karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    315

ja na Twoim miejscu bym odliczał się nie przejmował.

Mamy ciągnik w którym jestem tylko współwłaścicielem i odliczam wszystko bo ciągnik służy tylko do gospodarstwa a że w całości nie jest przerejestrowany na mnie to inna bajka (może kiedyś to zrobię jak będę miał parę PLN i czas na stanie w WK).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jeżeli złoże doklaracje o przejciu na vat w styczniu i bede sie rozliczał co kwartał, to od lutego bede na vat czy dopiero od pierwszego dnia następnego kwartału?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

wiem na 100% (oczywiście chodzi o te 20000 udokumentowane aby przejśc na vat) byłem z US i sie pytałem to mi pani powiedziała że od nowego roku już nie trzeba przeczytaj wcześniejsze posty ktoś dawał link albo cytował jakiś dziennik ustaw czy coś... albo jak chcesz byc jeszcze bardziej dociekliwy przeczytaj sobie w listopadowym top agrar artykuł o nowym vacie tam jest wszystko

nie wiem od kiedy to top agrar jest wyznacznikiem prawa w naszym kraju myslałem ze ustawy i rozporządzenia ;) no ale cóż jak tak bardzo chcesz to przeczytaj styczniowy numer top agrar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie glupie pytanie mam mianowicie co jest mi potrzebne do wziecia sobie telefonu komórkowy na firme i jak powinna wygladac faktura z TP.sa na telefon stacjonarny zeby US ja zaakceptowal?tylko moje dane i regon czy jeszcze cos wiecej?i drugie glupie co musi byc na fakturze wystawionej na mnie zeby US ja zaakceptowal do rozliczenia??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

Powinna być pełna nazwa firmy i adres oraz nip na fakturze

a do podpisania umowy z TP potrzebny jest jeszcze regon

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

czyli gospodarstwo rolne jan kowalski i 656....... i tyle na fakturze?? a regonu nie trzeba??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

ja mam takie pytanie jak z zakupem auta na gospodarstwo? bo mam w planie kupic sobi auto takie za 30 tys max i czy mozna to kupić na gospodarstwo i odliczyć 23% od wartośći? ktoś może to kiedys spraktykował? prosze o wypowiedzenie sie w tej sprawie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Można, tylko jeśli jest to auto o ładowności <500kg to nie możesz odliczyć więcej jak do 6tys. zł. Więc w Twoim przypadku, jeśli to ma być osobówka to max wyniesie 26086,95zł netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

ja mam takie pytanie jak z zakupem auta na gospodarstwo? bo mam w planie kupic sobi auto takie za 30 tys max i czy mozna to kupić na gospodarstwo i odliczyć 23% od wartośći? ktoś może to kiedys spraktykował? prosze o wypowiedzenie sie w tej sprawie?

od nowego roku mozesz sobie odliczyc vat ale tylko z zakupu samochodu powyzej 3.5 t od osobowych nawet z kratka juz nie mozna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie w salonie play powiedzieli mi ze do wziecia telefonu z oferty na firme musze przedstawic wpis do ewidencji dzialalnosci gospodarczych w UG, poszedlem tam i nie moge sie wpisac jako producent zboz poza tym bylo by to rownoznaczne z oplacaniem ZUS... wiec dzwonie do salonu PLAY jescze raz a pan mowi ze wystarczy ze przedstawie dokument o nadaniu numeru producenta. rozumiecie cos z ego?? czy jak im pokaze ze mam numer gospodarstwa to juz bede mogl wziac telefon na firme i tam na fakturze bede mial napisane "Gospodarstwo Rolne Jan Kowalski nip i regon"??i juz bede mogl to pokazac w US i bede odliczal ten telefon?? a jak US patrzy na to gdybym na jednej fakturce mial dwa telefony moj i ojca moge miec dwa telefony?? moge je w ten sposob odliczac??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

[quote name='tomasz21' timestamp='1294072680' post='616850Mozesz odliczac ale wykonywane telefony powinny dotyczyc spraw awiazanych z gospodarstwem a nie prywatnych moga w szczegolnych przypadkach sprawdzic biling rozmow

Edytowano przez tomasz21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

nie cytuj poprzedniego posta i ja wiem ze oga ale oni raczej tego nie sprawdzaja:) wiec jak to jest??co jest tak naprawde potrzebne do tego telefonu na firme moj znajomy ma w domu 4 komorki i wszystkie na jednej fakturze przychodza i sie z tego rozlicza:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

dowod osobisty, zaswiadczenie z ARiMR o nadaniu numeru gospodarstwa,nie wiem jak z regonem masz wez to powinno w zupelnosci wystarczyc

Edytowano przez tomasz21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

dzieki i na fakturce bede mial napisane gospodarstwo rolne moje dane i regon tak?? i to powinno byc na kazdej fakturze do odliczenia??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

kolego radze Ci edytowac te posty i po usuwaj wszystkie cytaty moich postow bo dostanies ostrzezenie w postaci procentow:) dziekuje Ci bardzo za pomoc a wiesz moze jak jest z uzyczeniem maszyn rolniczych czy np jesli sobie uzycze bizona od taty to czy moge wszystkie czesci od iego odpisywac sobie?? tata uzyczyl mi c-330 wiec paliwko bedzie szlo na niego a co z czesciami wlasnie do bizona?? i czy npp gdybym mial uzyczony garaz to czy moge sobie do niego utwardzic dojazd??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arni251    5

Witam a jak to jest z tym vat od tego roku, ile mi odliczą za sprzedanego byka 300 kg a ile ja mogę odliczyć od nawozów, śor, paliwa, części do maszyn i zwykłych rzeczy jak np widły czy gwozdzie. I jest jeszcze te 20 tys do udokumentowania??


Jak coś robić to robić to dobrze!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

panowie w salonie play powiedzieli mi ze do wziecia telefonu z oferty na firme musze przedstawic wpis do ewidencji dzialalnosci gospodarczych w UG, poszedlem tam i nie moge sie wpisac jako producent zboz poza tym bylo by to rownoznaczne z oplacaniem ZUS... wiec dzwonie do salonu PLAY jescze raz a pan mowi ze wystarczy ze przedstawie dokument o nadaniu numeru producenta. rozumiecie cos z ego?? czy jak im pokaze ze mam numer gospodarstwa to juz bede mogl wziac telefon na firme i tam na fakturze bede mial napisane "Gospodarstwo Rolne Jan Kowalski nip i regon"??i juz bede mogl to pokazac w US i bede odliczal ten telefon?? a jak US patrzy na to gdybym na jednej fakturce mial dwa telefony moj i ojca moge miec dwa telefony?? moge je w ten sposob odliczac??

Z tego to ja wnioskuję tyle, że jak ktoś sprzedaje telefony, to niech je sprzedaje, a jak ktoś wylicza podatek rolny to niech go wylicza!!

 

Z rolnictwem indywidualnym jest tak, że jest to firma sprawna inaczej. Narobili tych rodzai ewidencji producentów, że się można zamieszać :) Sam mam jak wielu z nas 3 wpisy - z GUS, ARiMR i z ARR :D A rolników nie wpisuje się do ewidencji gospodarczych w KRS-ie, jak sobie tego nie życzy, bo związane jest to z przejściem na podatek dochodowy i zus.

Ale spokojnie, bo przede wszystkim trochę Ciebie nie rozumiem. Skoro pytasz o kwestię telefonu więc rozumiem, że na VAT już jesteś, a skoro tak, to powinieneś mieć w domu wszelkie potrzebne dokumenty: zaświadczenie o wpisie do ewidencji producentów rolnych (z ARiMR), zaświadczenie o nadaniu NIP oraz zaświadczenie o nadaniu REGON (z GUS). To wszystko i to na upartego co potrzeba. Bzdura totalna!!

 

Na podstawie tych dokumentów wszystko sobie mogą spisać, Podajesz jaka nazwa ma być na fakturze no i koniecznym oraz wystarczającym warunkiem jest NIP na fakturze.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

darole dokladnie tak numer gospodarstwa mam i na vat juz jestem regon i nip rowniez mam tylko w salonie tak mnie wyslali...


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

chciałem zapytać aby wejść na VAT trzeba mieć 20000 zł jeśli mam te pieniądze na jednej fakturze czy nie będę musiał płacić jakiegoś podatku czy coś w tym stylu ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

nic z tych rzeczy ta faktura us nie obchodzi musisz tylko pokazac ze masz taki obrot:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

kolego radze Ci edytowac te posty i po usuwaj wszystkie cytaty moich postow bo dostanies ostrzezenie w postaci procentow:) dziekuje Ci bardzo za pomoc a wiesz moze jak jest z uzyczeniem maszyn rolniczych czy np jesli sobie uzycze bizona od taty to czy moge wszystkie czesci od iego odpisywac sobie?? tata uzyczyl mi c-330 wiec paliwko bedzie szlo na niego a co z czesciami wlasnie do bizona?? i czy npp gdybym mial uzyczony garaz to czy moge sobie do niego utwardzic dojazd??

zalezy czy tata na vat-cie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

nie nie tata nie jest na vacie:) tylko ja wiec jak to jest?? i ja wkoncu jest z tymi stawkami ile ja mam na zboze sprzedajac tacie a ile ona ma na swinki jaki ryczaltowy??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

chciałem zapytać aby wejść na VAT trzeba mieć 20000 zł jeśli mam te pieniądze na jednej fakturze czy nie będę musiał płacić jakiegoś podatku czy coś w tym stylu ??

od 2011 jest zmiana przepisow. Gospodarstwo nie musi posiadac takich obrotow. idziesz rejestrujesz sie robisz oplate i juz jestes watowcem od dnia rejestracji mozesz zbierac faktory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

@Arturos21 jesteś rolnikiem RR to jaki Ty podatek chcesz płacić przed??

 

@michalk wynika z tego, że ten facet, to nawet na sprzedawce telefonów się nie nadaje!!

Wiem, że wszędzie w sieciach komórkowych, jest tak samo, bo ja w Plusie i w Erze musiałem tę samą papierologię przedstawiać. Napisałem, że jest to bzdura, bo wszędzie jak coś kupujesz, to po prostu podajesz nazwę, adres nip i faktura gotowa. Ja 2 lata temu podpisywałem umowę na internet z NETIĄ. Bez okazania żadnych zaświadczeń (jedynie dowód osobisty) podałem odpowiednie dane: nazwę, adres, nip i regon. Podpisik i umowa gotowa. Przecież to też usługa z pakietu tzw. media. Można?! ... Można !! A w tych telefonach to się jakieś pajace znaleźli super wykwalifikowani księgowi i wymyślili :D

Weź te zaświadczenia: z ARMiR, NIP i REGON idź jeszcze raz, a jak nie to do innego punktu spróbuj.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj