karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Brykal    0

jesli ktos by chcial to niech sie pochwali jak wychodzi na Vacie??-czy i ile mu zwracaja (w skali roku albo miesiaca)

ile ma ha i jaki kierunek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Czy US może przyczepić się do faktur wystawionych na syna lub żonę?

Tzn. powiedzmy żona posiada produkcję roślinną i jest na vacie a maż produkcję zwierzęcą i jest na ryczałcie. Czy sprzedawanie zboża mężowi przez żonę jest legalne z punktu widzenia urzędu skarbowego? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

Mam pytanie, od lutego jestem na vacie i mam taki problem, żę ojciec ma krowy, a ja trzymam bydło opasowe. Do tej pory gdy się urodził byczek to go na mnie przerejestrowywał w agencji i w związku z tym czy tak dalej może robić i czy urząd skarbowy się nie będzie czepiał, że sprzedaję później opasy, które wcześniej dostałem w darowiźnie od ojca. Jak tak nie można to czy mogę wystawić dla ojca fakturę RR za cielaka na kwotę 200zł (gdy cena rynkowa cielaka wynosi 600 zł).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

nie bardzo rozumiem twojego problemu a nie mozesz wystawic na 600zl?? przeciez sobie odliczysz vat od tej kwoty a cielak i tak bys dostal za darmo od ojca


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18
Napisano (edytowany)

tak odliczę sobie, ale jeśli wystawię na 200 zł to będe mógł wydać te pozostałe 400 na coś co ma 23% i mi więcej zwrócą, a i tak muszę się dowiedzieć czy nie ma jakichś przeciwskazań żeby ojciec przekazywał mi jakieś darowizny pieniężne. Krótko mówiąć ja robię w pewnej części zakupy na dwa gospodarstwa i wychodzę więcej na plus.

Edytowano przez DARKPANTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
catur    0
Napisano (edytowany)

witam. bedac na vacie w ciagu jednego roku moge dokonac sprzedazy bez faktur na kwote do 20tys czy wiekszej? jesli mam w gospodarstwie sprzedaz bez faktur na ponad 100tys to jak to udokumentowac?kasa fiskalna?

W ciągu roku możesz mieć sprzedaży bez faktur za 40 000 zł. Potem kasa fiskalna. Jak nie masz komu wystawiać faktur, a musisz udokumentować dochód to się kasy nie bój - to nic strasznego.

@Arek - jeżeli wystawiasz fakturę - to jest legalne - bo jak inaczej udokumentować sprzedaż (warunek - to są dwa oddzielne gospodarstwa)

@Darkpanter - z fakturą to j.w.. A tak swoją drogą to Tobie krowa nie może się ocielić? (nie hoduję nic więc nie wiem jak to się ewidencjonuje). Jak przychodzi kontrola z US to ich interesują cyferki. Wszystko ma się zgadzać co do grosza, zwłaszcza jeżeli chodzi o zwrot VATu. Ważne, żeby nie było rażących głupot (sprzedaż za 10 tyś, a zakupów za 100 tyś. - sprzedaż musi być większa od zakupów, chyba że bierzesz kredyt) i żeby wszystko móc racjonalnie wytłumaczyć (10 ton cementu poszło na wylewkę w oborze, a nie na sklepienie domu) itp.

Edytowano przez catur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

o to własnie chodzi, że nie mam krów. Ja nie mam zamiaru robić jakichś przekrętów. Catur, a nie wiesz jak to jest z darowiznami, złóżmy że ojciec przekazywał by mi co miesiąc 5 tys zł, czy do tego urząd skarbowy nie czepiał by się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
catur    0
Napisano (edytowany)

Dokładnie nie wiem, ale na zdrowy rozsądek to jak doatajesz darowiznę, to powinieneś od niej zaplacić podatek, z kolei słyszałem również, że w pierwszej linii (ojciec-syn) nie trzeba, ale musisz i tak zgłosić w US. A nie mógłby ojciec przepisać na Ciebie kilku krów, które co jakiś czas się cielą?(jak pisałem wcześniej zwierząt nie choduję więc wyjaśnij mi czym różni się bydło opasowe od krowy? - gwarantuję Ci że urzędnicy skarbowi też nie wiedzą :D )

Edytowano przez catur

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
Napisano (edytowany)

@Arek - jeżeli wystawiasz fakturę - to jest legalne - bo jak inaczej udokumentować sprzedaż (warunek - to są dwa oddzielne gospodarstwa)

 

Oddzielne fizycznie czy wystarczy formalnie?

W sensie ja mam na własność np. całe podwórko z budynkami i hodowlą zwierzęcą (ryczałt) a żona ma ziemie na własność i jest na vacie.

Edytowano przez Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
catur    0
Napisano (edytowany)

Oczywiście na papierze. Muszą być dwa podmioty z dwoma numerami NIP (nie wiem tylko czy nie musisz mieć rozdzielności majątkowej - lepiej dopytaj o to - bo co innego ojciec - syn, a co innego mąż - żona). Przecież nikt Ci po podwórku nie będzie chodził z miarką. Wszystko musi być zgodne z prawem na papierze.

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

Witam czy do ewidencjonowania kupna i sprzedaży używa ktoś takich druków? widziałem takie w księgarni

post-30600-0-76012600-1297111481_thumb.jpg

post-30600-0-25372300-1297111517_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek3085    0

Będąc na vacie można prowadzićusługi transgraniczne i wystawiać fakturę np. we Francji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

to sa takie przedzialy 30 50 80%?

Piszesz szacunkowo % zużytego prądu, więc możesz napisać 49,99% :)

 

I jeszcze taka sprawa czy vatowiec moiże wystawić legalnie fakturę nie vatowcowi?

Fakturę można wystawić, tylko pamiętaj o stawkach dla rolnika ryczałtowego

 

Do tej pory gdy się urodził byczek to go na mnie przerejestrowywał w agencji i w związku z tym czy tak dalej może robić i czy urząd skarbowy się nie będzie czepiał, że sprzedaję później opasy, które wcześniej dostałem w darowiźnie od ojca. Jak tak nie można to czy mogę wystawić dla ojca fakturę RR za cielaka na kwotę 200zł (gdy cena rynkowa cielaka wynosi 600 zł).

 

tak odliczę sobie, ale jeśli wystawię na 200 zł to będe mógł wydać te pozostałe 400 na coś co ma 23% i mi więcej zwrócą, a i tak muszę się dowiedzieć czy nie ma jakichś przeciwskazań żeby ojciec przekazywał mi jakieś darowizny pieniężne. Krótko mówiąć ja robię w pewnej części zakupy na dwa gospodarstwa i wychodzę więcej na plus.

Nie rozumiem trochę nadal po co zaniżać. Wystaw po cenie normalnej, a te 400 PLN i tak możesz wydać na coś tam, chyba, że cię tata skroi z tej kasy i nie będziesz miał po prostu gotówki :) Co do darowizny to śmiało można robić. Z ojca na syna jest nieopodatkowana, tylko wypadałoby zgłosić w ciągu 30 dni, bo jak wyjdzie na jaw niezgłoszona, to co pamiętam 20% od kwoty darowanej +kara

 

Ja nie mam zamiaru robić jakichś przekrętów.

Hehe to przeczytaj sobie ostatnie zdanie z cytowanego przeze mnie Twojego drugiego postu :D

 

Witam czy do ewidencjonowania kupna i sprzedaży używa ktoś takich druków? widziałem takie w księgarni

ewidencję to możesz prowadzić w zeszycie w kółka nawet ;) A tak poważnie to wszystkie są podobne, ja używałem tej firmy z drugiego obrazka w formacie A4 (rozkładane jak blok rysunkowy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
catur    0

Będąc na vacie można prowadzićusługi transgraniczne i wystawiać fakturę np. we Francji?

Można, ale musisz mieć NIP UE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170
Napisano (edytowany)

do daro87

Na moich ewidencjach pisze: VAT ewidencja sprzedaży(zakupów)dla rolników, ale mogą być takie jak pokazałeś .

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

fezoi VAT ewidencja sprzedaży(zakupów)dla rolników -a można to kupić w księgarni lub papierniczym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek3085    0

Można, ale musisz mieć NIP UE.

Ten NIP to normalnie w urzędzie można załatwić?

Jeszcze tak zapytam, czy na takiej zasadzie można kogos zatrudnić czy jest to działalność tylko jednoosobowa a żeby kogoś zatrudnić trzeba firmę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
catur    0

Z zatrudnieniem to nie wiem. NIP załatwiasz w US. Składasz deklarację VAT R + VAT RUE, pewnie jakaś niewielka opłata i za kilka dni masz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek3085    0

jak ktoś by wiedział jak to jest z pracownikami to niech napisze bo nigdzie nic nie mogę znaleść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Byłem wczoraj w swoim Urzędzie Skarbowym.

 

No i babka powiedziała mi że wykazanie rachunków na głupie 20 tys. za rok poprzedni jest podstawą.

 

A że jestem MR od 1 stycznia to Vatowcem na zasadach ogólnych mogę być od 2012 roku.

 

I niema opcji obejścia tego. Mówiła, że niema żadnego artykułu.

 

Trzeba czekać albo coś z przepisami zmienią i to zniosą, albo do 2012 z przechodzeniem na Vat :/

Edytowano przez Riko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krislord81    0

Potwierdzam słowa Riko.

Mojego brata w US wprowadzili w błąd bo powiedziała babka na sali obsługi klienta że może przejść na Vat w momencie przepisania gospodarstwa. Tak też zrobił. Otrzymał decyzje o tym że jest czynnym podatnikiem vat, pozałatwaił sprawy z fakturami w mleczarni, cukrowni itd.... Po jakimś tygodniu był z sprawą w US i poszedł na referat vat dopytać czy aby na pewno jest wszystko ok (żeby się nie okazało w przypadku późniejszej kontroli dot. zwrotu vat od ciągnika że przeszedl na vat niezgodnie z przepisami i by musiał wszystko zwracać) okazało się że osoba która przyjmowala dokumenty wprowadziła go w błąd, osoba wydająca decyzję nie powinna takowej wydać.

Musiał zlozyc pismo z prośba o cofnięcie decyzji i wszystko odkręcać. Porazka :(

 

PS W US nadmienili że byc moze w kwietniu będzie zmiana przepisów i zniosą wymóg 20 tys za rok poprzedni.Póki co z zakupem ciągnika się wstrzymujemy.

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Bo nie obrażając naszych rządzących to tak jest że h... wiedzą.

Jak ja zadałem pytanie w swoim US: "jestem rolnikiem od 1 stycznia i chciałbym się rozliczać na zasadach ogólnych z Vat i czy mogę?" to kobieta na informacji zaczęła w jakiejś gazecie szukać cytować.

 

Po czym ine udzieliła jasno informacji dopiero jak do Warszawki dzwoniłem na infolinie.

po co wogóle taka na informacji siedzi jak wie mniej ode mnie. :/

Edytowano przez Riko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Ja też poywierdzam Wasze słowa, szukałem dużo na ten temat i pytałem wielu osób znajacych się na rzeczy i za każdym razem otrzymywałem odpowiedż, że każde inne przejśćie na Vat, niż wg wytycznych ustawy jest niezgodne z przepisami. Więc sobie czekam i jestem póki co ryczałtowcem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofweid    0

Dla czających vat!!Niedawno przeszedłem i chciałbym dowiedziec się wiecej!!Jak sprzedałem mleko w styczniu a wystawiono mi faktur w lutym to kiedy mam to odliczyc??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj