karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

seat    2

daro87 możesz od tej samej faktury odzyskać VAT i akcyzę w gminie, ja tak robię cały czas od kiedy jestem na vacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Hej, mam pytanie odnośnie rezygnacji z VAT'u Jeżeli po 5 latach chciałbym zrezygnować z bycia na vacie, to oddaję VAT od wartości maszyn używanych? np. kupuję teraz ciągnik za 100000 neto, za pięć lat on jest warty np. 50000 netto. czyli brutto 61500 więc oddaję 11500?

Znajomy tak mi tłumaczył ostatnio ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Jak zaokrąglamy wartości w formularzu VAT-7k ? Bo mi w wersji interaktywnej nie chce pisać po przecinku, mam np w kolumnie 27 : 1872,06 zł, a w kolumnie 28 : 149,76 zł. Jak to zaokrąglić?

Sumujesz 3 kwartały co do grosza a w deklaracji nie pisze się groszy .... grosze zaokrąglasz matematycznie. Czyli te cyferki co napisałeś bedą 1872 i 150 PLN

 

Przepisaną mam tylko ziemię, niestety budynki są przedmiotem współwłasności, i teraz, czy ja mogę np. zakupić jakieś materiały budowlane i je odliczyć? podobnie z maszynami, na chwilę obecną w zasadzie nie mam prawnie żadnej, czy umowa użyczenie między mną a Ojcem wystarczy? chodzi mi głównie o to, żeby US się nie przyczepił, np. nie jestem właścicielem ciągnika, a kupuję ON. Czy w przypadku budynków umowa użyczenia też byłaby o.k?

Kolejny problem to sprzedaż. Ja sprzedaję wiosną młode ziemniaki przy gospodarstwie, nie są to ilości hurtowe i trwa to raptem 1-2 tyg i teraz jak mam je rozliczyć? przecież faktur dla każdego nie wystawię....kasa fiskalna?

Chciałbym jeszcze zasięgnąć języka w kwestii samej procedury przechodzenia na VAT, jak to wygląda technicznie, jak wygląda sprzedaż np. zboża? ja wystawiam fakturę? jak ktoś ma czas to niech rzuci linkiem, albo napisze na priv....z góry dzięki!

Troszkę może kolega by poczytał, to by znalazł odp. na wszystkie pytania :)

Z tą umową użyczenia dobrze kombinujesz ;) Ja dokładnie też tak wykombinowałem kiedyś i było git. Zub umowę użyczenia jakiegoś budynku gospodarczego i maszyn, to masz pewność, że jak skarbówka przyjdzie masz podkładkę do odliczeń. Co do tych ziemniaków, to część możesz rozliczyć jako sprzedaż bez fakturowa, no i część możesz nie rozliczyć na upartego. No i oczywiście na wszelką sprzedaż będąc na wat Ty wystawiasz faktury.

Hej, mam pytanie odnośnie rezygnacji z VAT'u Jeżeli po 5 latach chciałbym zrezygnować z bycia na vacie, to oddaję VAT od wartości maszyn używanych?

Znajomy tak mi tłumaczył ostatnio ...

No coś mi się kojarzy że coś takiego tam było. nie pamiętam dokładnie jak to jest, ale zdaje się, że rozliczasz to na zasadzie amortyzacji. Czyli jesli amortyzacja trwa 15 lat, to po rezyglacji po 5 latach trzeba oddać wat za 10 lat. Reki nie dam uciąć, że tak jest.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaczorro    0

witam

czy ktoś mi podpowie jak uzasadnić zakup zamrażarki tak by można było rozliczyć VAT. Z góry dzieki.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

witam bedac rolnikiem na vacie vez prowadzenia dzialalnosci gospodarczej moge wystawic fakture znajomej ktora chce kupic ode mnie warzywa do swojego sklepu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

Witam.

Czy kupując części do maszyn np. ciągnika, kombajnu mam wpisywac je w rubryce zakup środków trwałych czy pozostałe?

Prosze o szybka odpowiedz i pozdrawiam.


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

- zamrażarka jest niezbędna do przechowywania niektórych środków produkcji (może coś do chowu bądź hodowli zwierząt: leki, nasienie) bądź przechowywania produktów rolniczych (mrożone warzywa, owoce)

 

- rolnik rozliczający się z vat na zasadach ogólnych jest zobowiązany dokumentować sprzedaż fakturami vat, a więc powinien je wystawiać

 

- części do maszyn zazwyczaj ujmujemy w rubryce pozostałe, można również ująć je jaki środki trwałe jeśli ich zakup znacząca ulepszy środek trwały (miejsce ujęcia nie ma tutaj większego znaczenia, najistotniejsza jest wielkość kwot netto oraz vat, gdyż z tego rozliczamy się z US, za złą tabelkę najwyżej można dostać po łapach)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Walec    0

witam

czy mogę wystawić fakturę za usługi rolnika ryczałtowego? czy rolnik ryczałtowy musiałby się jakoś rozliczać z tego powodu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkuspinex    0

Witam mam takie pytania:

 

I. nie wiem jaki wybrać sposób rozliczania miesięczny czy kwartalny rocznie sprzedaje 400sztuk tuczników do tego 2byki nawozy warte 15 000zł może więcej środki ochrony roślin koncentraty o wartości 24 000 zł rocznie paliwo ok 20 000zł i jakieś dodatki rolnicze np.lekarstwa części 25t zboża itp jak myślicie jaki sposób rozliczania wybrać co myślicie???

Planuję inwestycje zakup ciągnika, prasy, i nie których maszyn, zmodernizować chlewnie i dokupić ziemie i stąd te pytanie może przy miesięcznym szybciej pieniądze by były nie wiem?

 

II. Macie jakiś program do rozliczania najlepiej darmowy

 

III. Może ktoś się orientuje jak jest z tym kredytem preferencyjnym można pokryć premią z młodego rolnika wkład własny wiem że to było na którejś stronie ale może mi to ktoś wytłumaczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@walec fakturę wystawić możesz, źródło: http://www.efaktury.org/interpretacje/4550/ , jednak działalność rolnicza jest definiowana w różny sposób dla potrzeb podatku dochodowego oraz od towarów i usług, stąd proponuję zasięgnąć języka w US, bowiem może pojawić się konieczność zapłacenia PIT bądź co gorsza rejestracji działalności gospodarczej

 

@darkuspinex wybór sposobu rozliczania zależy od tego czy wyższa jest kwoa podatku należnego czy naliczonego, w Twoim przypadku (duża sprzedaż) korzystniejsze może być rozliczanie kwartalne, ale duże inwestycje mogą zniwelować ten efekt, musisz wszystko policzyć i na spokojnie skalkulować, a premia może zostać wykorzystana jako wkład własny dla kredytu preferencyjnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anak    0

Witam

Czy ktoś się orientuje ile można oleju napędowego odliczyć, bo ja zużywam go dużo bo mam sporo niepisanych dzierżaw, czy US się nie przyczepi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

bedac na vacie, moge sprzedaz ziemniaki do sklepu i wystawic im fakture, czy musialbym miec do tego dzialalnosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toro    0

do beowulf87

VAT-7 jest do rozliczania miesięcznego, do rozliczania się kwartalnego jest VAT-7D.

 

A ja chciałbym spytać watowców, jak to jest w końcu z tą ewidencją środków trwałych. Prowadzicie, nie prowadzicie? jakie informacje zapisujecie? I przede wszystkim, czy wpisywaliście maszyny, budynki, które należały do was już przed przejściem na rozliczanie się ogólne. Dziękuję za odpowiedzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

polecam mała księgowość rzeczpospolitej darmowa wypełnia druki VAT i ewidencje kupna - sprzedaży ja używam od 3 lat i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ewidencja śt jest przydatna tylko przy amortyzacji bądź powrocie z zasad ogólnych na ryczałt, rolnik nie musi jej prowadzić, gdyż nie płaci PIT, stąd można ją prowadzić w dowolnej formie lub wcale - dowolny program do prowadzenia księgowości będzie w tym zakresie wystarczający;

 

czy Wasze US także oczekują załączenia do deklaracji VAT kopii faktur na zakup śt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

jakiego programu do rozliczania uzywacie, mam formuly do exela ale nie maja tyle opcji co np. wersje papierowe od us

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

www.warzywazdostawa.cba.pl to cos w rodzaju sklepu ktory zalozylem, w zeszlym roku jak go nie mialem zainteresowanie bylo duze teraz prawie nikt sie nie odzywa, chce dodac nowy watek: wystawiac faktury osobom prywatnym ktore w malych ilosciach kupia warzywa, pytanie czy moge? czy jesli w rozliczeniu bede mial taki dochod urzad sie nie czepnie i bede musial miec kase fiskalna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

a po jakim czasie można odejść z vat-u na zasady ogólne tak żeby nic nie oddawać?Pytam bo powyżej był post mówiący,że od kupionej maszyny przy odejściu na zas. ogólne musimy oddać zwrot vat-u pomniejszony o koszt amortyzacji.

jak uwas wyglądają różnice przychód rozchód?tzn czy bardzo by się czepiali gdyby przychód był równy rozchodowi a czasem sporo niższy?bo"ktoś mi kiedyś mówił" że przychód musi być większy bo zaraz us się dopytuje z kąd masz kase na życie i na te wydatki od których odliczasz skoro więcej wydajesz niż zarabiasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

na wydatki kasę mam:

- dodatkowa praca (legalna oczywiście)

- kredyty.

 

i US nic się nie pyta jak na razie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

1)ok a jeśli ktoś nie pracuje?kredyt to wezmę MR na maszyny ale to raz a pózniej sprzedaż będzie jako taka z 8-10 opasów rocznie a przecież wydatki i utrzymanie jest caly czas.Ale jakoś może przejdzie

2)jak to jest z tym oddawaniem zwrotu po ponownym przejściu na zasady ogólne? ps jeszcze nie wiem czy przejdę ale może będzie tak fajnie,że nie trzeba myśleć o odejściu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

biore faktury na soje i premiksy dla swin i bydla, sam hodowli w papierach agencji obecnie nie posiadam, jes na ojca, tak jak mowie faktury sa na mnie w razie kontroli leze? mam jak najszybciej przepiusac hodowle na mnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
...2)jak to jest z tym oddawaniem zwrotu po ponownym przejściu na zasady ogólne? ps jeszcze nie wiem czy przejdę ale może będzie tak fajnie,że nie trzeba myśleć o odejściu :)
było, było i jeszcze raz było - przejrzeć ostatnie 50 stron tego wątka ;)

 

 

biore faktury na soje i premiksy dla swin i bydla, sam hodowli w papierach agencji obecnie nie posiadam, jes na ojca, tak jak mowie faktury sa na mnie w razie kontroli leze? mam jak najszybciej przepiusac hodowle na mnie?
A czy masz życzliwych sąsiadów pod****laczy?

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

"jak to jest z tym oddawaniem zwrotu po ponownym przejściu na zasady ogólne?"

 

coś nie mogę znalezć więc może w ramach odnowienia tematu...? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj