karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

darolee    12

darowizna od wujka jest obciążona podatkiem od wzbogacenia, wiec lepiej z nią siedzieć cicho. Podobnie jak od brata czy siostry. Wolne od "haraczu" są darowizny w linii prostej, czyli tata, mama, babcia, dziadek :) Z tego co się orientuję (bo zmieniało się to już kilka razy) na dzień dzisiejszy nie ma limitu co do wielkości darowizny. Ja jak formalnie i legalnie zgłosiłem darowiznę (po przejęciu miałem od taty chyba 3) to się do mnie nie czepili, tylko do ojca - skąd ma tę kasę?! Napisał że jest rolnikiem lat 30 i stąd. Potem jeszcze raz napisali o dokładniej przedstawienie okoliczności zebrania takiego majątku. to im trochę jeszcze powciskał i się skończyło.

 

Powiem tak byłem w podobnej sytuacji, bo zaczynając, tata przepisał mi 2 ha na premię MR. Po 2 latach kupiłem 30 ha oraz kombajn w sumie 900 tyś, w trzecim roku traktor z agregatem uprawowo-siewnym kolejne niecałe 600 tyś. i kolejne ha za 500 tyś. Powiedzcie, skąd miałem mieć kasę mając 2 ha i takie inwestycje suma summarum w przeciągu 4 lat 2 mln?! Oczywiście część - 600 tyś. kredyt oraz PROW ale kasę na PROW i VAT trzeba skądś mieć :) No skąd - darowizna od taty :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

ok panowie darowizna w lini prostej czyli w tym wypadku od ojca, tyle ze kupowalem na fakture caly miesiac a przelew o nazwie darowizna planujemy zrobic teraz, wczesniej kuzyn ktory jest na vacie zapewnial ze jesli kupuje w tym miechu a nie sprzedaje to nadwyzka przejdzie mi na nastepny miesiac bez zwrotu i tyle. Przejdzie ten motyw skoro kupowalem od 01.do.021 czerwca a darowizne 22.06 poszla. W takim wypadku od tej pory wszystkie pieniadzemktore wplywaja bede przelewal od razu do siebie jako darowizna, poki umowy i przelewy nie sa na mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas972    11

a jesli sie dopatrza ze to darowizna od wujka to co?? zaplace podatek od darowizny i to wszystko czy jakias kare mi dadza za niezgloszenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

samej darowizny to się tak szybko nie dopatrzą, bo nie tak łatwo mieć wgląd na konto. Mogą się dopatrzeć, że masz za dużo kasy jak na początek działalności, bo później to ciężko się tego dopatrzeć jak się dobrze pokombinuje. Wówczas mogą poprosić o wyjaśnienie skąd kasa. A wtedy nawet jak masz od ojca darowiznę to za nią zapłacisz podatek :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

witam ponowie pyatenie, od 6 maja mam gospodarstwo, od 1 czerwca jestem na vacie, kupowalme za gotowke, bralem faktury na siebie, teraz rodzice w miare mozliwosci przelali mi 1.500 zl darowizny, jak to bedzie traktowane w us, w razie czego jak mam sie tlumaczyc

 

witam ponowie pyatenie, od 6 maja mam gospodarstwo, od 1 czerwca jestem na vacie, kupowalme za gotowke, bralem faktury na siebie, teraz rodzice w miare mozliwosci przelali mi 1.500 zl darowizny, jak to bedzie traktowane w us, w razie czego jak mam sie tlumaczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

musisz zgłosić w US darowiznę na druku SD-Z1 (wraz z załącznikiem- potwierdzeniem otrzymania środków na konto bankowe)w I grupie podatkowej nie ma obowiązku opłacenia PCC, na zgłoszenie darowizny masz 6 miesięcy od jej otrzymania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Czy dobrze rozumiem, że to jest tysiąc pięćset złotych? jeśli tak to daj sobie spokój z jakimiś tam zgłoszeniami!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

1500 złotych to możesz mieć z racji prezentów okolicznościowych lub uzbierania w skarpecie. smile.gif O taką sumę to się nie przyczepią...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anak    0

Mam pytanie a właściwie dylemat mam ogrodzenie betonowe, chcę je odliczyć ale nie wiem c czy powinnam to zakwalifikować jako środek trwały czy pozostałe zakupy w deklaracji, i jeszcze jedno olej napędowy, ile można odliczyć? Mam dużo faktur bo mam nieudokumentowaną dzierżawę i w przeliczeniu na moje hektary to wychodzi ok 200 na h czasami więcej czy mogą się do tego przyczepić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

panonowie bedac na rozliczeniu kwartalnym kiedy bedzie trzeba zdac raport do us? jesli teraz to na poczatku lipca wysylam papiery, bo do konca mniesiaca cos moge jeszcze kupic badz sprzedac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

panonowie bedac na rozliczeniu kwartalnym kiedy bedzie trzeba zdac raport do us? jesli teraz to na poczatku lipca wysylam papiery, bo do konca mniesiaca cos moge jeszcze kupic badz sprzedac

Zawsze składasz do 25 następnego miesiąca - a kwartały chyba wiesz, jakie są w roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anak    0

można odliczyć betonowe ogrodzenie??

 

no nie wiem, może ktoś wie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

można odliczyć wszystko co służy do prowadzenia gospodarstwa więc jeśli chcesz ogrodzić podwórko gdzie stoja np maszyny to jak najbardziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

Wita mam pytanie, czy jak ojciec przepisał ze swojego stada do mojego 3 byczki to czy ja będąc na vacie musze zgłosić tą darowizne w US?

 

koledzy na fasole jest 5% stawka vat??

tak obowiązuje 5% stawka VAT

http://www.epodatnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=399:pkwiu-dzial-01&catid=106:pkwiu-sekcja-a-produkty-rolnictwa-lesnictwa-lowiectwa-rybactwa-oraz-uslugi-wspomagajaca&Itemid=301

na tej stronie możesz sobie sprawdzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krislord81    0

witam

 

Czy przerabiał ktoś z Was przy kontroli US temat faktur za części do maszyn rolniczych?

Pytam ponieważ w akcie notarialnym mam przekazane gospodarstwo rolne i nie wiem czy obejmuje to także maszyny czy je muszę osobno mieć na umowie-darowizny.

Jeśli biore faktury Vat na części do tych maszyn nie będę miał problemu przy kontroli jak np zarzucą mi że to nie moje maszyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jeżeli mam brane nasiona i śor z cukrowni a rozliczenie za nie jest na jesień, a teraz chcem mieć zwrot vatu za ciagnik to moge pisać o 25 dni czy o 60?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

krislord81 mi rodzice przekazali całe gospodarstwo i normalnie odliczam części.

poosa21 ja faktury z cukrowni np za nasiona rozliczam w us w miesiącu ich wystawienia. Termin zapłaty nie jest ważny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

ponawiam pytanie, czy jak ojciec przepisał ze swojego stada do mojego 3 byczki to czy ja będąc na vacie musze zgłosić tą darowizne w US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

daj se spokój z tymi bykami. Nikt się o to nie będzie czepiał.

 

Czy przerabiał ktoś z Was przy kontroli US temat faktur za części do maszyn rolniczych?

Pytam ponieważ w akcie notarialnym mam przekazane gospodarstwo rolne i nie wiem czy obejmuje to także maszyny czy je muszę osobno mieć na umowie-darowizny.

Ja ten temat przerabiałem jakiś czas temu. W zasadzie można było w akcie notarialnym zawrzeć darowanie maszyn, które są wartościowe(kombajn) a przede wszystkim posiadają dowód rejestracyjny(ciągniki, przyczepy). Kiedy robiłem to wraz z całym gospodarstwem, to notariusz nie policzył mi za maszyny dodatkowo. Teraz to przekazać ciągnik można umową darowizny i zgłosić to US na specjalnym druku. Co do części to nie będziesz miał kłopotu. Starsze maszyny możesz uznać za swoje jako złom(pług czy siewnik) lub pisać, że użyczasz od kogoś tam (domniemam, iż od ojca) i wzwiązku z tym kupujesz części.

 

Jeżeli mam brane nasiona i śor z cukrowni a rozliczenie za nie jest na jesień, a teraz chcem mieć zwrot vatu za ciagnik to moge pisać o 25 dni czy o 60?

poosa21 ja faktury z cukrowni np za nasiona rozliczam w us w miesiącu ich wystawienia. Termin zapłaty nie jest ważny

Termin zapłaty jest ważny. Jeśli składasz o zwrot musisz mieć uregulowane wszystkie zaksięgowane zobowiązania. Możesz teraz złożyć o zwrot np. 25 dni a te faktury z cukrowni przerzucić na następny miesiąc czy kwartał(zależy jak się rozliczasz), bo masz do tego prawo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Jak zaokrąglamy wartości w formularzu VAT-7k ? Bo mi w wersji interaktywnej nie chce pisać po przecinku, mam np w kolumnie 27 : 1872,06 zł, a w kolumnie 28 : 149,76 zł. Jak to zaokrąglić? A poza tym mógłby ktoś podrzucić link do ewidencji sprzedaży zakupów i środków trwałych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszczu    0

Ja dopiero startuję w temacie i mam kilka pytań. Przepisaną mam tylko ziemię, niestety budynki są przedmiotem współwłasności, a będąc młodym rolnikiem przez 3 lata nie mogę mieć takiego stanu prawnego, i teraz, czy ja mogę np. zakupić jakieś materiały budowlane i je odliczyć? podobnie z maszynami, na chwilę obecną w zasadzie nie mam prawnie żadnej, czy umowa użyczenie między mną a Ojcem wystarczy? chodzi mi głównie o to, żeby US się nie przyczepił, np. nie jestem właścicielem ciągnika, a kupuję ON. Czy w przypadku budynków umowa użyczenia też byłaby o.k?

Kolejny problem to sprzedaż. Ja sprzedaję wiosną młode ziemniaki przy gospodarstwie, nie są to ilości hurtowe i trwa to raptem 1-2 tyg i teraz jak mam je rozliczyć? przecież faktur dla każdego nie wystawię....kasa fiskalna?

Chciałbym jeszcze zasięgnąć języka w kwestii samej procedury przechodzenia na VAT, jak to wygląda technicznie, jak wygląda sprzedaż np. zboża? ja wystawiam fakturę? jak ktoś ma czas to niech rzuci linkiem, albo napisze na priv....z góry dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

powiedzcie mi jak to jest gdy kupuje ON na fakture to z gminy moge odzyskać akcyze a czy od tej samej faktury moge odliczyć VAT? a więc od tej samej fakturu odzyskać VAT i akcyze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj