karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ROLNIK7    17

Dzis bylem u księgowego i powiedział,że od kwietnia VAT na zwierzęta jest już 5 proc.Najprawdopodobniej tak przewiduje nowelizacja.Jeszcze miał doczytać w przepisach i ma mi to potwierdzić.

 

 

Czytałem te ustawę z 18 marca w Dzienniku Ustaw i jakoś nic takiego nie wyczytałem. Przynajmniej na mój chłopski rozum żadnej zmiany stawki wat na żywe zwierzęta tam niema.


http://pl.youtube.com/watch?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Po prostu napisałem to co słyszałem,nie chce nikogo wprowadzać w błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Moje 3 gr. W deklaracji VAT-7 w sekcji B.1.8.(rodzaj podatnika)trzeba zaznaczyć jeden z dwóch "kwadracików":1-podatnik niebędący osobą fizyczną ,lub 2-osoba fizyczna .Od 5 lat zaznaczam 2(osoba fizyczna), zaznaczyłbym 1 jak bym miał spółkę z O.o. lub inną .W temacie faktur , wystawienie faktury (sprzedaży) dla rolnika ryczałtowego to sprzedaż detaliczna tak jak dla Kowalskiego za 50 kg.Nie ma obowiązku wystawiania faktur dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych , ale mamy taki obowiązek jeśli taka osoba zażąda faktury .Rolnik RR może kupić dużo i w pewnym momencie jesteśmy zobowiązani posiadać kasę fiskalną do rejestracji tej sprzedaży (detalicznej).Na dzisiaj jaki jest limit to nie wiem (40 tyś ?) .Fakturę VAT RR wystawiamy przy zakupie od ryczałtowca , a nie przy sprzedaży dla RR.Za 50 kg pszenicy(sprzedaż) wystawiamy fakturę lub paragon (jeśli mamy kasę fiskalną)albo wpisujemy tylko w ewidencję jako " bezrachunkowa sprzedaż brutto"Pozdrawiam ! :)

 

 

Limitem jest 20 tys.

Powyżej trzeba kasę fiskalną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

więc czy nie lepiej wystawiać na wszystko faktury?

1-2 świnki dla Kowalskiego - faktura, nawet bez NIPu.

200-500kg rzepaku dla gołębiarza, pszenicy dla sąsiadki dla kur - faktura.

Nie wiem jak u was ale u mnie sprzedaże małych ilości się praktycznie nie zdarzają (no chyba że trzeba przyspieszyć zwrot VATu do 25 dni to zawsze jakiś znajomy kupi coś ;) ).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

w US poproszą abyś go wpisał.

Potrzebny nie jest ale każdemu gospodarstwu jest nadany z automatu - było o tym już ze 2 razy w tym wątku ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

No i wprowadzacie mnie w błąd bo regon wcale nie jest potrzebny aby byc na VAT

ale lepiej mieć ten regon, do kredytów itp się przydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Czy regon potrzebny teraz do VATu, to nie wiem. Z resztą pewnie jest tak jak w innych przypadkach, w jednym US potrzebny a w innym nie :) . Jest na pewno tak, że po nabyciu gospodarstwa ma się 30 dni na zgłoszenie tego faktu w GUS w celu nadania regon, choć gro rolników o tym nie wie i go nie ma. Ale jak to mówi często drogówka - nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania ;)

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

a kto nadaje regon z automatu?? to że nie jest potrzebny dowiedziałem się w US bo też myslałem ze bede musiał go miec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a kto nadaje regon z automatu?? to że nie jest potrzebny dowiedziałem się w US bo też myslałem ze bede musiał go miec

 

numer REGON nadaje Urząd Statystyczny a do vat jest potrzebny przynajmniej tak mi powiedzieli w US


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz110    5

krzysiekfarmer5 i dobrze ci powiedzieli od tego jest kilka rubryk na powtórne jego wpisanie we wszystkich dokumentach

gdyby nie był potrzebny to by nie zamieszczali tego w drukach

mam pytanie

ile czeka sie na dostanie deklaracji przejścia na vat od US ??? tak to sie chyba nazywa

 

czyli tak gdy sprzedaje pszenice zawsze kupujący czyli młyn wystawiał mi fakture cena netto i brutto i inne dane jak to faktura będąc na ryczałcie

a teraz gdy jestem na Vat to chcąc sprzedać płody rolne przykładowo 100ton pszenicy ja wystawiam fakture kupującemu??

czy tak jak to było na ryczałcie on mi dalej wystawia ze kupił ale pomniejszona jest ta faktura o vat tak??? czy dobrze to rozumie i w tedy do księgowego z fakturą aby udowodnić sprzedaż ?? czy tak to jest ?

Edytowano przez lukaszz110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

pytanie z innej beczki: czy odliczacie podatek VAT od zakupionej odzieży ochronnej typu buty czy spodnie robocze?? jak interpretuje to US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

jakbyś przejrzał ten wątek to byś miał nawet podstawę prawną.

Strona 124 i gdzieś wcześniej bo ja to podałem właśnie z tego tematu ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Dostałem Fakture za nasiona buraków i tam są 2 daty. 31-03-2011 data sprzedarzy i 01-04-2011 data wystawienia faktury. W którym miesiacu mam ta fakture rozliczyć w marcu czy w kwietniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomcio551    7

Witam chciał bym się dowiedzieć.Bo teraz chce przejść na Vat.i czy mogę być na vacie tyko przez 3 lata i mogę kupować maszyny czy muszę być na 5 lat na Vacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k61wp    0

Dostałem Fakture za nasiona buraków i tam są 2 daty. 31-03-2011 data sprzedarzy i 01-04-2011 data wystawienia faktury. W którym miesiacu mam ta fakture rozliczyć w marcu czy w kwietniu?

 

 

w miesiącu w którym była sprzedaż, czyli w marcu


 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

ewentualnie w okresie następnym ;)

Ja teraz np zostawiłem faktur na 200-400 PLN z pierwszego kwartału i księgowa odliczy to w przyszłym kwartale. Poszły te co do których jestem pewien w 100% że ani księgowa się nie czepnie ani tym bardziej US.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

są 2 daty. 31-03-2011 data sprzedarzy i 01-04-2011 data wystawienia faktury. W którym miesiacu mam ta fakture rozliczyć w marcu czy w kwietniu?

 

 

w miesiącu w którym była sprzedaż, czyli w marcu

 

Ależ nie w marcu!! Jak można księgować nieistniejącą fakturę?! Chronologia prowadzenia księgowości opiera się na dacie otrzymania faktury, czyli jest to data równa lub późniejsza od daty wystawienia faktury. W mediach datą otrzymania faktury jest termin płatności. W tym przypadku księguje się w kwietniu lub ... jak pisze @Nikita_Bennet w kolejnym okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale, kwestia sposobu rozliczania). Przeniesienie do następnego okresu jest przydatne przy składaniu o zwrot, ponieważ przy zwrocie wszystkie faktury muszą być opłacone. Ja ten manewr zastosowałem przy fakturach z długim terminem płatności na opryski. Wrzuciłem je w następny kwartał i złożyłem o zwrot, bo miałem spory z racji kupionego sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
...Ja ten manewr zastosowałem przy fakturach z długim terminem płatności na opryski. Wrzuciłem je w następny kwartał i złożyłem o zwrot, bo miałem spory z racji kupionego sprzętu.
No i o to w tym wszystkim chodzi ;)

Opłacone do przyspieszonego zwrotu jak jest duży a reszta nieopłaconych na następny okres rozliczeniowy (u mnie np kwartał) :D

Długo jesteś VATowcem? Pytam z czystej ciekawości?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz0088    0

Chciałem zapytac czy gdy kupuje opryski lub inne rzeczy które chciałbym rozliczac z VATu muszą byc wystawione imienne faktury na mnie czy zwykłe paragony też wystarczą dla urzędu skarbowego??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam mógłby mi ktoś po krotce napisać jakie formalności trzeba prowadzić przechodząc na opodatkowanie na zasadach ogólnych ?

 

mam jeden licznik na dom i gospodarstwo w tym obore czy moge odliczac vat on Energi elektrycznej ? i ile procent ze wskazań licznika

 

czy można odliczać np wywoź śmieci ? internet ? telefon ?

 

czy trzeba rozliczać się przez biuro rachunkowe ?

 

może te pytania juz padaly ale nie moge sie dokopac wiec oczekuje odpowiedzi pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj