karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ENDURAK91    22

kupuje ciągnik i chce przejść na VAT co musze zrobić gdzie i jakie dokumenty dostarczyć? no i co z tymi 20tyś. dochodu musze je wykazać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

faktury to ja mam na 200 tyś ale sęk w tym że nie są na mnie a na moich rodziców a takie coś się niestety nie kwalifikuje i tu jest problem bo powiedziano mi ze dopiero za rok będę mógł przejść.

 

I na 100% 20 tys nadal obowiązuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

faktury to ja mam na 200 tyś ale sęk w tym że nie są na mnie a na moich rodziców a takie coś się niestety nie kwalifikuje i tu jest problem bo powiedziano mi ze dopiero za rok będę mógł przejść.

 

I na 100% 20 tys nadal obowiązuje

Nie musza to byc faktury Vat RR. Napisz sobie umowe sprzedazy plodow rolnych np zboza z kims znajomym na ta kwote i nie beda sie czepiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Przepisy mówią o sprzedaży na 20tyś. w poprzednim roku podatkowym, więc raczej nie chodzi o cały rok 2010.Jeżeli Kolega przejął gospodarstwo jeszcze w 2010 roku to może wykazać taką sprzedaż .Moim zdaniem najlepiej sprzedać rolnikowi ryczałtowemu (hodowcy ) 25t jakiegoś zboża paszowego.Jak ktoś się spyta skąd wziął ,to powie że miał pole w użyczeniu ,prawo tego nie zabrania .Napisać rachunek , jakaś pieczątka gospodarstwa i płatność gotówka ,oczywiście podpisy i data grudniowa .To że tego wymogu nie znieśli to chamstwo .Przy innej działalności można od razu na wat a chłopa na rok do kwarantanny i skubania z kasy .Najważniejsze że samozadowolenie urzędników utrzymuje się na wysokim poziomie .Przy przejęciu gospodarstwa z początkiem tego roku nie widzę rozwiązania .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

gospodarstwo przejąłem przedwczoraj. w sumie z tym użyczeniem i spisaniem umowy na sprzedaż zboża to nie głupi pomysł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Woytas    1

A ja byłem dzisiaj w US i tam powiedzieli mi, że trzeba się wykazać tymi 20 tysiącami. Ale Pani (wielką literą, bo wyjątkowo miła była :) ) w urzędzie zadzwoniła gdzieś i dowiedziała się jest jeszcze szansa na to, że zmienią się te przepisy i kazała mi się dowiadywać w lutym. Pożyjemy zobaczymy.

 

W każdym razie, na chwilę obecną wymagane jest udokumentowanie sprzedaży na kwotę 20 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

koledzy znacie jakis fajny program do prowadzenia ksiegowosci i wystawiania faktur tj. drukowania??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

w ubiegłym roku wraz z Rzeczpospolitą była płyta' mała księgowość'do prowadzenia księgowości.Można było także prowadzić VAT gospodarstw i drukować faktury.Być może teraz po zmianie ustawy wyjdzie nowa płyta.Jeżeli ktoś miałby jakieś informacje to może wrzuci je na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr82    0

ale czy te 20 000 nie miało byc zniesione, jakiś czas temu w internecie znalazłem artykuł, w kórym pisało, że rolnik nie będzie musiał już okazywac się sprzedażą na 20 000 za ubiegły rok żeby przejśc na vat- też zacząłem się nad tym głęboko zastanawiac bo planuję trochę inwestycji a z samego paliwa już się trochę nazbiera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    4

mam ten sam problem

tydzien temu w US kierownik od vatu powiedziała mi ze juz nie obowiązuje te 20000 a poza tym to i tak nie sprawdzali tego obrotu

bo nie byli w stanie udowodnic na 100% rolnikowi ze nie miał tego obrotu bo umowy sprzedaży do 1000 zł nie muszą być rejestrowane w US

ale niestety dzisiaj w biurze rachunkowym pani sprowadziła mnie na ziemie mówiąc że te 20000 tys nie przeszło i jak chce cos sciemniać z tym obrotem to na własną odpowiedzialność bo ona sie nie podejmnie rozliczania mnie jak jej nie udokumentuję obrotu

bo przy pierwszym większym zwrocie Vatu bedę miał kontrolę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Koledzy, na sprzedaż zboża itp.piszcie RACHUNEK , druczki w papierniczym za parę złoty, umowę się pisze na samochód albo inny traktor (=opłata skarbowa).Na zasadach ogólnych jestem szósty rok ,zwrot VAT za środki trwałe miałem 6 razy, a tak to co drugi miesiąc 1-2 tyś ,a kontroli zero.Do deklaracji VAT-7 dołączamy ksero dokumentów np.faktury za ciągnik ,świadectwa homologacji, dowód zapłaty(przelewu ), dowodu rejestracyjnego itp.Rozliczam się sam i dla tych kilku faktur nie ma sensu się szarpać z jakąś mądrą Panią z biura rachunkowego .Więcej odwagi, nie taki diabeł(US)straszny .Księgowy od wszystkiego też może narobić bałaganu a na deklaracji i tak Wam się każe podpisać .Raz wybrałem się na szkolenie do WODR w temacie VATu ,to co tam gość (pracownik ODR )opowiadał to był szok ,ręce opadały i nie wiadomo było czy płakać, czy się śmiać .Szkolenie z pracownikiem US to by miało sens.Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

no dobre a jeśli ojciec przpisuje mi w lutym gospodarstwo i będe chciał odrazu przejśc na zasady ogólne rozliczania vat to jakie warunki bedę musiał spełnić ? a osoba niżej nie może odp zamiast lamentować?

Edytowano przez cipekfan69

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

ludzie zlitujcie sie no przeciez ostatnie 5 stron jest poswiecone temu co trzeba zrobic zeby przejsc na vat i kolejna "ofiara " musi pytac... <_< <_<


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PetrCech22    1

no ja przejąłem jeszcze 2010roku gospodarwstwo..... czy duzo jest przy załatwiania papierkow do vat'u???

Edytowano przez PetrCech22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

jak ma się nie denerwować jeśli w koło jedno i to samo pytanie pada. Widać z tego, że użytkownicy nie czytają kilku poprzednich postów tylko wałkują cały czas to samo ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

ale te ciągłe pytania przewijają się co kilka stron i świadczy to że pytają o nie dzieci, ewentualnie osoby które nas nie szanują i nie chce im się kliknać parę stron dalej.

 

MODERATORZY - >> pobudka ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

no ja przejąłem jeszcze 2010roku gospodarwstwo..... a i mam pytanie nadal trzeba te 20 tys zeby przejsc na VAT.. a i gdzie sie rejestruje ??? w US??

Andrzeju gdzie jestes, jak jesteś potrzebny? Koledzy wyżej też się gotują. Co 3 post, te same pytanie. Może założyc oddzielny temat dla początkujących vatowców?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vrykoulakas    11

a jak temat dla początkujących się rozwinie na drugą podstronę to pierwszy post na tej drugiej podstronie będzie ?? ......... no jaki będzie ?? domyśla się ktoś ?? no będzie czy trzeba mieć 20 tys żeby przejść na vat :lol:


Bear The Truth 2 + ICS Camo Hunter + NAP Spitfire ew Weihrauch HW 100T
Patrz przed siebie Traktory są wszędzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

a może taki FAQ powinno się zrobić??? Moderator by się do jakiegoś wyższego celu przydał ;)

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

a jak temat dla początkujących się rozwinie na drugą podstronę to pierwszy post na tej drugiej podstronie będzie ?? ......... no jaki będzie ?? domyśla się ktoś ?? no będzie czy trzeba mieć 20 tys żeby przejść na vat :lol:

a tak ciężko przewinąć te 5-10 stron?

Z własnego doświadczenia wiem jedno - pierwszy rok niech prowadzi księgowa. Po prostu znają ją w US i ona zna podejscie US do podatników. Jedni krzyczą że trzeba 20 tys obrotu a inni nie. Mnie tylko spytała czy mogę tyle wykazać w razie kontroli. Powiedziałem jej że spokojnie więcej wykaże jeśli trzeba. Miałem już kontrolę w związku z dużym zwrotem i jakoś nikogo te 20 tys PLN nie obchodziło.

 

Natomiast jeżeli dla kogoś problemem jest wykazanie 20 tys PLN to niech zostawi temat przechodzenia na VAT.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemoxx90    0

a słyszeliście coś może o tym że w 2011 maxymalna kwota zwrotu VAT ma wynieść tylko 6tys. zł??? gdzieś tak mi się obiło o uszy...może ktoś mi udzielić jakiś info bo na googlach nic takiego nie znalazłem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

max kwota odpisu VAT ma wynieść 6 tys zł ale nie więcej jak 60% VAT zawartego z cenie samochodu osobowego ( nie jestem pewien czy też dostawczego, busa o DMC do 3.5t) wykorzystywanego do celów gospodarczych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemoxx90    0

znaczy te 6tys mam rozumiec dotyczy tylko samochodów z homologacją ciężarową tak? jeśli chodzi o maszyny rolnicze to już to nie obowiązuje tak??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj