karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

piotr2691    8

faktura sprzedazy na conajmniej 20tys zl netto

numer REGON

zaswiadczenie z banku z numerem konta

i z tym idziemy do US a oni daja odpowiednie dokumenty do wypelnienia i od nastepnego miesiaca jestesmy vatowcami:)

 

z tego co wiem to nie trzeba mieć REGONU, tylko w przypadku zakładania firmy, a nie przy zasadach ogólnych...

 

--------------------------------------------------------------

 

 

Czy będąc na zasadach ogólnych, czyli VAT-R, potem co miesiąc czy tam kwartalnie Deklaracja VAT-7, rolnik może wykonywać usługi i ewidencjonować je?? czy trzeba w takim przypadku zakładać firmę??

 

Pozdrawiam ;)

 

aha, jeśli ktoś ma o tym jakiś przepis to prosiłbym o link, bo ja aktualnie też przeglądam google, ale narazie nie widzę nic o tym :/


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

a jak przejdę na vat to będe mógł odliczać od części i paliwa do ciągników jeśli nie są one na mnie zarejestrowane?czy trzeba będzie przerejestrować

podpowie ktoś? a czy przy przejściu na vat trzeba zatrudniać księgową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

nie trzeba zatrudniać księgowego/ej

 

a co do tych traktorów, to wg. mnie i chyba prawa też, to jak masz odliczać paliwo do czegoć czego praktycznie w świetle prawa nie masz??

 

jesli nie są na Ciebie to nie są twoimi ciągnikami...

 

 

PS.

teraz do głowy mi wpadło, moze mógłbyś je jakby dzierżawić, wtedy mając taką umowę mógłbyś odliczyć VAT od ON, bo użytkujesz te pojazdy

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Można odliczać paliwo i części nie mając żadnej maszyny samojezdnej. Ja tak robiłem ze dwa lata. Po prostu napisałem z ojcem umowę o użyczeniu maszyn, której nigdzie nie pokazałem do tej pory, ale leżała sobie w razie czego.

 

Co do REGON, to chyba raczej trzeba mieć, bo ja pamiętam, że specjalnie sobie musiałem wyrabiać, co prawda każdy rolnik powinien sobie go wyrobić w ciągu 30 dni ale wiadomo jak jest ;)

 

No i będąc na VAT nie można oficjalnie wykonywać usług. Wiec ich się nie księguje. Do tych celów trzeba założyć działalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259

jedni mówia że trzeba mieć fakturę sprzedaży na min. 20tys zł. - niestety ja takiego "obrotu" nie mam a ktos tam wspomniał że od przyszłego roku nie trzeba juz spełniać tych 20tyś.... echhhh ;) Trzeba zajechać do US i samemu zapytać


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
Można odliczać paliwo i części nie mając żadnej maszyny samojezdnej. Ja tak robiłem ze dwa lata. Po prostu napisałem z ojcem umowę o użyczeniu maszyn, której nigdzie nie pokazałem do tej pory, ale leżała sobie w razie czego...
Tylko że potrzebujesz odliczenia VAT od paliwa w US i zwrotu akcyzy z UG aby to sie opłacało.

W US wystarcza zwykła umowa użyczenia - pisałem o tym wcześniej i jest to najlepsze rozwiązanie.

W UG kiedyś chcieli abym był wbity do Dowodu Rejestracyjnego jako współwłaściciel aby zwrócili mi akcyzę.

 

będąc na vat też nie można legalnie wykonywać usług :D
Musze temat obadać :P

 

 

jedni mówia że trzeba mieć fakture sprzedazy na min. 20tys zł. - niestety ja takiego "obrotu" nie mam a ktos tam wspomniał że od przyszłego roku nie trzeba juz spełniać tych 20tyś.... echhhh ;) Trzeba zajechać do US i samemu zapytać
mnie nikt nie pytał o takie coś - powiedziałem księgowej że za ostanie lata mam kilka razy tyle niż te 20 tys i wszystko w temacie, tak samo ze sprzedażą za ostatnie 3 miesiące. Nikt tego nie sprawdza i nikt tym sobie gitary nie zawraca. Tyle, że ja rozmowę zacząłem od tego że spełniam warunki takie takie i takie, ponadto chcę być na rozliczeniu kwartalnym itp. I jakoś tak od ponad roku nie ma żadnych problemów.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

jak ja byłem w U.S to mówili, że na te 20tyś to może być zwykła umowa nawet między sąsiadamia nie faktura

Ja w U.G akcyzę odliczam bez problemu nie mając na siebie ciągnika, tylko na fakturze za paliwo mam nr.rejstracyjny i wpisane"ciągnik rolniczy" a od paliwa to sie normalnie 23% odlicza?bo jak tak to cena-23%-o,85zl to niezła cenka wychodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    4

no własnie panowie jak to jest z tym obrotem

chcę przejść w nowym roku na VAT ale nie zniesli wymogu obrotu i jak mam udokumentowac ten obrót jak gospodarstwo przejełem 26 listopada więc tak naprawde to nie mogłem nic sprzedac bo przecież wczesniej pole nie było moje wiec skąd niby miałbym np pszenicę.

Czy można jakoś legalnie to obejść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie od nowego roku nie trzeba wykazac sprzedaży na 20 000 zmiana przepisów

 

mylisz sie trzeba wykazywac sprzedaz jesli nie wiesz czegos na 100% to nie zasmiecaj forum!!

 

PANDANUS@

US nie interesuje skad miales pszenice wazne ze mial bys fakture z tego roku i radze sie pospieszyc bo masz jeszcze kilka godzin zeby te fakture sobie zalatwic jesli nie bedziesz tego mial to mozesz miec problem z przejsciem na vat w nowym roku bez zeszlorocznych faktur :o

Edytowano przez michalk

Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Niekoniecznie faktury - mi powiedzieli że wystarczy ewidenja sprzedaży którą jak mi miła pani z US podpowiedziała można zrobić i po nowym roku z datami wstecznymi - sprzedaż np ziemniaków, zboża, piszesz w tej ewidencji szereg sprzedaży na kwotę np 500 zł i wszystko gra bez żadnych faktur ani nawet umów sprzedaży- ja z częścią obrotu tak zrobię. Myślę, że w dużej mierze zależy to od US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

koledzy powiedzcie jak US zapatruje sie na uzyczenie maszyn czy jesli uzyczy mi tata kombajnu to ja moge sobie do niego kupowac czesci itd?? a jesli chodzi o motocykl to czy moge go sobie zakupic na gospodarstwo?? mogl bym od niego odbic vat a potem do niego sobie paliwo dokupowac??

Edytowano przez michalk

Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

tato użyczył mi do prowadzenia gospodarstwa samochodu.

Nie uzytkujemy go do innych celów jak np cele osobiste :P

Wymiana rozrządu, opony, olej, świece+przewody - z wszystkich faktur odliczam 100% VATu.

 

Zwykła umowa użyczenia (a nie dzierżawy).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

a kto oplaca auto?? od paliwa odliczasz??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

ja robię wszystkie opłaty, nawet fakturę za badanie ze stacji diagnostycznej.

Paliwa nie odliczę bo to benzyniak bez lpg.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

tzn zwykle auto osobowe z homologacja osobawa wlasciciel Twoj tata zwykla umowa uzyczenia Ci uzyczyl auto na prowadzenie gospodarstwa i Ty pelna obsluge auta odliczasz od podatku??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrew64003    1

mylisz sie trzeba wykazywac sprzedaz jesli nie wiesz czegos na 100% to nie zasmiecaj forum!!

 

PANDANUS@

US nie interesuje skad miales pszenice wazne ze mial bys fakture z tego roku i radze sie pospieszyc bo masz jeszcze kilka godzin zeby te fakture sobie zalatwic jesli nie bedziesz tego mial to mozesz miec problem z przejsciem na vat w nowym roku bez zeszlorocznych faktur ;)

wiem na 100% (oczywiście chodzi o te 20000 udokumentowane aby przejśc na vat) byłem z US i sie pytałem to mi pani powiedziała że od nowego roku już nie trzeba przeczytaj wcześniejsze posty ktoś dawał link albo cytował jakiś dziennik ustaw czy coś... albo jak chcesz byc jeszcze bardziej dociekliwy przeczytaj sobie w listopadowym top agrar artykuł o nowym vacie tam jest wszystko

Edytowano przez andrew64003

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
tzn zwykle auto osobowe z homologacja osobawa wlasciciel Twoj tata zwykla umowa uzyczenia Ci uzyczyl auto na prowadzenie gospodarstwa i Ty pelna obsluge auta odliczasz od podatku??

 

Osobówka z homologacją osobową z pisemną umową użyczenia. Przechodzi normalnie w US bo 1 autko na gospodarstwo jest potrzebne.

A do ODRu czym dojadę?

A do US czym dojadę?

A do ARiMR czym dojadę?

Czym przywieźć części do maszyn?

Odliczam VAT od kosztów napraw, opon, olejów, badania technicznego. Nie ma tego wiele. Nie odliczę paliwa.

Poza tym do spraw nie związanych z produkcją rolną jest drugie autko.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dannygumis    21

NIe chce zakładać nowego tematu więc spytam tu. Przy zakupie ziemi można odliczyć vat usługi notarialnej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrew64003    1

tak ale musisz byc przed przepisem na vacie u mnie nie wyszło bo od razu całe gospodarstwo przejmowałem vat możesz odliczyc od wszystkiego co Ci jest potrzebne w rolnictwie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

Osobówka z homologacją osobową z pisemną umową użyczenia. Przechodzi normalnie w US bo 1 autko na gospodarstwo jest potrzebne.

A do ODRu czym dojadę?

A do US czym dojadę?

A do ARiMR czym dojadę?

Czym przywieźć części do maszyn?

Odliczam VAT od kosztów napraw, opon, olejów, badania technicznego. Nie ma tego wiele. Nie odliczę paliwa.

Poza tym do spraw nie związanych z produkcją rolną jest drugie autko.

 

 

nikita a Ty jestes wlascicielem ktoregos atuka??bo ja mam taka sytuacje ze jestem wspolwlascicielem auta osobowego i nie wiem jak sie US na to zapatruje jak myslisz??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj