karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Tomtu    1

Z VAT-u można się wycofać ale dokładnie nie pamiętam chyba w ciągu 3 lat ale to ktoś musi potwierdzić lub US się dowiedz No i nie wiem co w tym przypadku z VAT-em który ci zwrócili .

Tylko czy warto czy policzyłeś sobie dokładnie i przejście na VAT się nie opłaci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

Po prostu mi się nie opłaca, jeszcze nic nie odliczałem

 

Zaraz zaraz, spokojnie a co spowodowało że przeszedłeś na vat i jak możesz po kilku dnia stwierdzić że ci się nie opłaca, to można stwierdzić po pół roku a nie teraz .Z własnego doświadczenia ci powiem, że jak masz okazję odliczyć vat zaczynasz inaczej patrzeć na to za co płacisz. Dopiero potem zobaczysz ile kupujesz z vat do odliczenia, poza tym już dzisiaj skąd wiesz że za jakiś czas nie będziesz kupował maszynę lub ciągnik i co wtedy :huh: . Koszt biura rachunkowego można wynegocjować nawet na 100 zł miesięcznie- to chyba dla ciebie nie majątek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

No trochę się dziwie, kto przechodzi na VAT przemyśla swoją decyzję, ile odda i ile weźmie, nie było miesiąca żeby coś trzeba dopłacić, a nie inwestujemy tak bardzo, oczywiście powodem było zakup maszyn z PROW, ale i tak kwartalnie wychodzimy na + zawsze jakaś faktura się znajdzie za części, nawozy, a że o paliwie nie wspomnę, laptop, internet. Przemyśl to dobrze... Tak jak kolega wyżej napisał księgowy od nas bierze 120zł kwartalnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Nie rozumiem jednej rzeczy. Ja mam zamiar przejść na VAT i już któryś dzień liczę wszystkie przychody i wydatki, rozmawiam ze znajomymi będącymi na vacie i analizuje wszystkie za i przeciw. A ty przeszedłeś sobie na vat tak sobie? bo słyszałeś ze jest lepiej? możesz to wytłumaczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Mógłby mi ktoś podesłać jakiś artykuł gdzie jest jakaś kalkulacja za i przeciw przejścia na zasady ogólne w różnych gospodarstwach? Ja właśnie się waham czy przechodzić - jeszcze dokładnie nie liczyłem jak to będzie wychodzić. Trochę denerwują te podwyżki vatu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

taka kalkulacja znaleziona gdzieś tam za wiele nie pomoże, będziesz co najwyżej mógł się na niej wzorować przeprowadzając swoją, bo i tak musisz policzyć czy w Twoim przypadku to się opłaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

K***a panowie bo mnie coś trafi jak to czytam. Pisałem jak ja zrobiłem. Najbezpieczniejsza metoda. Spisywać każdą żarówkę i woreczek polfamixu w zeszycie. Taki zeszyt po roku podliczyć i wszystko wiadomo. To nie jest takie trudne. Ja sobie teraz też robię rozpiskę ale w Excelu co i gdzie wydałem i ile VATu mam do zwrotu. Jeżeli ktoś myśli przejść na VAT (zrezygnować ze zwolnienia) to teraz sobie zaczać spisywać za co zapłacił i ile % było VATu, później tylko zmienić stawki przy sprzedaży (między ryczałtem a VATowcem) i zsumować i wiemy czy się opłaca czy nie.

 

Co 2-3 strony jakiś nowy użytkownik pyta czy opłaci się przejść na VAT. Moderatorzy - pobudka - karać za coś takiego i pokazać że było to poruszane. Tak wiem że 100 stron to sporo do przejrzenia ale zdrowy rozsądek i NETYKIETA nakazuje przejrzeć ostatnie 10 stron tematu. Temat ważny do którego zaglądam systematycznie ale boli głowa od ciągłych pytań czy opłaca sie przejść na VAT od osoby która ma 2-3 posty i po pół roku znika z tego forum.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Panowie, kolega się pytał mnie czy może odliczyć qada którego kupi na gospodarstwo? Robił ktoś coś takiego? Jest ważne czy będzie zarejestrowany, czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Moi znajomi, którzy mają działalność gosp księgują jako pojazd gospodarczy. Nie wiem jak jest w przypadku rolnictwa. Gdyby ktoś wiedział na 100% co i jak też bym pocztał w niedalekiej przyszłości myśle o outlanderze.

 

Co do przejścia na vat niestety myślenie i liczenie jest słabą stroną wielu rolników. Najpierw się robi, potem myśli a na koniec biadoli, że nie tak wyszło i bieda. Owczy pęd i nauka kosztują, ale nie ma się co tym przejomwać najwyżej państwo więcej zarobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Panowie, kolega się pytał mnie czy może odliczyć qada którego kupi na gospodarstwo? Robił ktoś coś takiego? Jest ważne czy będzie zarejestrowany, czy nie?

A czy taki pojazd podlega rejestracji w naszym kraju?

A odliczasz od wszystkiego co używasz do produkcji rolnej - ja quada bym używał do oglądania pól, z dodatkową lancą z boku do oprysku rundupem miedzy (gł. pole-pas drogi), z przyczepką aby coś przewieźć na pole itp. Tylko ja teraz nie mam kasy na quada.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

no i jeszcze koniecznie dostać na niego dofinansowanie z MGR :D . Wszystko zależy od pomysłowości, gdyby firmy handlujące takim sprzętem miały pewność że będzie zbyt pewnie zrobiły by jakieś wersje 4x4 z przyczepkami z możliwością nadstawki- opryskiwacz lub rozsiewacz do nawozu z napędem np. od koła przyczepki..... ale się rozmarzyłem :wub:

 

Brutalny powrót do rzeczywistości :D . Byłem dzisiaj w US w sprawie przejścia na vat. Niestety męczyli mnie o ta sprzedaż na 20 tyś i pytali o prowadzenie ewidencji sprzedaży za ostatni kwartał. Generalnie dobra rada - na wszystko przytakiwać i grzecznie się uśmiechać, mówić że wszystko się ma, nic tak dobrze nie wpływa na urzędnika jak utwierdzenie go w przekonaniu że on ma rację :D .

Albo jak to mówią Rosjanie : тишхей будеш дальше едеш ;)

Edytowano przez ktom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Kiedyś firma suzuki homologowała quady w polsce jako ciągniki rolnicze. Teraz chyba już tego nie robią. Quada rejestruje się przeważnie jako pojazd samochodowy inny. Ludzie używają ich do odśnieżania posesji i placów przy firmach i trzeba powiedziec sprawdzają się w tym. Myślę, że sprawdził by się także przy jakiejś pracy inspekcji pól, lasów, łąk. Pozatym mając na uwadze śnieżne zimy quad ma zdolności tralcyjne lepsze od ciągnika czy auta terenowego. Myślę, że w us powinno to przejść bez problemów.

jeśli chodzi o te 20 tys obrotu myśle, ze nie wszyscy pracownicy wiedzą o zmianie przepisów stąd te pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dannygumis    21

 no to teraz nie bedzie już tak różowo na tym vat   

Edytowano przez dannygumis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jeśli chodzi o quady to można kupić go z homologacją lub bez. Każda firma ma w sprzedaży i takie i takie. Bez homologacji oczywiście nie możesz poruszać się po drogach publicznych. z homologacją mój kolega rejestrował jako samochód

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Dziś byłem w US zapytac się dokładnie jak to jest z tym vat-em i powiedziano mi że nie mogę teraz przejść na vat gdyż muszę wykazać obrót 20 tys w roku i 3 miesiące prowadzić rejestr faktur czyli dopiero za rok będę mógł przejść na vat. Czy u was też tak mówili czy tylko mój urząd jest tak upierdliwy bo ktoś tu się wypowiadał ze przedstawiał faktury i obrót po rodzicach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

wiem ze to pytanie pojawilo sie wiele razy ale pytam po raz kolejny jak jest z tym przejsciem na VAT bo jak dziś pytalem w urzedzie skarbowym to koles powiedzał ze musze miec ten obrót 20000 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Jeśli dobrze rozumiem, Koledzy nie mają za 2010r faktury (faktur )VAT RR na kwotę 20.000zł.To jaki jest sens przechodzenia na zasady ogólne (rezygnacji ze zwolnienia )? Ewidencja sprzedaży za ostatnie 3 miesiące może być w formie kartki papieru ,a wpisać można 5zł(albo nawet 0).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Nie wszyscy sprzedają na swoje konto i stąd brak jest faktur z udowodnieniem sprzedaży. Wiem to po swoim przykładzie

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj