karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

SIEWCA    24

nie musisz wystawiać faktury. Nie ma obowiązku wystawiania faktur osobą prywatnym. Ale oczywiście od sprzedaży podatek musisz odprowadzić

 

To powiedz, jak wobec tego odprowadzasz podatek od wirtualnej sprzedaży ?

Skarbówka ma w to uwierzyć, czy jak ?


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Tak.

Właśnie dostałem zwrot całego vatu za pickupu i księgowa odlicza cały VAT od paliwa do niego.

 

Mógłbyś napisać czym musi charakteryzować się to auto, czy może być używane i krótką drogę do jego zakupu, czy US nie miał żadnych zastrzeżeń? Też mam produkcję mleka i powoli myślę o aucie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

no pickup jak pickup. Ja kupiłem nowego z salonu (gosp. to hobby a pracuję jeszcze gdzie indziej więc mogłem sobie pozwolić bo mogę kupić coś do gospodarstwa ze środków zarobionych gdzie indziej).

 

Dostajesz homologację, na jej podstawie (no i obejrzeniu auta ;) ) SKP wystawia papier o badaniu na VAT i papiery do księgowej.

Moje autko jest dwuosobowe + 800kg ładowności na pace.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darrek    0

Witam

Wiecie może jak zrobić odliczenie za wydatki poniesione na budowę z przed przejścia na vat ( nie minęło 3 lata).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277
Napisano (edytowany)

SIEWCA ale sprzedaż wcale nie jest wirtualna. W przypadku gdy nie wystawiam faktury spisuje na kartce co i za ile sprzedałem i potem daje to księgowej. A ona uwzględnia to w moich dochodach i nie ma z tym żadnego problemu.

 

darrek nie możesz odliczyć wydatków poniesionych nawet dzień przed przejściem na VAT, npo chyba że załatwisz sobie faktury z datą gdy na vacie już byłes

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

może ktoś wie:

jestem rolnikiem ryczałtowym , prowadzącą też dział. pozarolniczą (handel).

limit sprzedaży do której nie muszę instalować kasy to 40 000. Czy do tego limitu liczy się też dochody uzyskane z działalności rolniczej , czy tylko z działalności gospodarczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

To powiedz, jak wobec tego odprowadzasz podatek od wirtualnej sprzedaży ?

Skarbówka ma w to uwierzyć, czy jak ?

W ewidencji sprzedaży jest kolumna "bezrachunkowa sprzedaż brutto "i tam wpisujemy detal(RR to tez detaliści ).Pozdrawiam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

ONA77 głowy sobie nie dam uciąć ale chyba liczy się tylko przychód z działalności. pozatym z rolnictwa jak ci udowodnią ile zarabiasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

ok a co w sytuacji jeśli prowadząc gosp. razem z mężem , który ma też dział gosp. pozarolniczą zwolnioną z vat podmiotowo (niski obrót) , jesteśmy rolnikami ryczałtowymi.

Jeśli zrezygnujemy z tego zwolnienia i JA zarejestruje się jako rolnik na zasadach ogólnych , to co wtedy z działalnością gospodarcza męża , też wchodzi na vat , czy nie .

 

Może ktoś ma taka sytuację?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

od pierwszego czerwca bede na vat-cie w ukladzie kwartalnym, moge wiec brac faktury na np. rope betoniarke, worki z cementem, w najblizszym czsie jednak nic nie sprzedam chyba ze zboze sasiadowi, jak wyglada to formalnie, zebym na tym nie stracil?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

chce kupic pare rzeczy na fakture, ale do sprzedazy nic nie bede mial takze vatu za zakup mi nie zwroca jesli nie bede mial sprzedazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

czyli od 1 czerwca mam kupic druki i wypisywac wszystkim faktury, a wszyscy faktury na mnie? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
vatu nie zwrócą ale on przecież nie przepada tylko przejdzie ci na następny kwartał

wystawić fakturę za 100-500kg jakiegoś zboża paszowego jakiemuś rolnikowi i pisać o przyspieszony zwrot VATu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

czyli od 1 czerwca mam kupic druki i wypisywac wszystkim faktury, a wszyscy faktury na mnie? :P

Wiadomo że an ciebie i to pod taka nazwą pod jaka jesteś wpisany w US. Po co ci druki ściagnij sobie z internetu formularze w Exelu, Jak wszytsko wpiszesz sam ci podliczy, później tylko sobie wydrukujesz i trzymasz razem z fakturami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

mam takie pytanie

 

Jak ktoś przeszedł na vat na zasadach ogólnych to musi prowadzić jakiś rejestr środków trwałych lub coś podobnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Nie nie masz takiego obowiązku, ustawa o VAT nie nakłada na Ciebie obowiązku spisu sr. trwałych, a ustawa o podatku dochodowym, którą się US będzie posiłkował, nie bierze pod uwagę gospodarstw rolnych. Warto o tym nadmienić w US, bo na pewno poproszą o takowy, i od niechcenia im taki spis na wyraźną prośbę przedstawić.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witajcie przeszlem na wat i odliczylem sobie vat od zakupionego sprzetu rolniczego , czy mozna odliczac amortyzacje sprzetu w kosztach jak to sie robi praktycznie moglby ktos opisac i jesli sprzedaje zboze i tuczniki to jakie stawki vat sa na nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Możesz sobie odliczać częsci, paliwo, przeglądy itp. Przeszedłeś na VAT i nie wiesz ile jest na produkty rolne?? tucznik 8 zboże 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

czy mozna odliczac amortyzacje sprzetu w kosztach jak to sie robi praktycznie moglby ktos opisac i jesli sprzedaje zboze i tuczniki to jakie stawki vat sa na nie ?

VAT to nie podatek dochodowy, więc zapomnij o amortyzacji. Jeśli chodzi o stawki, to po pierwsze przeczytaj parę stron wstecz no i w google jak poszukasz to też znajdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Możesz sobie odliczać częsci, paliwo, przeglądy itp. Przeszedłeś na VAT i nie wiesz ile jest na produkty rolne?? tucznik 8 zboże 5

teraz jestem pewny, a jak jest z odliczaniem energi elektrycznej czy potrzeba osobny licznik bylem w UE i podpowiedzieli mi ze jesli mam licznik trojfazowy to zostawic na gospodarstwo a na budynek mieszkalny wziasc jednofazowy koszt około 800 zł

 

czytalem tez ze niektorzy odliczaja np 60 % energi ze wskazan licznika jak traktuje to urzad skarbowy

 

czy prowadzicie takze spis srodkow trwalych i jaka forme ksiegowania wybraliscie ? bo nie ma obowiazku prowadzenia ksiegi podatkowej

Edytowano przez Piotrlubelskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

tak tylko jesli bedziesz mial w nazwie gospodarstwo rolne to wowczas bedziesz traktowany jak przedsiebiorca czyli drozsza energia i wieksza oplata stala naliczana na podstawie wykupionej mocy.ja z tego zrezygnowalem bo mi sie nie oplaca ale u ciebie moze byc inaczej

jesli chcesz drugi licznik to nie rob nowego punktu odbioru tylko rozdzial pionu,wychodzi taniej

u mnie w okolicy wiekszosc odlicza 50% vatu za energie elekt.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj