karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

karolu    3

W nowym topagrar, jest napisane, ze mimo zapowiedzi nie zostanie zniesiony od 1 stycznia obowiązek udokumentowania 20tyś obrotu za poprzedni rok dla chętnych na przejście na zasady ogólne.

Dzwoniłem do US i powiedzieli mi, że jeszcze ta ustawa o zniesieniu obrotu 20 tys nie została podpisana, ale prawdopodobnie będzie. A poza tym jeśli nie zostanie zniesiony to można udokumentować ten obrót na podstawie ewidencji sprzedaży, nawet bez faktur, ani umów kupna- sprzedaży, należy przy tym pamiętać, że jednorazowa transakcja nie może być wyższa niż 1000zł. W tym samym US powiedzieli mi, że nowa stawka na żywiec wzrośnie z 3 na 5%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

US swoją drogą a znowelizowana ustawa swoją drogą , która uchwalił parlament i podpisał prezydent. Ale również potwierdze to ,że niestety nie zniesiono tych 20 tys. zł. Ale podwyżki jak najbardziej zatwierdzone !

 

Znalezione w necie: "W przypadku, gdy tabela stawek VAT dla danego towaru ustala zarówno 8% VAT, jak i 5% VAT, to stosujemy stawkę VAT 5%. Jeżeli zaś rozporządzenie albo ustawa w innym miejscu przewiduje niższą stawkę czy zwolnienie - stosujemy tę niższą stawkę. Uwaga - pozornie takie same pozycje w tabeli stawek VAT 8% i 5% czasem się nieznacznie od siebie różnią. W takim wypadku ta grupa towarów, która nie powtarza się w tabeli stawek 5%, opodatkowana jest stawką VAT 8% (bo nigdzie nie ma stawki niższej)."

 

Coś z tą stawką 5 % na żywiec jednak jest bo w obu tabelach są wymienione zwięrzeta żywe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
audi80b4    1

niebawem będe miał przepis ale pieniądze z młodego ronika gdzieś w lutym a od marca chciałbym być juz na vcie i moje pytanie jest takie na vat musze przechodzić nazem z przejęciem gospodarstwa czy kiedy chce chciał bym być od marca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Ta miła pani powiedziała, że ten obrót 20 tys ma być zniesiony zupełnie inną odrębną ustawą, niezwiązaną z podwyżkami vat. W moim przypadku akurat nie będzie problemu z wykazaniem sprzedaży, bo gospodarstwo mam już od października. A do postu wyżej jeśli nie zniosą wymaganego obrotu to będziesz mógł przejść na vat dopiero w 2012.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17

Witam panowie mam pytanie jaka bedze stawka vat po nowym roku dla rolnikow na ryczałcie na swinie i bydło bo roznie mowia jedni 7% drudzy 8% ??


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kws    2

19. Zmiana w art. 115 ust. 2 ustawy o VAT polega na podwyższeniu stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych z 6 % do 6,5 % i jest związana z zakończeniem okresu przejściowego umożliwiającego stosowanie 3 % stawki podatku na niektóre produkty wykorzystywane w rolnictwie, a w konsekwencji opodatkowaniu tych produktów stawką podwyższoną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

od marca chciałbym być juz na vcie i moje pytanie jest takie na vat musze przechodzić nazem z przejęciem gospodarstwa czy kiedy chce chciał bym być od marca?

 

 

 

jeśli nie zniosą wymaganego obrotu to będziesz mógł przejść na vat dopiero w 2012.

 

 

No przechodziłem parę lat temu, ale jak się wiele nie zmieniło, a w zasadzie nie zmieni, to trzeba się wykazać 20 tyś PLN za ostatni kwartał. To niby max. Nie ma przeszkód by zrobić to w jednym miesiącu, czyli w styczniu a w lutym składać papiery, by w marcu być na VAT.

Mi nawet poszli na rękę, bo prowadzę tylko roślinną produkcję i w przedmiotowym kwartale miałem w zasadzie 0 obrót. Napisałem wyjaśnienie co i jak i brali pod uwagę 6 m-cy. Więc przepis przepisem a liczy się dobra wola urzędnika :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

chciałem zapytać czy jezeli kupuje czeście do biozna którego nie kupiłem na fakture gdyż był w gospodarstwie zanim przeszedelem to czy sprzedajac tego bizona w nastepnym roku ktos sie interesuje tym co sie stalo z tymi czesciami? czy bedzie trzeba zwracac vat do US?

po jakim czasie ulegaja amortyzacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARIAN1056    0

Jeśli w styczniu złoże zgłoszenie w US o przejście na VAT to w lutym juz jestem watowcem? Bo w lutym musze kupić ciągnik czy odlicze sobie już VAT?

Edytowano przez MARIAN1056

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Po przejściu na VAT to 1 lutego możesz odliczyć VAT.

Maly00 kupujesz części bo są one ci potrzebne do prowadzenia gospodarstwa.Nikt się do tego nie doczepi.Ale przy sprzedaży kombajnu lub innej jakiekolwiek innej maszyny z gospodarstwa musisz!! wystawić fakturę VAT na tą maszynę z zerowym VAT.Piszesz na fakturze że VAT zero zwolniony,z jakiegoś tam & czy nr. ustawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
chciałem zapytać czy jezeli kupuje czeście do biozna którego nie kupiłem na fakture gdyż był w gospodarstwie zanim przeszedelem to czy sprzedajac tego bizona w nastepnym roku ktos sie interesuje tym co sie stalo z tymi czesciami? czy bedzie trzeba zwracac vat do US?

po jakim czasie ulegaja amortyzacji?

a czy ująłeś tego bizona w ewidencji środków trwałych?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

no ja dopiero mam zamiar przejsc na vat i tak sie zastanawiam jak to jest ze sie kupuje czesci do maszyn odlicza sie vat a np za rok sprzedaje sie maszyne co z vatem z czesci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Po przejściu na VAT to 1 lutego możesz odliczyć VAT.

Maly00 kupujesz części bo są one ci potrzebne do prowadzenia gospodarstwa.Nikt się do tego nie doczepi.Ale przy sprzedaży kombajnu lub innej jakiekolwiek innej maszyny z gospodarstwa musisz!! wystawić fakturę VAT na tą maszynę z zerowym VAT.Piszesz na fakturze że VAT zero zwolniony,z jakiegoś tam & czy nr. ustawy.

Nie w rubryce 0 vat, a zw. i wpisujesz regułkę, że na podstawie art 40 i coś tam dalej, jak komuś będzie interesowało to znajdę.Jest to bardzo potrzebne, bo masz wtedy legalne pokrycie na kasę którą wprowadziłeś do gospodarstwa a kupujący np. ciągnik nie uiszcza opłaty w skarbówce.

Nikita nie wpisujesz do środków trwałych niczego, czego nie kupiłeś na fakturę vat poniżej (nie pamietam 3500zł?)ale części nie są środkiem trwałym. Bizona nie kupiłeś w czasie jak rozliczasz vat toteż nie możesz go mieć w ewidencji.

Edytowano przez farmermf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

farmerfm zgadzam się z tobą . Ja posiadałem już kombajn zanim przeszedłem na vat a podczas kontroli pan urzędnik oznajmił mi ,że powinienem kombajn wpisać do ewidencji środków trwałych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Ja wiem. Jak kupię kombajn powiedzmy 15 letni, to w zasadzie mogę założyć, że kupiłem nie środek trwały a parę ton złomu :P

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

farmerfm zgadzam się z tobą . Ja posiadałem już kombajn zanim przeszedłem na vat a podczas kontroli pan urzędnik oznajmił mi ,że powinienem kombajn wpisać do ewidencji środków trwałych.

Co US to lepsze aparaty pracują i niestety zgodnie z prawem każdy pracownik moze mówić inaczej i każdy ma racje. :P Kontrolę miałeś dokumentów czy fizycznie w gospodarstwie? W rolnictwie nie ma czegoś takiego jak spis z natury czy jakieś tam. Mało tego, w rolnictwie mi księgowa nawet nie prowadzi rejestru środków trwałych bo nie jest wymagany. Choć sam musiałem zrobić taki rejestr bo ARIMR żądała do PROWU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

a jak przejdę na vat to będe mógł odliczać od części i paliwa do ciągników jeśli nie są one na mnie zarejestrowane?czy trzeba będzie przerejestrować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Koledzy myślę o przejściu na Vat a teraz próbuje to wszystko zrozumieć Poprawcie mnie jeżeli żle myślę Będąc na ryczałcie to przy sprzedazy za 10 000 zł doliczam 6% czyli zyskuję 600 zł razem 10600zł a teraz przechodząc na VAT to z 10 000 zł tracę już te 6% czyli 600zł a doliczam 3% - 300zł które muszę odprowadzic do US czyli jestem stratny 900zł I teraz pewnie aby wyrównać tą stratę muszę kupić towary z których Vat pokryje mi tą utracona kwotę Czy dobrze myślę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

Co US to lepsze aparaty pracują i niestety zgodnie z prawem każdy pracownik moze mówić inaczej i każdy ma racje. :P Kontrolę miałeś dokumentów czy fizycznie w gospodarstwie? W rolnictwie nie ma czegoś takiego jak spis z natury czy jakieś tam. Mało tego, w rolnictwie mi księgowa nawet nie prowadzi rejestru środków trwałych bo nie jest wymagany. Choć sam musiałem zrobić taki rejestr bo ARIMR żądała do PROWU.

Kontrole miałem tylko dokumentów bo to był grubszy zwrot z PROW-u.A, że pan urzędnik nie był w humorze to kazał mi każdą fakturę opisać :P Mój księgowy prowadzi mi taki rejestr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody2010    0

ale to jest obowiązek jakiś mój księgowy nie kazał mi tak robić ?

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

mi drodzy dziekuje za wszystkie podpowiedzi w tym temacie juz wszystko wiem i dzisiaj zlozylem dokumenty w US i od 1 stycznia jestem vatowcem:)teraz zaczyna sie kombinowanie i krecenie jak robic zeby nie oddac a zarobic;)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
ale to jest obowiązek jakiś mój księgowy nie kazał mi tak robić ?
nie cytuj poprzedniego posta.

 

Nie nie ma takiego obowiązku ale ja też opisuję część faktur słowami-kluczami np przyczepka SAM (samochodówka), bizon (chyba wiadomo co), Z10145 (wiadomo co), D633 (przyczepa 6t).

Po prostu jak się trafi na debila w US co będzie chciał się przyczepić do czegoś i zapyta co to za pozycja i do czego została użyta to po słowie-kluczu będę wiedział. Np farba no i jeśli pojawi sie pytanie czy nie zużyłem jej do celów prywatnych to po słowie kluczu wiem która poszła na którą przyczepę lub inną maszynę.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Może ktoś w miarę syntetycznie napisać jakie dokumenty potrzebne są do przejścia na vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

faktura sprzedazy na conajmniej 20tys zl netto

numer REGON

zaswiadczenie z banku z numerem konta

i z tym idziemy do US a oni daja odpowiednie dokumenty do wypelnienia i od nastepnego miesiaca jestesmy vatowcami:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj