karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kubus1988s    0

siemka a mam takie pytanko może trochę z innej beczki ile tak bierze księgowa u was za prowadzenie księgowość dla gospodarstwa 30 ha samo zboże tzn jest sprzedaż wsio naraz a poźnięj tylko zakupy paliwo i środki do produkcji tego zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170
Napisano (edytowany)

Kolego darolee "nieźle pociągnąłeś" ;) ,post sporo wnoszący i z życia wzięty ! Ten prąd to nadal zagadka :o .Brak NIP odbiorcy (to mi umknęło)jakieś faktury prognozowe i te nieszczęsne szacunkowe zużycie na gospodarstwo,punkt odbioru stoi: "gospodarstwo rolne",to ceny nie powinni podnieść "bo ktoś chce NIP ", rolnik to jednak nie przedsiębiorca .W sumie wszystkiego można się dowiedzieć, ale może już ktoś to robił i zechce się podzielić doświadczeniami ?Pozdrawiam! :rolleyes:

kubus1988s Kolego, ja w Twoim przypadku bym nie karmił żadnej księgowej,pół godziny miesięcznie i sobie napiszesz ewidencje i deklarację, a faktury można pisać długopisem ,kupujesz druki (żadnych programów i komputerów)Pozdrawiam !

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marq    0

Co do pojęcia "w sposób zorganizowany i ciągły", to ja zamierzam wystawić za usługi jedną - dwie faktury w roku, tłumacząc się, że wykonuję usługi "sporadycznie" - tzn. nie wykonuję orki sąsiadowi z zamiarem wykonania mu również siewu, ani skoszenia zboża. "W sposób zorganizowany i ciągły" to rozumiem, że wystawiam kolesiowi 10 faktur w roku za każdą usługę, albo mam z nim spisaną umowę, że będę mu co roku orał pole przez 10 lat. W sieci natknąłem się na coś takiego: link.Mimo wszystko będę o to pytał, bo tak jak pisałem - chcę dotrzymać wszelkich starań, ażeby moje świadczenie usług posiadało znamiona poprawności - ot jak urzędniczo napisałem :)

 

Tak więc pytałem panią z US, a ta mi powiedziała, że jeśli tylko wystawię fakturę na usługi rolnicze, spowoduje to konieczność założenia "działalności gospodarczej" (zgłoszenie w KRS, zaświadczenie z UG, księga przychodów-rozchodów i podatek dochodowy). Dokładnie to określiła "nie wolno Ci będąc na Vacie rolniczym wystawić faktury za usługi".

Jeśli już BARDZO chcemy się opodatkować to spisujemy z sąsiadem umowę na kolanie (ja Kowalski zaorzę pole Tobie Nowakowi a TY mi zapłacisz 100zł) i rozliczamy to w PIT jako dochód z "innych źródeł".

Jakoś tak podkreśliła to stwierdzenie "jeśli już BARDZO" :) a może mi się tylko wydawało... :blink:

 

Mam nadzieję, że sprawa usług rolniczych stała się jasna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

A czy vat można odliczyć od materiałów budowlanych ale użytych do remontu domu? Co np. z nowymi oknami, centralnym, pralką itp.?

kolego można odliczyć sobie vat na remont domu nawet jak jesteś na ryczałcie tylko z materiałów ze stawką 23% vatu zwrotu dostaniesz 16% vatu a nie 23%. Niewiem tylko czy na wszystkie materiały budowlane, bo jak zmienialiśmy dach na domie to za blachę zwrucili ale już z jakieś tam wkręty nie zwracają(niewiem dlaczego), o zwrocie na pralkę to bym odrazu zapomniał...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12
Napisano (edytowany)

Odliczać VAT możesz sobie od wszystkiego, co jesteś w stanie powiązać z działalnością, plus pewne wyjątki, jak np powyżej czy też częściowe odliczenie od samochodu osobowego

 

Ten prąd to nadal zagadka :o .Brak NIP odbiorcy (to mi umknęło)jakieś faktury prognozowe i te nieszczęsne szacunkowe zużycie na gospodarstwo,punkt odbioru stoi: "gospodarstwo rolne",to ceny nie powinni podnieść "bo ktoś chce NIP ", rolnik to jednak nie przedsiębiorca .

 

No moim zdaniem i w świetle prawa gospodarstwo to jednak przedsiębiorstwo działające na szczególnych zasadach. Ale z tym prądem trza by się po prostu dowiedzieć.

 

@kubus1988s ja na twoim miejscu sam bym się zabrał za prowadzenie księgowości. Nie jest to takie trudne! A u mnie kasują około 150 +/- w zależności od liczby faktur oraz sposobu rozliczania (VAT-7K czy VAT-7)

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Nigdy nie było potrzeby, to nie za bardzo wiem, to mam pytanie ,czy moge wystawić fakturę vat dla innego vatovca na płatne gotówką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pepito    8

Możesz.Ostatnio się właśnie księgowej pytałem jak to jest i powiedziała że powyżej 20tyś. euro jest obowiązek przelewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

witam. bedac na vacie w ciagu jednego roku moge dokonac sprzedazy bez faktur na kwote do 20tys czy wiekszej? jesli mam w gospodarstwie sprzedaz bez faktur na ponad 100tys to jak to udokumentowac?kasa fiskalna?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek2305    0

A jezeli zakupie materiały budowlane to jak udokumentowac ze to do gospodarstwa nie do domu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12
Napisano (edytowany)

Możesz.Ostatnio się właśnie księgowej pytałem jak to jest i powiedziała że powyżej 20tyś. euro jest obowiązek przelewu.

Troche dziwi mnie ten limit w euro....u nas obowiązującą walutą jest PLN więc chyba coś nie tak jest, ale tak jest, że pewne progi teraz o dziwo podają w euro

 

A jezeli zakupie materiały budowlane to jak udokumentowac ze to do gospodarstwa nie do domu?

Kłam Pinokio kłam :)

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz110    5

KamilW jesteś MR ??

wiem ze można przejść na Vat i podpisać oświadczenie ale jeśli do przyszłego roku cie skontrolują i nie wykażesz 20tys obrotu a przeszłes na własne ryzyko to bedziesz miał nie przyjemnie gorąco... bo to złamanie przepisów

 

byłem dzisiaj w US i powiedziała mi koleżanka taty jest naczelnikiem ze 20 tys to świętość i puki co ona by sie na takie cos nie chasiła

bo juz mieli takich beneficjentów trzeba czekać a może coś się zmieni z tą ustawą ale na razie nie wiadomo

 

a moze wy to inaczej załatwiacie ja sledze temat już 60 stron i zadnego wyjścia jak narazie dla MR nie widze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

Ja rozliczam część vatu z rachunku za energię elektryczną. Byłem w US powiedzieli mi że mozna, to czemu z tego nie skorzystać. Kierownik US upominał mnie tylko żeby na rachunku za energię el. był wpisany mój nip, imie i nazwisko, adres. Pojechałem do placówki terenowej energetyków i powiedziałem ze chce żeby na rachunku był wpisywany mój NIP, babka dała mi kartke i kazała napisać podanie. I w ten oto sposób Nip na rachunku jest, a cena za kilowat sie nie zmieniła B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

dipol ale jaka część rozliczasz 30% 50%I powiadasz ze kierownik tak powiedział?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaguar235    5

8 to już za dużo niestety ;[

 

jak musisz oddać te 8% to dużo ale jak tobie dają to za mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

W lecie to nawet i 80% a tak jak teraz to 50%. W zależności jakie mam zużycie w danym okresie rozliczeniowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brykal    0

to sa takie przedzialy 30 50 80%? czy dowolnie jak sie podoba mozna wpisac np 75%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

Mi coś się nie podoba z tym prądem, żeby później nie było Adama kopnął prąd Turbodymomen zawstydził prąd kopnął Adama dwa razy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1
Napisano (edytowany)

Witajcie a nie wie ktoś ile może kosztować założenie podlicznika np. w budynku inwentarskim żeby było czarno na białym jakie jest zużycie prądu w tych budynkach

Edytowano przez daro87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KamilW    3
Napisano (edytowany)

@lukasz 20 tyś obrotu to jest pikuś :) to masz jedyne 50 tuczników rocznie przez fakturę :) Rodzice, a konkretnie mama, bo na nią był składany wniosek na mgr i na nią jest vat nie jest bynajmniej MR :)

 

I jeszcze taka sprawa czy vatowiec moiże wystawić legalnie fakturę nie vatowcowi?

Edytowano przez KamilW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj