karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

danielek24    30

nom kredyt i tak muszę wziąć,ale część po zwrocie z mgr i vatu bym odrazu spłacił bankowi i juz nie wiele by zostało.nie wiem czy dobrze liczę ale jeśli belarus kosztuje przykładowo 70tyś to po odliczeniu vat i mgr to wyjdzie nieco ponad 20tyś.Więc wg.Mnie taka okazja to juz sie może nie powtóżyć a tym bardziej,że sprzedał bym 30tkę.

A pytam już ze 4raz-ile bym musiał % odprowadzić od sprzedazy obornika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

A czy musisz wykazywać sprzedaż obornika? Masz go za dużo i nie wyrabiasz sie w 170kg czystego azotu na 1 ha? Osoba która go kupuje od Ciebie chce faktury?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

musze nie musze ale jak bym już miał naprawde duże różnice przychód-rozchód to wystawił bym f-rę kumplowi.Ja bym miał dochód udok.-8% ale on by se 23%odliczył i... :mellow: Jak sie nie myle to tak można? a tak na marginesie to u mnie średnio jest 160-170 rozrzutnikow rocznie i troche czasem sprzedaje.

kurcze tak se policzyłem że ten Belarus bez vat to niecałe 20tysi wychodzi :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody89    1

Witam panów namietnie zgłebilem sie w ten temat i chcialbym sie czegos upewnic. Mój tatusko pracuje zawodowo, do gospodarki tak napawde dokładamy nie zyjemy z tego i jest to nasze hobby mozna tak powiedziec. Zawsze kupujemy nowe graty takze widze spore korzysci w przejsciu na vat w naszym wypadku, tym bardziej ze w przyszłym roku planujemy grupsze zakupy sprzetu. Zajmujemy sie produkcja roslinna na ok 30ha, szacowałem ile mozemy zyskac przechadzac na vat bez inwestycji w skali roku i nasz bilans strat-zysków bedzie oscylował wokół zera. Biorać pod uwage możliwy zwrot vatu w przyszłym roku wynikajacy z zakupu sprzetu w wysokosci ok. 50k warto byłoby sie tym zainteresowac.

Lecz moje pytanie brzmi czy pomimo tego iż mój tata pracuje zawodowo wynikaja z tego jakies przeciwnosci prawne gdybysmy chcieli przejsc na vat z gospodarstwem które stoi oczywiscie na niego. Dodam ze tata nie płaci krusu tylko normalnie od ponad 30 lat pracuje zwaodowo i płaci wiadomo składki do Zus-u.

Moje drugie pytanie a raczej prosba, ktos wczesniej pisała ze w pewnym numerze Top-agrar polska był artykuł o przejsciu dwóch gospodarstw na vat. Bardzo serdecznie bym prosił o skana jesli ktos posiada ten numer :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
Mój tatusko pracuje zawodowo' date=' do gospodarki tak napawde dokładamy nie zyjemy z tego i jest to nasze hobby mozna tak powiedziec. Zawsze kupujemy nowe graty takze widze spore korzysci w przejsciu na vat w naszym wypadku, tym bardziej ze w przyszłym roku planujemy grupsze zakupy sprzetu.[/quote']

 

Nie napisze na temat ale muszę to skomentować... Rozumiem, że hobby wymaga poświęcenia i czasu ale czy warto w to wywalać tyle kasy jak ma się z tego tylko przyjemność...? Jak twój tata taką pasję lubi widocznie ma tyle kasy z pracy zawodowej i to dość sporo jak go stać na takie hobby to może niech też jednak zapłaci ten VAT państwu bo teraz kryzys to się przyda na pewno... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

musze nie musze ale jak bym już miał naprawde duże różnice przychód-rozchód to wystawił bym f-rę kumplowi.Ja bym miał dochód udok.-8% ale on by se 23%odliczył i... :mellow: Jak sie nie myle to tak można? a tak na marginesie to u mnie średnio jest 160-170 rozrzutnikow rocznie i troche czasem sprzedaje.

kurcze tak se policzyłem że ten Belarus bez vat to niecałe 20tysi wychodzi :lol:

 

Wyjaśnij mi jak ty chcesz zapłacić 8% a kumpel ma odliczyć 23%?

To że trochę sprzedajesz to inna bajka, każdy troche sprzedaje i jeżeli nigdzie nie jest to dokumentowane to nie bawić się z fakturami. Ja jedynie na świnki wystawiam faktury bo widnieją one w stadzie w ARiMR, na plony z danego roku wystawiam tylko przy dużej sprzedaży. Po żniwach nawet przy sprzedaży kilku ton kupujący nie chcę faktury.

 

A dla obornika jaki jest kod pkwiu?

 

 

 

... do gospodarki tak napawde dokładamy nie zyjemy z tego i jest to nasze hobby mozna tak powiedziec. Zawsze kupujemy nowe graty takze widze spore korzysci w przejsciu na vat w naszym wypadku, tym bardziej ze w przyszłym roku planujemy grupsze zakupy sprzetu. Zajmujemy sie produkcja roslinna na ok 30ha, szacowałem ile mozemy zyskac przechadzac na vat bez inwestycji w skali roku i nasz bilans strat-zysków bedzie oscylował wokół zera...

Dziwne, dokładasz do gospodarki a bilans masz koło zera?

Ja dokładam niewiele i zawsze jestem na plusie, nawet w żniwa gdy miałem prawie całą sprzedaż to US oddał mi VAT (koszty części+paliwo).

 

 

@danield28

ironia czy złośliwość z Twojej strony?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody89    1

@ Nikita_Bennet

Czytałem dużo Twoich postów w tym temacie. Przyjełem przypadek dla siebie najbardziej niekorzystny, wole liczyc jak "żyd" czyli nie licze ile moge zarobic na przejsciu na vat a ile moge na tym stracic. Lepiej stapac twardo po ziemi a nie bujac w obłokach.

 

@ danielek24

 

Tylko ze to hobby jest takze zapewnieniem sobie bezpieczeństwa na przyszłosc i moze sie stac własnym zakładem pracy. Nie wiadomo czy za kilka lat nie czeka nas druga argentyna. Majac teraz wolne srodki warto zainwestowac w gospodarke, bo kto wie czy za 5 moze 10 lat nie przyjdzie akurat z tego życ. Wole sie powstrzymac od odpowiedzi na Twoje ostatnie pytanie odnośnie Vat-u. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

ja liczyłem czy aby tylko nie będę stratny, nie liczyłem czy wyjdę na plus. Okazało się że jestem na plusie :lol:

Dobrze więc liczysz :)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

musze nie musze ale jak bym już miał naprawde duże różnice przychód-rozchód to wystawił bym f-rę kumplowi.Ja bym miał dochód udok.-8% ale on by se 23%odliczył i... :lol: Jak sie nie myle to tak można? a tak na marginesie to u mnie średnio jest 160-170 rozrzutnikow rocznie i troche czasem sprzedaje.

kurcze tak se policzyłem że ten Belarus bez vat to niecałe 20tysi wychodzi :)

 

Pamiętaj, że masz jeszcze nieopodatkowane źródła dochodów: dopłaty, na grzyby chodzisz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Tak można ale jest to wypadku którym znam 70% kwoty VAT za energie dlatego, że 30% VAT'u jest uważane za energie nie zużywaną na cele gospodarstwa... Nie wiem też czy procent VAT'u jest różny i czy zależy od danego gospodarstwa... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a na fakturze masz wpisany NIP?

Temat tutaj był wałkowany i AFAIR wyszło że jeżeli nie ma sie NIPu na rachunku/fakturze to lepiej nie przechodzić na fakturę z NIPem bo prąd stawał się droższy i po odliczeniu VATu wychodziło to samo jakby nie miało się fakturę bez NIPu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Nie potrafię odpowiedzieć na twoje pytania po prostu nie wiem znam tą informacje tylko od jednego gospodarza bo mówił mi o tym w rozmowie, czy na fakturze ma NIP czy nie to nie mam pojęcia... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

czepiłem się tego obornika ale tylko dla ciekawości.jeśli sprzedaje go powiedzmy za 5tyś to ja płacę 5tyś+ile vat?a ile ten,który kupi może se odliczyć?

przejście na vat to żadne kombinowanie ani bujanie w obłokach,dzisiejsze czasy sa coraz ciężejsze a rolnik jest okradany z każdej strony jak się da więc nic dziwnego,że wykożysta każdą możliwość by temu zapobiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

odliczyć może tyle ile ty zapłacisz tego VATu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

Witam panowie mam małe pytanko jak chciałbym przejść na vat a nie mam sprzedaży na 20000 tysięcy czy mogę zrobić z kimś umowę np. z sąsiadem ze sprzedałem mu zbożna za taka kwotę?? jeśli tak to jak ta umowa ma wyglądać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

No z tym obornikiem to kwestia na jaki cel idzie <_< Jak sprzedajesz jako nawóz to stawka według PKWiU jest nawozowa.

Ja prowadzę produkcje roślinną wiec zużycie energii większe mam tylko w żniwa.

Proponowałem sąsiadowi by dowiedział się, czy można odliczyć energię procentowy (na zasadzie jak kiedyś odliczałem telefon), na fakturze ogólnej zakładałem 60% użycia do celów działalności.

Myślę, iż dobrym rozwiązaniem byłoby założenie drugiego licznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam panowie mam małe pytanko jak chciałbym przejść na vat a nie mam sprzedaży na 20000 tysięcy czy mogę zrobić z kimś umowę np. z sąsiadem ze sprzedałem mu zbożna za taka kwotę?? jeśli tak to jak ta umowa ma wyglądać

 

 

 

Zadzwoń do swojego US i się dowiedz czy takie coś jeszcze potrzebują bo ode mnie nie żadali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
...Proponowałem sąsiadowi by dowiedział się, czy można odliczyć energię procentowy (na zasadzie jak kiedyś odliczałem telefon), na fakturze ogólnej zakładałem 60% użycia do celów działalności.

Myślę, iż dobrym rozwiązaniem byłoby założenie drugiego licznika.

Ja odliczam sto procent od telefonu stacjonarnego, internetu i kart do simplusa.

Do celów prywatnych mam telefon w erze i neta w innej robocie więc nie bawię się w żadne procenty.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

W nowym wydaniu TAP jest podane jakie będą możliwe scenariusze związane z odliczeniem VAT przy wspólnych zakupach. W jednym z nich jest osoba tzw. wiodąca na którą jest faktura i ona odlicza. Są tam również inne możłiwości, ale szczegóły to juz znajdziecie w gazecie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

W nowym topagrar, jest napisane, ze mimo zapowiedzi nie zostanie zniesiony od 1 stycznia obowiązek udokumentowania 20tyś obrotu za poprzedni rok dla chętnych na przejście na zasady ogólne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Ja odliczam sto procent od telefonu stacjonarnego, internetu i kart do simplusa.

Do celów prywatnych mam telefon w erze i neta w innej robocie więc nie bawię się w żadne procenty.

Przykład telefonu tyczył się bardziej tej energii do odliczenia. U mnie w US jest taka zasada, że jak masz jeden telefon na siebie, to nie można odliczać 100%. Teraz mam na gospodarstwo 3 telefony i oczywiście, że z 2 odliczam 100%. Podobna sytuacja jest w warmińsko-mazurskim, jak szwagier prowadził firmę. Zaproponowałem takie teoretyczne rozwiązanie odliczania energii procentowe mając jeden licznik na całe siedlisko. Trza by się w US podpytać czy jest taka możliwość, bo ja się tym nie interesowałem.

 

mimo zapowiedzi nie zostanie zniesiony od 1 stycznia obowiązek udokumentowania 20tyś obrotu za poprzedni rok dla chętnych na przejście na zasady ogólne.

 

A no właśnie dlatego ostrożnie podchodzę do spraw które są w planach. U nas tak jest. Coś ma być a później lipa!! Czyli jak zwykle :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

co do udokumentowania tych 20k PLN to w US w Gliwicach powiedzieli, że nie trzeba składać dokumentów do nich, tylko musi być w domu archiwum z tym i że wystarczy obrót na równowartość 20000, ale ja zrobie lepiej na sprzedaż, jest pewniej :D

 

a tak wgl. to od stycznia na VAT przechodzimy i dlatego piszę jak powiedzieli w US przy składaniu deklaracji VAT-R


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

Chciałem zapytac potrzebne jest udokumentowane 20 koła a ja sprzedałem wszystko sasiadowi napisac jakas umowe bo w us mówili cos o umowie ale jak ona ma wygladac i co ma zawierac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj