karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

grzegorz132    12

Servio mówisz że ojciec na vacie jest/był i zrealizowal inwestycje a teraz on renta a ty MR i wg ich zasad powinienes ty wejsc w vat albo ojciec oddawac za to ze za szybko wyszedl z vatu :??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

witam przepraszam mam proste pytanie jakie są stawki vat rolnika ryczałtowca i na zasadach ogólnych (odliczanie vat) na:

zboże

nasiona z centrali

paliwo

nawozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toro    0

Witam wszystkich, bez owijania w bawełnę przechodzę do pytania odnośnie wypełniania ewidencji kupna, skierowanego do osób samodzielnie zajmujących się rozliczaniem:).

O ile pierwsze kolumny są jasne aż do „wartość podatku naliczonego” o tyle w kolumnie „w tym nabycie towarów i usług” z podkolumnami mam już problem. Gdzie mam wpisać netto i VAT np. od środka trwałego jakim jest ciągnik? A gdzie kwoty od paszy?

Wiem, że bez książki ewidencja kupna moje słowa to straszny haos, jednak z taką książeczką przed nosem moje pytania są jasne:) będe bardzo wdzięczny, jeśli ktoś poratuje mnie swoim doświadczeniem:)

 

Dodam, że chodzi o kolumny: "związanych wyłącznie z czynnościami zwolnionymi","związanych wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi","związanych zarówno z czynnościami opodatkowanymi jak i zwolnionymi"

Edytowano przez Toro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stas25    1

Mam pytanie do was Panowie i Panie, czy warto przejść na VAT ponieważ w tym roku bym miał troche więcej zwrotu jakieś 80tyś. a przez pare kolejnych lat to tylko drobne rzeczy paliwo, nawozy i takie tam czy opłaca się być puzniej na tym Vacie bo sam nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Do Toro : funkcjonuje kilka wzorów ewidencji zakupów VAT, ta Twoja jest dla "wszystkich "vatowców.Prostsza jest ewidencja zakupów VAT -dla rolników , jest w niej podział na zakupy inwestycyjne i na pozostałe .W twojej ewidencji nie musisz wypełniać wszystkich kolumn, bo nie oto tutaj chodzi, wpisujesz to co dotyczy twojego zakupu:dane sprzedawcy (NIP, nazwa , adres)wartość zakupu brutto,w sekcji nabycie towarów i usług (opodatkowane)wpisujesz wartość netto oraz VAT w kolumnach w zależności od stawek bez podziału na inwestycyjne i pozostałe(będziesz musiał to sobie rozpisać "na brudno" przed wypełnianiem deklaracji VAT-7 wersja aktualnie nr12)następnie wypełniasz kolumnę podatek naliczony podlegający odliczeniu .To tak z grubsza .Pozdrawiam ! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Servio    13

Do grzegorz132, ojciec w 2009 roku nabył maszyny z których kolejno odbił vat. Nie startował na rentę gdyż był jeszcze za młody, ja nabywając gospodarstwo składałem odpowiednie pismo po którym zostałem wezwany do arimr i w obecności świtka wraz z ojcem podpisałem zgodę ze wszystkie dotychczasowe zobowiązanie które wynikały w umowie(czyli te maszyny co nabył ojciec )przejmuję i prowadzę przez min 5 lat w następstwie tego dopiero przyznano mi premie. Tak w skrócie te 20 tys którymi trzeba się wykazać całkowicie zaprzecza programowi ułatwienie startu młodym rolnikom gdyż wiadomo jest to rozpoczęcie działalności od tzw zera. Ojciec zrzekł sie całkowicie ze wszystkiego czy to z gosp. czy vatu z umowy wynika ze wszystko ja przejmuję, a gadanie pracownika ze nie ma możliwości przejścia na vat można kantem puścić. Jednak myślę ze wszystkie moje wątpliwości zostaną rozwiane w przyszły tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bocian13    0

witam mam pytanko moze ktos z was brał maszyny na prow??? otóż mam do wydania 79tyś brutto na belarkę i 27 tys bruuto na owiarkę wynegocjowałem 60 tyś belarke i 25tys owijarkę zostaje ponad 20 tys ... faktura bedzie oczywiscie na max na kazda maszyne ,ale dealar od tych 20 paru tys odjął sobie Vat czyli zostało około 17 tys i dopiero za taka sume moge sobie dobrac jakąś maszynę tylko że bruuto... dlaczego bruuto zapłace wtedy podwójnie wat raz od faktur (ale mi potem zwrócą) i drugi raz bez fatury za maszyne dobrana...jak to jest robił ktos tak???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toro    0

do fezoi: Dziękuję bardzo za odpowiedź, trochę już mi się rozjaśnia ta tematyka:) aczkolwiek, przy okazji, pytanko- dostanę taką specjalną ewidencję dla rolników w US? no i jeszcze jedno- inwestycyjne w sensie środki trwałe tak? a jeżeli przy środkach trwałych jesteśmy, to: czy można zrobić samemu ewidencje środków trwałych? Urząd to uzna przy kontroli? prosta tabelka z wszystkimi koniecznymi informacjami, zrobiona np. w excelu czy wordzie, wydrukowana i uzupełniana ręcznie...:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

@bocian dużo mącisz.VAT odliczysz sobie od sumy na fakturze,a to co robisz pod stołem to twoja sprawa i lepiej żeby US się o tym nie dowiedział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Do Toro.Ewidencje nabycia towarów i usług i wszelkie inne (np. faktury, WZ.)możesz kupić w sklepach z artykułami biurowymi, w US możesz jedynie dostać druki deklaracji VAT -7 (można również je ściągnąć z internetu).Inwestycyjne=środki trwałe.Możesz zostać przy ewidencji "dla wszystkich"masz w niej podział ze względu na stawki, w ewidencji "dla rolników" tego podziału nie ma , jest podział na inwest. i pozostałe .Ewidencja jest istotna , ale najważniejsze jest prawidłowe wypełnienie deklaracji i tu nie możesz przenieść ze swojej ewidencji wprost sumy nabyć towarów i usług , musi ona być wpisana w rozbiciu na "nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych ", oraz "nabycie towarów i usług pozostałych".Co do ewidencji środków trwałych , jeśli się nie mylę to rolnicy nie mają obowiązku jej prowadzić, ale taka kartka z rozpiską o której piszesz nikomu nie zaszkodzi .(zakładam ,że zakup środka trwałego wcześniej jest wpisany do ewidencji zakupów).Pozdrawiam! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toro    0

do fezoi jeszcze raz:) Dzięki za rozjaśnienie, rozumiem już na czym polega różnica, i chyba faktycznie, zostane przy ewidencji dla wszystkich. Tak, to prawda- rolnicy nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych. Aczkolwiek wiem, że urzędnicy US potrafią robić problemy, w przypadku brania "w koszty" tj. odliczania VAT-u np. od kupionych części do maszyn, które nie zostały ujęte nigdzie w ewidencji. O ile w przypadku kupna środków trwałych po fakcie przejścia na ogolne rozliczanie się VAT problemu jako tako nie ma (zostały ujęte w ewidencji kupna) o tyle w przypadku środków trwałych, które znajdowały się w gospodarstwie przed przejściem na VAT, ten problem może się pojawić. Ale nie musi. Jak się domyślam wszystko zależy od "kontrolera" i jego samopoczucia:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

ja w związku z vatem

Sprzedaż mleka ok 10 tys. zł miesięcznie czy 30 tys. z 3 m-ce rozliczenie 3 miesięczne. W tym samym czasie sprzedałem byków ok 6tys.

Na mleku mam ok 1500 zł. vatu co do byków nawet nie piszę. Ale w czym rzecz chodzi mi o to czy by nie zwracam podatku do US musze mieć inwerstycje na poziomie 1500 zł. wogóle na jakim poziomie.

Czy jak kupilem ropę ok 200 liter, nawóz ok. tony i kilka innych rzeczy czy to wystarczy bym nie musiał dopłacać do interesu chciałbym by ktoś mi to wytłumaczył.

Z góry przepraszam za haos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Do aster453 .Dla zrównoważenia podatku VAT należnego w kwocie 1500zł musisz w tym okresie dokonać zakupów towarów ze stawką VAT 23% na kwotę ok.8000zł brutto(ok.6500zł netto).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

ja w związku z vatem

Sprzedaż mleka ok 10 tys. zł miesięcznie czy 30 tys. z 3 m-ce rozliczenie 3 miesięczne. W tym samym czasie sprzedałem byków ok 6tys.

Na mleku mam ok 1500 zł. vatu co do byków nawet nie piszę. Ale w czym rzecz chodzi mi o to czy by nie zwracam podatku do US musze mieć inwerstycje na poziomie 1500 zł. wogóle na jakim poziomie.

Czy jak kupilem ropę ok 200 liter, nawóz ok. tony i kilka innych rzeczy czy to wystarczy bym nie musiał dopłacać do interesu chciałbym by ktoś mi to wytłumaczył.

Z góry przepraszam za haos

Człowieku, weź napisz to po polsku bo czytałem to już 3 razy i jeszcze do końca nie wiem o co ci chodzi :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

dzięki fezoi że mnie zrozumiałes pomimo mojej nie skłądnej i nie ładnej psiowni.

Przynajmniej zrozumiałem o co chodzi

do @danielhaker z góry przeprsiłem za haos ale fezoi zrozumiał i mi wytłumaczył a właśnie o to mi chodziło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Właśnie nie wiem czy zrozumiał bo do mleka chyba dostaniesz 5% Vatu a nie że całe 7% ci zabiorą. Mógłby ktoś napisać jak to w końcu jest?

Bo jeśli jest tak jak mówię to Vatu masz mniej miesięcznie o jakieś 250-300zł, czyli co miesiąc trzeba zakupić coś w czym Vatu jest te 300zł. I 300złx 3 miesiące to musisz 900zł Vatu czyli kupić coś za ok. 4000 brutto (3100 netto + 900 Vat) Ja to tak rozumiem. To niech ktoś życzliwy napisze ile tego Vatu jest doliczanego do mleka i czy jeśli te 5% (tak słyszałem) to dobrze policzyłem? Z góry dzięki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

W mleku jest 5% vat-u. Czyli jeśli vatowiec sprzeda do mleczarni mleka za 10 000 netto to mleczarnia przeleje mu na konto 10 500 złotych (kwota brutto dla vatowca) z czego do US będzie musiał zapłacić 500 zł. Czyli żeby zrównoważyć vat należny vat-em naliczonym musi dokonać zakupu np. paliwa (stawka 23%) za kwotę ok. 2673,91 zł brutto (2173,91 netto).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bububear    1

Na mleko jest 7% na ryczałcie, 5% na zasadach ogólnych. Ja to widzę tak:

jak przejdę na vat to tracę 7% ryczałtu ponieważ za mleko będę dostawał netto+5%, ale vat muszę zwrócić, realnie zostaje mi tylko netto

żeby opłacało mi się przejść na vat, "zwrot" jaki osiągnę powinien być większy niż 7% mojej sprzedaży netto

 

Edit:

Pisząc "zwrot", mam na myśli te przykładowe 23% z zakupów

matematycznie wygląda to tak

7% z sprzedaży netto < 23% z zakupów netto

wtedy przejście na vat opłaca mi się, w przeciwnym wypadku pozostaję na ryczałcie

Edytowano przez bububear

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

Właśnie tak jest jak piszesz. pod uwagę trzeba brać najlepiej obroty w całym roku. Oczywiście ta nadwyżka jaka ewentualnie zostanie będzie jeszcze pomniejszona o koszty prowadzenia rachunkowości przez księgowego, chyba, że poprowadzi się to samemu.

 

Moim zdaniem jeśli nie będzie przeprowadzało się sporych inwestycji w budynki, czy maszyny to wyjdzie się na zero porównując ryczałt do zasad ogólnych. Ale to oczywiście zależy już od indywidualnej sytuacji gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Ja prosze o pomoc bo mianowicie mam do sprzednia drzewo tartaczne za ok 8 tys zlotych i teraz nie wiem czy ta sprzedaz liczyla by mi sie do przychodow z mojego gospodarstwa a w najblizszym czasie planuje z ryczaltu przejsc na zasady ogolne. Jezeli ktos moze niech pomoze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

Dla wszystkich zainteresowanych na 99% od 1.04.2011r. nie obowiązuje kwota sprzedaży z poprzedniego roku 20 000zł oraz ewidencja z 3 m-cy przed przejściem na VAT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brydzia    0

A jam mam następujący problem. Otórz przeglądałam rejestry VAT i faktury z ubiegłego roku i zauważyłam, że odliczyłąm VAT od zakupu paszy dla brojlerów i kur, które przeznaczam na użytek własny. Nie wiem, czy mam zrobić korektę deklaracji? Jeżeli ktoś wie, co z tym zrobić bardzo proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
catur    0

Jeżeli odliczyłaś niesłusznie, to według prawa musisz zrobić korektę. Tylko licz się z pełnymi tego konsekwencjami: wyjaśnienia, zwrot niesłusznie odliczonych kwot wraz z odsetkami itp. Jeżeli kwota jest niewielka to daj sobie spokój, jak jakaś kontrola się dopatrzy (a prawdopodobnie się nie dopatrzy) to wtedy wyprostujesz.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj