karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

qazi    61

a tego to trochę nie kumam, że niby pszenica 5% i uchyla stawkę 8%? A od kiedy to my 8% VAT za pszenicę odprowadzaliśmy?

 

od 1 stycznia 2011 r.

 

ale to chyba raczej policja skarbowa nie była, tylko urzędnicy US na zwykłej kontroli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

Dzięki Qazi za ten link, niedowiarki może uwierzą..

 

 

Może ktoś jasno napisze o co chodzi z tymi stawkami. Z informacji podanych pod tym linkiem wynika że mieliśmy 8 % vat a teraz będziemy mieli 5 % ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

zgodnie z poprzednią ustawą od pierwszego stycznia 2011 mieliśmy mieć 7% a po zmianach +1% byłoby 8%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Martini ja nie jestem niedowiarkiem, z reszta nowy rok niedługo, to się okaże:) Ja obstaje przy swoim:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

Dziwi mnie tylko czemu na wszystkie zboża ma być od stycznia 5% Vat, a na owies 8% ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

witam. tak mowiac w skrocie bedac na vacie trzeba tylko wartości faktur do ewidencji sprzedazy i zakupów i na koniec miesiaca lub kwartału wprowadzac poszczegolne sumy wartosci z ewidencji do deklaracji vat7 lub 7k czy sa jeszcze jakies inne wazne rzeczy o ktorych nie wiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ojciec będzie kupował 10 ha ziemi i chciałbym się dowiedzieć czy od zakupionych gruntów też można odprowadzić vat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcos    0

Czy to prawda że od zakupionych materiałów budowlanych można odliczyć vat nie rozliczając sie na zasadach ogólnych???

 

Dancyn możesz jedynie odliczyć vat za usługę notarialną natomiast od wartości ziemi nic nie odliczysz. Jeśli sie mylęniech mnie ktoś poprawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1680

Ojciec będzie kupował 10 ha ziemi i chciałbym się dowiedzieć czy od zakupionych gruntów też można odprowadzić vat ?

 

Na grunty rolne nie vat-u więc nic nie odliczysz.

Czy to prawda że od zakupionych materiałów budowlanych można odliczyć vat nie rozliczając sie na zasadach ogólnych???

M0żesz odliczyć różnicę między stawką 22% a 7% na materiały budowlane użyte do budowy lub remontu ale tylko domu,a nie budynków lub garaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie czy jesli pojde do US i zloze wszystkie potrzebne dokumenty 2stycznia to czy juz od 3 jestem na vacie??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

@michalik, niestety dopiero pierwszego lutego.....

jacek1296 twoje ostatnie zdanie dotyczące domu to prawda, ale vat od materiałów budowlanych użytych do budowy jak piszesz garażu i budynków można odliczyć w całości pod warunkiem że jest się vatowcem.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    91

To zależy od urzędu skarbowego, w części można przejść na zasady ogólne z dnia na dzień.


NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

przechodzisz od następnego okresu rozliczeniowego czyli jak zadeklarujesz że będziesz VATowcem miesięcznym to od następnego miesiąca a jak VAT7K to od następnego kwartału.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

kurcze i tu jest bol...ale slyszalem wlasnie ze jesli w takiej sytuacji jak teraz ze w grudniu zlozyc nie moge a zloze pierwszego dnia kiedy US pracuje to juz moge od nastepnego dnia zbierac faktury///


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    91

Michalk dowiedz się w swoim US jak interpretują przepisy, ja na zasady ogólne przechodziłem 23 lutego a 25 miałem już pierwsze faktury na siebie.


NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

o no wlasnie na tym by mi zalezao zebym od razu przeszedl i ze stucznia mial faktury bo i nawoz i paliwko sie kupi a tak to kiszka bede musial czekac ;)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to przejdz jeszcze w tym roku,ja jade w poniedzialek do swojego US bo w styczniu biore ciagnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1680

@michalik, niestety dopiero pierwszego lutego.....

jacek1296 twoje ostatnie zdanie dotyczące domu to prawda, ale vat od materiałów budowlanych użytych do budowy jak piszesz garażu i budynków można odliczyć w całości pod warunkiem że jest się vatowcem.

 

A przeczytaj dokładnie o co pytał MARCOS.To była odpowiedź na jego pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

przechodzisz od następnego okresu rozliczeniowego czyli jak zadeklarujesz że będziesz VATowcem miesięcznym to od następnego miesiąca a jak VAT7K to od następnego kwartału.

 

przejście na VAT jest możliwe od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone zgłoszenie do US, nie zależnie jaki sposób rozliczania (miesięczny czy kwartalny)wybieramy.

Ja przeszedłem na zasady ogólne rozliczania VAT od 1 marca, a wybrałem kwartalny sposób rozliczania ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Czy to prawda że od zakupionych materiałów budowlanych można odliczyć vat nie rozliczając sie na zasadach ogólnych???

 

 

Możesz sobie odliczyć VAT z materiałów budowlanych (ale tylko te wykorzystane do domu / mieszkania). Deklaracje można złożyć tylko raz w roku, zwracają różnicę pomiędzy 22% a 7% (np. pustak 10000 zapłacony VAT 1803,30 zł zwrócą 1229,51 zł.).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

tak możesz przejść na VAT, po nowym roku mają być korzystniejsze nawet warunki do przejścia na VAT, tylko pamiętaj że dla zakupu tylko ciągnika nie zawsze jest sens przechodzenia, musisz sobie policzyć czy Ci będzie się opłacić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie tylko ciągnik mam zamiar zakupić. Słyszałem od znajomego że aby przejść na vat to muszę mieć obrót na koncie min. 20tys w roku wcześniejszym??


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

po nowym roku już ma nie być tego wymogu, i radze dokładnie przemyśleć przejście na VAT aby nie było potem rozczarowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj