karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Lukasz89    0

jak zobaczył fakturę za chemie to pokręcił głową i powiedział oj na tym to trzeba się znać. :lol: Ogólnie spoko , jego robotą jest szukanie nadużyć, a moją by nie znalazł. :lol: W sumie to ustawowo mi się należała kontrol za 8 lat. :D Grunt że kasa bedzie.

 

a na czym tak dokładnie polegają te kontrole? bo nie bardzo sie orientuje w tym wszystkim a zamierzam przejśc na Vat ze względu na duże inwestycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezesmax    4

mam takie pytanka :

 

kupiłem pszenice za 10 tys zł na fakturę i czy jeśli nie oddam jej do rozliczenia to jest za to kara?

a druga sytuacja jeśli na przykład ja sprzedam towar i nie oddam owej faktury do US to czy to jest jakaś większa nieprawidłowość? i czy mogą się dopatrzeć tego że owa sprzedaż nie była zaksięgowana?


Zetor i tylko Zetor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Masz prawo odliczyć VAT naliczony , lecz nie obowiązek .Jak nie odliczysz Twoja strata .Od sprzedaży masz obowiązek odprowadzić do US VAT należny , jak tego nie zrobisz jesteś przestępcą .Jeśli wystawiłeś fakturę i masz zamiar nie odprowadzić od niej podatku to jesteś(wybacz) mądry inaczej .Wszystkie faktury trzymasz w domu (5 lat)_, do US wysyłasz deklarację podatkową i wpłacasz lub nie należny podatek .

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas972    11

ostatnio czytalem sobie troche o vacie i nie rozumiem jednej rzeczy

Osiągnięcia przychodów o wartości powyżej 20 000 zł ze sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej w poprzednim roku podatkowym. Do kwoty tej nie może być wliczana wartość produktów rolnych pochodzących z importu oraz nabytych wcześniej od innych producentów

 

wiec jesli ja kupuje sobie warchlaki do chowu i potem je sprzedaje to mi sie to bedzie wliczac do tych przychodow??

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Nie sprzedajesz warchlaka, tylko go tuczysz i sprzedajesz jako tuczniki. To jest już inny produkt, w którym warchlak jest tylko kosztem.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

jesli przejde na vat to moge brac faktury na gaz do samochodu i okreslac ze ben gaz wykorzystuje na dowozenie ludzi do pracy? (mam warzywa w sezonie robie kilka kursow dziennie po grupy pracownikow)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12
Napisano (edytowany)

Wydaje mi się że nie "only disel" . A takie pytanko z mojej strony , moge sobie odliczyć vat od samochodu typu pick-up ? ( Normalne gospodarstwo produkcja mleka)

Edytowano przez Andrzej24871

O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Tak.

Właśnie dostałem zwrot całego vatu za pickupu i księgowa odlicza cały VAT od paliwa do niego.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a przy zakupie jakieś rzeczy na fakturze trzeba pisać gospodarstwo rolne krzysztof xxxx

czy wystarczy imię i nazwisko?

i czy po przejściu na vat przychodzi jakieś pismo że jest sie na vacie ?? czy nic nie przychodzi???


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Niestety tylko diesel można odliczyc.

Mi w biurze podatkowym powiedzieli zeby pisać gospodarstwo rolne xxx xxx a nie samo imie i nazwisko ale jak nawet jest samo nazwisko to błędu nie ma.

I tak przychodzi pisemko z US że jesteś płatnikiem VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

Witam moje pytania

1 Czy będąc na wacie i kupując cielaki do dalszego chowu od rolnika ryczałtowego muszę mu wystawić fakturę i odzyskam ten ryczałt 7% i czy mogę np od ojca dostac byczka za free czy taż faktorować za symboliczna kwotę

2 Czy mogę/muszę wystawiać faktury za usługi świadczone maszynami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalo90    18

witam..przeszedlem właśnie na vat teoretycznie nie posiadam żadnej maszyny oprócz ciągnika na który mogę odliczać vat z paliwa...otóż maszyny ktore będę używać są ojca wiec mam takie pytanie czy np moge kupić lemiesze do pługa ojca ktory będzie pracować także i na moim polu ? tak samo jeśli chodzi o filtry oleje itp do kombajnu który jest także taty a będzie takę i u mnie kosił ? proszę o odpowiedź jak to u was jest w takich sprawach rozliczane ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7
Napisano (edytowany)

witam..przeszedlem właśnie na vat teoretycznie nie posiadam żadnej maszyny oprócz ciągnika na który mogę odliczać vat z paliwa...otóż maszyny ktore będę używać są ojca wiec mam takie pytanie czy np moge kupić lemiesze do pługa ojca ktory będzie pracować także i na moim polu ? tak samo jeśli chodzi o filtry oleje itp do kombajnu który jest także taty a będzie takę i u mnie kosił ? proszę o odpowiedź jak to u was jest w takich sprawach rozliczane ?

 

Lepiej by było, gdybyś był właścicielem tych maszyn i miał je w rejestrze środków trwałych, ale może wystarczyłaby jakaś umowa użyczenia zawarta z ojcem. (tak sobie myśle). Ja akurat mam kilka swoich maszyn wpisanych w ewidencji środków trwałych, które kiedyś dawno kupił mój tata a to po to żeby kupować do nich części na fakturę i żeby nikta się nie czepiał, że kupuje części do czegoś czego nie mam.

 

 

 

Witam moje pytania

1 Czy będąc na wacie i kupując cielaki do dalszego chowu od rolnika ryczałtowego muszę mu wystawić fakturę i odzyskam ten ryczałt 7% i czy mogę np od ojca dostac byczka za free czy taż faktorować za symboliczna kwotę

2 Czy mogę/muszę wystawiać faktury za usługi świadczone maszynami

 

 

1. Jeśli kupujesz coś od ryczałtowca to wystawiasz mu fakturę VAT RR i możesz wtedy odliczyć sobie ten vat (tylko chyba trzeba płacić przelewem, ale nie jestem pewien).

2. Od ojca też lepiej kupuj to wtedy odliczysz vat od wirtualnych pieniędzy (bo wiadomo, że ojcu raczej płacił nie będziesz.

3. Nie możesz świadczyć usług! Musiałbyś założyć działalność i płacić tzw. "podwójny" KRUS, no i oczywiście podatek dochodowy.

Edytowano przez Michu7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy w ewidencji vat określacie przedmiot opodatkowania, czy też wystarczą dane, które pozwolą go ustalić czyli nr faktury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

daanny uzupełniając odpowiedź Michu7 kupując od rolnika ryczałtowego wystawiasz mu fakture vat rr i płatność tylko i wyłącznie przelewem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

witam mam takie pytanie...

czy moge sobie odpisać vat od części do traktora? który jest zarejestrowany na ojca

 

kilka postów wyżej pisał o tym michu7 ale chce wiedzieć czy jkbym napisał z ojcem umowe urzyczenia to by było wszystko ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

umowa użyczenia i wszystko będzie dobrze.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalo90    18
Napisano (edytowany)

a taką umowę trzeba gdzieś przedstawić ?? a czy mogę odliczyć sobie vat od paliwa nie mając ciągnika i wpisać na rejstracje ciągnika ojca ?

Edytowano przez rafalo90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

odnośnie do użyczania maszyn, czy umowę użyczenia należy zgłosić do US? na formularzu SD-Z2 jest pole dotyczące właśnie użyczenia, czy niezgłoszenie takiej umowy wiąże się z karą podobnie jak nie zgłoszenie darowizny? (20% jej wartości)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alka    0

takie nietypowe pytanie mam otówz teśc jest na rr i sprzedaje zboże za 800 zł + vat rr, natomiast mąż jest na vacie i powidzieli mu że zapłącone bedzie miał 800 już z vatem, czy to jest dobrze bo wg mnie to podstawa powinna byc taka sama czyli 800 dla męża też i od tego vat który idzie do skarbówki

proszę o rozwianie moich wątpliwosci na jutro musze wystawic fakturkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Zależy na jaką kwotę się twój mąż umawiał czy na kwotę netto czy brutto... Jeśli na kwotę netto to kupujący musi sam juz wiedzieć że musi zapłacić jeszcze podatek który twój mąż oddaje do US... Jeśli natomiast powiedział brutto to znaczy, że od otrzymanej kwoty musi oddać podatek to US więc wyjdzie mniejsza suma... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alka    0

dzięki za szybką odpowiedz, właśnie w tym jest problem bo powiedzieli 800 a on nie dopytał, zadzownię jutro do firmy i dopytam

jeszcze raz dziękuje za szybką odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

jesli teraz sprzedaje sasiadowi zboze z reki do reki, to czy jesli przejde na vat to wystawiam mu wtedy fakture i dzieki temu mam sprzedaz od krtorej odpowadze vat i zaksieguje sobie jako sprzedaz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

nie musisz wystawiać faktury. Nie ma obowiązku wystawiania faktur osobą prywatnym. Ale oczywiście od sprzedaży podatek musisz odprowadzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj