karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

farmermf    80

informacje te mam z BGŻ. babka mówiła,że kredytują max 80%inwestycji a jak jesteś na vat to też 80% ale wartości netto a wartość vat-u trzeba pokryć za swoje lub jak ich nie mamy to wziąć komercyjny a pózniej U.S ten vat nam odda.Pózniej diler wystawia fakture z 14 dniowym terminem,my z nia idziemy do banku i oni mu przelewają kase a on nam daje maszyne.Ale żeby ją wydał to musi mieć pełną kwote czyli brutto bo czy my se vat odliczymy czy nie to mu to lotto :) Swoją drogą załatw kase na 20%wkladu własnego,na vat to też nie tak różowo

Jestem w trakcie podpisywania z Bgż umowy na MR i jestem na vacie to 80%netto kwoty dają. Dodam że pirdo.ą się z tymi papierami masakra. BS 30% paierów wymaga i 2-3tyg masz kasę. BGŻ w papierach utonie zanim dostajesz umowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati2311    0

Dziś bylem u doradcy i US .

 

Chce zakupić ciągnik za 140tyś netto max. Dostałem premię MR i wygląda to tak w kredycie 2% MR.

 

140 tys netto plus vat = 172tys.

Kwota vat 32tys.

 

Potrzebne mi jest 20% wartości netto z kwoty 140tyś =28tys .

 

32tys+28tyś = 60tys . Jestem w tym momencie rozliczony z MR. pozostaje mi 15 tys z premii. w tym wypadku wielkość kredytu to 95tyś . Jeżeli ktoś się stara o kredyt MR i nie posiada środków własnych albo premii to nieciekawie to wygląda.;/

 

Za zwrot vatu kupiłbym sprzęt do uprawy , tylko teraz temat przejścia na zasady ogólne.

 

W US babka powiedziała ,że MR może przejść na vat bez udokumentowania sprzedaży z poprzedniego roku pod warunkiem ,że od dnia przejęcia gospodarstwa nie wykazał żadnej sprzedaży. ja jednak wykazałem i du....a;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jopi1991    3

a czesci do auta tezmoge sobie wziasc na fakture jak jestme na vacie ?? powiedzmy ze auto sluzy mi na dojazdy do ARiMR, urzedu gminy, urzedu skarbowego lub dojazd na szkolenia rolnicze...padlo mi sotnaio kolo dwumasowe warte 3 tys i chcialbym sobie z niego odlczicyc vat da rade ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

ja w poniedziałek ide do biura podatkowego i już powinni coś powiedziec czy będzie zniesione te 20 tys.

A tak swoją drogą uważacie że 200 zł netto za prowadzenie całej tej księgowości to dużo?? oczywiście wszystko legalnie z ich odpowiedzialnoscia za błedy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz110    5

lukaczmarek Moim zdaniem to troszke za dużo ale jak uważasz

ja bym dał tyle gdybym robił jakieś przekręty

jeśli wszystko w porządku to targuj sie bo to troszke za dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Dziś bylem u doradcy i US .

 

Chce zakupić ciągnik za 140tyś netto max. Dostałem premię MR i wygląda to tak w kredycie 2% MR.

 

140 tys netto plus vat = 172tys.

Kwota vat 32tys.

 

Potrzebne mi jest 20% wartości netto z kwoty 140tyś =28tys .

 

32tys+28tyś = 60tys . Jestem w tym momencie rozliczony z MR. pozostaje mi 15 tys z premii. w tym wypadku wielkość kredytu to 95tyś . Jeżeli ktoś się stara o kredyt MR i nie posiada środków własnych albo premii to nieciekawie to wygląda.;/

 

Za zwrot vatu kupiłbym sprzęt do uprawy , tylko teraz temat przejścia na zasady ogólne.

 

W US babka powiedziała ,że MR może przejść na vat bez udokumentowania sprzedaży z poprzedniego roku pod warunkiem ,że od dnia przejęcia gospodarstwa nie wykazał żadnej sprzedaży. ja jednak wykazałem i du....a;/

 

Nie ma możliwości połączenia kredytu preferencyjnego z Premią Młody Rolnik, gdyż dwie pomoce publiczne będą się w tym przypadku nakładały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Kolego jak nie wiesz to nie pisz takich głupot bo premia MR jak najbardziej może być wkładem własnym do kredytu z linii nMR.

A kolega wcześniej trochę źle pisał, że 28 tyś. i VAT i premia z bani, bo jeżeli jesteś na VAT to liczy się kwota netto!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

ja w poniedziałek ide do biura podatkowego i już powinni coś powiedziec czy będzie zniesione te 20 tys.

A tak swoją drogą uważacie że 200 zł netto za prowadzenie całej tej księgowości to dużo?? oczywiście wszystko legalnie z ich odpowiedzialnoscia za błedy

Zalezy czy na kwartal czy na miesiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

Nie ma możliwości połączenia kredytu preferencyjnego z Premią Młody Rolnik, gdyż dwie pomoce publiczne będą się w tym przypadku nakładały.

Też o tym słyszałem że nie można tego łączyć!

Edytowano przez mikcom20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bububear    1

@mikcom20 Słuchaj innych a będziesz w zimie w trampkach chodził :lol: . Poczytaj na stronie agencji o kredytach preferencyjnych. W nMR jest że:

9.Wkład własny może być finansowany ze środków premii dla młodych rolników uzyskanej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” objętego PROW na lata 2007-2013.

Sam możesz sprawdzić, nie musisz mi wierzyć. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

No mimo powyższej wypowiedzi .... kto wam udowodni, że ta kasa co pójdzie na wkład własny kredytu preferencyjnego, to akurat z premii MR a nie powiedzmy ze zbiorów czy tam z innej naszej działalności?!

Ważne żeby wykazać prawidłowe ulokowanie MRki w ARiMR.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

Nie ma możliwości połączenia kredytu preferencyjnego z Premią Młody Rolnik, gdyż dwie pomoce publiczne będą się w tym przypadku nakładały.

 

g. prawda

mam na piśmie i z banku i od dyrekcji wojewódzkiego biura ARiMR ze można, czemu można? bo premia MR jest czymś wyjątkowym.

poszukam w domu papierów które przywołują konkretną podstawę prawną


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Warunki i zasady udzielania kredytów na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych, przez osoby które nie ukończyły 40 roku życia - Symbol nMR

 

Rozdział III

 

Warunki udzielania kredytu

...

...

...

7.Wkład własny może być finansowany ze środków premii dla młodych rolników uzyskanej w ramach działania ,,Ułatwienie startu młodym rolnikom" objętego PROW na lata 2007-2013.

 

 

Proszę więc nie siejcie już zamętu w tym temacie ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alka    0

bardzo proszę rozwiejcie moje wątpliwości bo już mi namieszano w głowie

od kwietnia przechodzę na vat- rozlicznie kwartalne pismo z us już przyszło z datą 22.03. i dostałem już 2 faktury na części do maszyn z datą 28.03 ( wpłata należności do 11.04)czy je już mogę rozliczyc czy musza byc z kwietnia dopiero

i czy wpisujecie wszytkie faktury w danym m-c czy tylko zapłacone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Tak się naczytałam ale jednak konkretnej odpwoiedzi nie mam.

Opłaca sie przejść na Vat mając ok 20-25ha pola i tylko uprawy bez zwierząt?

Powiedzmy że po drodze kupie nowy kombajn, jakiś siewnik, opryskiwacz...

 

Ogólnie to jest tak że jak sprzedam zboże to będę musiała Vat oddać do US,ale mając tylko pr.roślinną to tylko od tej sprzedaży będę oddawać VAT?

Ale już kupując środki trwałe czy obrotowe jak nawozy,opryski itp US będzie mi oddawał VAT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

tak.

do tego dolicz to że nie wszystko musisz sprzedać na fakturę ...

 

Przy tak małej ilości ziemi przejście na VAT by się nie opłacało jednak z jeżeli myślisz o kupnie nowych maszyn z fakturą VAT 23% to może się to baaardzo opłacać.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

Czyli żeby było dobrze liczyć, jeżeli za mleko dostaję 10700zł (10tys. netto + 7% VAT) to:

a] dostaję 10500 (10tys. netto + 5% VAT) czyli tracę 200zł miesięcznie?

200zł x 12 miesięcy = 2400zł - to jest kwota ile rocznie muszę odzyskać w VACIE (kupić za 12800zł brutto, gdzie jest 2400zł VATu)

b] dostaję 10500 (10tys. netto + 5% VAT) ale muszę oddać te 5% do US i tracę 700zł? miesięcznie?

700zł x 12 miesięcy = 8400zł - to jest kwota ile rocznie muszę odzyskać w vacie (kupić za 45 brutto, gdzie VATu jest 8400zł)

Bo słyszałem że dostaje się 5% VATu ale jego i tak trzeba oddać do US...

KTóra odp. jest prawidłowa? ;)

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

od kwietnia przechodzę na vat- rozlicznie kwartalne pismo z us już przyszło z datą 22.03. i dostałem już 2 faktury na części do maszyn z datą 28.03

i czy wpisujecie wszytkie faktury w danym m-c czy tylko zapłacone

Co do tej faktury powiedzmy z 28.03 to proponowałbym się dowiedzieć w US. Teoretycznie księgowość prowadzi się według daty otrzymania faktury, więc można napisać otrzymanie w pierwszych dniach kwietnia. Ale z racji daty zakupu na mój "chłopski rozum" taka faktura nie będzie brana pod uwagę

 

Opłaca sie przejść na Vat mając ok 20-25ha pola i tylko uprawy bez zwierząt?

Powiedzmy że po drodze kupie nowy kombajn, jakiś siewnik, opryskiwacz...

 

Ogólnie to jest tak że jak sprzedam zboże to będę musiała Vat oddać do US,ale mając tylko pr.roślinną to tylko od tej sprzedaży będę oddawać VAT?

Ale już kupując środki trwałe czy obrotowe jak nawozy,opryski itp US będzie mi oddawał VAT?

 

Z rozliczaniem VAT jest tak jak piszesz. No i z jego opłacalnością to dokładnie jak wyżej napisał/a @Nikita_Bennet. Ja tylko się zastanawiam, czy zakup nowego kombajnu, to nowy fabrycznie czy nowy w zagrodzie? Bo jak fabrycznie, to wielki szacun. Przelicz dokładnie czy się opłaci inwestycja, bo jak by się wyzerowała powiedzmy po 20 latach, to warto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati2311    0

Dzwonił dziś do mnie radca prawy z biura rachunkowego z wiadomością , że Prezydent podpisał ustawę odnośnie vatu w rolnictwie i wymóg 20 000zł z tamtego roku jest zniesiony.

 

Pozdrawiam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

Czyli żeby było dobrze liczyć, jeżeli za mleko dostaję 10700zł (10tys. netto + 7% VAT) to:

a] dostaję 10500 (10tys. netto + 5% VAT) czyli tracę 200zł miesięcznie?

200zł x 12 miesięcy = 2400zł - to jest kwota ile rocznie muszę odzyskać w VACIE (kupić za 12800zł brutto, gdzie jest 2400zł VATu)

b] dostaję 10500 (10tys. netto + 5% VAT) ale muszę oddać te 5% do US i tracę 700zł? miesięcznie?

700zł x 12 miesięcy = 8400zł - to jest kwota ile rocznie muszę odzyskać w vacie (kupić za 45 brutto, gdzie VATu jest 8400zł)

Bo słyszałem że dostaje się 5% VATu ale jego i tak trzeba oddać do US...

KTóra odp. jest prawidłowa? ;)

 

Miesięcznie musisz wykazać się fakturami na te 5% VAT,za które US Ci nie zwraca VAT-u,dopiero powyżej tej kwoty możesz liczyć na zwrot(Tzn. jeśli dostaniesz 500 pln VAT-u za mleko,to i tyle VAT-u musisz mieć na fakturach).Jeśli nie wykażesz,to musisz dołożyć z własnej kieszeni.Moja księgowa robi tak,że jeśli w miesiącu jest trochę zwrotu,a w nast. się nie zapowiada,to przesuwa nadwyżkę na nast. miesiąc i dzięki temu,nie dostaję zwrotu,ale i nie dokładam do interesu.Mówię tu o comiesięcznych wpływach za mleko,bo w innych działach produkcji,to się nie orientuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Co do tego gospodarstwa 20-25ha to byłoby moje ale do tego trzeba dodać ok 30-40ha taty więc nowe maszyny na pewno by się sprawdziły, np.kombajn ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

Czyli żeby było dobrze liczyć, jeżeli za mleko dostaję 10700zł (10tys. netto + 7% VAT) to:

a] dostaję 10500 (10tys. netto + 5% VAT) czyli tracę 200zł miesięcznie?

200zł x 12 miesięcy = 2400zł - to jest kwota ile rocznie muszę odzyskać w VACIE (kupić za 12800zł brutto, gdzie jest 2400zł VATu)

b] dostaję 10500 (10tys. netto + 5% VAT) ale muszę oddać te 5% do US i tracę 700zł? miesięcznie?

700zł x 12 miesięcy = 8400zł - to jest kwota ile rocznie muszę odzyskać w vacie (kupić za 45 brutto, gdzie VATu jest 8400zł)

Bo słyszałem że dostaje się 5% VATu ale jego i tak trzeba oddać do US...

KTóra odp. jest prawidłowa? ;)

Miesięcznie musisz wykazać się fakturami na te 5% VAT,za które US Ci nie zwraca VAT-u,dopiero powyżej tej kwoty możesz liczyć na zwrot(Tzn. jeśli dostaniesz 500 pln VAT-u za mleko,to i tyle VAT-u musisz mieć na fakturach).Jeśli nie wykażesz,to musisz dołożyć z własnej kieszeni.Moja księgowa robi tak,że jeśli w miesiącu jest trochę zwrotu,a w nast. się nie zapowiada,to przesuwa nadwyżkę na nast. miesiąc i dzięki temu,nie dostaję zwrotu,ale i nie dokładam do interesu.Mówię tu o comiesięcznych wpływach za mleko,bo w innych działach produkcji,to się nie orientuję

1.Czyli chodzi ci o to że miesięcznie muszę kupić za 2175zł brutto żeby być na zero, tak? Albo kwartalnie (2175*3)?

2. To znaczy że do tego mleka jest doliczany 5%VAT czy nie doliczany, czy doliczany ale trzeba oddaać do US? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj