karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jarekmalina    5

Słuchajcie, jeśli ja i ojciec mamy oddzielne gospodarstwa to żeby udokumentować sprzedaż na te minimum 20,000zł to mogę z ojcem spisać umowę że sprzedaję mu zboże za te 20,000zł i to przejdzie w US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

US nie wymaga faktur tylko udokumentowania sprzedaży.Tak więc praktycznie każdy dowód powinien przejść.Gdy ja przechodziłem to tylko powidziałem,że mam rachunki i faktury,żaden urzędnik nie chciał ich oglądać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

u nas nie ma strachu co do vatu, co do faktur, irytujący dla mnie jest tylko fakt ze trzeba wykazać obrót w zeszłym roku na 20tys. Jesli brat przejął gospodarstwo 10 stycznia to wychodzi mi na to, że aby mógł przejść na pełny vat to musi czekać aż do 2012, nie ważne ze planuje duże inwestycje i nie ważne że już sprzedał zboża czy zrobił usług na kilka razy więcej niż owe 20tys


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcos    0

mi pani w us powiedziała że są 2 sposoby przejsscia na zasady ogólne

1 to przedsatawienie sprzedarzy na 20tys

2 od dnia w którym przejęte zostało gospodarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

rolnikiem RR jesteś tak jakby z automatu

 

Ja bym powiedział, że RR jesteś z urodzenia :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

chłopaki - przez kilka ostatnich dni byłem bardzo zajęty, nie śledziłem tego tematu, ale do rzeczy.

Pod koniec 2010 pojawiały się informacje, że wg nowego projektu ustawy o VAT rolnik będzie mógł z dnia na dzień przejść z ryczałtu na pełny VAT.

Macie jakieś informacje potwierdzone czy to przeszło?

Ostatnio jak ojciec zaczął przekazywać gospodarstwo ktoś tam rzucił temat, że akurat ta cześć projektu nie weszła i dalej trzeba wykazać minimum 20tys. sprzedaży w roku poprzednim nim się przejdzie na pełny VAT. Ojciec zlecił temat księgowej do zbadania, kobitka jeszcze nie wie, dopiero w czwartek ma być na jakimś szkoleniu i ma dać odpowiedź, w skarbówce padły pytania do 2 osób i obie odpowiedziały inaczej. Czy ktoś z Was ćwiczył już ten temat?

Był taki projekt ustawy (Projekt z dnia 26 listopada 2010 r.) w którym z paragrafu 43 (bo on mówi o przejściu z RR na zasady ogólne) ustęp 3 chcieli uchylić punkt 1 i 3

(cytat z projektu: "w art. 43:

a) w ust. 3 uchyla się pkt 1 i 3,

B) uchyla się ust. 4;)

lecz niestety w czasie legislacji (czyli podczas głosowania w senacie) wszystko przepadło.

Czyli nadal obowiązuje:

 

Ustawa o podatku od towarów i usług

z dnia 11 marca 2004

Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535

Rozdział 2

Zwolnienia

art. 43

ustęp 1. Zwalnia się od podatku:

punkt 3) dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego;

 

ustęp 3. Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:

punkt 1) dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł oraz

punkt 2) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz

punkt 3) prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

 

ustęp 4. Rolnik ryczałtowy, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia.

Co do udokumentowania tych 20k - różnie bywa w US (najlepiej iść do swojego i popytać). U mnie gościówa przy okienku się upiera o tej sprzedaży za poprzedni rok - czyli dopiero od 01.01.2012 żona będzie mogła przejść na zasady ogólne. W innym US wystarczy, że powiedzmy w ciągu czterech miesięcy udokumentuję sprzedaż 20k i od kolejnego miesiąca (po złożeniu odpowiednich dokumentów) można być na ogólnych (nie trzeba czekać do końca roku) - dlatego radzę iść popytać, bo każdy US te same przepisy inaczej interpretuje. Narazie nie poddaję się i walczę dalej, tzn właśnie piszę do kierownika o (pisemną) interpretację tego paragrafu w naszym US – zobaczymy, co wyjdzie (na pewno umotywuję to tym, że jest to tosamo gospodarstwo, które prowadzili teściowie a żona jest następcą prawnym ze względu na RS teściów i jesteśmy zobligowani je prowadzić dalej, więc czy może sprzedaż za poprzedni rok udokumentować fakturami wystawionymi na nich? Jak będzie dalej problem, to inwestycje z MR i MGR będą dokonane dopiero po 01.01.2012.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

paul widzę ze gramy w tej samej lidze,

żałuję tylko ze odpuściliśmy troszkę sprawę przepisu w 2010 roku, bo możliwości były :-(

eh, ale jestem na siebie teraz wściekły


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

No niestety - najpierw nas trzymali z ogłoszeniem RS - potem był problem z terminem u notariusza. 13.01.2011 podpisany akt notarialny, ubezpieczenie w KRUS w toku - więc niedługo będzie wniosek o płatność z MR. MGR złożona i czekamy a w międzyczasie złożona zmiana terminu realizacji inwestycji z MR na 2012 aby połączyć MGR+MR i wyrwać VAT. Narazie nie podniecam się - chyba, że w czasie tego roku zmienią przepisy o których wcześniej pisałem, to się zastanowię, czy przyśpieszać inwestycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

rozmawiałem z inną księgową - twierdzi ze temat VATu jeszcze się nie zakończył i nasze urzędy cały czas nad tym pracują


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz110    5

paul190 jeszcze nie masz zaswiadczenia z KRUS o podleganiu ubezpieczeniu????

ja dostałem w wtorek tydzien temu od razu jak system dostali i wklepali mnie w ich systemie

i od razu o płatność złożyłem

 

słyszałeś ze oni mają czas 4 miesiące na rozpatrzenie wniosku o MR??? bo ja sie troche zdziwiłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Koledzy, mam pytanie: Kiedy człowiek staje się w świetle prawa rolnikiem ? Tak naprawdę to rolnik jest nie wiadomo kim,działalność gospodarcza to nie jest(jak by była to od daty rejestracji ).Są różne przepisy które Nas dotyczą :KRUS, podatek rolny ,VAT ,dopłaty obszarowe itd. i itp.Całość wydaje się być nie spujna .Każdy ma prawo wziąć w użyczenie pole,zasiać zboże, sprzedać np. na rynku.Jeśli to zrobił, czy stał się rolnikiem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

paul190 jeszcze nie masz zaswiadczenia z KRUS o podleganiu ubezpieczeniu????

ja dostałem w wtorek tydzien temu od razu jak system dostali i wklepali mnie w ich systemie

i od razu o płatność złożyłem

 

słyszałeś ze oni mają czas 4 miesiące na rozpatrzenie wniosku o MR??? bo ja sie troche zdziwiłem :)

Lukaszz110 - na szczęście nie potrzebuję ubezpieczenia w KRUS (mam dobrą pracę i nie mam zamiaru jej zmieniać) - żona była w piątek w KRUS-ie złożyła papiery, a że mamy małego smyka w domu, to nie czekaliśmy. Umówieni jesteśmy na wtorek po odbiór dokumentów z KRUS (czyli jutro) i pewnie do końca tygodnia złożymy wniosek o płatność. Ze wszystkimi inwestycjami jedynie VAT nas będzie trzymał.

 

Koledzy, mam pytanie: Kiedy człowiek staje się w świetle prawa rolnikiem ? Tak naprawdę to rolnik jest nie wiadomo kim,działalność gospodarcza to nie jest(jak by była to od daty rejestracji ).Są różne przepisy które Nas dotyczą :KRUS, podatek rolny ,VAT ,dopłaty obszarowe itd. i itp.Całość wydaje się być nie spujna .Każdy ma prawo wziąć w użyczenie pole,zasiać zboże, sprzedać np. na rynku.Jeśli to zrobił, czy stał się rolnikiem ?

Dywagacje raczej nie w tym temacie – na pewno możesz założyć nowy temat i myślę, że wielu mądrych będzie się chciało w tym temacie wypowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    4

paul yacenty mamy podobne problemy z tym ze ja przejąłem część gospodarstwa 27 listopada 2010

wiedziałem o projekcie zmian i cierpliwie czekałem a mogłem sprzedac zboze w grudniu na 20 tys i było by po sprawie

w moim US rozmawiałe z kierownik od Vatu i powiedziała mi zebym sie tym obrotem nie przejmował bo i tak tego nie sprawdzają przy kontroli bo nie są w stanie sprawdzić czy np nie sprzedałeś sąsiadom czy np na targowisku zboza lub ziemniaków na 20 tys w pojedynczych transakcjach do 1 tys

wiec jak tu juz wczesniej ktos pisał kupujesz druczki w papierniczym wypisujesz co tam miałes do sprzedania i robisz z tych fikcyjnych sprzedaży ewidencje i po sprawie nikt ci nie udowodni ze naprawde tego nie sprzedałeś

gorzej w waszym przypadku bo u was nie ma jak nagiąć prawa ze względu na datę aktu not.

interpretacje z US powinniscie miec na pismie bo jak przejdziecie na Vat a potem przy kontroli wyjdzie ze nie mieliscie takiego prawa to urzednik pewnie sie wyprze ze wprowadził was w błąd

ale ponoc sprawa jest rozwojowa i jest szansa ze jeszcze zmienią ten zapis w tym roku tak słyszałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

1) Jakie dane muszą byc na pieczątce? Czy musi być tam też regon?

2) Jak bede coś kupował to musze cie podbijać na fakturze pieczątką, czy tylko na tych fakturach co ja bede wystawiał?

3) Czy na fakturach musi być regon czy wystarczy tylko nip?

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brykal    0

koledzy mam ok 25ha gleby i nie posiadam hodowli, warto mi byloby przechodzi, nawet gdybym nie robil grubszych zakupow?(MR i MGR w trakcie) takze min. za te 52tys bede cos kupowal...

i jak to jest z tego co czytalem tu, to musialbym okazac te rachunki na 20tys rozchodow, ale z tej racji ze jestem MR to na siebie nic nie mam, a skoro cale gosp jest przepisywane na mnie to czy nie wystarcza rozchody ojca z tego samego gospodarstwa? i mowiliscie ze jest na to sposob jesli sie przepisuje to wtedy przejsc na Vat, zamiar ten musialbym zglosic od razu przy przepisywaniu czy mam na to jakis czas??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz110    5

Przyłączam sie do pytanka Brykal

czy ktoś coś moze już słyszał bo tak sie niecierpliwie ze no

wszystko spowodowało przytrzymanie decyzji o rencie bo gdybym akt zrobił na starym roku to można by było zrobić jak użytkownik Pandanus mówi i jakoś by wyszło a tak cięko

dajcie od razu znać jak ktos sie czegos dowie ciekawego :)

bo sprawa warta świeczki i szkoda żeby przeszła koło nosa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

Jest pisane - idzicie dopytac w swoich US, z prawa jakie mamy obecnie niestety to nie wynika, jedna z ksiegowych które pytałem bardzo dużo będzie zależeć od interpretacji konkretnego US pod który się podlega


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

1) Jakie dane muszą byc na pieczątce? Czy musi być tam też regon?

2) Jak bede coś kupował to musze cie podbijać na fakturze pieczątką, czy tylko na tych fakturach co ja bede wystawiał?

3) Czy na fakturach musi być regon czy wystarczy tylko nip?

 

wystarczy nip, ja mam nazwe, gosp rolne, imię i nazwisko, adres i nip, tel :) nie musisz podbijać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiki21    0

mam pytanie jak wystawiacie fakturę jeśli sprzedajecie tucznika na wbc.?

Edytowano przez wiki21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polek1919    5

Na razie sprawa w US wygląda tak że jeżeli przejąłeś gospodarstwo po 31.12.2010 to musisz czekać do 01.01.2012 i nie da się nic zrobić bo nie da się udowodnić dochodu 20tyś w roku poprzednim jak nie miałeś gospodarstwa. Nadzieja tylko w zmianie przepisów ale na razie nic o tym nie wiadomo.

Edytowano przez polek1919

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szadam    0

Witam,

Mam taki problem, może ktoś się orientuje.

 

Będąc na VAT-cie kupuje samochodzik w atrakcyjne cenie, po niedługim czasie chce go sprzedać oczywiście z zyskiem. Czy mogę to zrobić będąc ubezpieczony w KRUS-ie?? Czy będę musiał zapłacić podatek dochodowy czy coś takiego?? Wiem, że po pół roku mogę go bez problemu sprzedać.

 

Drugi problem. Jestem ubezpieczony w KRUS-ie, jestem VAT-owcem i chce sprzedać coś co nie jest związane z moim gospodarstwem, np. Zrobiłem niezłe zdjęcie i chce je sprzedać. Mogę napisać fakturę na to?

Chce oczywiście żeby wszystko było legalnie.

 

Pozdrawiam

Adam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj