karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

farmermf    80

Dla nieczających vat polecam lekturę całego tematu na grubo przed przejściem.Powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Czytać czytać, później pytać. Jak Tobie nie chce się przeczytać, to dlaczego dla kogoś innego ma się chcieć pisać po raz enty o tym samym... W porę się obudziłeś, idz do jakiejś księgowej niech Ci wytłumaczy, zanim narobisz sobie biedy w papierach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie kurier przywiozl mi nawozy dolistne z fakturka i podpisala sie na niej moja mama imieniem i nazwiskiem bo mnie nie bylo w domu wogole czy bede mial problemy w skarbowym zeby rozliczyc te fakture??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baho    0

Witam!

do farmerfm: Dla nieczających vat polecam lekturę całego tematu na grubo przed przejściem

 

...tylko gdzie znaleźć informacje na ten temat?? Przeszukałam internet, jest dużo informacji, ale bardzo ogólnych, w ustawie ciężko cokolwiek znaleźć.. Bardzo proszę o pomoc:)

 

Acha i jeszcze jedno pytanie:

czy kupując maszynę za granicą, mogę rozliczyć ten VAT u nas w kraju?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
łukasz    29

Radził bym cofnąć sie z 10 stron do tyłu i wszystko przeczytać. Znajedziesz dużo informacji które mogą przydać

Edytowano przez łukasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Mam takie pytanie czy na fakturze za ON gdy nie ma nr rejestracyjnego pojazdu można go napisać odręcznie.Czy miał ktoś kontrole z US i miał taki przypadek i jak do tego podchodzą kontrolujący.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

Ja miałem takie zajście podczas kontroli urzędnik stwierdził że na fakturze powinien być wpisany numer rej.ciągnika a nie tylko sam ciągnik a ja na to że nie wiem który będę pierwszy tankował bo 3 szt mam i co mam zrobić jak tankuję beczkę np.1000l. przecież nie wpisze numeru rej. bo ciągnik nie ma takiego baku :D a on po chwili zadumy stwierdził żebym opisał fakturę z tyłu i wpisał wszystkie numery rej. ciągników.(i pytał się jeszcze co to jest VERVA :D )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

co do faktur za diesla/ON to ja dodam tyle że kupując na SHELLu dostaję takie paski - faktura na papierze paragonowym. Każdą z nich podpinam zszywaczem pod kartkę na której jest nadrukowane:

-----------------------

Olej napędowy (diesel) z faktury

załączonej obok, zużyty został do

następujących ciągników rolniczych:

URSUS AAA nr rej: XXXX

MTZ BBB nr rej: YYYY

maszyn rolniczych: XXXX

-----------------------

i temat zamknięty jeśli idzie o skarbówkę, a w UG przy składaniu wniosku zwrot akcyzy im to nie przeszkadza. Trzeba było zapytac pracownika jaki nr rejestracyjny masz wpisywać jak tankujesz Bizona, agregat prądotwórczy albo sieczkarnie samojezdną do kukurydzy. No i jaki nr wpisywac jak zamawiasz paliwo w ilościach 1000-2000litrów do własnego dystrybutora z którego tankujesz maszyny ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesior90    23

U nas dzis bylo szkolenie odnosnie VAT w rolnictwie i gosciu mowil ze od nowego roku nie trzeba osiagnac kwoty 20tys obrotu przed przejsciem na VAT. Idzie sie do US wypelnia odpowiednie papiery i sie jest na VAT. Jestem mlodym rolnikiem i sie tak zastanawiam nad przejsciem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krislord81    0

Szkolenie szkoleniem ... ale lepiej dowiedz sie w swoim US jak to jest zebys nie mial tak jak moj brat w sytuacji opisanej kilka postow wczesniej. Wpierw urzednik poiwedzial ze mozna a jak juz wszystko bylo pozalatwiane to sie okazalo ze nowe przepisy jeszcze nie weszly w zycie....te urzędy :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4

Jest coś takiego jak Krajowa Informacja Podatkowa, można tam zadzwonić i wszystkiego dowiedzieć się. Chcąc mieć wszytko czarno na białym składa się tam zapytanie, jest na to specjalny druk. Dostajesz odpowiedź w ciągu bodajże 90 może 100 dni, ale przeważnie znacznie szybciej. Kosztuje to 40 zł od jednego pytania. W trudnych kwestiach warto w ten sposób zabezpieczyć się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Powie mi kotos jak to jest z tym VATEM? A mianowicie slysze rozne opinie. Aby przejsc na VAT tzeba miec 20 tys sprzedazy i rejestr sprzedazy z przed 3 miesiecy. OK to rozumiem. Nie rozumiem jak to jest juz w kolejnych latach podatkowych z tym przychodem z gospodarstwa. Czy to trzeba miec rok w rok przynajmniej te 20 tys przychodu??? I jeszcze takie pytanie dla tych ktorzy sie juz cos w tym orienuja- sprzdaz drewna zmojego gospodarstwa liczy mi se rowniez do przychodu? Bo w tej kwestii tez slysze rozne opinie. Prosze Was o jakas sensowna odp taka jak to sie mowi na chlopski rozum:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Powiedzcie mi czy musze miec decyzje z US że jestem na vat. bo mieciąc temu złozyłem wniosek o przejsciu na vat od lutego 2011, ale do dziś nie dostałem zadnej decyzji od nich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

proszę o szybką odp. jaka jest teraz stawka Vat na ziemniaki 5 czy 8% bo nie jestem pewny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leniwy27    48

poosa21 z decyzją sie nie spieszą ale musisz ją dostać wiec spokojna głowa dastaniesz poleconym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

poosa21 z decyzją sie nie spieszą ale musisz ją dostać wiec spokojna głowa dastaniesz poleconym

Dziś dostałem decyzje, ale i tak dzieki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Napisano 20 luty 2011 - 13:32

 

Powie mi kotos jak to jest z tym VATEM? A mianowicie slysze rozne opinie. Aby przejsc na VAT tzeba miec 20 tys sprzedazy i rejestr sprzedazy z przed 3 miesiecy. OK to rozumiem. Nie rozumiem jak to jest juz w kolejnych latach podatkowych z tym przychodem z gospodarstwa. Czy to trzeba miec rok w rok przynajmniej te 20 tys przychodu??? I jeszcze takie pytanie dla tych ktorzy sie juz cos w tym orienuja- sprzdaz drewna zmojego gospodarstwa liczy mi se rowniez do przychodu? Bo w tej kwestii tez slysze rozne opinie. Prosze Was o jakas sensowna odp taka jak to sie mowi na chlopski rozum:)

 

olsncie mnie koledzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
werter    0

Witam, niedawno urzędnik UG stwierdził, że rolnik na vacie, który posiada nr REGON (a siłą rzeczy musi go posiadać) nie jest osobą fizyczną, ale osobą prawną. Gość w sumie niczym tego nie argumentował oprócz tego, że chyba zmieniły się przepisy itp.

Oczywiście nie zgodziłem się z nim, ale spór zakończył sie tym, że każdy pozostał przy swoim zdaniu.

Teraz prośba do Was, kto ma rację? - chcę sie upewnić, że gościu mówi bzdury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Prowadzenie gospodarstwa w myśl przepisów PIT, CIT i Vat nie jest działalnością gospodarczą, a tym bardziej rolnik nie jest żadną osobą prawną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikPPL    0

No i jeszcze jedno - z tego co wiem rolnik nie musi mieć regonu (przynajmniej ja nie mam i wszystko jest w porządku)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Witam, niedawno urzędnik UG stwierdził, że rolnik na vacie, który posiada nr REGON (a siłą rzeczy musi go posiadać) nie jest osobą fizyczną, ale osobą prawną.

Teraz prośba do Was, kto ma rację? - chcę sie upewnić, że gościu mówi bzdury.

Nie będę tutaj wiele cytował, bo pojęcia są ogólnie dostępne, ale taki człowiek nie powinien zajmować jakiegokolwiek stanowiska (oprócz woźnego - bez obrazy dla woźnych)

Można powiedzieć, że na "okładkach" książek z ekonomii czy marketingu, są opisane pojęcia: osoba fizyczna i osoba prawna!!! To po co w ekonomii istnieje pojęcie "osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą" ??!!Dla mnie to żenujące się nad tym rozwodzić.

No i jeszcze jedno - z tego co wiem rolnik nie musi mieć regonu (przynajmniej ja nie mam i wszystko jest w porządku)

Tu się kolego mylisz. Każda osoba, która z definicji jest rolnikiem (czy to RR czy to RV) ma obowiązek w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt do GUS z wnioskiem o nadanie REGON. Inną sprawą jest wiedza na ten temat, czyli przestrzeganie prawa i jego egzekwowanie :)

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj