karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

sandman    0

od czerwca jestem na odliczaniu podatku vat chciałem poinformować przedsiębiorstwa z którymi mam kontraktacje płodów rolnych o tej zmianie jednak wymagają odemnie ksero wniosków które to składałem w US (nip 1 i vat r o ile pamiętam) czy jest możliwość "wyciągnięcia" tych dokumentów z US ? co mam teraz zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sandman    0

nie wiem konkretni chodzi o cukrownie i inne zakłady.. dowiedziałem się ,że warto skserować te wnioski ale teraz nie wiem co zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Tak na dobrą sprawę, to wniosek nie jest im do niczego potrzebny, tylko decyzja o przejściu, którą powinieneś mieć. Inna rzecz, że skoro przeszedłeś tylko na VAT a nie na podatek dochodowy to nie masz nip-1, tylko nadal posługujesz się nip (choć i tak oba są te same) :) Parodi z tymi dokumentami czasem. Na upartego wystarczy oświadczenie. W końcu w sejmie wzięli grube pieniądze i wymyślili coś takiego jak kara 5 lat za poświadczanie nieprawdy i składanie fałszywych zeznań.

 

A @krzysiekfarmer5, z tego co rozumiem to zaraz po przejściu kopiłeś traktor, skoro fotki robili?? Normalna to rzecz. Ja mam zawsze kontrolę, jak składam o zwrot, i nie tylko ja, jakbyś się troszkę lepiej wczytał :) czasem karzą przywieść papiery (do tych mniejszych zwrotów) a czasem przyjeżdżają - jak kupowałem ciągnik, kombajn i inne środki trwałe.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

darolee było dokładnie jak piszesz przeszłem od 1 maja a ciągnik był w połowie maja kupiony, i też kazali różne papierki zawozić, ciekawe co tam znaleźli w tych dokumentach, mam we czwartek pojechać protokół podpisać


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

jeśli młody rolnik przechodzi na vat , zakupuje ciągnik i przykładowo połowę kasy daje mu ojciec który przechodzi na strukturalna ,a połowę ma z premii na młodego rolnika i co wtedy przy kontroli jeśli się zapytają za co kupiony ciągnik ?? bo w sumie na swoim gospodaruje tylko parę miesięcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Akt darowizny opiewający na odpowiednią kwotę wystarczy. :) Darowizna na dzieci jest wolna od podatku. wink.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

przecież całe gospodarstwo jest przepisane aktem darowizny wszystkie maszyny, budynki itd , a akt darowizny na same pieniądze to znowu koszty pewnie z 800 zł , chyba ,że nie zapytają ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

jeśli młody rolnik przechodzi na vat , zakupuje ciągnik i przykładowo połowę kasy daje mu ojciec który przechodzi na strukturalna ,a połowę ma z premii na młodego rolnika i co wtedy przy kontroli jeśli się zapytają za co kupiony ciągnik ?? bo w sumie na swoim gospodaruje tylko parę miesięcy

bierzesz to wszystko na kredyt, twoja kasa z MR to wkład własny, a resztę troszkę drożej spłacasz w ratach kasą od rodziców. US już nie tak dokładnie szuka skąd wezmiesz kasę nar raty.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

czyli w sumie najprościej jest zrobić tak jak pisał bobek napisać umowę darowizny na daną sumę pieniędzy u notariusza i po problemie ... a jak sprawa się ma np do rachunku za prąd kiedy z domu biorę siłę do śrutowania czy do spawarki , trzeba mieć osobny licznik na dom i gospodarstwo ?? i co z rachunkami kiedy wszystkie są na ojca jako byłego właściciela duże są koszty związane ,że zmiana umów np w gazowni czy telekomunikacji itd itp .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

kolego 1piotr1, z tego co ja wiem, to najlepiej jes z rachunku odliczyc vat z wartosci 50-60% sumy rachunku. Drugi licznik to koszty i slabo jest to oplacalne. Co do pzepisania umow za prad, to powiem Ci ja to wyglada na przykladzie energi z biurem obslugi w rypinie:

kserokopie - tytul prawny (czyli akt notarialny), 2x protokul zdawczo odbiorczy o stanie licznika, 2x kseropia dowodu,(2x czyli podpisana jedna kopia twoja druga ojca, czy matki) 1x nipu, 1x prosba o przepisanie umowy (1x czyli tylko twoje)

 

mam pytanie nastepujace: od 1 czerwca jestem na vat, kupiem sporo towaru i troche srzetu na fakture, wszystko za pieniadze rodzicow, sprzedazy mam 0, jak tam to wypisac w zeznaniu, druga sprawa, czy teraz mozna przepisac jeszcze na mnie zwrot akcyzy w gminie, bo koles w gminie powiedzial ze tylko do kwietnia byla opcja, teraz powinno byc dalej na ojca, ale to potezna strata vatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

darowizny gotówki nie trzeba robić u notariusza

ojciec przelewa ci kasę na konto i wpisuje tytuł wpłaty "darowizna gotówki"

potem w urzędzie skarbowym musisz ten fakt zgłosić - masz na to 6 mies

musisz wypełnić druk SD2 czy cos takiego i do tego dołączyć wyciąg z banku z tym przelewem

nie płacisz podatku bo jesteś w pierwszej grupie pokrewieństwa

temat sprawdzony u mojego doradcy księgowego i w najblizszych dniach własnie bedę robił coś takiego zeby nie mieć problemów z US w wypadku kontroli - tez kupuję cignik :D

Edytowano przez Pandanus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Tak jest ... ja bym tam nie ryzykował (miałem podobnie) i spisał akt darowizny. Jest na to 30 dni od dnia umowy darowizny. Teoretycznie jak dojdą, że kasa od ojca bez zgłoszenia darowizny, to ją opodatkują :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati171892    12

składam papiery na młodego rolnika i jakbyście radzili jest sens przejść na vat?? bo jeżeli okaże sie że w danym kwartale nie miałem żadnego obrotu to skarbówka się do tego nie doczepi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Burn    0

czy moge oliczyc vat opon do auta ktore nie jest z kratka??? to jest moje osobowe auto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

ile u was biura biura rachunkowe , za prowadzenie waszych spraw związanych z vatem bo u mnie 160-200 brutto na miesiąc, jak dla mnie bardzo wygórowana cena bo niby za co tyle płacić ;)

mati a kto ci powiedział ,że musisz wykazywać jakiś dochód jak nic nie sprzedasz to nie masz dochodu i tyle a masz prawo coś kupić za pieniądze z wcześniej sprzedanych rzeczy i tyle.

Edytowano przez 1piotr1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja płacę 100zł za miesiąc i księgowa wszystkie papiery trzyma u siebie i ona zawozi do US, ja tylko podpisuję na zeznaniu podatkowym ;)

1piotr1 to coś drogo biorą od ciebie


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Tak jest ... ja bym tam nie ryzykował (miałem podobnie) i spisał akt darowizny. Jest na to 30 dni od dnia umowy darowizny. Teoretycznie jak dojdą, że kasa od ojca bez zgłoszenia darowizny, to ją opodatkują :)

Czy nie ma żadnych ograniczeń co do wysokości tej darowizny jeśli będzie właśnie zgłoszona i "puszczona" przelewem? Czy ktoś z was miał jakieś problemy z US typu: "skąd pan miał pieniądze"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja jak kupowałem ciągnik miesiąc temu robiłem przelewy to na moje konto mama przelała mi pieniądze z dopiskiem darowizna i teraz miałem kontrol to nic nie mówili, tylko trzeba to zgłosić do US


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj