karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jankris    12

Vat odliczasz od wszystkiego co jest Ci potrzebne do prowadzenia gospodarstwa i co zużywasz w gospodarstwie (internet, itd). W przypadkach dyskusyjnych US zechce abyś to udowodnił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

poczytaj sobie własnie ten temat, informacje te przewijają się w kółko - generalnie możesz wliczyć wszystko co służy ci do produkcji.

maszyny, paliwo, nasiona, pasze, śory, odżywki, części, usługi, prąd, wode, telefon - słowem wszystko


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

Mam pytanie. Bede kupował od rolnika ryczałtowego ziemniaka sadzeniaka kwalifikat CB, jaki podatek obowiązuje jako materiał nasienny 5% czy jako sprzedający RR 8%? I pytanie drugie ja musze mu wystawic fakture na zakup tego sadzeniaka, jak to robie? Czy moge mu wystawić fakture w programie że on jako sprzedajacy a ja jako kupujacy czy do tego są jakieś specjalne druczki.

 

Kupując towar od rolnika ryczałtowego (RR) VAT-owiec wystawia fakturę VAT RR i przyjmuje stawkę 7% (ponieważ tyle zryczałtowanego zwrotu otrzymują rolnicy ryczałtowi). Oryginał faktury w tym przypadku otrzymuje sprzedający rolnik ryczałtowy a kopia pozostaje u kupującego VAT-owca ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

ja mam dość banalne pytanie z kategorii podchwytliwych: Na fakturze widnieje okienko "podpis osoby upoważnionej do odbioru faktury" kto może być tą osobą upoważnioną?? czy sąsiad może pod moją nieobecność odebrać fakturę?? (oczywiście podpisują się swoim nazwiskiem, bo nic innego nie wchodzi w grę) czy upoważnienie może być na "gębę" czy na "papierze" oraz drugie pytanie w podobnej materii: istnieje okienko "podpis osoby upoważnionej do wystawienia faktury" i znowu to samo, kto może być tą osobą upoważnioną?? czy ja mogę wystawiać faktury w imieniu sąsiada (tzw. nip, nazwa wszystko na np. jana kowalskiego, a podpis mój czyli pana iksińskiego?) czy upoważnienie może być na "gębę" czy na "papierze"??


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4

Już nie ma obowiązku podpisywania faktur.

Edytowano przez Jerry28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pio46    0

Witam. Mam zamiar kupić siano od rolnika ryczałtowego. Wystawiam mu fakture vat RR na 7%. Jaki mam wpisać termin płatności?. Czy może to być np: 14 dni, bo słyszałem , że przelew powinien iść tego samego dnia co wystawienie faktury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazik125    0

Witam.Mam zamiar przejśc na VAT.Uprawiam tytoń,więc sprzedaż prowadzę od września do lutego,resztę miesięcy nic nie sprzedaję.Czy w tych miesiącach gdzie nie prowadzę sprzedaży kupię nowy ciągnik bez problemu odzyskam pełny VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4

Możesz zrobić przelew później pod warunkiem, że spiszesz umowę o przedłużeniu tego terminu np do 90 dni z rolnikiem u którego dokonałeś zakupu.

 

Witam.Mam zamiar przejśc na VAT.Uprawiam tytoń,więc sprzedaż prowadzę od września do lutego,resztę miesięcy nic nie sprzedaję.Czy w tych miesiącach gdzie nie prowadzę sprzedaży kupię nowy ciągnik bez problemu odzyskam pełny VAT

 

Odzyskiwać VAT możesz tylko w tych miesiącach, w których prowadzisz sprzedaż natomiast odliczać we wszystkich miesiącach.

Edytowano przez Jerry28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDURAK91    22

trzeba mieć te 20 tys. obrotu żeby przejść na VAT, bo coś miało sie zmienić po 2011r?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

przejrzyj jakieś 22 strony wstecz.

Twoje pytanie przewija się nonstop leniu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDURAK91    22

dobra już przeglądam! a za tego lenia to się obrażąm :lol: :lol:

Edytowano przez ENDURAK91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Panowie i Panie mam takie może trochę głupie pytanko. Pisano tutaj, że można zrezygnować z vatu po 5 latach od ostatniego zwrotu. Czy gdy kupię np. filtr do ciągnika za np. 30zł albo jakąś tańszą pierdółkę i odliczę od niej vat, to od tego zwrotu też obowiązuje okres 5 lat? Orientuje się ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

5 lat to jest od otrzymania zwrotu od środka trwałego, czyli takiego którego wartość przekracza 3500zł a okres użytkowania 1 rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Moim zdaniem można zrezygnować wcześniej, tzn. po 3 latach bycia na zasadach ogólnych .Jeżeli korzystało się ze zwrotu za środki trwałe ( o których pisał Kolega qazi), a nie minęło 5 lat od ostatniego zwrotu to trzeba ten zwrot rozliczyć (oddać do US część otrzymanego zwrotu ,proporcjonalnie do okresu jaki minął z tych 5 lat).Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.Pozdrawiam! :)

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4

Jeszcze inaczej sprawa wygląda jeśli rozliczało się VAT na budowę.

Od 1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące VAT i rezygnacji z VAT, można zrezygnować po roku. Jeszcze nie wgryzłem się w nie, więc nic więcej na ten temat nie napiszę. Nie wiem tez czy one dotyczą nowych VAT-owców, czy również tych którzy przeszli wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

5 lat to jest od otrzymania zwrotu od środka trwałego, czyli takiego którego wartość przekracza 3500zł a okres użytkowania 1 rok

 

A czy część zamienna o wartości 5000zł będzie środkiem trwałym z racji przekroczenia ceny 3500zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

dobre pytanie, nie wiem jak to zinterpretować w tej chwili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

W definicji środka trwałego mówi się o maszynach i urządzeniach kompletnych .Moim zdaniem części zamienne nie spełniają cech środka trwałego mimo przekroczenia ceny 3500zł/szt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Jeszcze inaczej sprawa wygląda jeśli rozliczało się VAT na budowę.

Od 1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące VAT i rezygnacji z VAT, można zrezygnować po roku. Jeszcze nie wgryzłem się w nie, więc nic więcej na ten temat nie napiszę. Nie wiem tez czy one dotyczą nowych VAT-owców, czy również tych którzy przeszli wcześniej.

Na budowę chyba są dłuższe okresy 7-8 lat? Mówisz, że po roku można zrezygnować, ale wtedy zapewne oddajesz część vat'u... mnie interesowało zrezygnowanie z vat'u bez jego zwracania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4
strzymek    28

witam po długiej nie obecności :) znalazłem fakturę z sierpnia poprzedniego roku mogę ją rozliczyć w tym roku czy już przepadło wiem że sprzed 2-3 miesięcy to można ale ta to już się chyba przeterminowała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Servio    13

Witam, odnośnie obrotu owymi 20tys na dzień dzisiejszy jest to przepis który trzeba spełnić. Jednak w moim przypadku jak i w wielu innych jest to niedorzeczne dokładnie jeśli chodzi o ,,młodego rolnika" byliśmy z rodzicami u naczelnika US, gdyż prosty pracownik instytucji po prostu z miejsca zapowiedział ze nie ma możliwości przejścia na Vat od tzw jutra. Przedstawiłem decyzje o przyznaniu premii oraz o przejęciu zobowiązań po ojcu gdyż wcześniej brał udział w PROW także konkluzja jest taka nie ma możliwości abym nie dostał Vatu gdyż po prostu mając roczny staż rozliczenia z US nie miałbym prawa startować na MR, to tak na nasze rozumowanie jednak w poniedziałek dostanę ostateczna odpowiedz gdyż naczelnik US musi to przekonsultować z radcą prawnym po czym zdam relacje. Jestem dobrej myśli gdyż brat yacentego ma to już za sobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj