karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Gość   
Gość

US nie określa -

  1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  2. pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
  3. pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
  4. pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
  5. pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;
  6. pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie jako pojazd osobowy
  7. pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony

....nie określa jako samochód osobowy. Więc jeśli pojazd zakupiony przez ciebie nie spełni w.w. kryteriów, to powinien zaliczać się jako ,,osobówka,,

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

No tak ale w mojej okolicy nagminnie rolnicy kupuja auta typu honda crv - ciekawe jak u nich jest z tymi proporcjami - część osobowa a luk bagażowy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal2703    0

witam. Mam pytanie i bardzo byłbym wdzięczny gdyby ktoś dał mi szybko odpowiedź. Jeżeli rolnik na vacie sprzedaje jałówke (np. 5 tyś. zł) rolnikow na vacie to ten co kupuje płaci mu o vat więcej (czyli 5400zl) czy tylko kwotę jaką uzgodniili? I jak jest w przypadku kiedy rolnik na vacie sprzedaje rolnikowi ryczałtowemu? normalnie musi napisac fakture i oddac vat??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Na fakturze musi być wyliczona kwota netto i brutto. Tylko to interesuje US, a czy Vat przeszedł z ręki do ręki to już wasze zmartwienie [chociaż w świetle prawa nie zapłacenie Vat jest przestępstwem]. Ma być zarejestrowany fakt. Inaczej jest z ryczałtem tu Vat w każdym przypadku[kupno, sprzedaż] jest twoim kosztem, ty go naliczasz i płacisz, a potem odliczasz.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Jeśli chodzi o cenę jałówki to jest tylko kwestia jak się kto dogada. Czy Ty będąc na VAT i mówiąc cenę pięć tysięcy masz na myśli cenę netto czy brutto. Zawsze warto zaznaczyć ten fakt, pomimo iż w zasadzie powinno się operować cenami netto, często tak nie jest i stąd te nie porozumienia. Kupujący może pomyśleć, że 5000 to brutto.

Co do drugiej kwestii to formalnie vat-owiec wystawia przy sprzedaży fakturę VAT ryczałtowcowi, choć jeśli Tobie to nie przeszkodzi, można zrobić lewiznę i z rączki do rączki po cenie netto. Tobie w kieszeni zostaje to samo a RR zapłaci mniej lub sie podzielicie fifty-fifty Twoim watem. Nie robiłbym tego w nagminny sposób, bo np. bank BGŻ życzy sobie przy kredytach deklaracje vat i wtedy biznes plany szlak trafia i trzeba je korelować do deklaracji. W drugą stronę ryczałtowiec powinien wystawić fakturę VAT RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

tylko sprzedając jałówkę (zwierzę z kolczykiem którego migrację między stadami się zgłasza) lewizny nie zrobisz.

U. Skarbowe wiedzą dobrze i co będzie jak zrobią kontrolę wraz z pracownikiem ARiMR i jeden poprosi o księgę bydła a drugi o rejestr sprzedaży? W księdze jałówka sprzedana a w rejestrze sprzedaży jej nie ma. A jak już wpadną na trop to prześwietlą kilka lat wstecz.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

Jeśli chodzi o cenę jałówki to jest tylko kwestia jak się kto dogada. Czy Ty będąc na VAT i mówiąc cenę pięć tysięcy masz na myśli cenę netto czy brutto. Zawsze warto zaznaczyć ten fakt, pomimo iż w zasadzie powinno się operować cenami netto, często tak nie jest i stąd te nie porozumienia. Kupujący może pomyśleć, że 5000 to brutto.

Co do drugiej kwestii to formalnie vat-owiec wystawia przy sprzedaży fakturę VAT ryczałtowcowi, choć jeśli Tobie to nie przeszkodzi, można zrobić lewiznę i z rączki do rączki po cenie netto. Tobie w kieszeni zostaje to samo a RR zapłaci mniej lub sie podzielicie fifty-fifty Twoim watem. Nie robiłbym tego w nagminny sposób, bo np. bank BGŻ życzy sobie przy kredytach deklaracje vat i wtedy biznes plany szlak trafia i trzeba je korelować do deklaracji. W drugą stronę ryczałtowiec powinien wystawić fakturę VAT RR

darole - vat-owiec może, ale nie musi wystawiać ryczałtowcowi faktury vat, lecz w takim przypadku musi prowadzić rejestr sprzedaży nieudokumentowanej. Tam wpisuje, kiedy, co i za ile sprzedał i vat tam wyliczony wpisuje do deklaracji dla US. Tak jak Nikita_Bernet Ci napisał, zawsze mogą Cię sprawdzić, a to nie są ludzie w ciemię bici, więc na lewo próbuj...

Co do ostatniej kwestii - ryczałtowiec nie ma żadnego obowiązku wystawiania faktur VAT RR. Jeśli czynny vat-owiec coś kupuje od ryczałtowca, to czynny vat-owiec wystawia fakturę VAT RR, dokonuje płatności na konto ryczałtowca za dany towar i wówczas ryczałtowiec sprzedaje np. w/w jałówkę za 5k + 7,5% vat-u, a vat-owiec czynny może sobie ten vat odpisać w deklaracji. Jeżeli ryczałtowiec nie chce dostać więcej o vat, to kupujesz od niego jałówkę za 5k, kasa do ręki i po transakcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jeśli rozliczam się z vatu to sprzedawca musi mi pisać na fakturze jako nabywcy "gospodarstwo rolne imię i nazwisko" czy wystarczy samo imię i nazwisko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

Arek - to zależy jak zarejestrowałeś swoje gospodarstwo w Urzędzie Statystycznym i Skarbowym. Gospodarstwo mojej żony jest wpisane, jako: Imię i Nazwisko - i tyle wymagam na fakturach (oczywiście z adresem i NIP-em). Jeśli ktoś w dokumentach wpisze: Gospodarstwo Rolne Jan Kowalski, to na fakturach VAT będzie miał tak samo napisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Jeśli rozliczam się z vatu to sprzedawca musi mi pisać na fakturze jako nabywcy "gospodarstwo rolne imię i nazwisko" czy wystarczy samo imię i nazwisko?

nie musi.

W obu urzędach dałem Gospodarstwo Rolne a faktury na mniejesze kwoty biorę na imię i nazwisko. Innej działalności nie mam i US nie ma wątpliwości że są one na moje gospodarstwo rolne.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubus1988s    0

cześć koledzy planuje przejść na wat i rozliczać się kwartalnie mam takie pytanie ile u was biorą biura ksiegowe za rozliczanie się z us dodam że mam gospodarstwo teoretycznie 20 ha dla arimr ogólnie uprawiam 40 ha produkcja roślina z góry dziękuję i pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Dziś załatwiłem regon, wymagali tylko kopi aktu notarialnego i wydali numer od ręki.

W skarbowym wystarczyło złożyć deklarację vat-r i uiścić opłatę 170zł. Nie wymagali żadnych dokumentów a na deklaracji pani w informacji powiedziała że można wpisać regon LUB pesel :P

 

Na siebie mam tylko ciągnik i przyczepę (zgłosiłem darowiznę w us), no i oczywiście ziemię a chciałbym odliczać vat od części do maszyn użyczonych od ojca.

Czy umowę użyczenia maszyn muszę przedstawić w US czy wystarczy, ze będę miał ją w domu i w razie kontroli przedstawię US?

Jeśli ojciec użycza mi połowę garażu to czy mogę odliczać vat od zakupionych np. lamp do garażu?

 

W US nie pytali jakiej powierzchni mam gospodarstwo więc czy mogą się przyczepić, do tego że kupuję np. 2 razy więcej nawozów niż bym potrzebował na mój areał, którego nie znają?

Edytowano przez Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszek410    0

@ Arek umowa użyczenia wystarczy:) co do nawozów to zalezy czy masz jakies programy (rolnosrodowiskowe, zintegrowane) gdzie unia ogranicza uzycia nawozów;) Np bedzie lipa jak w programie masz 150kg azotu rocznie a faktury bedziesz miał na 300kg N . Może US aż tak daleko tego nie sprawdzi ale ARiMR przy kontroli moze doczepic sie do takich faktur "na wyrost".

 

Wszystko da sie tylko z glową ;)

 

@kubus1988s u mnie ceny wachają się od 80-150zl za roliczenie

Edytowano przez lukaszek410

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

A u nas zawsze przy kupnie czy sprzedaży wpisujemy Gospodarstwo Rolne. Bo po co mają kontrolować. A i leszcze na fakturach o paliwo musi być numer rejestracyjny i podpis bo gdy tego nie bedzie to od razu odrzucają fakturę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jeżeli chodzi o paliwo to ja mam wpisane tam gdzie numer rejestracyjny "kanistry" i w czasie kontroli sie nie czepiali. Bo kto na zdrowy rozum, jeździ ciagnikiem za każdym razem na stacje paliw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

U mnie paliwo przywożą do beczki 1000l więc nie mogę podać nr. rej. bo tankuje z tego do wszystkich maszyn.

 

 

Czy można odliczyć sobie vat od doładowania telefonu na kartę? Czy jednak musi to być abonament zarejestrowany na gospodarstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

No a jak mam telefon na kartę i nie mam go zarejestrowanego na gospodarstwo, a na doładowanie mam fakturę to nie mogę odliczyć? Wcześniej pisali, że odliczają i również tak

zamierzam robić. Co do paliwa to jak mam sam ciągnik wpisany bez numeru rejestracyjnego to mi odrzucą? Masz na to jakiś przepis, że ma być numer rejestracyjny?

No i właśnie co z takim fantem jak kupię od razu 1000l (bo zdarza mi się tak robić)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Właśnie interesuje mnie sprawa doładowania simplusa...

 

stacjonarny telefon 100%

internet 100%

doładowania do simplusa 100%

komórka abonamentowa - nic nie odliczam - prywatna

druga komórka taktak - nic nie odliczam - prywatna

 

Może @Nikita_Bennet wyjaśni jak to załatwił telefon na kartę z us?

 

I czy części zamienne i płyny eksploatacyjne (bez paliwa) do samochodu osobowego można normalnie odliczyć w 100% czy tak jak ktoś pisał w 60%? Jeśli w 60% to jak taką fakturę przedstawić w skarbowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Właśnie interesuje mnie sprawa doładowania simplusa...

Może @Nikita_Bennet wyjaśni jak to załatwił telefon na kartę z us?

I czy części zamienne i płyny eksploatacyjne (bez paliwa) do samochodu osobowego można normalnie odliczyć w 100% czy tak jak ktoś pisał w 60%? Jeśli w 60% to jak taką fakturę przedstawić w skarbowym?

Jeżeli masz jedno auto w gospodarstwie które służy do celów prywatnych i gospodarstwa to odliczasz teoretycznie 60% ;)

 

 

Co do kart do simplusa - telefon jest mój prywatny. Co kwartał kupuję minimum jedną zdrapkę za 150PLN i odliczam od niej VAT bo tyle wynoszą mnie rozmowy telefoniczne związane z prowadzeniem gospodarstwa.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ojciec ma jedno auto, ja mam drugie ale obaj mamy swoje gospodarstwa wiec będę mógł tylko 60% odliczyć ale lepsze to niż wcale :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj