karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

qazi    61

to dotyczy sam. osobowych nawet tych bez homologacji ciężarowej, maszyn rolniczych to nie dotyczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    513

Przeczytałem ostatnich kilkanaście stron i nic nie znalazłem na taki temat:

Przejąłem gospodarstwo w 31 grudnia i jakbym przedstawił faktury za styczeń na 20tyś to od lutego mógłbym wejść na vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

20tys chyba nie obowiązuje spytaj swego naczelnika US a z innej beczki do faktury płatnej przelewem dopinacie potwierdzenie przelewu?czy mozna dołączyć wyciąg z konta ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

Śliski temat, poczytaj sobie wyżej jak nie pytają to nie odpowiadaj ( chodzi o US) ;) . A na poważnie jest zamieszanie z tymi 20 tyś, niby już tego nie ma ale urzędasy nie chce się sprawdzić wiec na wszelki wypadek mówią że ma być. Ale przypomnij sobie czy nie sprzedawałeś innemu rolnikiem ryczałtowym w poprzednim roku płody rolne na wymagana kwotę i zapytam się czy przypadkiem nie zapomniałeś spisać umowy sprzedaży .... ;) . A jak US się spyta to nic nie pokazuj tylko grzecznie powiedz że oczywiście sprzedawałeś i masz na to dokument . ;)

Edytowano przez ktom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    513

dajmy że napisze z kimś umowę na sprzedaż zboża z datą 31 grudnia(wtedy co przepisaliśmy ziemię) to w US przyczepią się pewnie skąd wziąłem zboże w grudniu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

było w stodole którą ojciec ci przepisał razem z ziemią sprzedałeś już tylko gość jeszcze nie odebrał :) jak jest z tymi przelewami potrzebne potwierdzenie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    513

ale z US nie ma żartów :) a poza tym to tylko chlewnie z tucznikami mam na siebie ;)

to wystarczy spisać umowę na kartce papieru czy coś jeszcze??

Edytowano przez Daro20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Czy od budowy ogrodzenia wokół gospodarstwa można odliczyć VAT? Czy jednak to nie przejdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

dajmy że napisze z kimś umowę na sprzedaż zboża z datą 31 grudnia(wtedy co przepisaliśmy ziemię) to w US przyczepią się pewnie skąd wziąłem zboże w grudniu???

 

Daj spokój nie rób problemów jak ci ich nikt nie robi . Nie podejrzewaj US o śledzenie historii twojego gospodarowania. A tak wogóle to nie dzierżawiłeś w poprzednim roku przypadkiem jakiegoś gruntu może od wójka .... ;) Między nami mówiąc za bardzo drążysz temat ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mobilek    1

Koledzy jaka jest teraz stawka vat na produkty rolne, krowy i nawozy. Nie którzy mówią że jest 5% a inni że 8%??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    513

Daj spokój nie rób problemów jak ci ich nikt nie robi . Nie podejrzewaj US o śledzenie historii twojego gospodarowania. A tak wogóle to nie dzierżawiłeś w poprzednim roku przypadkiem jakiegoś gruntu może od wójka .... ;) Między nami mówiąc za bardzo drążysz temat ....

 

 

Drążę ten temat bo to jest poważna sprawa żeby przejść teraz na VAT a nie za rok . Tak ładnie to można rozmawiać między nami ale nie w US :) Urzędasy dobrze wiedzą jak jest i im się za bardzo kitu nie wciśnie <_<

Ale będę coś załatwiał z tym VATem w tym tygodniu i jak będę coś wiedział to dam znać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

qazi a jaka jest w końcu stawka na tuczniki i bydło sprzedawane z gospodarstwa wiesz może?Bo ja już sam się zapętliłem jedni mówią 5%(w tym mój księgowy) dziś na PPR piszą że 8%.Jak ktos wie to niech napisze na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

na żywiec jest 8% i z tego co pamiętam to jeszcze owies jest na 8%, a tak poza tym to gdzieś w tym temacie podawałem link do strony z rozpiską co na ile jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ale stawka 3% i tak miała zostać zastąpiona stawką 7% od tego roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    513

Ale lipa 3% na 8% odrazu to trochę przesadzili

 

ziarno zbóż 3% na 5% oprócz owsa 8%

nawozy 3%/8%

paliwo 22%/23%

ŚOR 3%/8%

usługi rolnicze 3%/8%

energia elektryczna 22%/23%

żywiec 8%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
Ale lipa 3% na 8% odrazu to trochę przesadzili

ale co im zrobisz?

W grudniu za 2-3 świnki zapłaciłem do US może z 20-30 pln VATu, w styczniu już jest chyba 80 pln :(

 

Teraz policz kto tak naprawde pokryje dziurę w budżecie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

Nikita 2-3 szt to jeszcze ale ja mam 100 na rzut więc przy takiej cenie jaka jest w tej chwili to napewno dołozę do tego i aż się boje liczyć ile :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

wiesz - ja też mam jeszcze trochę (nie tyle co ty) ale chciałem pokazać prosty przykład.

Sprzedaż smiesznej ilości w końcu grudnia i sprzedaż tej samej ilości w styczniu, miesiąc różnicy a do zapłacenia fiskusowi dużo więcej na tak małej ilości. Przy większych ilościach można sobie łatwo przemnożyć ;)

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

Zaraz zaraz przecież to jest podatek - wartość dodana. Tak więc czemu biadolicie skoro ktoś - zakład mięsny, pośrednik wam te pare procent dopłaci a wy grzecznie tę pare procent oddacie do US. Co więcej ktoś rozliczający się kwartalnie może kilka miesięcy obrócić groszem lub włożyć na lokatę zanim zwróci do US ... . Realnie te procenty zapłaci cała Polska jak zje kiełbasę lub kupi sobie schab <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

Realnie zapłaci cała Polska, ale powiedz kto jak zwykle straci na tym najwięcej??? My rolnicy niestety!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Słuchajcie byłem dziś w US i pytam się czy przechodząc na zasady ogólne muszę udokumentować sprzedaż z poprzedniego roku (min. 20 000 zł) to babka postawiła oczy że nie trzeba i że pierwsze słyszy o dokumentowaniu takich rzeczy. Ja już sam nie wiem o co tu chodzi :/ Dała mi do wypełnienia VAT - R, NIP - 1, REGON do wyrobienia i akt notarialny o potwierdzeniu własności gospodarstwa i wsio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj