karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Peron    369

Panowie, a czemu tak spieszno Wam na Vat? Robicie jakieś poważne zakupy? Bo dla mnie lepiej byłoby zostać na ryczałcie, więcej kasy by zostało, a i za tuczniki szybciej płaca na ryczałcie. Złożyłem wniosek na MGR, ale przecież niewiadomo, jak długo to potrwa wszystko. Jak myślicie, ile czasu minie do podpisania umów i zakupu sprzętu i ile się można wstrzymać z zakupem sprzętu? Z tego co pamiętam jest 2 lata na pierwszy etap i 3 lata na drugi etap. Do tego czasu to bym sobie legalnie został Vatowcem, bez kombinowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

spieszno nam bo brat w tym roku robi duże inwestycje, samego VATu będzie ponad 100tys - więc chyba warto się pośpieszyć


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

przejście na VAT nie pociąga żadnych dodatkowych kosztów.

Jeśli chcesz aby zajęła się tym księgowa to musisz wynająć sobie jakieś biuro - koszty są różne - sam znam przypadki od 100 do 250zł miesięcznie, wszystko zależy też od ilości faktur jakie produkujesz.

Oczywiście możesz wszystko też robić sam i nic nie płacisz.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

i co jeszcze? podatek od zużycia tlenu?

 

Nie, jak napisałem wyżej


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Gdy ja pytałem w US o prąd ,to otrzymałem odpowiedź,że z faktury imiennej mogę odliczyć vat np.50% lub nawet 70%,tylko przy kontroli muszę się z tego obronić,tzn.udowodnić,że tyle prądu idzie na cele gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MTZ1    0

Jak to nie ma żadnych kosztów a opłata wpisowa w US 190zł!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

a ja mam pytanie kolega przeszedl na vat i podpisal oswiadczenie ze mial dochod w wysokosci 20 tys zł a faktycznie tego nie ma . co mu grozi w razie kontroli??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil900830    5
Napisano (edytowany)

łukasz

Nam za Zetora Proxime zwrócili po 25 dniach.

poosa21

My Pb95 też sobie odliczamy tylko że auto było kupione na firme.Moja koleżanka pracuje w US i ostatnio mi mówiła że jakiś rolnik rozliczał sobie paliwo od Quada :lol: ,ponieważ kontroluje nim swoje pola :D .Z materiałem siewnym robisz tak idziesz do swojego biura które Cię rozlicza pobierasz faktury wieziesz do ARR oni sobie robią ksero i oddajesz je do biura rachunkowego tak samo robisz z rachunkami na paliwo jak w gminie oddają pieniądze za akcyzę ;)

grzesiek4

Nie .Mojego Ojca biuro rachunkowe kasuje 123zł dla nich idzie 100zł a 23zł Vatu.Myśle że przyzwoicie nie mieliśmy żadnych problemów .Panowie jak to jest co miesiąc trzeba coś sprzedać bo ostatnio w grudniu nic nie sprzedaliśmy i musieliśmy do US zapłacić 250zł :blink: .

Lukaszjarm

Życzę mu powodzenia po co jemu przechodzić na Vat :o .Wiem jak my przechodziliśmy na Vat to babka z biura rachunkowego kazała przynieść wszystkie faktury z ubiegłego roku i sprawdziła sobie ;)

Edytowano przez kamil900830

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

kamil to dlaczego masz oddac do us jak nie miales sprzedazy::

 

kamil to dlaczego masz oddac do us jak nie miales sprzedazy?


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

dzisiaj byłem w US bo nie mogłem się doczekać decyzji w sprawie przejścia na vat. Dostałem decyzję do rąk własnych, właśnie mieli wysyłać. Zastanawiam nad nazwą gospodarstwa,czy musi być koniecznie Gospodarstwo ... Imię Nazwisko. Wolałbym zostać tylko przy Imię , Nazwisko, banki robią problemy żeby zakładać prywatne konta jak się ma w nazwie coś oprócz imienia nazwiska, żądają wpisu do rejestru przedsiębiorców :blink: lub ewentualnie proponują konta firmowe z opłatą 70-150 zł miesięcznie :huh: Jakie macie doświadczenia z tym związane ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krislord81    0

Kolejne pytanie które mi sie nasunęło:

1. Jak kupie ciagnik z kasy na MR to vat moge odliczyć w całości czy tylko jakąś część?

Pytam bo ojciec usłyszal od znajomego że vat od kwoty 75 tys nie można odliczyc tylko jeśli sie ewentualnie kupi droższa maszyne niz dotacja na MR to od nadwyzki ponad 75 tys mozna odliczyc vat.

 

2.Co do pradu to troche poczytalem i rzeczywiscie interpretacje przepisów wydane przez Naczelnikow US mowia o tym iz mozna odliczyc czesc vatu od faktury za prad tylko w razie kontroli trezba udowodnic ile sie na co zuzywa.

PS Czy wiecei jak powinna byc wystawiona faktura za prad aby US jej nie zakwestionowal? W NIP-1 mam "Gospodarstwo Rolne imie nazwisko". faktura moze byc imienna z podaniem dodatkowo Nipu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

czy mogę odliczyć vat od materiału do budowy i wyposarzenia obory,od usługi którą wykonala firma budowlana oraz od zbioru zbóż przez firmę usługową. jakie sa na te wszystkie rzeczy stawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krislord81    0

czy mogę odliczyć vat od materiału do budowy i wyposarzenia obory,od usługi którą wykonala firma budowlana oraz od zbioru zbóż przez firmę usługową. jakie sa na te wszystkie rzeczy stawki?

Wg mnie oczywiście możesz a stawki musisz mieć napisane na fakturze która otrzymaleś od dostawcy materiałów/wykonawcy usług.

Nie do końca wiem tylko czy w przypadku nowej inwestycji (budowa obory) musisz poczekac z odliczeniem az ją zakończysz i wtedy odliczasz vat od środka trwałego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

A czy vat można odliczyć od materiałów budowlanych ale użytych do remontu domu? Co np. z nowymi oknami, centralnym, pralką itp.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krislord81    0

A czy vat można odliczyć od materiałów budowlanych ale użytych do remontu domu? Co np. z nowymi oknami, centralnym, pralką itp.?

Nie mozna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

dzisiaj byłem w US bo nie mogłem się doczekać decyzji w sprawie przejścia na vat. Dostałem decyzję do rąk własnych, właśnie mieli wysyłać. Zastanawiam nad nazwą gospodarstwa,czy musi być koniecznie Gospodarstwo ... Imię Nazwisko. Wolałbym zostać tylko przy Imię , Nazwisko, banki robią problemy żeby zakładać prywatne konta jak się ma w nazwie coś oprócz imienia nazwiska, żądają wpisu do rejestru przedsiębiorców :blink: lub ewentualnie proponują konta firmowe z opłatą 70-150 zł miesięcznie :huh: Jakie macie doświadczenia z tym związane ?

 

u nas z tym nie ma problemu jest nzawa "Gospodarstwo rolne imię nazwisko" i też tak jest w banku zapisane i nie chcieli założyć kota firmowego znaczy nie żądali tego tylko jest zwykły ROR i kosztuje chyba 15 zl na miesiąc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brykal    0

@daniel... sprawdz ten link co wrzucilem wyzej tam byly stawki VATu i jakies uslugi tez tam gdzies chyba byly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

u nas z tym nie ma problemu jest nzawa "Gospodarstwo rolne imię nazwisko" i też tak jest w banku zapisane i nie chcieli założyć kota firmowego znaczy nie żądali tego tylko jest zwykły ROR i kosztuje chyba 15 zl na miesiąc

 

Ja jestem na: imię i nazwisko. Robili problemy, więc zostało tak jak było. Ale planuje coś nowego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

ktom

w jakich bankach byłeś, że chcą tyle za konto firmowe ? Polecam BGŻ, masz pakiet, konto prywatne + 2 na gospodarstwo .Opłaty nie są wysokie, w rachunku możesz dostać kredyt odnawialny na 5 lat i inne produkty(oczywiście dostęp przez internet).

Wracając do energii elektrycznej , Kto wie jak praktycznie bronić szacunkowego zużycia i jak w ewidencji wpisać fakturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

dzięki, może spróbuję w BGŻ jak znajdę chwilę wolnego czasu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12
Napisano (edytowany)

nic się nie zmieniło, tak było 2 lata temu i w roku poprzednim.

 

Mam wrażenie ze wiele osób nie wie że rolników obejmują zmodyfikowane przepisy o VAT, znają ogólne - powiedzą jak im się wydaje ze jest wszędzie a wszędzie tak nie jest i mamy później problem.

 

Darolee czy ty jesteś rolnikiem i masz wiedzę na temat vatu rolniczego czy po prostu masz dużą wiedzę na temat "zwykłego" vatu?

A no właśnie co kraj (US) to obyczaj. Niby nic się nie zmieniło, a u mnie jest tak, że trzeba się wykazać 20K PLN za 3 miesiące wstecz od złożenia wniosku. Stąd moje zdziwienie tak odległego terminu przejścia na VAT.

A jestem rolnikiem. Wiedzę posiadam z tego powodu, iż sam sobie prowadzę księgowość. Początkowo pewne wskazówki dawała mi kuzynka mojego wujka, która jest wieloletnim pracownikiem w moim US, a teraz sobie sam radzę podpytuję pewne sprawy na bieżąco w US czy to przy składaniu deklaracji, czy to wdepnę specjalnie, tudzież poszperam w necie. Pod tym w względem trzeba przyznać, że w US nie gryzą i chętnie pomagają, gorzej czasem z wiedzą fachową, bo jak ja to określam rolnictwo, to "firma sprawna inaczej" i nie do końca urzędnicy się w tym temacie orientują :)

 

A co jeżeli wystąpimy o zwrot VAT do Skarbowego i jakiś przyjazny urzędnik dopatrzy się, że jesteśmy Vatowcami nielegalnie, czyli niezgodnie z ustawą, która się miała zmienić, a sie nie zmieniła? Wtedy mamy ciepło, bo jest to oszustwo podatkowe jak sie patrzy.

Dziwne, ja bym się tym za bardzo nie przejmował. Masz decyzję o przejściu na VAT. To urzędnik zna przepisy i jest sędzią w twojej sprawie -przychyla się do wniosku lub nie. Zresztą z tego co czytamy, to teoretycznie większość z nas z rożnych interpretacji i przyczyn przeszła nielegalnie ;) No inna sprawa, że jeszcze nie słyszałem o przypadku weryfikacji takowego przejścia.

 

Po jakim czasie US moze wypłacić pieniądze za ciągnik? Kiedyś przeczytałem że po 1 miesiącu ale nie jestem pewien ten informacji. Czy da sie przyśpieszyć ten proces?

Możesz złożyć o zwrot przyspieszony w ciągu 25 dni od złożenia deklaracji. Zaznaczasz odpowiedni kwadrat + podanie o przyspieszenie zwrotu (bo kasa potrzebna na dalsze inwestycje bla bla bla, i pozwoli utrzymać płynność finansową bla bla bla :) )

Ja za każdym razem składając o zwrot składam o przyspieszenie a w pisemku zmieniam tylko daty :D

No i tu nadmienię, że ja mam kontrolę za każdym razem jak składam o zwrot, więc jestem w grupie mniejszych szczęściarzy hehe. Ale nic strasznego jak się ma porządek w papierach.

 

kasa jest po 60 dniach ale mozna zlozyc podanie o wyplate w ciagu 14 dni tylko wszystkie faktory w rozliczeniu musza byc zaplacone tak mi w US powiedzieli

Lepiej nie wprowadzać w błąd czytelników w sprawach jednoznacznych!! Weź deklarację i pokaż mi gdzie tam masz zwrot 14 dniowy??!! Standardowy termin, to 180 dni, który można skrócić do 60 lub 25 dni.

 

Witam.

Mam kilka pytań dot. vatu na zasadach ogólnych w przypadku prowadzenia działalności rolniczej:

1. Co musi być wpisywane na fakturach zakupowych jako dane nabywcy: "Gospodarstwo rolne (imie i nazwisko)" czy wystarczy samo imie i nazwisko oraz NIP.

2. Jeżeli w NIP-1 w polu z określeniem pełnej nazwy firmy zostało wpisane "Gospodarstwo rolne" to czy mozna będzie odliczyć vat z faktury za prąd jesli faktura ta jest wystawiona na imie i nazwisko odbiorcy.

3. Jesli będe odliczał vat od energii elektrycznej która wykorzystywana jest w celach rolniczych oraz po części dotyczy zuzycia w gosp. domowym to w jakiej części odliczać vat. Wiem że to podatnik powinien dokonać tego podzialu wg rzeczywistych udziałów ale czy US może podział którego dokonam zakwestionować.

4. W przypadku odliczanai vat od paliwa czy na fakturach zakupowych widnieć musi nr rejestracyjny ciągnika

 

Wiem ze odp na te pyatnia sie przewijaja ale czytajac rozne opinie z roznych lat mam coraz wiekszy metlik w glowie.

Bede wdzieczny za odp.

1. Nie ma wymogu, by nazwa zawierała "Gosp. Rolne" Ja początkowo miałem bez, ale w gminie strasznie się uparli przy zwrocie akcyzy.

2. A z tym prądem to bym uważał i się dowiedział dokładnie. Na tej fakturze nie ma naszych NIPów, a musi być. Jak zażądasz wpisania na fakturze mogą spytać o powód. A podobno prąd do celów przemysłowych jest sporo droższy, więc nie wiadomo czy by się to opłacało. Ale tylko tak słyszałem, trzeba by się podpytać w energetyce.

I nie wiem o co chodzi Ci z tym NIP-1? generalnie to NIP-1 jest NIPem osoby fizycznej prowadzącej działalność i rozliczającej się podatkiem dochodowym. NIP=NIP-1 co do cyferek. Rolnicy VAT-owcy nie mają nadanego NIP-1.

3. Zakwestionować może, ale Ty masz racjonalnie wytłumaczyć tę % wartość w razie wątpliwości US.

4. Ja mam zawsze wpisany kanister. Raz na kontroli o to zapytali, wytłumaczyłem szybko, że poza sezonem kupuję w mniejszych ilościach na przejażdżki po polach ;) i spokój.

 

Zastanawiam nad nazwą gospodarstwa,czy musi być koniecznie Gospodarstwo ... Imię Nazwisko. Wolałbym zostać tylko przy Imię , Nazwisko, banki robią problemy żeby zakładać prywatne konta jak się ma w nazwie coś oprócz imienia nazwiska, żądają wpisu do rejestru przedsiębiorców :blink: lub ewentualnie proponują konta firmowe z opłatą 70-150 zł miesięcznie

Pierwsze słyszę. Co to za bank?? znając życie jakiś BS :) Trochę nie rozumiem tego naszego polskiego podejścia. Przecież mogę iść sobie do biura patentowego i opatentować swoje "imię i nazwisko" i nikt nie może używać tej frazy jako nazwy, tylko ja i to jako Nazwę np swojej firmy.

A utrzymanie konta też zabójcze. Ja podobnie jak kolega @fezoi mam konta w BGŻ, Opłata za firmowe to 5 lub 10 PLN w zależności od wpływów w danym m-cu na konto - w droższej wersji z tokenem (taki "kalkulatorek" do generowania kodów) lub 0 PLN przy liście haseł (to odradzam przy koncie firmowym, bo nie nadążą tych haseł przysyłać ;) )

 

Wow to się rozpisałem :)

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj