karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

yacenty    3883

jeśli masz porządek w dokumentach to kontrola US to nic strasznego. Miałem to wiem - w mojej działalności.

Dostałem strasznie wyglądające zawiadomienie - księgowa przygotowała dokumenty, Pani w US analizowała je z 2 tygodnie, po tym przyszedłem złożyłem oświadczenie, podpisałem się i podziękowaliśmy sobie za współpracę.

Grunt to porządek w dokumentach.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brykal    0

ps jak by ktos za mnie policzyl to bym mial mniej roboty poprostu;) ale przysiade kiedys wieczorem i sobie to doklanie powyliczam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vrykoulakas    11

ja dostałem wezwanie jako oskarżony w sprawie karno-skarbowej, ledwo się do telefonu dowlokłem tak mnie gacie z g....m hamowały, tel do księgowej, 15 min nerwówki, tel od księgowej że już załatwione :) zagubiła się jedna kartka pitu czy vatu (nie pamiętam) ale co swoje użyłem to użyłem ;)


Bear The Truth 2 + ICS Camo Hunter + NAP Spitfire ew Weihrauch HW 100T
Patrz przed siebie Traktory są wszędzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Toć PIT jest deklaracją podatku dochodowego a nie VAT!!

 

Darolee - najpierw poczytaj wątek i nasze posty a później krytykuj. Czy gdzieś napisaliśmy, że nie mamy takich przychodów?

 

Akurat w tym temacie to nie krytykuję tylko stwierdzam pewne fakty. Ciężko krytykować coś w czym nawet każdy urzędnik na jeden temat ma inne zdanie.

No i staram się śledzić wątek lecz czasem ciężko jak się wdrożyć po 14 dniowym wyjeździe :D

 

tu nie chodzi o 20tys

tu chodzi o 20 tys ale w roku UBIEGŁYM

czyli jeśli mój brat sprzeda teraz tira pszenicy za 25tys. PLN to vatowcem pełnym może się stać dopiero 1 stycznia 2012

 

No i tego to nie rozumiem? Teraz sprzedał, czyli w styczniu? to jak wszystko się by udało, to w lutym może być na vat. Nie wiem skąd ta data 2012?

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

skąd data?

Artykuł 43 ustawy o VAT punkt 3. Podpunkt 1 lub 3 - nie pamiętam teraz dokładnie a nie mam jej przy sobie wydrukowanej.

Mówimy o ustawie z 25 października 2010 - czyli tej ostatniej - obowiązującej.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Jak już kiedyś pisałem mam zwroty VAT-u co 2 miesiące, za środki trwałe było kilka zwrotów,a kontroli nie było żadnej(na razie).Przy działalności gospodarczej jest trochę inaczej, to podatnik ma płacić z założenia .W rolnictwie z racji różnicy stawek to US płaci(zwraca) i chyba się do tego przyzwyczaili (pracownicy US).Rozliczanie miesięczne nie rozleniwia, a przez 3 miesiące to można już o czymś zapomnieć .Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Do darolee

jeżeli 10 stycznia gospod zostało przepisane na mnie to palując zakupy maszyn np w sierpniu nie muszę przedstawiać faktur sprzedaży z tamtego roku?

różne tu są wypowiedzi .


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marq    0

trochę z innej beczki.. grzebałem dzisiaj trochę po necie i spotkałem interpretację Naczelnika jakiegoś tam US w sprawie "Czy świadczenie usług rolniczych (zbiór zbóż) przez rolnika podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?" link

 

co za tym idzie, @jozmi wydaje mi się, że choć poprawnie rozliczasz usługi, to powinieneś płacić podatek dochodowy - ktoś może się czepić...

 

no i d*pa... znajomy mi zaproponował, cobym mu pełne usługi świadczył na 6ha, więc trochę kasy by się uzbierało, ale przecież prawa łamać nie wolno, nie?

 

w całym rolnictwie (zarówno VAT jak ryczałt) wygląda na to, że jedyną słuszną formą świadczenia usług jest opodatkowanie się dochodowo...

 

dura lex, sed lex...

Edytowano przez Marq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

trochę z innej beczki.. grzebałem dzisiaj trochę po necie i spotkałem interpretację Naczelnika jakiegoś tam US w sprawie "Czy świadczenie usług rolniczych (zbiór zbóż) przez rolnika podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?" link

 

co za tym idzie, @jozmi wydaje mi się, że choć poprawnie rozliczasz usługi, to powinieneś płacić podatek dochodowy - ktoś może się czepić...

 

no i d*pa... znajomy mi zaproponował, cobym mu pełne usługi świadczył na 6ha, więc trochę kasy by się uzbierało, ale przecież prawa łamać nie wolno, nie?

 

w całym rolnictwie (zarówno VAT jak ryczałt) wygląda na to, że jedyną słuszną formą świadczenia usług jest opodatkowanie się dochodowo...

 

dura lex, sed lex...

 

Marq - czyli jak dobrze rozumiem jeżeli chce sobie odliczyć Vat w danym okresie to moge wystawić sąsiadowi fakture np: za wywózke obornika na pole albo za cos w tym stylu i od tego odprowadzić vat ..? Czy od takich usług rolniczych nie można,,? , bo bywa czasem tak że nie posiadam żadnych profitów do sprzedaży a wykonuje tego typu prace ,, ,, Ps- nie przeszłem jeszcze na vat dopiero sie przymierzam i zbieram informacje,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

,, Dobra już sie doczytałem że żeby świadczyć usługi musze założyć działalność gospodarczą ,, <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marq    0

najpierw zaznaczę, że specem żadnym nie jestem, staram się tylko ze zrozumieniem ustawy czytać :)

 

ale w mojej ocenie:

- wg ustawy o VAT (szczególnie to art.2 ust. 15, art.43 pkt.3 i załącznik nr 2) WOLNO Ci wystawić fakturę na usługi rolnicze (PKWiU ex 01.4 z vatem 8%) lub rachunek jeśli jesteś ryczałtowcem.

- wg żródła - link - "Jeżeli czynności takie występują sporadycznie, przychód z tego tytułu należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 updof czy przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 updof.", czyli wykazujesz przychód z faktury czy rachunku za usługi jako swój dochód w PIT (może jakiś spec się wypowie jak to wygląda z kosztami uzyskania przychodu, mam na myśli paliwo, itp.) - tak jak wynagrodzenie za pracę, a z drugiej strony "Jeżeli jednak świadczenie takich usług ma znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, to przychód taki należy zakwalifikować do tego źródła przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof). Jak wskazuje art. 5a pkt 6 updof, przez działalność gospodarczą rozumie się m.in. działalność zarobkową usługową, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do przychodów z innych źródeł wymienionych w ustawie.", czyli powinieneś założyć działalność gospodarczą

 

Ale tak jak mówię, to jest tylko moja ocena, w przyszłym tygodniu będę prawdopodobnie miał możliwość skonsultowania tego ze znajomą pracującą w US. Nie wiem jak WY, ale mi się to rozwiązanie nie wydaje aż tak straszne... jeśli byłaby możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu w tym PIT to wcale tego "dochodu" z usług tak dużo nie wychodzi... istnieje kwota wolna od podatku (ok 3000zł rocznie) do której tego podatku nie odprowadzamy... więc z formalności związanych z legalnym świadczeniem usług rolniczych przybywa tylko o wypełnienie PIT raz w roku... a głowa spokojna o "donosy" życzliwych sąsiadów :)

 

oczywiście będę wdzięczny za uwagi, jeśli mój tok myślenia jest jakiś nielogiczny, czy niepoprawny :)

Edytowano przez Marq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RSM32    0

Marg

przychód a dochód to dwa różne pojęcia /dla skarbówki/

pamiętaj kwota 3091 zł przychodu zwalnia od podatku dochodowego

nie jest ważne ile uzyskałeś dochodu /czyli poniosłeś kosztów/

a i tak deklaracja. Przykład kupiłeś ciągnik za 10 000,00zł /koszty/ i sprzedałeś po trzech miesiącach za 11 000,00zł czyli masz przychód 11 000,00zł a dochód 1 000,00zł nie płacisz podatku ale deklarację tak. Jeden ciągnik w roku nie jest działalnością ale dwa to maże być zakwaliwikowane jako dziąłalność ciągła.

Pytaj co jest dziłalnością ciągłą a sporadyczną.

Też nie jestem specem.

Jeżeli uzyskasz katalog to go nam podaj.

Tylko to nie jest o Vacie ale o podatku dochodowym z którym też możemy mieć problemy przy usługach sąsiedzkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

skąd data?

Artykuł 43 ustawy o VAT punkt 3. Podpunkt 1 lub 3 - nie pamiętam teraz dokładnie a nie mam jej przy sobie wydrukowanej.

Mówimy o ustawie z 25 października 2010 - czyli tej ostatniej - obowiązującej.

A to coś tam się jednak zmieniło. Mnie za bardzo to nie dotyczy, wiec zapytałem, czy obowiązuje te 20k PLN. Odpowiedzała, że tak, ale dopytam o te daty. Jak to u mnie w US wygląda. Tak prawdę mówiąc. Dochodzę do paranoicznych wniosków. Trzeba chodzić do US z ustawami by coś załatwić :)

 

Do darolee

jeżeli 10 stycznia gospod zostało przepisane na mnie to palując zakupy maszyn np w sierpniu nie muszę przedstawiać faktur sprzedaży z tamtego roku?

różne tu są wypowiedzi .

NIe do końca rozumiem twoje pytanie, ale tak mniemam,że chodzi Ci o przejście na VAT. Odpowiedź teoretycznie masz u @yacentego. Ale radze udać się do Twojego US, bo jak czytamy co urząd to inny świat i zasady.

 

najpierw zaznaczę, że specem żadnym nie jestem, staram się tylko ze zrozumieniem ustawy czytać :)

 

ale w mojej ocenie:

- wg ustawy o VAT (szczególnie to art.2 ust. 15, art.43 pkt.3 i załącznik nr 2) WOLNO Ci wystawić fakturę na usługi rolnicze (PKWiU ex 01.4 z vatem 8%) lub rachunek jeśli jesteś ryczałtowcem.

- wg żródła - link

 

No i pewnie tak jest skoro 2 naczelników tak twierdzi, zresztą akurat to, to dla mnie dosyć logiczne, że usługa, to nie działalność rolnicza i oprócz VAT mamy z tego dodatkowy dochód.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

A to coś tam się jednak zmieniło. Mnie za bardzo to nie dotyczy, wiec zapytałem, czy obowiązuje te 20k PLN. Odpowiedzała, że tak, ale dopytam o te daty. Jak to u mnie w US wygląda. Tak prawdę mówiąc. Dochodzę do paranoicznych wniosków. Trzeba chodzić do US z ustawami by coś załatwić :)

nic się nie zmieniło, tak było 2 lata temu i w roku poprzednim.

Mój ojciec przechodził tą ścieżką na vat i musiał wykazać ze w poprzednim roku sprzedał produktów za ponad 20tys PLN - wystarczyła ostatnia faktura za pszenice i już.

 

Mam wrażenie ze wiele osób nie wie że rolników obejmują zmodyfikowane przepisy o VAT, znają ogólne - powiedzą jak im się wydaje ze jest wszędzie a wszędzie tak nie jest i mamy później problem.

 

Najlepszy przykład to nawet u naszej księgowej - pani pracownica powiedziała nie ma najmniejszego problemu przecież młody zakłada zwykłą działalność więc może wybrać jaki vat chce, po czym Pani kierownik mówi hola hola - przecież to ma być rolnik więc obowiązują zasady szczególne!!!

 

Darolee czy ty jesteś rolnikiem i masz wiedzę na temat vatu rolniczego czy po prostu masz dużą wiedzę na temat "zwykłego" vatu?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marq    0

@RSM32,

 

tak, wiem że dochód a przychód to różne pojęcia, ale raczej chodzi mi o to, że do PIT wpiszę że uzyskałem z usług rolniczych 5000zł, ale w tym 2500zł to koszta uzyskania przychodu, a 2500zł to mój dochód, z którego odprowadzam podatek, dobrze myślę? nigdy się nie rozliczałem z podatku dochodowego, ale kojarzę, że tak to się właśnie rozlicza...

 

a TY chyba sam się zamotałeś w tych pojęciach... :)

kwota 3091 zł przychodu zwalnia od podatku dochodowego

miało być "dochodu", czyż nie?

 

Co do pojęcia "w sposób zorganizowany i ciągły", to ja zamierzam wystawić za usługi jedną - dwie faktury w roku, tłumacząc się, że wykonuję usługi "sporadycznie" - tzn. nie wykonuję orki sąsiadowi z zamiarem wykonania mu również siewu, ani skoszenia zboża. "W sposób zorganizowany i ciągły" to rozumiem, że wystawiam kolesiowi 10 faktur w roku za każdą usługę, albo mam z nim spisaną umowę, że będę mu co roku orał pole przez 10 lat. W sieci natknąłem się na coś takiego: link.Mimo wszystko będę o to pytał, bo tak jak pisałem - chcę dotrzymać wszelkich starań, ażeby moje świadczenie usług posiadało znamiona poprawności - ot jak urzędniczo napisałem :)

 

btw. handlarzem nie jestem, żeby sprzedawać ciągniki drożej niż kupiłem... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

witam jestem MR, niedawno przeszedłem na Vat bo jak się uda to czekają mnie spore zakupy :) i nie musiałem wykazywać tego dochodu 20 tyś, musiałem tylko napisać oświadczenie,że od dnia przejęcia gospodarstwa do momentu złożenia dokumentów w US nie wykonywałem żadnej sprzedaży... do 25 stycznia musiałem złożyć vat-7 za te 2 dni grudnia 2010 w których już byłem na vacie.

 

kolego wyjaśnij coś wiecej jak księgowa cie zarejestrowała i czy w zgłoszeniu zamiast art 43 zaznaczyła rezygnację z art 113 bo mój księgowy chyba w ten sam sposób chciał obejsc przepisy i tez mnie tak zarejestrował ale dopiero sie jutro wyjasni czy to przejdzie czy bede musiał sciemniac z tym obrotem i poprawiać zgłoszenie

a tak apropo bycia rolnikiem to "niekoniecznie" jestescie nim po przejęciu gosp. równie dobrze moze to byc dzierżawa - to interpretacja US wiec mozecie pokombinowac w tą strone - jezeli dopiero w tym roku przejeliscie gosp. - gdybyscie mieli umowę dzierżawy na jakies pole to moglibyscie kombinowac z tym obrotem w roku wczesniejszym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

zależy od US nie wszyscy mają takie szczęście :( znajoma z firmy transportowej występuje co miesiąc o zwrot vatu i co miesiąc dostaje zawiadomienie że wszczynają kontrolę ale tylko parę razy byli na kontroli, nikogo nie straszę ale lepiej być przygotowanym. ew kontrola to tylko wezwanie do US żeby okazać faktury za co masz zwrot vatu

Ja jestem 7.5 roku na vacie i zadnej kontroli nie miałem, a zwróciłem z 200tyś. Raz mnie ukarali bo zapomniałem złozyć deklaracji, a raczej złożyłem, ale 3 dni po terminie, mandat 200 czy 400zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

kolego wyjaśnij coś wiecej jak księgowa cie zarejestrowała i czy w zgłoszeniu zamiast art 43 zaznaczyła rezygnację z art 113 bo mój księgowy chyba w ten sam sposób chciał obejsc przepisy i tez mnie tak zarejestrował ale dopiero sie jutro wyjasni czy to przejdzie czy bede musiał sciemniac z tym obrotem i poprawiać zgłoszenie

a tak apropo bycia rolnikiem to "niekoniecznie" jestescie nim po przejęciu gosp. równie dobrze moze to byc dzierżawa - to interpretacja US wiec mozecie pokombinowac w tą strone - jezeli dopiero w tym roku przejeliscie gosp. - gdybyscie mieli umowę dzierżawy na jakies pole to moglibyscie kombinowac z tym obrotem w roku wczesniejszym

nie kożystałem z usług księgowej poprostu babka w US powiedziała że jest możliwość przejścia na vat i tylko że musze to zrobić przed końcem 2010r,pomogła mi wypełnić te dokumenty żeby było dobże .W jeden dzien wszystko załatwiłem i od 28 XII byłem już na Vacie...

 

Dla zainterwesowanych http://www.dodatkidogazet.pl/programy/rid,19848,dd,mala-ksiegowosc-rzeczpospolitej.html

 

Program księgowy z Rzeczpospolitą

kupił ktoś ten program z tą gazetą? powiedzcie czy jest prosty w obsłudze i czy ma funkcje wystawiania faktur bo ja właśnie szukam takiego programu

Edytowano przez daro87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

progarm kupiłem - używam go od kilku lat do pewnych celów


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

progarm kupiłem - używam go od kilku lat do pewnych celów

To do jakich celów go używasz jeśli można wiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj