięć minut za co będe mu wdzięczny ;)

 

Chcę przejść na VAT od 1 stycznia 2012r.

Co muszę zrobić tym kierunku aby być na Vacie?

 

Wiem, że:

1. Ubiegam się o nr REGON i zgłaszam Gospodarstwo Rolne tylko gdzie? w jakim Urzędzie dokładnie?

2. Wyrabiam pieczątkę z danymi i adresem gosp. i nr. Nip, Regon

3. Zgłaszam przejście na VAT w U.S.

- ustalam termin rozliczenia się (miesięczny, kwartalny)

- sporządzam w księdze spis maszyn i pojazdów na mnie zarejestrowanych?

- w druga księgę wpisuje obrotu gospodarstwa/kupno - sprzedaż/ (faktury)

Poprawcie mnie jak coś źle napisałem i napiszcie co jeszcze mam zrobić mi ?!

 

aha i jak mam dzierżawe pola to gdzies to też musze zgłosić w US??

 

Proszę jakąś mądra głowe o odpowiedź :D i sorry za tyle pytań


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj