karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

karolu    3

Jakie zasady ogólne? Firmę prowadzisz czy chcesz się rozliczać tylko z VATu?

Z tego co wiem to rolnicy mogą być na ryczałcie lub na zasadach ogólnych - czyli rozliczać się z vatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

kolego ja skladalem deklaracje przejsca na zasady ogolne w ostatnich dniach grudnia i od pierwszego stycznia juz bylem vatowcem:) tzn ze mozna...


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Tak tylko kolega pisał o ostatnim dniu miesiąca, wiec formalna decyzja by musiała zapaść w tym samym dniu. A w naszych urzędach, to raczej niewykonalne. Generalnie zasada jest, taka, iż na VAT przechodzimy w miesiącu następnym po decyzji. Jak jest parę dni i ładny uśmiech w okienku, to zgodzę się, iż może się udać. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz560    0

Mam takie pytanie do będących na vacie i samych rozliczających się. Jakich programów używacie do rozliczenia. Ja szukam jakiegoś programu, w którym mógłbym wypisywać faktury, a jednocześnie od razu wszystko księgować itd. Możecie mi coś polecić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jopi1991    3

Dolaczam sie do pytania tazke szukam dobrego progamu na vat dla rolnikow,znalazlem porgram DR TAX ale on chyba nie jest do konca dla rolinow ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Parę stron wcześniej było pisane o programie rachunkowym jako dodatek do Rzeczpospolitej. Jeśli chodzi o programy do prowadzenia naszej księgowości, to niektóre (np. Fakturant) do wystawiania faktur mają opcję raportowania. Dla moich potrzeb nie znalazłem tylko programu pozwalającego dodatkowo na wystawienie WZki. Mniemam, że interesują was programy freeware a z takimi po zmianie stawek ciężko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Z tego co wiem to rolnicy mogą być na ryczałcie lub na zasadach ogólnych - czyli rozliczać się z vatu.

Być na zasadach ogólnych dotyczy działaności gospodarczej a nie prowadzenia gospodarstwa rolnego (inaczej - zasady ogólne w firmach a w gospodarstwach jest po prostu rozliczanie z VATu). Pogadaj z księgowymi.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

To Ty raczej popytaj księgowych albo wpisz "zasady ogólne w rolnictwie" w google.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

dobrze - dokształcę się z miłą chęcią ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

pewnie już to bylo ale jak to jest jak sie sprzedaje np.bydlo i dla ryczaltowca cena jest 10+vat czyli 10,80 a jak to jest na vacie? te 80 gr oddajemy i wychodzi 10 na ręke czy jak?

 

kurcze sam nie wiem, M.G.R wniosek nie przeszedł,więc kręce się za kredytem M.R ale jest haczyk,że ryczałtowiec dostaje na 80% wartości brutto a vatowiec też na 80%swej inwestycji ale na netto a zaplacic dilerowi musi za maszyne brutto,czyli vat trzeba pokryć ze swojej kaski lub kredytem komercyjnym.I tak sie zastanawiam czy to sie opłaca ten vat czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jopi1991    3

czy vat od ryczaltu rozni sie tylko tym ze przy sprzedazy zboza nie dostajesz ceny z vatem aleza to mozesz sobie odliczyc 23 prcent od zakup u masyny,paliwa,nawozow i wszytkiego co zwiazane z rolnictwem czy sa jeszczejakie inne roznice ??

na vacie placi sie podatek dochowody 18 procent czy po prostu cena zboza bez vatu nie zobowiazuje nas do zaplaty pdoatku dochodowego ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

czytajcie ten temat chociaż od połowy, a wasze pytania i wątpliwości się wyjaśnią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@jopi1991 gospodarstwa rolne są wyłączone z płacenia podatku dochodowego, z podatku VAT także ale ustawa VAT dopuszcza możliwość rozliczania się rolników na zasadzie dobrowolności. Ryczałtowy VAT dolicza kupujący od ceny produktu i wystawia ci fakturę, VAT-owiec [na zasadach ogólnych] sam nalicza podatek i wystawia fakturę. Ryczałtowiec nie ma prawa do odliczania podatku VAT, natomiast rolnik będący na zasadach ogólnych go odlicza. Różnica jest w stawkach VAT między ryczałtem a ogólnym. A tak na marginesie: to już było!


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jopi1991    3

no czyli przechodzac dobrowolnie na vat jestem zwolniony z placenie podatku dochodwego ??

wiem ze juz bylo ale skad ja moge wiedziec na ktorej stronie hehehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

proponuje od samego poczatku przeczytaj temat to bedziesz wiedzial co to jest VAT w ogole, a nie wyskakujesz tu z podatkiem dochodowym gdzie kolega @agromatik juz ci wyjasnil ze rolnicy nie placa dochodowego!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

kurcze sam nie wiem, M.G.R wniosek nie przeszedł,więc kręce się za kredytem M.R ale jest haczyk,że ryczałtowiec dostaje na 80% wartości brutto a vatowiec też na 80%swej inwestycji ale na netto a zaplacic dilerowi musi za maszyne brutto,czyli vat trzeba pokryć ze swojej kaski lub kredytem komercyjnym.I tak sie zastanawiam czy to sie opłaca ten vat czy nie

brat jest w trakcie załatwiania kredytu MR, w dniu składania wniosku był na ryczałcie i nie prawdą jest że bank finansuje 80% kwoty brutto.

Nie zależnie czy jest na pełnym rozliczeniu czy na ryczałcie pani w banku powiedziała ze może wnioskować o 80% kwoty netto, tak więc pozostałe 20% kwoty netto i całe 23% VATU musi wyłożyć z własnej kieszeni.

 

czy warto przechodzić na pełny vat czy lepiej zostać na ryczałcie to wszystko zależy od konkretnej sytuacji w gospodarstwie

ogólnie jeśli się inwestuje to raczej się opłaca, jeśli się nie inwestuje to chyba lepiej zostać na ryczałcie, u nas inwestycje są więc bycie na pełnym vacie jest opłacalne


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

yacenty albo niedawno przepisy się zmieniły, lub też pani w banku się myli bo znam kilka osób które są na ryczałcie i dostały kredyt NT na 80% kwoty brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

mnie już nic nie zdziwi w tym banku, to co ta Pani wyprawia to jest niezła komedia - już 4 razy mówiła ze wszystko jest ok i już wniosek idzie dalej, po czym po 2 czy 3 dniach dzwoni i mówi ze coś tam jest na złym formularzu albo że czegoś brakuje, mimo tego że kilka dni wcześniej mówiła ze to co podała to jest kompletny zestaw dokumentów. Dla ciekawości - wniosek był złożony w pierwszym tygodniu lutego a decyzji dalej nie ma :P


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

dokładnie tak jest jak pisze @LowRider. Kredyty preferencyjne są przyznawane do cen brutto dla RR i do cen netto dla RV. Znając życie, to penie tylko do cen netto daje jakiś BS :) A wystarczy troche dobrej woli i poczytać o kredytach preferencyjnych na stronie ARiMR :unsure:

 

Być na zasadach ogólnych dotyczy działaności gospodarczej a nie prowadzenia gospodarstwa rolnego

 

Rozliczanie się z VAT, to bardziej fachowo rozliczanie VAT na zasadach ogólnych ;)

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

informacja informacja a pani Kasia czy pani Gienia w banku i tak robi swoje


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

informacje te mam z BGŻ. babka mówiła,że kredytują max 80%inwestycji a jak jesteś na vat to też 80% ale wartości netto a wartość vat-u trzeba pokryć za swoje lub jak ich nie mamy to wziąć komercyjny a pózniej U.S ten vat nam odda.Pózniej diler wystawia fakture z 14 dniowym terminem,my z nia idziemy do banku i oni mu przelewają kase a on nam daje maszyne.Ale żeby ją wydał to musi mieć pełną kwote czyli brutto bo czy my se vat odliczymy czy nie to mu to lotto :) Swoją drogą załatw kase na 20%wkladu własnego,na vat to też nie tak różowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

wbrew pozorom kredyty nie są dla ludzi biednych :(


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

@yacenty - nie należę do bogatych a z przyznaniem kredytu nigdy nie miałem problemu, szzcególnie pod MGR tamtej edycji.

 

@ danielek24 - masz rację bo:

- VATowiec dostanie max 80% cenny netto a koszt VATu to jego problem skąd wezmie (ja brałem komercyjny),

- ryczałtowiec dostanie 80% ceny BRUTTO.

 

I jest tak jak mówisz - VATowiec ma trochę trudniej bo musi mieć 20% ceny netto plus kasę na cały VAT.

 

A i co do kwoty kredytu - wydawało mi się że wkład własny był kwestią dogadania się z bankiem a nie sztywno ustalony na 80%


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

przy kredytach z dopłatami ARiMR minimalny wkład własny jest określony w przepisach.

widać wydawało mi się dobrze a brat został wprowadzony w błąd - miejmy nadzieję że już ostatni :)


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj