karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

MTZ1    0

A czy z rachunku za prąd będę mógł odliczyć cały VAT jak posiadam tylko jeden licznik na całe gospodarstwo. Tak samo z rachunkiem za paliwo do auta czy wodę? A jak sprzedam ciągnik to od sprzedaży będę musiał zapłacić VAT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Zauważyłeś że jest różnica między 300pln a 800pln to już dobrze,zaczynasz chwytać.Teraz porównaj sobie kwoty 1900pln i 1500pln.I co,jest różnica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

Zauważyłeś że jest różnica między 300pln a 800pln to już dobrze,zaczynasz chwytać.Teraz porównaj sobie kwoty 1900pln i 1500pln.I co,jest różnica?

 

Tak jest różnica nie przypadkowa ponieważ vat wzrósł z 22 na 23 % i obecnie vat od 10 tyś zł wynosi 2300 tyś i właśnie 800 pln masz "zwrot" z faktury sprzedaży a resztę jaka ci przysługuje 1500 pln dostajesz zwrot z US. Błagam nie męcz mnie już. Napisz że już rozumiesz ... :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

No jesteś coraz bliżej.1500pln zwrotu po zmianie stawek,a 1900pln przed zmianą.A teraz:"masz zwrot z faktury sprzedaży-800pln".A gdzie ten vat wędruje?Czyżby został u mnie w kieszeni?No chyba nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jak masz te 1500 zwrotu to tych 800zl przecież ie odprowadzasz do us i razem masz 2300zł

przed zmianami zwrotu miałeś 1900 i 300zł ze sprzedaży których nie odprowadzasz do us czyli razem 2200zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

No jesteś coraz bliżej.1500pln zwrotu po zmianie stawek,a 1900pln przed zmianą.A teraz:"masz zwrot z faktury sprzedaży-800pln".A gdzie ten vat wędruje?Czyżby został u mnie w kieszeni?No chyba nie.

 

 

 

No pewnie że nie zostaje, ja przychodzę nocą i obrabiam ci portfel , budzisz się rano i sobie myślisz : a to Urząd Skarbowy zabrał mi mój vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

A czy US oddaje mi 2300pln z moich zakupów?Nie.US oddaje różnicę pomiędzy vatem z zakupów a vatem z mojej sprzedaży.I przed zmianą stawek zwracał mi 1900pln(przy sprzedaży i zakupach za 10000pln netto).Te pieniądze trafiały na moje konto.Po zmianie stawek Us zwraca mi 1500pln.Na moje konto wpływa 1500pln.Tak więc jest to 400pln mniej.Czyli na moim koncie jest o 400pln mniej.No prościej nie umiem tego wytłumaczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

A czy z rachunku za prąd będę mógł odliczyć cały VAT jak posiadam tylko jeden licznik na całe gospodarstwo. Tak samo z rachunkiem za paliwo do auta czy wodę? A jak sprzedam ciągnik to od sprzedaży będę musiał zapłacić VAT?

[/quot

 

z prądem może być taki problem, że twój dostawca energii jak mu powiesz że chcesz mieć NIP na fakturze i wogóle fakturę może ci ponieść stawki na przemysłowe. Wtedy mimo odliczenia vat i tak będziesz stratny. Musisz to sprawdzić. Jak sprzedajesz ciągnik zakupiony na fakturze też musisz sprzedać na fakturze i wtedy oddajesz vat z faktury do US. Nie wiem jak jest z sprzedażą ciągnika kupionego jeszcze jak ryczałtowiec po przejściu na vat ...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

@jacek ale przed zmianami dostawałeś 10000 netto +3% VAT czyli 10300zł

dziś po zmianach dostajesz 10000 netto +8% VAT czyli 10800 zł

 

 

przed zmianami

 

przychód -10000 zł netto stawka VAT 3% = 10300zł brutto, tyle kupujący wpłaca ci na konto

rozchód - 10000 netto stawka 22% = 12200 brutto tyle wydajesz na zakupione towary

 

deklaracja:

podatek należny - 300zł

podatek naliczony - 2200zł

 

kwota zwrotu = podatek naliczony - podatek należny

2200 - 300 = 1900 zł tyle przelewa Ci US na konto

 

stan konta po przelewie z US

 

10300zł - sprzedaż towarów

1900zł Przelew uznaniowy z US

razem stan konta 12200

 

po zmianach

przychód -10000 zł netto stawka VAT 8% = 10800zł brutto, tyle kupujący wpłaca ci na konto

rozchód - 10000 netto stawka 23% = 12300 brutto tyle wydajesz na zakupione towary

 

deklaracja:

podatek należny - 800zł

podatek naliczony - 2300zł

 

kwota zwrotu = podatek naliczony - podatek należny

2300 - 800 = 1500 zł tyle przelewa Ci US na konto

 

stan konta po przelewie z US

 

10800zł - sprzedaż towarów

1500zł Przelew uznaniowy z US

razem stan konta 12300

 

 

 

i teraz porównaj sobie stan konta przed zmianami i po zmianach i która suma jest wyższa pierwsza czy druga ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

KTOM no i co ?Dotarło?

 

Nie zaśmiecaj forum. Koniec dyskusji. Życzę powodzenia i jak największych zwrotów vat oczywiście w granicach prawa czyli różnica pomiędzy vat z kupna a vat ze sprzedaży. Nie próbuj domagać się o swoje zgubione 400 pln, bo oni swoje macki np Urząd Kontroli Skarbowej i mogą się zająć takim gagatkiem :D

Edytowano przez ktom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

jacek1296 nie kłuć się bo nie masz racji. Dlaczego nie doliczasz tych 500 zł które zyskujesz po zmianie stawek?? mimo tego że US

zwraca ci 400 mniej zwrotu podatku to zyskujesz 500 zł za sprzedany towar czyli po zmianach jesteś 100 zł na plus!!

 

EDIT

 

uprzedziliście mnie

 

A odnośnie ciągnika kupionego przed przejściem na vat. Jeśli zakupiłeś go nie odliczając od niego VAT-u przy sprzedaży również nie odprowadzasz od niego podatku

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

KTOM QAZI zwracam honor.Wy macie rację.

 

Cieszę się że załapałeś . Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

jacek1296 nie kłuć się bo nie masz racji. Dlaczego nie doliczasz tych 500 zł które zyskujesz po zmianie stawek?? mimo tego że US

zwraca ci 400 mniej zwrotu podatku to zyskujesz 500 zł za sprzedany towar czyli po zmianach jesteś 100 zł na plus!!

 

EDIT

 

uprzedziliście mnie

 

A odnośnie ciągnika kupionego przed przejściem na vat. Jeśli zakupiłeś go nie odliczając od niego VAT-u przy sprzedaży również nie odprowadzasz od niego podatku

Wystawiasz fakturę na stawke zw i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

a czy nalezy sie zwrot vat jesli rozchody sa wieksze od przychodów. np jesli kupuje masyny na kredyt to w roku kiedy kupuje sprzent to rozchody znacznie przekraczaja dochod

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

należy się, u nas dopiero w tym roku przychody są wyższe jak rozchody odkąd jesteśmy na VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

chłopaki - przez kilka ostatnich dni byłem bardzo zajęty, nie śledziłem tego tematu, ale do rzeczy.

Pod koniec 2010 pojawiały się informacje, że wg nowego projektu ustawy o VAT rolnik będzie mógł z dnia na dzień przejść z ryczałtu na pełny VAT.

Macie jakieś informacje potwierdzone czy to przeszło?

Ostatnio jak ojciec zaczął przekazywać gospodarstwo ktoś tam rzucił temat, że akurat ta cześć projektu nie weszła i dalej trzeba wykazać minimum 20tys. sprzedaży w roku poprzednim nim się przejdzie na pełny VAT. Ojciec zlecił temat księgowej do zbadania, kobitka jeszcze nie wie, dopiero w czwartek ma być na jakimś szkoleniu i ma dać odpowiedź, w skarbówce padły pytania do 2 osób i obie odpowiedziały inaczej. Czy ktoś z Was ćwiczył już ten temat?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

jak składałem deklarację to się pytali o te 20 tyś , faktury nie pokazywałem. Wcale nie jestem pewien czy ten przepis obowiązuje -niedoinformowani urzędnicy wolą na wszelki wypadek pytać i w razie czego nie ponosić odpowiedzialności jakby okazało się że coś jest nie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

kiedy składałes wniosek? kiedy zaczałeś oficjalnie swoje gospodarstwo?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

jak ja sie pytałem w skarbówce jakiś tydzień temu to powiedzieli mi ze mieli znieść ten przepis ale tego nie zrobili i nadal obowiazuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

wniosek składałem w tym tygodniu, a datę rozpoczęcia gospodarowania podałem 01.2009 a i pytali się czy prowadzę książkę przychodów i rozchodów :blink: , powiedziałem że oczywiście prowadzę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    514

Ja byłem w US i powiedzieli mi żeby wejść na VAT to muszę przedstawić faktury na 20tyś za ubiegły rok a nie mam faktur bo dopiero przejąłem gospodarstwo.

A tak teraz sobie myśle że jak nie mogę wejść na Vat to i na RR też chyba nie jestem.

Muszę pojechać do US i podpisać jakąś umowe że będę na RR czy nic nie trzeba robić???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TJ206    1

Nadal jest 20tyś i spis faktur i oświadczeń o sprzedaży z 3 ostatnich miesięcy,jestem w Vacie od prawie 4 lat i nie jest taki straszny jak wszyscy opowiadają, po trzech miesiącach będziecie udzielali rad o jakich wam się dzisiaj nie śni!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj