karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Brydzia    0

Dzięki za odpowiedź, kwoty nie są faktycznie duże. Mam jeszcze jedno pytanie:czy można odliczać vat od narzędzi typu łopata, widły, czy ubrań (gumofilce, obuwie robocze)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

sprawa nie warta babrania się z US.

Wykryją - przyznasz im że nie dopatrzyłaś się, byłaś zmęczona itp i popełniłaś błąd i zaraz piszesz korektę i zapłacisz ustawowe odsetki czy co tam naliczą (tylko licz się że w takiej sytuacji przejrzą pewnie wszystkie faktury z 5 lat wstecz).

 

Co do ubrań - było!!!

Sporo osób posiłkuje się tym:

----------------------------

"Co do zakupu i konserwacji odzieży ochronnej używanej przez podatnika nie ma przeszkód, aby zaliczyć poniesione na to wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Charakter wykonywanej działalności wymaga używania ochronnej odzieży, i dlatego ma ona związek z przychodem. Poza tym obowiązek stosowania odzieży ochronnej przez przedsiębiorcę należy traktować tak jak obowiązek dotyczący pracowników, co potwierdził NSA w wyroku z 13 lutego 1998 r., sygn. akt I SA/Gd 1228/96: „[zakupy] odzieży jako środka służącego do wykonywania działalności gospodarczej, z punktu widzenia zdania pierwszego art. 22 ust. 1 [ustawy], należy ocenić na tych samych zasadach zarówno w przypadku zakupu odzieży dla pracowników podmiotu gospodarczego, jak i dla osoby prowadzącej działalność (właściciela podmiotu). Punktem wyjścia dla wszystkich rozważań muszą być tu przepisy prawa pracy, z których wynika zasada wykonywania pracy przez pracownika we własnej odzieży”.

 

Sławomir Liżewski

 

PODSTAWA PRAWNA

art. 21 ust. 1 pkt 11 i 11a, art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.); art. 2377 § 1, 2 i 4, art. 2379 § 1–3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). "

----------------------------

 

Na upartego - antybakteryjne skrapetki z GRENE z niciami srebra przejdą ;)

Serio - przecież pracując przy zwierzętach w zapoconych gumakach nie możesz nabawić się choroby a skarpetki zdejmujesz jak kończysz robotę w gospodarstwie ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Servio    13

Witam, jak kolega napisał prawdopodobnie w kwietniu zostanie podpisana ustawa dzięki której zostanie zlikwidowany obowiązek udokumentowania przez rolnika obrotu w poprzednim roku podatkowym 20tys zł, naczelnik zaznaczyła, że jeśli dajmy na to nie zniosą tej durnej ustawy to na odchodne na pocieszenie rzekła, że może wszystko i nic i kazała czekać do kwietnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barry666    0

Witam, jak tylko coś więcej będziecie wiedzieli na temat tej ustawy czy tam nowelizacji przepisów o warunkach przejścia na VAT to proszę o wzmiankę na forum. Z tego co czytałem w różnych US różnie na to patrzą, w jednym US chcą faktury na 20K za ostatnie 3 miesiące, w drugim akceptują obrót rodziców z poprzedniego roku, w trzecim bez udokumentowanego obrotu na 20K w ogóle nie podchodź do "okienka", jeszcze gdzie indziej nie zwracają na to uwagi wystarczy im tylko podpisane oświadczenie. Czytałem sporo wypowiedzi na ten temat, ale nigdzie się nie spotkałem z tym, że podczas kontroli sprawdzano by rachunki na te 20tyś. O ile mnie pamięć nie myli to tylko w 1 przypadku spytano o takie dokumenty, ale na pytaniu się skonczylo. Moim skromnym zdaniem dla wiekszości US jest to "martwy przepis", tak tez jest w moim US papierki mi przyjęli do rejestracji nawet nikt o nic nie zapytał, zrobili xero REGONU i zaświadczenia o rachunku w banku i wszystko, od 1kwietnia przechodzę na VAT. Jako MR z gospodarstwem przepisanym na poczatku stycznia tego roku mam maly problem z wiadomej przyczyny, ale myślę ze jakoś to przejdzie :D. Natomiast jak by weszła ta ustawa to bym mógł już spać spokojnie. Jesli ktoś coś ciekawego na ten temat znajdzie to proszę o linki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

A ja dzisiaj spotkalem sie z czyms takim. Pewnien rolnik vatowiec powiedzial mi ze nie moge starac sie o zwrot akcyzy z Urzedu Gminy jednoczesnie starajac sie o zwrot podatku VAT zawartego w cenie ON(jezeli bylbym Vatowcem). To prawda? Jak jest z tym u Was? Slyszalem wlasnie ze zaleznie od regionu na t patrza a przeciez prawo jest ogolnokrajowe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

przecież zwrot akcyzy ze zwrotem VATu nie ma nic wspólnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

W UG starasz się o zwrot akcyzy i ona nic nie ma do podatku VAT. Przecież "watowiec" odlicza podatek VAT zapłacony podczas zakupów od podatku który ma zapłacić od sprzedaży, natomiast ryczałtowcy korzystają z ryczałtowego zwrotu podatku VAT wliczanego im do ceny za produkt. Te dwa mechanizmy mają to samo zadanie, obniżyć obciążenie podatkiem VAT.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

A ja dzisiaj spotkalem sie z czyms takim. Pewnien rolnik vatowiec powiedzial mi ze nie moge starac sie o zwrot akcyzy z Urzedu Gminy jednoczesnie starajac sie o zwrot podatku VAT zawartego w cenie ON(jezeli bylbym Vatowcem). To prawda? Jak jest z tym u Was? Slyszalem wlasnie ze zaleznie od regionu na t patrza a przeciez prawo jest ogolnokrajowe...

Wow, ale odkrycie ;)

przecież to oczywiste.

I dlatego nie opłaca się kupować ruskiej po 3PLN.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

a niby dlaczego nie? pewnie że można a nawet trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

To nie moje zdanie tylko tego rolnika. Skoro nie bylem pewien to nie chcialem sie sprzeczac wiec wolalem Was zapytac.Mnie uczyli na studiach i w technikum ze owszem mechanizm pobierania podatku jest ten sam ale maja one calkiem inne zroda wiec podatki te nie wykluczaja sie. A najlepiej on uargumentowal jeszcze tym ze fakture masz tylko jedna a potzebujesz ja w 2 miejscach wiec tak sie nie da. No i w ogole mowil ze albo to albo to mozna bo gdzies w prawie tak jest napisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

+ pieczatka POTWIERDZONO ZA ZGODNOSC Z ORGINALEM ae wez upartemu przegadaj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Podatek rolny płacisz zawsze, bez względu jakim jesteś podmiotem.

 

Co do tego podatku akcyzowego, to dziwne. Ja zawsze składam w gminie o zwrot, robią ksero za zgodność i na oryginałach stawiają pieczątkę, że były wykazane do zwrotu.

Na miejscu tego rolnika zająłbym się tym, by wymusić w gminie odliczanie, bo to niemałe pieniądze! A myślę, że to niszowe przypadki. Proponowałbym na początek uderzyć do panów z ODR i IR , by się tym zajęli.

Na towary są nałożone różne podatki, dla których stworzone są mechanizmy, by odseparować je od siebie przy rozliczeniach.

 

A jak sobie doliczysz akcyzę i VAT, to cię paliwko wyjdzie tyle co ruskie @Nikita_Bennet :)

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

@wiesko

Odliczanie VAT od DIESLA. Odliczasz VAT - faktury w domu lub u księgowej.

1 marca zabierasz faktury księgowej i z wnioskiem do UG o zwrot akcyzy i tam mówisz że faktury musisz oddać księgowej i niech zrobią kopie. Oni stemplują faktury, sprawdzają z wnioskiem, kserują i dołączają do wniosku a ty dostajesz ORYGIANŁY faktur bo są twoje i zanosisz je znów do księgowej lub trzymasz z resztą faktur w domu.

 

a na przyszłość VAT to nie akcyza tak jak i rozliczanie podatku VAT nie ma nic wspólnego z podatkiem rolnym.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

@Nikita_Bennet ja sie w zupelnosci z Toba zgadzam ale co bede tlumaczyl takiemu co jest uparty a na dodatek powie moze mi jeszcze ze co ja gowniarz(w stosunku do niego troche lat roznicy) sie madrze. Przedstawilem mu swoje racje i jak chce niech dalej oplaca panstwo ktore zedrze z niego te kase 3 krotnie. Przeciez wiadomo ze polskie prawo nawet gdyby trza to mozna w pewnych kwestiach ominac jak dziure w drodze.

 

A tak w ogole zapomniaem upomniec sie o swoje czy ktos potrafil by mi pomoc. Kilka postow wczesniej pytalem:"...mam do sprzednia drzewo tartaczne za ok 8 tys zlotych i teraz nie wiem czy ta sprzedaz liczyla by mi sie do przychodow z mojego gospodarstwa..."

Edytowano przez wiesko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

A powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Przechodząc na VAT nie płacę już podatku rolnego czy tak?

 

Ten sam "rolnik" ci to powiedział?

Podatek płacisz lub jesteś zwolniony.

Edytowano przez jankris

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
A tak w ogole zapomniaem upomniec sie o swoje czy ktos potrafil by mi pomoc. Kilka postow wczesniej pytalem:"...mam do sprzednia drzewo tartaczne za ok 8 tys zlotych i teraz nie wiem czy ta sprzedaz liczyla by mi sie do przychodow z mojego gospodarstwa..."

Sam nie wiem jak o ugryźć, hipotetycznie jeżeli w rodzaju działaności (u. statystyczny) masz leśą to problemu bym nie widział bo podatek od lasu/zakrzaczenia płacisz itp. Tylko do czego Ci to potrzebne? Do wykazania 20 tys PLN przy przechodzeniu na VAT?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Dokladnie, ale to na wypadek gdyby roslinki kolejny rok nie wypalily i gdyby nie weszla w zycie ustawa co niby obrot ma zniesc. Z hodolwla jestem w fazie rozwoju i rozbudowy wiec nie wiem czy w tym roku dalbym rade za tyle sprzedac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Ile czekaliście na przejście na zasady ogólne? Czy można złożyć odpowiednie wnioski ostatniego dnia miesiąca i w następnym być już na ogólnych czy nie za bardzo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
Ile czekaliście na przejście na zasady ogólne? Czy można złożyć odpowiednie wnioski ostatniego dnia miesiąca i w następnym być już na ogólnych czy nie za bardzo?

Jakie zasady ogólne? Firmę prowadzisz czy chcesz się rozliczać tylko z VATu?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj