karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

lukaszz110    5

Witam

Czytam te wasze posty i sie troche zaczynam martwić :)

 

Szykuje sie do zakupu na początku maja i na pewno będzie kontrola

Jak z nimi rozmawiać ??

Mam takie pytanie do was

chciał bym udowodnić sprzedaż sprzedając ziemniaki dla zakładu wartość 700zł miesięcznie

ale jak przeczytałem ze mogą chciać wykaz zasiewów i powierzchnie gosp. to myśle czy tak moge powiedzieć jak mi zada pytanie z kąd mam ziemniaki skoro w zasiewach ich nie ma:

-ziemniaki wychodowałem na gruncie wydzierżawionym którego nie mam w dopłatach bo właściciel notarialny składa je na dopłaty a ja tylko użytkuje pole

Czy tak moge powiedzieć ??

będą chcieli umowe dzierżawy ?? pole uprawiałem jako zwykła osoba przed przepisem ziemi a teraz po przepisie jako MR ziemniaki mam i je sprzedaje

czy takie coś przejdzie ???

 

w praktyce wujek sprzedaje ziemniaki ale jast na ryczałt a mi jest potrzebne udowodnienie sprzedaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barry666    0

Wydaje mi się że do sprzedaży nie powinni się przyczepić jeśli nie zrobisz na fakturze jakichś kosmicznych cen albo ilości, a skąd masz ziemniaki nie powinno ich interesować. Kłopot by był jak byś kupił sadzeniak na fakturę i posadził go na "nie swoim polu" tu już byś się musiał ostro tłumaczyć w razie kontroli. Myślę ze nie masz się co martwić:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal2000    0

Mam fakturę za środki ochrony roślin wystawioną w marcu, ale termin płatności jest na październik. Odliczam to w pierwszym kwartale czy w czwartym. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Rozumiem że faktura nie jest opłacona? Jeżeli tak to rozliczasz w pierwszym kwartale o ile nie piszesz o przyspieszony zwrot w 25 dni (np większy zwrot bo kupiłeś jakiesz maszyny). Jeżeli piszesz o przyspieszony w 25 dni to rozliczasz ją w drugim (o ile tam nie będziesz pisał o przyspieszony).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal2000    0

Rozumiem że faktura nie jest opłacona? Jeżeli tak to rozliczasz w pierwszym kwartale o ile nie piszesz o przyspieszony zwrot w 25 dni (np większy zwrot bo kupiłeś jakiesz maszyny). Jeżeli piszesz o przyspieszony w 25 dni to rozliczasz ją w drugim (o ile tam nie będziesz pisał o przyspieszony).

Dzięki wielkie za odpowiedź. Już myślałem, że coś naplątałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

czytam swoją wypowiedź i coś mi tu brakuje,

jeżeli f.vat jest opłacona to rozliczasz ją w pierwszym lub drugim kwartale,

jeżeli nie jest opłacona to przenosisz ją na drugi kwartał.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

A słuchajcie, sami rozliczacie sobie te podatki itd?

Sami prowadzicie księgi itd czy raczej księgowe.

A jak ktoś sam prowadzi to może by napisał do mnie cos na ten temat? :)

Bo ostatnio się tym interesuje i może chciałbym przejść na VAT i sama to prowadzić tylko nie wiem czy dałabym rade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

czytam swoją wypowiedź i coś mi tu brakuje,

jeżeli f.vat jest opłacona to rozliczasz ją w pierwszym lub drugim kwartale,

jeżeli nie jest opłacona to przenosisz ją na drugi kwartał.

Nikita, jeśli faktura jest z terminem płatności za kilka miesięcy to i tak rozliczasz w miesiącu lub kwartale w którym jest wystawiona o ile nie wnioskujesz o zwrot w ciągu 25dni. Jeśli idzie na przyśpieszony zwrot to nie przejdzie z nie opłaconą fakturą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz110    5

@ Barry666 dzięki za odpowiedz

właśnie tak bede robił sprzedawał ziemniaczki i tyle zeby wykazać obrót

a mam pytanie

czy jest jakiś limit sprzedaży jaki musze wykazać żeby zrobić zwrot dużej kwoty w 25 dni ??? chyba nie bo kiedyś pamiętam czytałem o tym ale już nie pamietam gdzie to było

gdyby mógł by ktoś to opisać szerzej to był bym wdzięczny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Nikita, jeśli faktura jest z terminem płatności za kilka miesięcy to i tak rozliczasz w miesiącu lub kwartale w którym jest wystawiona o ile nie wnioskujesz o zwrot w ciągu 25dni. Jeśli idzie na przyśpieszony zwrot to nie przejdzie z nie opłaconą fakturą.

dokładnie jak mówisz ;)

Po prostu nie wiedziałem jak to ująć bo opcji jest trochę (opłacona lub nie a ubieganie się o przyspieszony zwrot VATu w pierwszym bądź drugim kwartale lub w obu kwartałach).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Jeśli idzie na przyśpieszony zwrot to nie przejdzie z nie opłaconą fakturą.

Mi się zdaje (nie wiem na 100%, bo ja zawsze piszę o 25 dniowy zwrot) że uwarunkowaniem jakiegokolwiek zwrotu są uregulowane wszystkie należności.

Swoją drogą to trochę paranoja. Skoro dogadujesz się z firmą na długi termin płatności (wrzesień czy październik), to czemu nie można pisać o zwrot??!! przecież dotrzymujemy terminu płatności- niech w US wpiszą w komputerek i sprawdzą w tym październiku czy zapłaciliśmy zgodnie z terminem :)

Ja miałem taką sytuację z wrześniowym terminem. Na szczęście faktura z II kwartału, przeniosłem na III i było ok, ale jak się ma fakturę długoterminową z I kwartału jak kolega z terminem na październik, a mamy ładny zwrot w II lub III, no to już jest duży problem.

 

czy jest jakiś limit sprzedaży jaki musze wykazać żeby zrobić zwrot dużej kwoty w 25 dni ???

Już nie ma takiego limitu. Był ze dwa lata temu. Teraz trzeba po prostu mieć jakąś sprzedaż. Miałem spory zwrot (ok 90 tyś. ze względu na kupiony sprzęt) podpytywałem się jaką trzeba mieć, by nie było to podpadające ... to się do dziś od US nie dowiedziałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

no właśnie ja też przeważnie piszę o przyspieszony w 25dni ;)

Co do sprzedaży - przechodzi 2 tuczniki dla sąsiada lub 500kg pszenicy sąsiadowi, oby sprzedaż była, nie ważne na jaką kwotę (tylko bez przesady że 1 kura w promocji za 1 PLN netto).

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

No i po kontroli. Pierwsza od 8 lat. 40 minut koleś popisał, byłem przygotowany, wziołem umowe z banku kredytową i nie było sie do czego przyczepić. Mówił że za 2 dni kasa na koncie, zresztą nie maja wyjścia bo im 25 dni się kończy. :lol: Po za tym to na czym niby rolnika mozna zagiąć? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

pewnie by się coś znalazło, upierdliwy urzędnik zawsze coś znajdzie jak będzie tego chciał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

jak zobaczył fakturę za chemie to pokręcił głową i powiedział oj na tym to trzeba się znać. :lol: Ogólnie spoko , jego robotą jest szukanie nadużyć, a moją by nie znalazł. :lol: W sumie to ustawowo mi się należała kontrol za 8 lat. :D Grunt że kasa bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Z jakiego okresu sprawdzał te faktury ? Ja miałem kilka zwrotów za środki trwałe (max.20tyś.)i obyło się bez kontroli , ale nadejdzie taki dzień że przyjdą i zadzwonią do drzwi :( .A niewinnych nie ma ,są tylko źle przesłuchani .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz731    2

Mam pytanie. Czy można odliczyć VAT od 2 zakupionych laptopow jezeli faktura bedzie na gospodarstwo? Przejdą 2 laptopy, czy tylko 1?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

w razie kontroli trzeba udowodnić że są Ci do gospodarstwa te dwa laptopy potrzebne :) Jeśli udowodnisz że są to nic Ci US nie zrobi, ba... możesz i 3 kupić ;)

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

do którego dnia miesiąca należy dać wniosek do przejścia na vat???

 

Jeżeli wniosek złożysz teraz w kwietniu, to:

- przy rozliczaniu miesięcznym jesteś vat-owcem od 01 maja 2011

- przy rozliczaniu kwartalnym jesteś vat-owcem od 01 lipca 2011, (czyli od rozpoczęcia trzeciego kwartału).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy o to chodzi ale jak ja z 2 tygodnie temu przechodzilem na vat to od nastepnego dnia co skladalem wniosek do US bylem juz na vacie.

tak mi zawiadomienie z US przyszlo

i albo skladam pierwsza deklaracje za kwiecien albo za II kwartal to zalezy jakie rozliczenie( wybralem kwartalnie ale bede musial zmienic na miesieczne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dokladnie jak to jest ale jak skladalem wniosek to poprawialem druczek ze rozpoczynam wszystko od nastepnego dnia czyli ze jakbym skladal dzis to od jutra rozpoczynam dzialalnosc i rozliczam sie z vat.

ale kazdy pracownik mowi inaczej wiec ciezko sie polalac co i jak a ustam sie nie chce czytac:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Jeżeli wniosek złożysz teraz w kwietniu, to:

- przy rozliczaniu miesięcznym jesteś vat-owcem od 01 maja 2011

- przy rozliczaniu kwartalnym jesteś vat-owcem od 01 lipca 2011, (czyli od rozpoczęcia trzeciego kwartału).

 

 

Z tego co mi powiedziano w US to vatowcem jest się od następnego miesiąca po złożeniu deklaracji. Bez względu czy ktoś się rozlicza kwartalnie czy miesięcznie.

 

Jeśli ktoś się rozlicza kwartalnie a na wat przejść chce w kwietniu to od 1 maja jest już vatowcem i może vat odliczyć od tego dnia.

 

Więc nie wprowadzaj paul190 ludzi w błąd jeśli na 100 % niewiesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj