karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

socha    0

Witam szanownych forumowiczów,

po przeanalizowaniu swojej sytuacji od października przeszedłem na vat kwartalny.

Przebrnąłem 148 stron tego tematu jednak część rzeczy albo nie do końca jest dla mnie jasna albo nie doczytałem odpowiedzi, stąd moje pytania i wątpliwości:

1) chociaż jak piszecie nie trzeba prowadzić ewidencji środków trwałych (chociaż średnio miły pan w US stwierdził, że podczas kontroli mam mieć) to wolę dmuchać na zimne

i założyłem sobie takowy w następujący sposób: w programie księgowym którego używam jest i ewidencja i wykaz środków trwałych to do obu sobie powprowadzałem

ciągnik, magazyn gospodarczy (trzymam tam zboże, ciągnik)i samochód osobowy. Bo zakupione części, materiały do tych rzeczy chcę sobie odliczać. I teraz nie wiem

czy coś takiego wystarczy czy trzeba coś jeszcze powpisywać, może macie jakieś sugestie?

2) właśnie ten samochód osobowy, czy jakieś części, przegląd itp mogę odliczać jeżeli samochód jest mi potrzebny do prowadzenia gospodarstwa (tym bardziej, że

w innym miejscu jestem zameldowany, a gdzie indziej jest moja gospodarka)?

3) przewijał się temat lasu ale nie jakoś nic konkretnego nie było, a chodzi mi mianowicie o to: jak chcę sprzedać drzewo, to mam opodatkować czy nie? a jak kupuję jakieś

rzeczy konkretnie pod las to mogę odliczać czy nie? Czy lasu nie podciągamy pod działalność rolniczą i koniec tematu?

4) i na koniec jak brat chcę mi podarować ciągnik (taka darowizna zgodnie z tym co mi pani z US powiedziała jest wolna od podatku i wystarczy spisać umowę

między nami, potwierdzić w US i można rejestrować) to tylko wprowadzam sobie go do ewidencji czy muszę jeszcze wprowadzić jakąś fakturę zakupu?

Trochę się tego nazbierało ale mam nadzieję, że mi pomożecie.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

1)w zasadzie ewidencja środków trwałych w rolnictwie jest nie potrzebna, bo nic nie daje - choć sam prowadzę dla najwartościowszych rzeczy. Nie do końca zrozumiałem w tym pytaniu czy coś chcesz wpisać w środki trwałe, czy prowadzić inne książki? Co do pierwszego, to za bardzo bym się tym nie stresował. Choć na dzień dzisiejszy nie trzeba, proponuję prowadzić prostą książkę kupna i sprzedaży.

2)Ja ponieważ mam jedno auto odliczam 60%, gdyż użytkuję je również prywatnie

3) w tym temacie, to się nie orientuję

4)Wystarczy umowa darowizny zgłoszona do US(było 30 dni na zgłoszenie). Tam wypełnisz papiery, z którymi później trzeba iść do rejestracji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Już wyjaśniam. W tym pierwszym chodziło mi o to, że korzystam z programu księgowego, który ma i ewidencję

środków trwałych i wykaz środków trwałych. To powpisywałem i do jednego i do drugiego te środki trwałe,

od których z zakupionych części czy materiałów chcę odliczyć vat. No i się zastanawiam czy jak przyjdzie kontrola

i pokażę im taki wydruk to im to wystarczy czy mogą coś jeszcze chcieć. Ja wiem, że nie ma obowiązku

prowadzić tego rejestru przy vacie ale tak jak napisałem pan z US stwierdził, że na kontroli będzie

takowego żądał (jak chciałem zadać jakieś pytania jeszcze to powiedział, że jemu nie płacą za

udzielanie odpowiedzi i z tym do doradców podatkowych hehe).

A co do samochodu czyli jak np. robię przegląd i mam fakturze 100zł+vat to wprowadzasz sobie do rejestru

tylko 60zł? A jak mam drugi samochód ale na współwłasność to odliczać 100% czy jednak asekuracyjnie to 60%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
... Ja wiem, że nie ma obowiązku

prowadzić tego rejestru przy vacie ale tak jak napisałem pan z US stwierdził, że na kontroli będzie

takowego żądał (jak chciałem zadać jakieś pytania jeszcze to powiedział, że jemu nie płacą za

udzielanie odpowiedzi i z tym do doradców podatkowych hehe). ...

 

to następnym razem poproś o podstawę prawną tego że żąda ewidencji - odpalasz neta i szukasz tego przepisu a jak się nie zna to niech nie żąda tego czego nie może. Pomarudzi trochę i odpuści. Ja paru skwitowałem tak - nie ma pan podstawy prawnej, mam napisać skargę na pana? Jeżeli chce pan abym coś panu pokazał, zrobił itp to poproszę paragraf i wtedy uzyska pan to co chce a inaczej to wy(#@*#$.

 

Ogólnie sporo idzie załatwić w ten sposób choć nie zawsze, ewidencje miej zrobioną ale zanim pokażesz niech sie gość pomęczy.

 

 

witam, czy moge odliczyć sobie vat od zakupionej myjki cisnieniowej ?
odliczasz od każdej rzeczy używanej w gospodarstwie!!!

A prywatny samochód myjesz wężem i wodą z kranu jak będą się pytać ;)

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Przegląd? Jaki przegląd?

 

Chodzi Ci o badanie techniczne pojazdu na Stacji Kontroli Pojazdów? Ja corocznie biorę faktury i odliczam od nich VAT.

Jeżeli chodzi Ci o przegląd gwarancyjny maszyn, ciągników to także możesz odliczyć VAT.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3) przewijał się temat lasu ale nie jakoś nic konkretnego nie było, a chodzi mi mianowicie o to: jak chcę sprzedać drzewo, to mam opodatkować czy nie? a jak kupuję jakieś

rzeczy konkretnie pod las to mogę odliczać czy nie? Czy lasu nie podciągamy pod działalność rolniczą i koniec tematu?

Las jak najbardziej podciągamy pod działalność rolniczą, wpisz sobie w google ,,definicja DR,, albo coś podobnego. Będziesz tam miał między innymi leśnictwo. I w takim przypadku sprzedając ten surowiec musisz go opodatkować, także możesz ponosić koszty związane z produkcją drewna.

 

EDITY: Niech ktoś będzie miły i mi powie jak wstawiać cytat aby był taki ładny i przejrzysty, że hoho. Bo jak na razie doszedłem do tego aby mu uczynić zielone tło. Może jestem zbyt wymagający i dla tego to mi nie wystarcza ;)

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz0602    2

Przegląd? Jaki przegląd?

 

Chodzi Ci o badanie techniczne pojazdu na Stacji Kontroli Pojazdów? Ja corocznie biorę faktury i odliczam od nich VAT.

Jeżeli chodzi Ci o przegląd gwarancyjny maszyn, ciągników to także możesz odliczyć VAT.

Tak, o to mi chodzi. Ale jeśli mam jeden samochód to nic nie przeszkadza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

od osobowego odliczam 60%, bo mam jeden i częściowo używam go prywatnie, podobnie jaki np. media (internet, czy telefon jak byłby jeden na gospodarstwo)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

stacjonarny telefon 100%

internet 100%

doładowania do simplusa 100%

komórka abonamentowa - nic nie odliczam - prywatna

druga komórka taktak - nic nie odliczam - prywatna

 

jakby się ktoś pytał to do celów prywatnych internet mam w pracy, stacjonarny telefon potrzebny mi tylko aby mieć internet.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Hehe takie wyliczanki, które koledze niewiele pomagają (dlaczego tak odliczasz) :) nie zawsze można net w 100% odliczyć, bo ja raczej nie powiem w US, że jak chce coś skorzystać prywatnie to jadę 20 km do net-caffe, czy idę do kolegi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

nawet jak mi przejrzeliby kompa to net służy do celów związanych z rolnictwem, zawsze przecież mogę mieć dodatkowo iplusa prywatnie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jozmi    0

Ja tak samo internet i stacjonarny w 100% a komórkę privat. Jakiś czas temu miałem kontrolę i zapytali mnie czy nie używam internetu prywatnie a ja tłumaczę niech Pani zapyta mojej żony(pochodzi z miasta:)) co to znaczy życie prywatne w gospodarstwie?? Więcej pytań o prywatne koszty nie zadawała .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magic88    9

witam,

jak uwzględniacie zużyty materiał siewny pochodzący z gospodarstwa, bo należy teoretycznie od niego odprowadzić podatek, jak ten wątek wygląda u was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

To najpierw byś musiał wystawiś fakture ze sam sobie sprzedałeś zboże i tak by wyszło na tyle samo wiec po co to robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Las jak najbardziej podciągamy pod działalność rolniczą, wpisz sobie w google ,,definicja DR,, albo coś podobnego. Będziesz tam miał między innymi leśnictwo. I w takim przypadku sprzedając ten surowiec musisz go opodatkować, także możesz ponosić koszty związane z produkcją drewna.

 

Znalazłem coś takiego:

Działalność rolnicza

Agricultural activity

 

Definicja

 

Do działalności rolniczej zaliczamy działalność związaną z uprawą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, która obejmuje: wszystkie uprawy rolne, warzywnictwo i ogrodnictwo, szkółkarstwo, hodowlę i nasiennictwo roślin rolniczych i ogrodniczych, chów i hodowlę zwierząt (bydła, owiec, kóz, koni, trzody chlewnej, drobiu, pszczół, królików, zwierząt łownych utrzymywanych na rzeź itp.), produkcję surowych nieprzetworzonych produktów zwierzęcych (mleka, jaj konsumpcyjnych i wylęgowych, wełny, miodu itp..) oraz działalność polegającą na utrzymywaniu gruntów rolnych już niewykorzystywanych do celów produkcyjnych według zasad dobrej kultury rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska (zgodnie z normami).

 

Źródło definicji

 

Instrukcja dla ankietera do przeprowadzenia badania struktury gospodarstw rolnych w czerwcu 2007 r. (R-SGR).

Miejsce publikacji GUS, Warszawa

 

No i nic tu o lesie nie ma. Mógłbyś napisać na jakiej podstawie napisałeś, że się las zalicza do działalności rolniczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chodziło mi o to że w tych definicjach które najczęściej wyskakują w google las i rolnictwo są połączone. No może źle to zinterpretowałem, ale w każdym bądź razie urzędy w sprawach leśnictwa i rolnictwa, w niektórych przypadkach stosują te same przepisy i dlatego pisałem że ta definicja jest wspólna. No i właśnie na tej podstawie w tym przypadku o który pytałeś bodajże 3 twoje posty wcześniej las można zaliczyć do działalności rolniczej.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

A US czepia się wielkości zakupionych maszyn?

Np.chce kupić na 20ha kombajn za 200tys a może i więcej?

Czepiają się takich rzeczy czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Raczej sie nie czepiaja czegos takiego a nawet jak by sie przyczepili to powiedz im że w przyszłośc masz zamiar powiekszyć gospodarstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

US Na 100% się nie czepia. Tylko ARiMR się czepia jeśli kupujesz maszyny z ich pomocą finansową. Ale chyba jest to zrozumiałe, jak mają jakąś kasę do podziału, to muszą to zrobić racjonalnie i wedle realnych potrzeb zainteresowanych a nie ich zachcianek...

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Może ktoś napisać jakie są wytyczne US w sprawie kupna auta na gospodartstwo? Chodzi mi o jakąś osobówkę, kombi, posiadam gospodarstwo z produkcją mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj